
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 липня 2021 року Справа № 160/7938/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Луніної О.С., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду 18.05.2021 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Дніпропетровській області в частині не надання Управлінню Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області висновку про повернення з Державного бюджету України ОСОБА_1 надміру зарахованого до бюджету платежу у загальному розмірі 12 079,73 грн. за заявою ОСОБА_1 від 15.03.2021 року;
- зобов`язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області прийняти висновок про повернення з Державного бюджету України фізичній особі ОСОБА_1 надміру зарахованого до бюджету платежу у загальному розмірі 12079,73 грн. за заявою фізичної особи ОСОБА_1 від 15.03.2021 року та надати його до виконання в Управління державної казначейської служби України у Дніпропетровській області, що розташоване за адресою: вул. Челюскіна, б. 1, м. Дніпро, 49000.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що 19.08.2019 року відповідачем сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за № Ф-13635-53 у сумі 32944,16 грн., яку позивач оскаржив до суду. 09.04.2020 року рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду визнано протиправною та скасовано вимогу ГУ ДПС у Дніпропетровській області про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування від 19.08.2019 року за № Ф-13635-53У. Рішення суду набрало законної сили 12.05.2020 року. Відповідачем сформовано нову вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 14.11.2019 року № Ф-13635-53У у розмірі 35698,34 грн., яка позивачем також оскаржена до суду. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.01.2021 року визнано протиправною та скасовано вимогу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 14.11.2019 року № Ф-13635-53У про сплату боргу (недоїмки) ОСОБА_1 з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в сумі 35 698,34 грн. Водночас, під час розгляду справи 23.09.2020 року здійснювалось примусове виконання вимоги № Ф-13635-53У від 14.11.2019 року. Під час проведення виконавчих дій стягнено та перераховано виконавчий збір у розмірі 1342,19 грн. та борг у розмірі 12079,73 грн. 15.03.2021 року позивач звернувся до ГУ ДПС у Дніпропетровській області із заявою про повернення надмірно сплачених грошових коштів у розмірі 12079,73 грн., на яку отримав відмову, оскільки відповідно до інформаційної бази даних у ФОП ОСОБА_1 переплата по коду платежу 71040000 відсутня.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 травня 2021 року відкрито провадження у справі № 160/7938/21 та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області подало до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено про відсутність підстав для задоволення позову. В обгрунтування відзиву зазначено, що за даними інформаційно-телекомунікаційної системи ДПС України, станом на 12.01.2021 року, ОСОБА_1 перебував на обліку в ГУ ДПС у Дніпропетровській області, як фізична особа-підприємець з 30.10.2001 року по 18.12.2019 року. Законом України від 14.12.2020 № 1072-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо соціальної підтримки платників податків на період здійснення обмежувальних протиепідеміологічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», внесено зміни до пункту 9-15 розділу VІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464.У зв`язку з набранням чинності Закону № 1072 ФОП ОСОБА_1 звернувся 15.12.2020 до ГУ ДПС із заявою щодо списання несплаченої суми недоїмки в базі даних інформаційної системи податкового органу по інтегрованій картці платника податків, нарахованої пені, як фізичній особі-підприємцю суми єдиного внеску за період з 01.01.2017 по 01.12.2020, а також списати штрафи та пені, нараховані на ці суми недоїмки. Після отримання заяви та за умови подання суб`єктом звернення до 01.03.2021 у встановлений законом порядок документів, передбачених абзацом другим або третім пункту 9-15 розділу VІІІ Закону № 2464 Дніпровсько-Новомосковським відділом податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління податкового адміністрування фізичних осіб ГУ ДПС проведено камеральну перевірку ФОП ОСОБА_1 та встановлена відповідність платника вимогам п. 9-15 розділу VІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону 2464 для списання сум недоїмки, а також штрафів та пені, нарахованих на ці суми недоїмки, у зв`язку з чим підлягала списанню заборгованість у сумі 23628,61 грн. Рішенням про списання боргу (недоїмки) з єдиного внеску від 22.02.2021 № 77/04-36-13-07-26ЄВ ОСОБА_1 списано заборгованість по єдиному внеску у сумі 23618,61 грн, відповідно вимога про сплату боргу-недоїмки від 14.11.2019 № Ф-13635 в АІС Податковий блок погашена 23.02.2021 в повному обсязі, таким чином вимога про сплату боргу (недоїмки) вважається відкликаною відповідно до п. 6 розділу VІ Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449 зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 07.05.2015 за № 508/26953. Після списання заборгованості ГУ ДПС підготовлено лист від 26.02.2021 № 4039/5/04-36-13-074 