
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
14 липня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1444/21
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Шембелян В.С.,
за участю секретаря судового засідання: Пономарьової О.І.,
представника позивача - Суткової Р.А.,
представника відповідача - Болото І.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом адвоката Суткової Рени Агабєковни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління МВС України у Луганській області в особі ліквідаційної комісії про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов адвоката Суткової Рени Агабєковни в інтересах ОСОБА_1 (даля - позивач, представник позивача) до Головного управління МВС України у Луганській області в особі ліквідаційної комісії (далі - відповідач), в якому позивач, з урахуванням уточнених вимог від 03.06.2021, просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області в особі ліквідаційної комісії щодо повернення на доопрацювання документів про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги як інваліду II групи та не подання Міністерству внутрішніх справ України висновку щодо виплати грошової допомоги ОСОБА_1 , згідно з вимогами Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без - установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850;
- зобов`язати Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області в особі ліквідаційної комісії подати Міністерству внутрішніх справ України висновок щодо виплати грошової допомоги ОСОБА_1 , згідно з вимогами Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850.
В обгрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ України з 01.01.1984 по 22.12.1999 та був звільнений з органів МВС наказом по особовому - складу від 22.12.1999 № 426 о/с у запас Збройних Сил через хворобу, що підтверджується витягом з наказу від 22.12.1999 № 426 о/с. Під час проходження служби в органах МВС України позивач отримав травму голови, що підтверджується висновком від 31.12.1998 службового розслідування за фактом отримання травми старшим дільничним міліції ОСОБА_1 , затвердженого 05.01.1999 начальником Сєвєродонецького МВ УМВС полковником міліції ОСОБА_2
11.02.2020 позивач звернувся із заявою (рапортом) до голови ліквідаційної комісії ТУ МВС України в Луганській області про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з отриманням II групи інвалідності з 26.12.2019 внаслідок травми, пов`язаної з виконанням службових обов`язків. До вказаної заяви позивачем було додано копії документів. Вказаний пакет документів був надісланий супровідним листом Ліквідаційной комісії ГУ МВС України в Луганській області від 06.03.2020 № 9/77 до Міністерства внутрішніх справ України.
Одночасно листом ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Луганській області від 06.03.2020 № 9/76 повідомлено позивача про надіслання пакету документів на розгляд до ДФОП МВС України. Департаментом фінансово-облікової політики Міністерства внутрішніх справ України за результатами розгляду матеріалів з питання призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 листом, адресованому ліквідаційній комісії ГУ МВС України в Луганській області, повернуто на доопрацювання матеріали у зв`язку з недотриманням вимог п. 4 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення, інвалідності працівникау міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850.
24.12.2020 позивач звертається до ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Луганській області із листом про направлення заяви (рапорту) від 24.12.2020 з додатками для призначення йому одноразової грошової допомоги, в якому зазначає, що у постанові КМУ від 21.10.2015 № 850 прийняття рішення МВС про повернення документів на доопрацювання.
Листом від 16.01.2021 № ВДЗ/20 ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Луганській області повернула позивачу на доопрацювання матеріали щодо призначення одноразової грошової допомоги з підстав не відповідності п. 7 Порядку № 850.
Позивач вважає дії ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Луганській області щодо не направлення пакету документів позивача про призначення одноразової грошової допомоги до МВС України (лист від 16.01.2021 № ВДЗ/20) протиправними та такими, що не відповідають діючому законодавству України.
Таким чином, відповідач, при поверненні документів на призначення одноразової грошової допомоги на доопрацювання, не врахував вищевказаного, що призвело до порушення прав Позивача на розгляд та прийняття рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначення в порядку та на підставах, визначених Порядком.
Ухвалою суду від 30.03.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження (а.с. 33-34).
Ухвалою суду від 13.05.2021 продовжено строк підготовчого провадження та відкладено підготовче засідання (а.с. 66).
Ухвалою суду від 10.06.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті (а.с.88).
Ухвалою суду від 08.07.2021 позовні вимоги до Міністерства внутрішніх справ України залишені без розгляду (а.с. 95-96).
