Рішення № 98608984, 28.07.2021, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.07.2021
Номер справи
280/1532/21
Номер документу
98608984
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

28 липня 2021 року Справа № 280/1532/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Бердянської міської ради

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

23 лютого 2021 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) до Бердянської міської ради (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:

визнати протиправним та скасувати пункт 10 рішення Бердянської міської ради «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок» від 28.01.2021 №55, яким було відмовлено в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянину Російської Федерації ОСОБА_1 та зміні цільового призначення земельної ділянки площею 0,0679 га (кадастровий номер 2310400000:01:010:0131);

зобов`язати Бердянську міську раду затвердити поданий громадянином Російської Федерації ОСОБА_1 проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки приватної власності, цільове призначення якої змінюється, розроблений фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 , щодо земельної ділянки з кадастровим номером 2310400000:01:010:0131 та змінити її цільове призначення з: код КВЦПЗ 01.05 «Для індивідуального садівництва з видом використання - для ведення садівництва», на: код КВЦПЗ 02.01 «Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)», визначивши вид використання - «для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)».

На обґрунтування позовних вимог пояснює, що у зв`язку із тим, що на земельній ділянці загальної площею 0,0679 га, кадастровий номер: 2310400000:01:010:0131, розташована за адресою: АДРЕСА_1 , знаходиться житловий будинок позивача, а земельна ділянка за цільовим призначенням вже протягом великого проміжку часу не використовувалася, позивач вирішив змінити її цільове призначення, для чого замовив у фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 проект відведення земельної ділянки приватної власності, цільове призначення якої змінюється (нове цільове призначення - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка). При цьому, вказані дії були здійсненні позивачем протягом річного терміну з дня набуття права власності на дану земельну ділянку за рішенням суду. Зауважує, що 25.11.2020 позивач звернувся до Бердянської міської ради із заявою про затвердження наданого проекту землеустрою, проте всупереч ч. 3 ст. 20 Земельного кодексу України вказана заява у місячний строк розглянута не була та лише 28.01.2021 відповідачем прийняте рішення № 55 «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок», п. 10 якого було відмовлено позивачу в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. При цьому, конкретних мотивів та підстав такої відмови в оскаржуваному рішенні Бердянською міською радою наведено взагалі не було, замість чого вказано виключно норми права, які регулюють правовідносини щодо зміни цільового призначення земельної ділянки та погодження (затвердження) проекту землеустрою. Посилається на приписи ст. 20, 38, 39, 186-1 Земельного кодексу України та вказує, що внаслідок протиправних дій відповідача, який є суб`єктом владних повноважень (органом місцевого самоврядування) позивач не може здійснити зміну цільового призначення земельної ділянки, власником якої він є, що обмежує його права як власника та обмежує обсяг його прав щодо використання даної земельної ділянки для обслуговування житлового будинку, фактично унеможливлюючи проведення будівельних робіт з його розширення та спорудження додаткових господарських будівель.

Ухвалою судді від 22.03.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами в порядку, визначеному ст. 262 КАС України. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.

Відповідач позов не визнав, 24 березня 2021 року представник надав суду відзив (вх. №17276), в якому звертає увагу суду, що позивач ОСОБА_1 є іноземцем, у власності якого перебуває земельна ділянка сільськогосподарського призначення. При цьому, відповідно до ч.4 ст. 81 Земельного кодексу України землі сільськогосподарського призначення, прийняті у спадщину іноземцями, а також особами без громадянства, протягом року підлягають відчуженню. Із посиланням на норми ст. 20, ч. 6, 17 ст. 186, ч. 1, 2 ст. 186-1 Земельного кодексу України, ст. 50 Закону України «Про землеустрій» повідомляє, що в проекті землеустрою щодо відведення земельної ділянки у разі зміни цільового призначення ( ОСОБА_1 ), що надійшов до Бердянської міської ради із заявою від 01.12.2020 № 23959, були відсутні: висновок структурного підрозділу виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури; висновок територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, які передбачені ст. 186-1 Земельного кодексу України. Враховуючи викладені обставини, просить суд у задоволенні позову відмовити повністю.