щодо списання недоїмки з єдиного внеску ОСОБА_1 , який направлено до Новомосковського міськрайонного ВДВС Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро). Заява від платника податків, в якій зазначено, що рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справі № 160/15612/20 набрала законної сили 26.02.2021, тобто після проведеної процедури списання боргу з єдиного внеску. Умови повернення помилково та/або надміру сплачених коштів єдиного соціального внеску регламентовано наказом Міністерства фінансів України від 16.01.16 № 6, яким затверджено «Порядок зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів», відповідно до п. 5 якого, повернення коштів здійснюється у випадках: 1) надмірної або помилкової сплати сум єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій на відповідний рахунок 3719; 2) помилкової сплати сум єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій на невідповідний рахунок 3719; 3) помилкової сплати сум єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій на рахунок обліку доходів бюджету; 4) помилкової сплати податкових зобов`язань з податків, зборів, штрафних (фінансових) санкцій та пені, передбачених Податковим кодексом України, на рахунок 3719. Відповідно до п. 7 Порядку заява ОСОБА_1 залишена без задоволення, так як станом на 01.04.2021 згідно даних інтегрованої картки платника єдиного внеску по коду бюджетної класифікації 71040000 фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 надмірно або помилково сплачені кошти з єдиного внеску відсутні.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.07.2021 року задоволено клопотання відповідача та замінено відповідача по справі - ГУ ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015) на ГУ ДПС у Дніпропетровській області, як відокремлений підрозділ (код ЄДРПОУ 44118658).
Справа розглядається судом в порядку спрощеного провадження за приписами статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Дослідивши письмові докази, долучені до матеріалів справи, проаналізувавши відповідні норми чинного законодавства, суд дійшов висновку про таке.
Судом встановлено та не є спірним, що на підставі свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця серія №516482, ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) був зареєстрований як фізична особа - підприємець 09.10.2001 року (номер запису: 22290170000001763), на облік в органах державної податкової служби взятий 30.10.2001 року.
Запис до Єдиного державного реєстру про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності ФОП ОСОБА_1 внесено 18.12.2019 року.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.04.2020 року у справі №160/653/20 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування вимоги №Ф-13635-53У від 19.08.2019 року на суму 32944,16 грн. було задоволено, визнано протиправною та скасовано вимогу Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування від 19.08.2019р. за № Ф-13635-53.
Рішення суду набрало законної сили 12.05.2020 року.
14.11.2019 року Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ф-13635-53У зі сплати єдиного внеску, станом на 27.02.2020 року, на суму 35 698,34 грн., яку направлено до примусового виконання у відповідності до Закону України «Про виконавче провадження».
23.09.2020 року Державним виконавцем Новомосковського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Харченко Т. В. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 63084290 з примусового виконання вимоги Головного управління ДПС у Дніпропетровській області № Ф-13635-53У від 14.11.2019.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.01.2021 року у справі №160/15612/20 адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною та скасовано вимогу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 14.11.2019 року № Ф-13635-53У про сплату боргу (недоїмки) ОСОБА_1 з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в сумі 35698,34 грн. Зобов`язано Головне управління ДПС у Дніпропетровській області здійснити коригування відомостей в картці платника єдиного соціального внеску шляхом виключення з неї відомостей про наявність в ОСОБА_1 боргу зі сплати єдиного соціального внеску у розмірі 32944,16 грн. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Рішення суду набрало законної сили 26.02.2021 року.
Постановою Державного виконавця Новомосковського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Харченко Т. В. про закінчення виконавчого провадження № 63084290 від 05.03.2021 року закінчено провадження з примусового виконання вимоги Головного управління ДПС у Дніпропетровській області № Ф-13635-53У від 14.11.2019 року.
Також у цій постанові встановлено, що до відділу надійшло рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду № 160/15612/20 про скасування вимоги № Ф-13635-53У про сплату боргу ОСОБА_1 з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в сумі 35698,34 грн. В ході проведення виконавчих дій стягнуто та перераховано виконавчий збір у розмірі 1342,19 грн. та борг у розмірі 12079,73 грн. на користь стягувача.
15.03.2021 року позивач звернувся до ГУ ДПС у Дніпропетровській області із заявою про повернення стягнутих грошових коштів.