Головним управлінням МВС України у Луганській області в особі ліквідаційної комісії позов не визнано, про що 13 квітня 2021 року через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) за вхідним реєстраційним № 13350/2021 подало відзив на позовну заяву (арк. спр.40-45).
В обґрунтування заперечень проти позову відповідач зазначив, що 12.02.2020 на адресу Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області надійшла заява разом з матеріалами щодо призначення одноразової грошової допомоги від ОСОБА_1 від 11.02.2020, яку зареєстровано належним чином за вх. Ф-166 від. 12.02.2020.
06.03.2020 за вих. 9/77 вказані матеріали направлено до розгляду до Міністерства внутрішніх справ України. 23.04.2020 за вих. 65 ЛК Департаментом Фінансово-облікової політики МВС України до Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області надійшов лист разом з матеріалами ОСОБА_1 , у якому вказано про те, що під час розгляду матеріалів щодо призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 з`ясовано, що причиною установлення йому другої групи інвалідності та 70 % втрати професійної працездатності вказано травму голови, пов`язану з виконання службових обов`язків. Пунктом 7 Порядку передбачено, що працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності , подає за місцем служби копії акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причин та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно пов`язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС, однак до матеріалів щодо призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , такі акти не додано, крім того у надісланих матеріалах не дотримано вимоги п. 4 Порядку, у зв`язку з чим унеможливлено прийняти рішення за надісланими матеріалами.
27.04.2020 за вих. 9/124 Ліквідаційною комісією ГУМВС України у Луганській області ОСОБА_1 повернено матеріали на доопрацювання. 22.09.2020 ОСОБА_1 звернувся до Ліквідаційній комісії ГУМВС України у Луганській області, щодо надання йому документів, 19.10.2020 за вих. 9/284 Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Луганській області на адресу ОСОБА_1 направлено запитуванні останнім документи. 24.12.2020 ОСОБА_1 повторно до Ліквідаційній комісії ГУМВС України у Луганській області направив пакет документів для нарахування одноразової грошової допомоги. 16.01.2021 за вих. № ВДЗ/20 Ліквідаційною комісією ГУМВС України у Луганській області ці матеріали направленні на адресу ОСОБА_1 для доопрацювання, у зв`язку з тим, що матеріали на призначення одноразової грошової допомоги, які надано позивачем вдруге, не відповідають пункту 7 Порядку.
Відповідач звертає увагу, що позивачем на сьогодні не направлено новий пакет документів щодо призначення одноразової грошової допомоги у зв`язку з чим остаточне рішення щодо призначення/відмову виплати ОГД ОСОБА_1 не приймалося.
З урахуванням викладеного відповідач вважає, що вимоги позивача в частині зобов`язати ГУМВС України в Луганській області в особі ліквідаційної комісії щодо повернення на доопрацювання документів про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги як інваліду II групи та не подання Міністерству внутрішніх справ України висновку щодо виплати грошової допомоги ОСОБА_1 передчасні та необгрунтовані.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79, 90 КАС України, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини, що склалися між сторонами.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт України серія НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 (а.с. 5,6), є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_3 від 05.02.2020 (а.с. 7).
У період з 01.01.1984 по 22.12.1999 ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ України та наказом по особовому складу від 22.12.1999 № 429 о/с звільнений у запас Збройних Сил (через хворобу) (а.с. 8).
Під час проходження служби при виконанні службових обов`язків старший дільничний майор міліції ОСОБА_1 отримав травму голови, струс головного мозку, що підтверджується висновком службового розслідування від 05.01.1999 (а.с. 9).
Відповідно до довідки від 07.12.1999 про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби в додаткових видах допомоги Позивачу встановлено 25 % втрати професійної працездатності на 18.11.1999 у зв`язку із травмою голови, пов`язаною з виконанням службових обов`язків (а.с. 12).
Відповідно до виписки з акту огляду МСЕК та довідки до акту огляду МСЕК серії 12 ААБ № 142794 від 04.02.2020 Позивачу при первинному огляді встановлено II групу інвалідності з 26.12.2019 безстроково з причин травми голови, пов`язаної з виконанням службових обов`язків (а.с. 13).