05 квітня 2021 року на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив (вх. №19347), у якій додатково вказує, що у складі проекту землеустрою було надано відповідні матеріалі погодження проекту землеустрою, зокрема висновок управління містобудування та архітектури виконкому Бердянської міської ради. Пояснює, що заява ОСОБА_1 щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки розглядалася на засіданні постійної комісії з питань архітектури, містобудування, регулювання земельних відносин та екології Бердянської міської ради, яке відбулося 13.01.2021 (питання № 39), при цьому, в ході розгляду даного питання, заступник міського голови Божкова О.А. повідомила голові постійної комісії Безверхому В.П. , що гр. ОСОБА_1 отримав дану земельну ділянку у спадок та протягом року не здійснив її відчуження. Стверджує, що голова постійної комісії Безверхий В.П. зазначив, що з метою уникнення порушення законодавства України комісія вимушена відмовити та надати рекомендацію власнику земельної ділянки, що з нею надалі робити - чи то продати, чи то відмовитися, у зв`язку із чим голова комісії Безверхий В.П. запропонував відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 та надати відповідні рекомендації до розгляду даного питання на сесії Бердянської міської ради. При цьому, жодних зауважень відносно неповноти поданого ОСОБА_1 проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у зв`язку зі зміною цільового призначення постійною комісією з питань архітектури, містобудування, регулювання земельних відносин та екології Бердянської міської ради під час розгляду заяви ОСОБА_1 висловлено не було. Зауважує, що дійсно, відповідно до ч. 4 ст. 81 Земельного кодексу України землі сільськогосподарського призначення, прийняті у спадщину іноземцями, а також особами без громадянства, протягом року підлягають відчуженню, проте не здійснення такого відчуження протягом одного року, у відповідності до положень Земельного кодексу України, не є підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки. На підставі викладеного, просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

У свою чергу, відповідачем долучено до матеріалів справи заперечення (вх. № 21391 від 14.04.2021), за змістом яких вказує, що у відповідності до ч. 1 ст. 186-1 Земельного кодексу України ОСОБА_1 мав надати висновок про розгляд документації із землеустрою Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області, оскільки земельна ділянка розташована на території м. Бердянська Запорізької області. При цьому, в порушення ч.2 ст. 186-1 Земельного кодексу України позивач висновок погодження документації із землеустрою управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Бердянської міської ради до проекту землеустрою не додав, а тому позивачем не надано доказів подання до проекту землеустрою висновку і структурного підрозділу виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури; висновку територіального орган; центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, які передбачені ст. 186-1 Земельного кодексу України. Просить в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Враховуючи приписи частини 5 статті 262 КАС України справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (частина 5 статті 250 КАС України).

На підставі приписів частини 4 статті 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

Рішенням Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 16.10.2019 по справі № 310/4430/19 задоволено позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_1 , територіальної громади в особі Бердянської міської ради про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом: визнано за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , в порядку спадкування за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 .

20 листопада 2019 року на підставі рішення суду держаним реєстратором Виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області за ОСОБА_1 , який є громадянином Російської Федерації, зареєстровано право приватної власності на земельну ділянку, загальною площею 0,0679 га, кадастровий номер: 2310400000:01:010:0131, розташовану за адресою: АДРЕСА_2 , номер запису про державну реєстрацію про право власності: 34260844, про що свідчить витяг від 02.12.2019 №191027861 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.

Відповідно до Інформації Державного земельного кадастру вищевказана земельна ділянка має цільове призначення: «01.05. Для індивідуального садівництва», категорія земель: «Землі сільськогосподарського призначення», вид використання: «для ведення садівництва», форма власності: «приватна», дата державної реєстрації права: 20.11.2019.