На вказану заяву відповідачем надано відповідь за вих. № 9498/6/04-36-13-07 від 31.03.2021 року, в якій зазначено, що заборгованість ОСОБА_1 по єдиному внеску у сумі 23618,61 грн. списано за його заявою на підставі абзаців другого та третього пункту 9-15 розділу VІІІ Закону № 2464, а заява залишається без задоволення, так як станом на 01.04.2021 року згідно даних інтегрованої картки платника єдиного внеску по коду бюджетної класифікації 71040000 фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 надмірно або помилково сплачені кошти з єдиного внеску відсутні.
Не погодившись з вказаною відмовою, позивач оскаржив правомірність її прийняття до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та спірним правовідносинам сторін, судом встановлено таке.
Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 року № 2464-VI (далі - Закон № 2464-VI) визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Відповідно до ч. 4 ст. 25 Закону № 2464-VI податковий орган у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, надсилає в паперовій та/або електронній формі платникам єдиного внеску вимогу про сплату недоїмки з єдиного внеску. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Згідно із ч. 5 ст. 25 Закону № 2464-VI вимога податкового органу про сплату недоїмки або рішення суду щодо стягнення суми недоїмки виконується державною виконавчою службою в порядку, встановленому законом.
За приписами п. 9-15 розділу VІІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 2464-VI підлягають списанню за заявою платника та у порядку, визначеному цим Законом, несплачені станом на 3 червня 2020 року з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом, суми недоїмки, нараховані платникам єдиного внеску, зазначеним у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, за період з 1 січня 2017 року до 3 червня 2020 року, а також штрафи та пеня, нараховані на ці суми недоїмки, у разі якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, та за умови подання протягом 90 календарних днів з 3 червня 2020 року:
а) платниками, зазначеними у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), - державному реєстратору за місцем знаходження реєстраційної справи фізичної особи - підприємця заяви про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності та до податкового органу - звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону за період з 1 січня 2017 року до 3 червня 2020 року. Зазначена звітність подається платником виключно у випадку, якщо вона не була подана раніше;
б) платниками, зазначеними у пункті 5 частини першої статті 4 цього Закону, - до податкового органу за основним місцем обліку заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону за період з 1 січня 2017 року до 3 червня 2020 року. Зазначена звітність подається платником виключно у випадку, якщо вона не була подана раніше.
Після отримання у встановленому законом порядку відповідних відомостей від державного реєстратора або заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та за умови подання платником єдиного внеску зазначеної звітності (якщо відповідна звітність не була подана раніше) податковий орган протягом 15 робочих днів проводить камеральну перевірку, за результатами якої приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені або вмотивоване рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені.
У разі якщо суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були частково самостійно сплачені платником та/або стягнуті у порядку, передбаченому цим Законом, податковий орган приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені у частині, що залишилася несплаченою.
Вимога про сплату суми недоїмки, штрафних санкцій і пені вважається відкликаною у день прийняття податковим органом рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені.
Нараховані та сплачені або стягнуті за зазначений період суми недоїмки, штрафних санкцій і пені відповідно до цього Закону не підлягають поверненню.
Так, судом встановлено, що на підставі п. 9-15 розділу VІІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 2464-VI ГУ ДПС у Дніпропетровській області рішенням про списання боргу (недоїмки) з єдиного внеску від 22.02.2021 року № 77/04-36-13-07-26ЄВ ОСОБА_1 списало борг у сумі 23 618,61 грн.
Відповідачем було пред`явлено до примусового виконання вимогу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 14.11.2019 року № Ф-13635-53У про стягнення з позивача боргу з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в сумі 35698,34 грн.
З примусового виконання вказаного виконавчого документа Державним виконавцем Новомосковського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Харченко Т. В. 23.09.2020 року відкрито виконавче провадження № 63084290.
Під час здійснення виконавчих дій у ВП № 63084290 у примусовому порядку з позивача було стягнуто 12079,73 грн. в рахунок погашення боргу за вимогою Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 14.11.2019 року № Ф-13635-53У.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.01.2021 року у справі №160/15612/20 визнано протиправною та скасовано вимогу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 14.11.2019 року № Ф-13635-53У про сплату боргу (недоїмки) ОСОБА_1 з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в сумі 35698,34 грн.
