Рішення № 98609048, 27.07.2021, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.07.2021
Номер справи
320/7903/21
Номер документу
98609048
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 липня 2021 року м. Київ № 320/7903/21

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панової Г.В, розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області

про визнання протиправними дій та зобов`язання вичинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі по тексту - відповідач, ГУ ПФУ у Київській області), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром, на підставі довідки Фінансово-економічного управління Служби безпеки України про розмір грошового забезпечення від 30.03.2021 № 21/3/2-9/878-333, починаючи з 01.01.2018 року;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити з 01.01.2018 року ОСОБА_1 перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії, без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням зміни прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність на підставі довідки Фінансово-економічного управління Служби безпеки України про розмір грошового забезпечення від 30.03.2021 № 21/3/2-9/878-333 та виплатити різницю з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Вказав, що Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України направлено до ГУ ПФУ у Київській області нову довідку про складові грошового забезпечення позивача із урахуванням всіх видів грошового забезпечення за № 21/3/2-9/878-333.

Додатково позивач вказав, що він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки виданої Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України, проте, відповідачем було безпідставно відмовлено у перерахунку пенсії позивача на підставі вказаної довідки, що зумовило звернення позивача до суду з даним позовом.

Разом з тим, позивач наголосив, що підставою звернення до суду з даним позовом також стали обставини отримання пенсії після перерахунку у меншому розмірі, аніж мав бути обрахований відповідачем на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що була складена СБУ та направлена до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 07.07.2021 відкрито провадження у справі та ухвалено її розгляд здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Крім того, суд також витребував докази по справі від відповідача та запропонував подати до суду відзив на позовну заяву.

Відповідач позов не визнав та подав до суду відзив на позовну заяву, у якому просив відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що в довідці про розмір грошового забезпечення включені додаткові види грошового забезпечення, які не передбачені постановою Кабінет Міністрів України №103, тому відсутні підстави для її розгляду та перерахунку пенсії позивача. Також, відповідач зазначив про відсутність нормативно-правових актів, які б приймались після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, та якими б визначались умови і порядок перерахунку пенсій, призначених після дати набрання зазначеним судовим рішенням законної сили.

Щодо вимоги позивача здійснити перерахунок та виплату починаючи з 01.01.2018 без будь-якого обмеження пенсії максимальним розміром, відповідач зазначив про те, що Головним управлінням права позивача не порушені. Відповідач додав, що рішенням Київського окружного адміністративного суду від 24.12.2020по справі № 320/2277/20 було зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимального розміру з 20 грудня 2016 року. На виконання вищезазначеного рішення суду, Головним управління в березні 2021 року було проведено перерахунок пенсії з 20.12.2016 без обмеження її максимальним розміром. Розмір пенсії після проведеного перерахунку складає 18415,54 грн.

На думку відповідача, позовні вимоги в частині зобов`язання Головного управління виплачувати пенсію без обмеження її максимальним розміром є передчасними, оскільки станом на 09.07.2021 розмір пенсії позивача не обмежується.

Крім того, відповідач зазначив, що позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду, оскільки з дня отримання пенсійної виплати особі, якій призначена пенсія вона вважається такою, що повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи законних інтересів, з огляду на що відповідач просить позовні вимоги щодо зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплату пенсію позивачу на підставі довідки Фінансово-економічного управління Служби безпеки України про розмір грошового забезпечення від 30.03.2021 № 21/3/2-9/878-333 за період з 01.01.2018 по 12.04.2021 - залишити без розгляду.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_1 , виданим Печерським РУ ГУ МВС України в місті Києві 27.05.2004.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ.

З матеріалів справи вбачається, що 30.03.2021 Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України видано ОСОБА_1 довідку від 30.03.2021 № 21/3/2-9/878-334 про розмір грошового забезпечення встановленого за посадою заступника Голови Служби безпеки України, яку направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області.

Суд зазначає, що згідно відомостей вказаної довідки до неї включені наступні складові (види) грошового забезпечення: посадовий оклад - 26500,00; оклад за військовим званням (генерал-полковник) - 1690,00; надбавка за вислугу років (50 %.) - 14095,00; надбавка за інтенсивність (100 %) - 26500,00; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (20 %) - 5300,00; премія (70 %) - 18550,00. Всього 92635,00.

