
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
28 липня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/4693/20
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Кармазиної Т.М., розглянувши у порядку письмового провадження заяву Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про заміну сторони виконавчого провадження по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання протиправними дій, скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив:
- визнати протиправними дії відповідача (Головного управління Держгеокадастру в Одеській області) у ненаданні адміністративної послуги по заяві (про затвердження проекту землеустрою та передачу земельної ділянки у власність) ОСОБА_1 , учаснику АТО) від 25.09.2020 року відповідно до пункту 5 статті 10 ЗУ "Про адміністративні послуги" у строк, встановлений законом (Земельним Кодексом - пункт 9 статті 118);
- визнати наказ Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 26.10.2020 №15-15319/13-20-СГ протиправним та скасувати його;
- зобов`язати Головне управління Держгеокадастру в Одеській області затвердити громадянину України ОСОБА_1 проект землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення садівництва площею 0,06 га, яка розташована на території Молодіжненської сільської ради (за межами населеного пункту) Овідіопольського району Одеської області, кадастровий номер 5123782000:01:002:1491.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21.12.2020 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання протиправними дій, скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Держгеокадастру в Одеській області щодо ненадання адміністративної послуги за заявою ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою та передачу земельної ділянки у власність від 25.09.2020 у строк, встановлений законом. Визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 26.10.2020 №15-15319/13-20-СГ. Зобов`язано Головне управління Держгеокадастру в Одеській області затвердити проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 у власність земельної ділянки для ведення садівництва площею 0,06 га, яка розташована на території Молодіжненської сільської ради (за межами населеного пункту) Овідіопольського району Одеської області, кадастровий номер 5123782000:01:002:1491. (т.1 а.с.210-216)
Вказане рішення суду 21.01.2021 набрало законної сили.
30.03.2021 позивачу видано виконавчий лист у цій справі (т.1 а.с.223).
19.07.2021 до суду надійшла заява Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про заміну сторони виконавчого провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання протиправними дій, скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії, а саме Головне управління на належного боржника - Великодолинську селищну раду Одеського району Одеської області у виконавчому провадженні ВП №65056875. (т.2 а.с.198-201).
Ухвалою судді від 20.07.2021 вказану заяву призначено до розгляду у судовому засіданні на 28.07.2021 (т.2 а.с.214).
В обґрунтування заяви зазначено, що постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2020 р. №1113 "Деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин" передбачено передачу земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність відповідно до статті 117 ЗК України. Наказом від 30.11.2020 №89-ОТГ «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» Головним управлінням передано Великодолинській селищній раді Одеського району Одеської області земельні ділянки загальною площею 133,7803 га, у комунальну власність. Відповідно до акту-приймання передачі земельна ділянка площею 0,0600 га з кадастровим номером 5123782000:01:002:1491 включена до наказу від 30.12.2020 №89-ОТГ. Отже, на думку заявника, Головне управління Держгеокадастру в Одеській області не є розпорядником вказаної земельної ділянки.
ОСОБА_1 подано відзив на заяву про заміну сторони виконавчого провадження, в якій повністю заперечує щодо наявності підстав для заміни Головного управління на належного боржника - Великодолинську селищну раду Одеського району Одеської області у виконавчому провадженні ВП №65056875 (т.2 а.с.228-232).
У судове засідання учасники справи, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, не прибули, що відповідно до ч.2 ст.379 КАС України не перешкоджає судовому розгляду.
Згідно вимог ч.4 статті 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України розгляд заяви проведено в порядку письмового провадження.
Дослідивши документи, надані на підтвердження обставин, викладених у заяві та матеріали адміністративної справи, суд не вбачає підстав для задоволення даної заяви, з наступних підстав.
Згідно з частинами 1, 2 статті 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
У відповідності до ст.1 Закону України "Про виконавче провадження" 02.06.2016 №1404-VIII (далі - Закон №1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно ч.ч.1, 2 ст.15 Закону №1404-VIII сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ. Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов`язок щодо виконання рішення.
Відповідно до ч.5 ст.15 Закону №1404-VIII у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
У разі якщо сторона виконавчого провадження змінила найменування (для юридичної особи) або прізвище, ім`я чи по батькові (для фізичної особи), виконавець, за наявності підтверджуючих документів, змінює своєю постановою назву сторони виконавчого провадження.
Процесуальне правонаступництво передбачено статтею 52 КАС України, згідно з якою у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
З аналізу наведених норм законодавства вбачається, що під правонаступництвом на стадії виконання рішення суду слід розуміти заміну однієї зі сторін (стягувача або боржника) з переходом прав та обов`язків від правопопередника до іншої особи (правонаступника), що раніше не брали участі у справі та/чи виконавчому провадженні. Докази такого переходу прав та обов`язків повинні бути надані до суду заінтересованою особою, яка звернулася до суду із заявою в порядку, передбаченому статтею 379 КАС України.
Підставами правонаступництва є смерть громадянина, що був стороною виконавчого провадження, оголошення його померлим, реорганізація юридичної особи, відступлення права вимоги, переведення боргу (глава 47 ЦК України).