На вказаній земельній ділянці знаходиться будинок, загальною площею 37,1 кв.м, право власності який позивач набув на підставі договору дарування садового будинку від 28.07.2006 ВСХ №564535, укладеного з ОСОБА_5 .

На звернення позивача щодо відповідності затвердженій містобудівній документації цільового призначення земельної ділянки, наданої раніше для індивідуального садівництва, за адресою: СГТ «Городник» зем. діл. № 10 на будівництво і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), листом від 25.03.2020 № 104 Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Бердянської міської ради повідомило, що згідно з Планом зонування території м. Бердянська, затвердженого рішенням тридцять восьмої сесії Бердянської міської ради VI скликання від 31.05.2013 №27, вказана земельна ділянка розміщується в зоні садівничих товариств та дачної забудови, що переводиться в садибну забудову. Зона створюється на основі ділянок садівничих товариств, що розташовані в межах міста і згідно з рішеннями генерального плану переводиться в садибну забудову. Розміщення окремих 1-2 поверхових житлових будинків в цій зоні відноситься до переважних видів використання. Таким чином, роз`яснено, що зміна цільового призначення спірної земельної ділянки відповідатиме затвердженій містобудівній документації при умові виконання вимоги п. 6.1.49 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування і забудова територій» щодо приведення транспортної та інженерної інфраструктури до нормативів садибної забудови в межах міста.

26 березня 2020 року Бердянською міською радою прийняте рішення № 8 «Про переведення садових та дачних будинків у жилі будинки», відповідно до пункт 2 якого вирішено перевести садовий будинок НОМЕР_2 ») в СГТ «Городник» у жилий будинок, власником якого є ОСОБА_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_4 .

Наказом Управління містобудування та архітектури Виконавчого комітету Бердянської міської ради від 30.03.2020 №36 присвоєно об`єкту нерухомого майна (житловому будинку), що переведений з садового будинку НОМЕР_2 в СТГ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », власником якого є позивач, адресу - АДРЕСА_1 .

З метою змінити цільового призначення земельної ділянки, позивач звернувся до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника №000676 від 03.01.2013) із заявою від 12.10.2020 про виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приватної власності, цільове призначення якої змінюється на нове цільове призначення - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).

За замовленням позивача ФОП ОСОБА_2 було розроблено відповідний проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, цільове призначення якої змінюється (кадастровий номер 2310400000:01:010:0131).

Зазначений проект згідно з його змістом складається із: заяви замовника; завдання на виконання робіт; пояснювальна записка; додатки до пояснювальної записки; перелік угідь земельної ділянки згідно з КВЗУ; матеріали геодезичних вишукувань; схеми прив`язки кутів повороту меж земельної ділянки до пунктів ДГМ; абрис земельної ділянки; графічні матеріали; схема розташування земельної ділянки; кадастровий план земельної ділянки; відомість обчислення площі земельної ділянки; акт перенесення в натурі (на місцевості) меж охоронних зон; перелік обмежень у використанні земельної ділянки; матеріали перенесення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); креслення перенесення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); паспортні дані, довідка про присвоєння ідентифікаційного номера суб`єкта земельних відносин; матеріалів погодження проекту землеустрою (щодо матеріалів погодження суду надано висновок Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області від 26.10.2020 №14788/82-20); кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника.

01 грудня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Бердянської міської ради із заявою (вх. № 23959) про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у разі зміни цільового призначення земельної ділянки площею 0,0679 га (кадастровий номер 2310400000:01:010:0131), з: код КВЦПЗ 01.05 Для індивідуального садівництва з видом використання - для ведення садівництва, на код КВЦПЗ: 02.01 Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).