Судом встановлено, що позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із заявою про перерахунок пенсії на підставі вказаної довідки № 21/3/2-9/878-334 від 30.03.2021 виданої Фінансово-економічним управлінням Служби Безпеки України.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 06.05.2021 № 1000-0203-8/43694 позивачу повідомлено про відсутність правових підстав для перерахунку його пенсії на підставі довідки виданої Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України від 30.03.2021 №21/3/2-9/878-334, оскільки Кабінетом Міністрів України не приймалось рішень про проведення перерахунку пенсій, призначених згідно Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивача на підставі оновленої довідки про грошове забезпечення, до якої включено додаткові види грошового забезпечення, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Частиною 1 ст. 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами пункту 6 частини 1статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію.

Статтею 63 Закону 2262-ХІІ визначено порядок перерахунку раніше призначених пенсій.

Частиною першою статті 63 Закону № 2262-ХІІ обумовлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для здійснення такого перерахунку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).

Відповідно до пункту 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Кабінет Міністрів України 30 серпня 2017 року прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі Постанова № 704), якою збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців та установлено додаткові види грошового забезпечення.

Постанова № 704 набрала чинності з 01 березня 2018 року.

21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі Постанова № 103), пунктом першим якої було постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374).

Одночасно Постановою № 103 були внесені зміни до пункту 5 Порядку № 45, відповідно до якого під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Також Постановою № 103 внесені зміни до Додатку 2 Порядку № 45, у зв`язку з чим Додаток 2 викладено у новій редакції.

Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року та постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12 листопада 2019 року визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до частини 2 статті 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Відповідно до частини 1 статті 325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

В силу приписів частини 2 статті 265 КАС України пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 втратили чинність з 05 березня 2019 року.

Таким чином, з 05 березня 2019 року, а саме з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, а тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

При цьому суд враховує, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Водночас до моменту отримання належної довідки про грошове забезпечення в пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.

Як слідує з матеріалів справи 30.03.2021 Фінансово - економічне управління Служби Безпеки України виготовило довідку № 21/3/2-9/878-334 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 встановленого за відповідною (аналогічною) посадою заступника Голови Служби Безпеки України із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, яку було направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області для здійснення перерахунку пенсії позивача.

Як було встановлено судом позивач також звернувся до відповідача із відповідною заявою про перерахунок його пенсії з урахуванням грошового забезпечення, визначеного у відповідній довідці від 30.03.2021 № 21/3/2-9/878-334.

Разом із тим, відповідачем було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії позивача із урахуванням нової довідки про розмір його грошового забезпечення, посилаючись на те, що в зазначеній довідці про розмір грошового забезпечення включені додаткові види грошового забезпечення, які не передбачені Постановою КМУ № 103. Крім того, відповідач зазначив, що після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, яким було визначено протиправними та нечинними пункти 1 та 2 Постанови КМ України №103 від 21.02.2018, інших нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії Урядом не приймалось.

Натомість, суд звертає увагу на те, що позивач має право на перерахунок пенсії, а передумовою для його проведення є оформлення Фінансово - економічним управління Служби Безпеки України довідки № 21/3/2-9/878-334 від 30.03.2021.

Крім того, суд враховує, що вирішуючи спір у справі № 160/8324/19 по суті, Велика Палата Верховного Суду констатувала, що з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.

Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Фінансово-економічного управління Служби Безпеки України про розмір грошового забезпечення від 30.03.2021 №21/3/2-9/878-334, починаючи з 01.04.2019.

Суд зазначає, що підстави для перерахунку пенсії позивача на підставі довідки Фінансово-економічного управління Служби Безпеки України про розмір грошового забезпечення від 30.03.2021 №21/3/2-9/878-334, починаючи з 01.01.2018 до 01.04.2019 відсутні, оскільки згідно чинних до 05.03.2019 нормативно-правових актів підстави для перерахунку пенсії позивача на підставі довідки про розмір грошового забезпечення з усіма складовими грошового забезпечення позивача відсутні, відтак в частині позовних вимог про здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки Фінансово-економічного управління Служби безпеки України від 30.03.2021 №21/3/2-9/878-334 з 01.01.2018 по 31.03.2019 слід відмовити.

Щодо позовної вимоги про протиправність дій відповідача в частині відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимального розміру, передбаченого статтею 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд враховує таке.

Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Частиною першою статті 5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Суд відзначає, що право на захист - це самостійне суб`єктивне право, яке з`являється у володільця регулятивного права лише в момент порушення чи оспорення останнього.

Таким чином, завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах. При цьому захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.

Обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

У межах спірних правовідносин, які виникли між сторонами, відповідач порушив право позивача саме діями щодо відмови у проведенні перерахунку та виплаті пенсії на підставі довідки Фінансово - економічного управління Служби Безпеки України від 30.03.2021 №21/3/2-9/878-334 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, що і є предметом спору у цій справі.