Предметом спору в адміністративній справі №340/4693/20 була перевірка правомірності прийняття відповідачем - ГУ Держгеокадастру в Кіровоградській області наказу, яким відмовлено ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Розглядаючи справу, суд встановив, що викладені відповідачем у оскаржуваному наказі мотиви для відмови у затвердженні проекту землеустрою не містять, передбаченої ч.9 ст.118, ч.6 ст.186-1 Земельного кодексу України, підстави для відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність позивачу. Отже, враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідач відмовив позивачу у затвердженні проекту землеустрою, з підстав, що не передбачені законодавством, тому суд визнав оскаржуваний наказ протиправним та вважав наявність підстав для його скасування. Крім того, з`ясувавши характер спірних правовідносин сторін, характер порушених прав позивача та можливість їх захисту в обраний ним спосіб, суд дійшов висновку, що з огляду на визнання протиправним наказу Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 26.10.2020 №15-15319/13-20-СГ, яким відмовлено позивачу у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення йому у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення садівництва площею 0,06 га, яка розташована на території Молодіжненської сільської ради (за межами населеного пункту) Овідіопольського району Одеської області, кадастровий номер 5123782000:01:002:1491, порушене право позивача на отримання обґрунтованого рішення за його заявою має бути відновлено, шляхом зобов`язання відповідача прийняти відповідне рішення, тобто рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки.
Постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) 13.04.2021 року відкрито виконавче провадження ВП №65056875 щодо примусового виконання виконавчого листа №340/4693/20, виданого у цій справі щодо зобов`язання Головне управління Держгеокадастру в Одеській області затвердити проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 у власність земельної ділянки для ведення садівництва площею 0,06 га, яка розташована на території Молодіжненської сільської ради (за межами населеного пункту) Овідіопольського району Одеської області, кадастровий номер 5123782000:01:002:1491. Боржником в цьому виконавчому провадженні є Головне управління Держгеокадастру в Одеській області.
Заявник в поданій заяві зазначає, що Головне управління Держгеокадастру в Одеській області не є розпорядником земельної ділянки з огляду на наказ ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області від 30.12.2020 №89-ОТГ «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність».
Так, обрана позивачем земельна ділянка для ведення садівництва площею 0,06 га, яка розташована на території Молодіжненської сільської ради (за межами населеного пункту) Овідіопольського району Одеської області, яка зареєстрована у Державному земельному кадастрі за кадастровим номером 5123782000:01:002:1491, право комунальної власності на неї зареєстровано за Великодолинською селищною радою Одеського району Одеської області. Таким чином, на думку заявника, він як територіальний орган Держгеокадастру, втратив повноваження розпоряджатися цією земельною ділянкою, зокрема затверджувати проекти землеустрою, оскільки такі повноваження наразі належать Великодолинській селищній раді.
Відповідно до статті 78 Земельного кодексу України право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них. Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.
Статтею 80 ЗК України передбачено, що суб`єктами права власності на землю є: а) громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності; б) територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності; в) держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.
Згідно з частиною 1 статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Відповідно до пункту "в" частини 3 статті 116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян проводиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Відповідно до частини 9 статті 118 Земельного кодексу України визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відповідно до частини 4 статті 122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Воднораз, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб (частина 1 статті 122 ЗК України).
Згідно з частиною 1 статті 83 ЗК України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.
Пунктом "а" частини 5 статті 83 ЗК України передбачено, що територіальні громади набувають землю у комунальну власність у разі передачі їм земель державної власності.
Відповідно до частини 1 статті 117 ЗК України передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.
У рішенні органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність зазначаються кадастровий номер земельної ділянки, її місце розташування, площа, цільове призначення, відомості про обтяження речових прав на земельну ділянку, обмеження у її використанні.
На підставі рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність складається акт приймання-передачі такої земельної ділянки.
Рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність разом з актом приймання-передачі такої земельної ділянки є підставою для державної реєстрації права власності держави, територіальної громади на неї.
Наказом від 30.12.2020 №89-ОТГ Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність" передано Великодолинській селищній раді у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, які розташовані на територіях Одеського (Овіодіопольського) району Одеської області, згідно з актом приймання-передачі (т.2 а.с.202).
Суд зазначає, що спірні правовідносини виникли у вересні-жовтні 2020 року у зв`язку з розглядом зави позивача про затвердження проекту землеустрою щодо відведення йому у приватну власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення за рахунок земель державної власності. Однак, після вирішення справи та прийняття у ній рішення відбулася зміна форми власності земельної ділянки, яку бажав отримати позивач у приватну власність. Передача земельної ділянки з державної у комунальну призвела до зміни розпорядника земельної ділянки, яким наразі є Великодолинська селищна рада.
Перехід права розпорядження земельною ділянкою до Великодолинської селищної ради Одеського району Одеської області не може зумовлювати покладання на вказану особу обов`язку виконати рішення суду, оскільки вона не була учасником спірних правовідносин та не створювала передумов для їх виникнення.
До того ж, суд зазначає, що відповідно до ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Тобто, рішення суду, яке набрало законної сили повинно ефективно виконуватись і не повинно існувати можливості (крім виняткових випадків) перегляду остаточного судового рішення (дотримання принципу res judicata).
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для заміни сторони виконавчого провадження по даній справі.
Керуючись ст.ст.243, 248, 256, 293-297, 379 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
В задоволенні заяви Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про заміну сторони виконавчого провадження - відмовити.
Копію ухвали невідкладно надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому ст.256 КАС України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду у 15 - денний строк встановлений ст. 295 Кодексу.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Т.М. Кармазина