Згідно з довідкою про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серії 12 ААА № 005816 від 04.02.2020 позивачу встановлено 70 % втрати професійної працездатності по свідоцтву про хворобу № 248 від 18.11.1999, згідно ПКМУ № 850 від 21.10.2015, у зв`язку із травмою голови, пов`язаної з виконанням службових обов`язків (а.с. 14).
11.02.2020 позивач звернувся із заявою (рапортом) до голови ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Луганській області про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з отриманням II групи інвалідності з 26.12.2019 внаслідок травми, пов`язаної з виконанням службових обов`язків. До заяви додані такі документи: довідку МСЕК серії 12 ААА № 005816 від 04.02.2020; копію виписки з акту огляду МСЕК серії 12 ААБ № 142794 від 04.02.2020; копію свідоцтва про хворобу від 18.11.1999 № 248 ув; копію довідки від 07.12.1999; копію акту від 22.10.1999 огляду стану здоров`я; копію паспорту та ідентифікаційного номеру; копію посвідчення серії НОМЕР_3 від 05.02.2020 (а.с. 15).
Зазначений пакет документів був надісланий супровідним листом ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Луганській області від 06.03.2020 № 9/77 до Міністерства внутрішніх справ України (а.с. 16).
Також листом ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Луганській області від 06.03.2020 № 9/76 повідомлено позивача про надіслання пакету документів на розгляд до ДФОП МВС України (а.с. 17).
Листом Департамент фінансово-облікової політики Міністерства внутрішніх справ України № 9/77 від 06.03.2020 за результатами розгляду матеріалів з питання призначення одноразової грошової допомоги повернуто на доопрацювання матеріали у зв`язку з недотриманням вимог п. 4 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення, інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850, а саме: не додано актів розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов`язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС (а.с. 18).
Листом від 27.04.2020 № 9/124 Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Луганській області повідомила позивача про повернення матеріалів щодо призначення одноразової грошової допомоги із вищезазначених підстав (а.с. 19).
Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Луганській області листом від 26.06.2020 № 9/173 повідомила позивача про те, що на момент події складання актів про нещасні випадки, що сталися з працівниками органів внутрішніх справ, нормативно - правовими актами України, наказами та вказівками МВС України не передбачалось. Обов`язкове складання актів про нещасні випадки за формою Н-1 було встановлено лише вказівкою МВС України від 17.10.2001 № 7589/36 «Щодо порядку розслідування випадків травмування працівників, осіб рядового та начальницького складу органів та підрозділів системи МВС України» та, в подальшому, наказом МВС України від 27.12.2002 № 1346 «Про затвердження Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України». Визначити, чи трапився 29.11.1998 з позивачем нещасний випадок у період проходження служби при виконанні службових обов`язків, не виявляється можливим, оскільки службова документація підрозділів ОВС за 1999 рік або знищена за строками зберігання, або інформація відсутня, також адміністративна будівля ГУ МВС України в Луганській області захоплена незаконними озброєними формуваннями разом з усією наявною в ній службовою документацією (а.с. 21).
22.09.2020 позивач заявою повідомив ліквідаційну комісію ГУ МВС України в Луганській області про те, що пакет документів був повернутий листом від 27.04.2020 № 9/124 на доопрацювання. Проте, там були відсутні заява позивача від 12.02.2020, супровідний лист в ДФОП МВС України та їх рішення про результати розгляду наданого пакету документів для призначення одноразової грошової допомоги. Позивач просив надати оригінали або засвідчені копії вказаних документів (а.с. 22).
Листом від 19.10.2020 № 9/284 Ліквідаційна комісія ГУ МВС України надало позивачу запитувані документи (а.с. 23).