Листом за підписом Заступника Бердянського міського голови від 08.12.2020 №1826 Дєєвої О.О. позивача повідомлено, що на підставі ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» проект землеустрою передано на розгляд постійної комісії з питань архітектури, містобудування, регулювання земельних відносин та екології, та з урахуванням ст. 10 Закону України «Про адміністративні послуги» результат розгляду звернення - витяг з рішення сесії Бердянської міської ради позивач зможе отримати через 10 днів після засідання чергової сесії Бердянської міської ради в центрі надання адміністративних послуг.

Так, 13 січня 2021 року на засіданні постійної комісії з питань архітектури, містобудування, регулювання земельних відносин та екології Бердянської міської ради слухали інформацію, на підставі службової записки заступника міського голови Дєєвої О.О., про розгляд проекту землеустрою громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 щодо відведення земельної ділянки у зв`язку зі зміною цільового призначення, для подальшої підготовки відповідного проєкту рішення сесії Бердянської міської ради, та вирішили рекомендувати відмовити в затвердженні вказаного проєкту на підставі ст. 12, ч. 4 ст. 81, ст. 122, ч. 6, 17 ст. 187, ч. 1, 2 ст. 186-1 Земельного кодексу України, ст. 50 Закону України «Про землеустрій», про що свідчить витяг з протоколу №3 (п. 39).

28 січня 2021 року п`ятою сесією VIII скликання Бердянської міської ради Запорізької області прийняте рішення № 55, пунктом 10 якого було відмовлено в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянину Російської Федерації ОСОБА_1 та зміні цільового призначення земельної ділянки площею 0,0679 га (кадастровий номер 2310400000:01:010:0131), розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , на підставі ст.12, ч.4 ст.81, ст.122, ч. 6, 17 ст. 186, ч. 1, 2 ст. 186-1 Земельного кодексу України, ст. 50 Закону України «Про землеустрій» та протоколу проведення засідання постійної комісії з питань архітектури, містобудування, регулювання земельних відносин та екології, від 13.01.2021 №3.

Як зазначає відповідач, підставою є те, що в проекті землеустрою щодо відведення земельної ділянки у разі зміни цільового призначення ОСОБА_1 , що надійшов до Бердянської міської ради із заявою від 01.12.2020 № 23959, були відсутні: висновок структурного підрозділу виконавчого органу міської ради у сфер містобудування та архітектури; висновок територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, які передбачені ст. 186-1 Земельного кодексу України.

Вважаючи пункт 10 рішення Бердянської міської ради «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок» від 28.01.2021 №55 протиправним, позивач звернувся із даним позовом до суду.

Ураховуючи викладене, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Статтями 2 та 3 Земельного кодексу України встановлено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Земельні відносини регулюються Конституцією України, вказаним Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» визначено виключну компетенцію сільських, селищних, міських рад. Так, згідно пункту 34 частини першої указаної статті виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Відповідно до статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Частиною 1 статті 19 Земельного кодексу України передбачено, що землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Порядок встановлення та зміну цільового призначення земельних ділянок встановлено статтею 20 Земельного кодексу України.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 20 Земельного кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.

Зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Відповідно до частини 3 статті 20 Земельного кодексу України Зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок.

Зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності провадиться:

щодо земельних ділянок, розташованих у межах населеного пункту, - сільською, селищною, міською радою;

щодо земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, - районною державною адміністрацією, а щодо земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, що не входять до території району, або в разі якщо районна державна адміністрація не утворена, - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною державною адміністрацією.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки приватної власності, цільове призначення якої змінюється, розробляється на замовлення власника земельної ділянки без надання дозволу Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування на його розроблення.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється в порядку, встановленому законом.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у місячний строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, погодженого в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу, приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та зміну її цільового призначення.

Відмова Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у зміні цільового призначення земельної ділянки або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Відповідно до статті 50 Закону України «Про землеустрій» проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі зміни цільового призначення земельних ділянок або формування нових земельних ділянок.

Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.