Право позивача на перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимального розміру, передбаченого статтею 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідачем не порушене, оскільки як встановив суд, Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області не проводило перерахунок та виплату пенсії позивача з 01.01.2018 року на підставі довідки Фінансово - економічного управління Служби Безпеки України про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 30.03.2021 №21/3/2-9/878-334, та як наслідок не могло обмежити її максимальний розмір.

Разом з тим суд зазначає, що рішенням Київського окружного адміністративного суду від 24.12.2020 у справі № 320/2277/20 адміністративний позов задовольнили частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо здійснення пенсійних виплат ОСОБА_1 з обмеженням максимального розміру пенсії з 20 грудня 2016 р. та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимального розміру з 20 грудня 2016 р.

Як вбачається з розрахунку на доплату пенсії за пенсійною справою № 1002022927 ОСОБА_1 , Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області перераховано пенсію позивача з грудня 2016 року по березень 2021 року, з якого вбачається що пенсія ОСОБА_1 у грудні 2016 становить 14944,20 грн., з січня 2017 року по березень 2021 року - 18415, 54 грн.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» установлено у 2021 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня - 2189 гривень, з 1 липня - 2294 гривні, з 1 грудня - 2393 гривні, а для основних соціальних і демографічних груп населення: осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 1769 гривень, з 1 липня - 1854 гривні, з 1 грудня - 1934 гривні.

З огляду на викладене, судом встановлено, що на виконання рішення суду від 24.12.2020 у справі № 320/2277/20 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області здійснено перерахунок пенсії позивача з грудня 2016 по березень 2021 року включно без обмеження її максимального розміру.

При цьому суд зазначає що позивачем не надано до суду доказів обмеження його розміру пенсії станом на даний час.

З огляду на наведене, враховуючи, що судовому захисту підлягає саме порушене право, суд не знаходить правових підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправними дій відповідача щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимального розміру, передбаченого статтею 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Отже, в цій частині позовних вимог належить відмовити.

Згідно із частиною першою статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Оскільки суд дійшов до висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплаті позивачу з 01 квітня 2019 року пенсії на підставі довідки Фінансово-економічного управління Служби безпеки України про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 30.03.2021 № 21/3/2-9/878-334 з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, а також відмовив у задоволенні позовних вимог в частині визнання протиправними дій відповідача щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимального розміру, передбаченого статтею 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», то з метою ефективного захисту порушених прав позивача необхідно зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Фінансово - економічного управління Служби Безпеки України про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 30.03.2021 № 21/3/2-9/878-334, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову частково.

Крім того, суд вважає непереконливими твердження відповідача про пропуск позивачем строку звернення до суду, а відтак відсутність підстав для залишення без розгляду позовних вимог в частині позову зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплату пенсію позивачу на підставі довідки Фінансово-економічного управління Служби безпеки України про розмір грошового забезпечення від 30.03.2021 № 21/3/2-9/878-333 за період з 01.01.2018 по 12.04.2021.

Відповідно до частин першої - третьої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Суд зазначає, що предметом спору у даній справі є визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром, на підставі довідки Фінансово-економічного управління Служби безпеки України про розмір грошового забезпечення від 30.03.2021 № 21/3/2-9/878-333, починаючи з 01.01.2018 року та зобов`язання вчинити вказані дій щодо відновлення порушеного права позивача.

Як було зазначено судом раніше, відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Суд вказав, що з 05 березня 2019 року, а саме з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, а тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

При цьому суд враховує, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Водночас до моменту отримання належної довідки про грошове забезпечення в пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.

Судом було встановлено, що 30.03.2021 Фінансово - економічне управління Служби Безпеки України виготовило довідку № 21/3/2-9/878-334 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , яку було направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області для здійснення перерахунку пенсії позивача. При цьому з даним позов до суду позивач звернувся - 02.07.2021, відтак шестимісячний строк звернення до суду ОСОБА_1 не пропущено.

Відповідно до правил статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Як було встановлено судом під час звернення до суду позивачем не було сплачено судовий збір оскільки останній звільнений від сплати судового збору, при цьому доказів понесення інших витрат сторонами до суду не надано, відтак відсутні підстави для розподілу судових витрат.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Фінансово - економічного управління Служби безпеки України про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 30.03.2021 № 21/3/2-9/878-334 починаючи з 01.04.2019.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ - 22933548, адреса: 04071, м. Київ, вул. Ярославська, 40) здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_2 ; місце проживання: АДРЕСА_1 ) на підставі довідки Фінансово-економічного управління Служби Безпеки України про розмір грошового забезпечення від 30.03.2021 № 21/3/2-9/878-334, з урахуванням виплачених сум.

4. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Панова Г. В.