24.12.2020 позивач звертається до ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Луганській області із листом про направлення заяви (рапорту) від 24.12.2020 для призначення йому одноразової грошової допомоги. До листа надані такі копії документів: заяву (рапорт) від 24.12.2020; довідку МСЕК серії 12 ААА № 005816 від 04.02.2020; копію виписки з акту огляду МСЕК серії 12 ААБ № 142794 від 04.02.2020; копію свідоцтва про хворобу від 18.11.1999 № 248 ув; копію акту огляду стану здоров`я від 20.10.1999; копію довідки від 07.12.1999; копію висновку від 05.01.1999; копію посвідчення серії НОМЕР_3 від 05.02.2020; копію картки реквізитів від 24.12.2020; копію паспорту та ідентифікаційного номеру; лист ПАТ «HACK «Оранта» №-03.05-21-14/1837 від 17.02.2020 (а.с. 24,25).
Листом від 16.01.2021 № ВДЗ/20 ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Луганській області повернула позивачу на доопрацювання матеріали щодо призначення одноразової грошової допомоги з підстав не відповідності п. 7 Порядку № 850 від 21.10.2015, а саме не надання акту розслідування нещасного випадку та акту про причини та обставини поранення. Зазначено про те, що вказані обставини унеможливлюють надсилання пакету документів до ДФОП МВС України для розгляду та прийняття рішення (а.с. 28).
13.07.2021 від представника позивача надійшли письмові пояснення (а.с.100-101), в яких зазначено, що відповідно до п. 7 Порядку № 850 працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв`язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках). До заяви додаються копії: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв`язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов`язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім`я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України). Вказані вимоги п. 7 Порядку № 850 в частині ненадання вищезазначених актів і стали підставою для повернення відповідачем пакету документів для призначення одноразової грошової допомоги на доопрацювання позивачеві. Однак, в той же час, відповідач у своєму листі від 26.06.2020 № 9/173 зазначив, що на момент події (нещасного випадку) складання актів про нещасні випадки, що сталися з працівниками органів внутрішніх справ, нормативно - правовими актами України, наказами та вказівками МВС України не передбачалось. Обов`язкове складання актів про нещасні випадки за формою Н-1 було встановлено лише вказівкою МВС України від 17.10.2001 № 7589/36 «Щодо порядку розслідування випадків травмування працівників, осіб рядового та начальницького складу органів та підрозділів системи МВС України» та, в подальшому, наказом МВС України від 27.12.2002 № 1346 «Про затвердження Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України», тобто вже після настання нещасного випадку з позивачем 29.11.1998 при виконанні службових обов`язків. Представник позивача зазначає, що висновок службового розслідування за фактом отримання старшим дільничним інспектором міліції ОСОБА_1 від 31.12.1998, який у відношенні позивача є документом, який свідчить як про проведення службового розслідування, так і про причини та обставини отримання позивачем травми, включаючи те, що травма отримана під час виконання службових обов`язків при проходженні служби та не пов`язана з учиненням ним будь - якого правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд керується такими вимогами чинного законодавства.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини шостої статті 23 Закону України від 20 грудня 1990 року № 565-ХІГ" «Про міліцію» (далі - Закон № 565) у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов`язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності І групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров`я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Згідно з частиною сьомою статті 23 Закону № 565, у разі отримання працівником міліції поранення (контузії, травми або каліцтва) під час виконання ним службових обов`язків, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому розмір одноразової грошової допомоги не повинен бути меншим за 20-кратний прожитковий мінімум, встановлений Законом для працездатних осіб, та більшим за 100-кратний прожитковий мінімум, встановлений законом для працездатних осіб.
02 липня 2015 року прийнято Закон України № 580-VIII «Про Національну поліцію», згідно з пунктом 15 Прикінцевих та перехідних положень якого право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію», зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України від 02.07.20Г5 № 580-VIII «Про Національну поліцію».
Відповідно до статті 23 Закону України «Про міліцію» постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850 «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції» затверджено Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції (далі - Порядок № 850).
Пунктом 2 Порядку № 850 визначено, що днем виникнення права на отримання грошової допомоги у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Пунктом 7 Порядку № 850 визначено, що працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення- інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв`язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
До заяви додаються копії: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв`язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов`язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного. ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім`я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).
