
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 липня 2021 року м. Житомир справа № 240/16778/20
категорія 109020100
Житомирський окружний адміністративний суд у складі: судді Чернової Г.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Федорівської сільської ради Малинського району, Житомирської області про зобов`язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 із позовом у якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Федорівської сільської ради Малинського району Житомирської області, щодо неприйняття рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,0596 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Федорівської сільської ради Малинського району Житомирської області на підставі поданої заяви ОСОБА_1 від 24.02.2020;
- зобов`язати Федорівську сільську раду Малинського району Житомирської області розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.02.2020 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,0596 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Федорівської сільської ради Малинського району Житомирської області та затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,0596 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Федорівської сільської ради Малинського району.
Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані тим, що 24 лютого 2020 року нею подано заяву про затвердження проекту землеустрою, однак ніякої відповіді відповідачем на вказану заяву не надано Позивач вважає, що відповідач фактично ухилився від прийняття рішення про затвердження або про відмову затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а тому звернувся до суду за захистом свої прав.
Ухвалою суду від 29 жовтня 2020 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання по справі на 17 листопада 2020 року
17 листопада 2020 року у зв`язку із неявкою сторін, судовий розгляд було відкладено на 01 грудня 2020 року.
01 грудня 2020 року судове засідання було відкладено на 11 січня 2021 року, у зв`язку із перебуванням головуючого судді у відпустці.
У судове засідання позивач, не прибув, про дату час на місце, був повідомлений належним чином.
Представник відповідача у судове засідання з`явився, та пояснив, що заперечує щодо заявлених позовних вимог, так як, на їх адресу заява від ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтованою площею 0,0596 га., не надходила, доказів її направлення до матеріалів справи не надано, крім того, відповідно до журналу реєстрації пропозицій, заяв і скарг вбачається, що така заява не була навіть зареєстрована у Виконавчому комітеті Федорівської сільської ради Малинського району Житомирської області.
Після з`ясування позиції представника відповідача та дослідження наявних у матеріалах справи доказів, судом без виходу до нарадчої кімнати було винесено протокольну ухвалу про перехід до подальшого розгляду справи в порядку письмового провадження.
Відповідно до рішення Федорівської сільської ради 22 сесії 7-го скликання від 16 грудня 2019 року надано дозвіл ОСОБА_1 на виготовлення проекту землеустрою на земельну ділянку орієнтованою площею 0, 06 га для ведення особистого селянського господарства.
ПП "Граундплюс" було розроблено ОСОБА_1 проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Як зазначила у позовній заяви позивач 24 лютого 2020 року надіслала на адресу відповідача заяву про затвердження проекту землеустрою, однак відповіді на своє звернення не отримала. Вважаючи таку бездіяльність Виконавчого комітету Федорівської сільської ради Малинського району Житомирської області протиправною, звернулась за захистом свої прав до суду.
Надаючи правову оцінку вказаним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини у сфері набуття права власності на землю, у тому числі через проведення земельних торгів, врегульовані Земельним кодексом України №2768-ІІІ від 25 жовтня 2001 року (далі - ЗК України).
Відповідно до частин першої, другої та третьої статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Згідно з частинами шостою - восьмою статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Відповідно до частини першої статті 186-1 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов`язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Таким чином, положеннями Земельного кодексу України та Закону України "Про землеустрій" передбачений порядок звернення особи до відповідного органу виконавчої влади для погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності.
Разом з тим в матеріалах справи відсутні будь-які докази звернення ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Федорівської сільської ради Малинського району Житомирської області із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу у власність площею 0,0596 га. га.
Крім того, у судовому засіданні було досліджено журнал реєстрації пропозицій, заяв і скарг Виконавчого комітету Федорівської сільської ради Малинського району, Житомирської області з якого вбачається, що за період з 26.12.2019 до 23.11.2020 заяв від ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою зареєстровано не було.
Частиною 1 статті 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин; вирішуючи спір суд повинен встановити, що у зв`язку з прийнятим рішенням, вчиненням дії чи допущенням бездіяльності суб`єктом владних повноважень порушуються права, свободи чи інтереси особи у сфері публічно-правових відносин; при цьому, обставини дійсного (фактичного) порушення відповідачем прав, свобод чи інтересів має довести належними та допустимими доказами саме позивач.
Зміст та обсяг порушеного права та викладення обставин, якими воно підтверджується, у кожному конкретному випадку можуть різнитися, але принаймні на рівні формулювання викладу їх змісту мають бути достатніми, щоб визначити предмет спору, його юрисдикційну належність, характер вимог, часові межі події порушення, нормативне регулювання спірних відносин, а також обставини, за яких можна ухвалити одне з обов`язкових процесуальних рішень, пов`язаних із визнанням позовної заяви прийнятною/неприйнятною.
Позивач не надала суду доказів звернення до Виконавчого комітету Федорівської сільської ради Малинського району, Житомирської області про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, тобто, не підтвердила наявність між ними адміністративно-правового спору, відтак позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246,256 КАС України, суд
вирішив:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , і.н. НОМЕР_1 ) до Виконавчого комітету Федорівської сільської ради Малинського району, Житомирської області (с. Федорівка, Малинського району, Житомирської області, 11607, код ЄДРПОУ 13564201) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Г.В. Чернова