Так, у силу приписів частини 1 статті 186-1 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов`язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

А відповідно до частини 2 статті 186-1 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій розташовано об`єкт будівництва або планується розташування такого об`єкта (крім проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зони відчуження або зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи), подається також на погодження до структурних підрозділів районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури, а якщо місто не входить до території певного району, - до виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури, а в разі, якщо такий орган не утворений, - до органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань містобудування та архітектури чи структурного підрозділу обласної державної адміністрації з питань містобудування та архітектури.

За приписами частин 4 та 5 цієї статті Земельного кодексу України розробник подає на погодження до органу, визначеного в частині першій цієї статті, за місцем розташування земельної ділянки оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а до органів, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, - завірені ним копії проекту, а щодо земельної ділянки зони відчуження або зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, розробник подає оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на погодження до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а до органів, зазначених у частині третій цієї статті, - завірені ним копії проекту.

Органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов`язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов`язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.

Аналіз наведених положень свідчить про те, що законодавцем визначено процедуру зміни цільового призначення земельної ділянки, яка перебуває у власності громадян. Так, цільове призначення земельної ділянки приватної власності може бути змінене виключно за ініціативою її власника. Після погодження в порядку, встановленому статтею 186-1 Земельного кодексу України, проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приватної власності, цільове призначення якої змінюється, власник земельної ділянки звертається до, зокрема, органу місцевого самоврядування, який у місячний строк зобов`язаний вирішити питання щодо його затвердження, прийнявши одне з таких рішень: затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та зміну її цільового призначення, відмовити у його затвердженні або залишити клопотання без розгляду. У разі ж прийняття органом місцевого самоврядування одного з останніх двох рішень такі можуть бути оскаржені до суду.

Отже, питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та зміну її цільового призначення належить до виключної компетенції відповідного суб`єкта владних повноважень, яким в даному випадку є орган місцевого самоврядування - Бердянська міська рада Запорізької області. Розглядаючи назване питання вказаний орган може прийняти одне з трьох рішень, наведених у частині 3 статті 20 Земельного кодексу України.

У даній ситуації проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, цільове призначення якої змінюється з для індивідуального садівництва на будівництво та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) був погоджений лише Головним управлінням Держгеокадастру у Донецькій області.

Проте, ОСОБА_1 мав надати висновок про розгляд документації із землеустрою Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області, оскільки спірна земельна ділянка розташована на території м. Бердянська Запорізької області.

Суд не приймає посилання позивача на долучену до проекту кадастрову довідку №161 від 24.11.2020, оскільки з вказаної довідки вбачається, що управління містобудування та архітектури виконкому Бердянської міської ради на підставі відповідності меж та площі (679 кв. м) земельної ділянки даним містобудівного кадастру, з врахуванням плану зонування погоджено зовнішні межі земельної ділянки.

При цьому, висновок погодження документації із землеустрою управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Бердянської міської ради до проекту землеустрою позивачем не додано.

За таких обставин, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову, оскільки приймаючи спірне рішення Бердянська міська рада правомірно відмовила у затвердженні поданого ОСОБА_1 проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у разі зміни цільового призначення, що надійшов до Бердянської міської ради із заявою від 01.12.2020 № 23959, оскільки у ньому були відсутні: висновок структурного підрозділу виконавчого органу міської ради у сфер містобудування та архітектури; висновок територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, які передбачені статтею 186-1 Земельного кодексу України, що доводами позовної заяви та матеріалами справи не спростовується.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності..

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити.

Відповідно до статті 139 КАС України, з огляду на ухвалення судом рішення про відмову у задоволенні позовних вимог та за відсутності доказів понесення відповідачем судових витрат, підстав для їх розподілу немає.

Керуючись статтями 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_5 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Бердянської міської ради (71118, Запорізька область, м. Бердянськ, пл. Єдності, 2; код ЄДРПОУ 20525153) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення в повному обсязі складено та підписано 28.07.2021.

Суддя Ю.П. Бойченко