Пунктом 8 Порядку № 850 встановлено, що керівник органу внутрішніх справ, у якому, проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги, а також у разі загибелі (смерті) працівника міліції: витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) працівника міліції із списків особового складу; витяг з особової справи про склад сім`ї загиблого (померлого) працівника міліції.
Відповідно до пункту 9 Порядку № 850 МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у-випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.
Зі змісту наведеної норми вбачається, що керівник органу внутрішніх справ після реєстрації зазначених у пункті 8 Порядку документів готує та подає до МВС висновок щодо виплати грошової допомоги, а МВС після надходження документів приймає одне з двох альтернативних рішень: призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, відмова в призначенні грошової допомоги.
Згідно з пунктом 14 Порядку №850 призначення та виплата грошової допомоги не здійснюється, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність або часткова втрата працездатності без установлення інвалідності працівника міліції за висновком комісії з розслідування нещасного випадку є наслідком:
- учинення ним злочину, адміністративного правопорушення або дисциплінарного проступку;
- учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння;
- навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи іншої шкоди своєму здоров`ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, установленого судом);
- подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати грошової допомоги.
З наведеного слідує, що розгляд заяви і доданих до неї документів, поданих працівником міліції для призначення і виплати одноразової грошової допомоги, повинен закінчуватись прийняттям відповідного рішення (про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги), однак у даному випадку жодного рішення за документами позивача прийнято не було, що свідчить про порушення прав позивача протиправними діями відповідача щодо недотримання встановленого законодавством порядку вирішення цього питання, оскільки повернення документів як таких, що не відповідають вимогам законодавства, Порядком №850 не передбачено, тому дії Головного управління МВС України у Луганській області в особі ліквідаційної комісії про повернення документів позивача суперечать є протиправними.
Крім того, відсутність в позивача акту про нещасні випадки за формою Н-1 є цілком зрозумілою, оскільки нормативні вимоги щодо складання таких актів було встановлено лише вказівкою МВС України від 17.10.2001 № 7589/36 «Щодо порядку розслідування випадків травмування працівників, осіб рядового та начальницького складу органів та підрозділів системи МВС України» та, в подальшому, наказом МВС України від 27.12.2002 № 1346 «Про затвердження Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України», тобто вже після настання нещасного випадку з позивачем 29.11.1998 при виконанні службових обов`язків. Тому вимога до позивача щодо надання такого акту є очевидно необґрунтованою та протиправною.
Отже, формулювання причин відмови у листах не може розцінюватись як належний спосіб прийняття та обґрунтування рішень суб`єктом владних повноважень.
Таким чином, Головне управління МВС України у Луганській області в особі Ліквідаційної комісії діяло не у спосіб, встановлений законом.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позову, визнання протиправними дій Головного управління МВС України у Луганській області в особі ліквідаційної комісії щодо повернення матеріалів (висновку) про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 на доопрацювання та зобов`язання Головне управління МВС України у Луганській області в особі ліквідаційної комісії подати Міністерству внутрішніх справ України висновок щодо виплати грошової допомоги ОСОБА_1 , згідно з вимогами "Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850.
Питання про розподіл судових витрат відповідно до вимог статті 139 КАС України судом не вирішується, оскільки позивач згідно з пунктом 9 частини першої статті 5 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VІ «Про судовий збір» від сплати судового збору звільнений.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Уточнені позовні вимоги адвоката Суткової Рени Агабєковни в інтересах ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) до Головного управління МВС України у Луганській області в особі ліквідаційної комісії (ЄДРПОУ: 08592129, місце знаходження: 93404, Луганська область, вул. Партизанська, буд. 16) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області в особі ліквідаційної комісії щодо повернення на доопрацювання документів про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги як інваліду II групи та не подання Міністерству внутрішніх справ України висновку щодо виплати грошової допомоги ОСОБА_1 згідно з вимогами "Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без - установлення інвалідності працівника міліції", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850.
Зобов`язати Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області в особі ліквідаційної комісії подати Міністерству внутрішніх справ України висновок щодо виплати грошової допомоги ОСОБА_1 , згідно з вимогами "Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення суду складено 23 липня 2021 року.
Суддя В.С. Шембелян