За приписами ч. 2 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Отже, стягнуті на користь ГУ ДПС у Дніпропетровській області кошти у розмірі 12079,73 грн. є надмірно сплаченою сумою єдиного внеску, з урахуванням визнання протиправним та скасування виконавчого документа, за яким вказана сума була стягнута.
Порядок зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, затверджений наказом Міністерства фінансів України 16.01.2016 № 6 та зареєстрований в міністерстві юстиції України 05.02.2016 року за № 193/283232 (далі - Порядок № 6) визначає процедуру зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) або повернення платникам, на яких згідно із Законом покладено обов`язок нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок (далі - Платник), надміру та/або помилково сплачених коштів єдиного внеску (далі - Кошти).
Відповідно до п. 3 Порядку № 6 надміру сплачені суми єдиного внеску - суми Коштів, які на певну дату зараховані на відповідний рахунок 3719 понад нараховані суми єдиного внеску на таку дату (крім сум авансових платежів, граничний строк сплати яких не настав, сплачених відповідно до абзацу другого частини восьмої статті 9 Закону).
Згідно із п. 5 Порядку № 6 повернення Коштів здійснюється у випадках:
1) надмірної або помилкової сплати сум єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій на відповідний рахунок 3719;
2) помилкової сплати сум єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій на невідповідний рахунок 3719;
3) помилкової сплати сум єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій на рахунок з обліку доходів бюджету;
4) помилкової сплати податкових зобов`язань з податків, зборів, штрафних (фінансових) санкцій та пені, передбачених Податковим кодексом України, на рахунок 3719.
За приписам п. 6 Порядку № 6 повернення Коштів здійснюється на підставі заяви Платника про таке повернення (далі - Заява).
У випадках, передбачених підпунктами 1, 2 та 4 пункту 5 цього Порядку, Заява подається до органу доходів і зборів, на рахунок якого сплачено Кошти, за формою, визначеною у додатку 1 до цього Порядку.
У випадку, передбаченому підпунктом 3 пункту 5 цього Порядку, заява подається до органу доходів і зборів за місцем обліку помилково сплачених Коштів у довільній формі із зазначенням суми та напряму повернення.
Помилково сплачені суми у випадках, передбачених підпунктами 3 та 4 пункту 5 цього Порядку, підлягають поверненню з урахуванням положень статті 43 Податкового кодексу України та пункту 12 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування».
У разі надходження Заяви про повернення Коштів, що надміру сплачені страхувальниками, які беруть добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування, Платник додає оригінал або завірену ним копію розрахункового документа (квитанцію, платіжне доручення тощо), що підтверджує сплату Коштів на рахунок 3719.
Згідно із п. 43.1 ст. 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов`язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Відповідно до п. 43.5 ст. 43 Податкового кодексу України контролюючий орган не пізніше ніж за п`ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення належних сум коштів з відповідного бюджету або з єдиного рахунку та подає його для виконання до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Приписами п. 7 Порядку № 6 передбачено, що у разі надходження Заяви про повернення Коштів з рахунку 3719 підрозділ органу доходів і зборів, на який покладено функцію адміністрування єдиного внеску, у строк не більше ніж десять робочих днів з дати реєстрації Заяви проводить перевірку наданої Платником інформації.
Заява залишається без задоволення у таких випадках:
невідповідність Заяви формі, визначеній у додатку 1 до цього Порядку;
недостовірність викладеної у Заяві Платника інформації;
подання Заяви не за місцем обліку надміру та/або помилково сплачених сум єдиного внеску;
наявність у Платника заборгованості зі сплати єдиного внеску та/або фінансових санкцій.
У разі відмови в задоволенні Заяви про повернення Коштів з рахунку 3719 Платнику єдиного внеску підрозділом органу доходів і зборів, на який покладено функцію адміністрування єдиного внеску, надається повідомлення за підписом посадової особи із зазначенням причин відмови.
Однак, відповідач, в порушення п. 7 Порядку № 6, відмовив у задоволенні заяви позивача на підставі того, що надмірно або помилково сплачені кошти з єдиного внеску відсутні, тобто з підстави, яка не передбачена приписами Порядку № 6 та без урахування надмірної сплати єдиного внеску.
Факт надмірної сплати єдиного внеску у розмірі 12079,73 грн. підтверджено постановою Державного виконавця Новомосковського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Харченко Т. В. про закінчення виконавчого провадження № 63084290 від 05.03.2021 року.
Отже, відповідач, відмовляючи ОСОБА_1 у задоволенні заяви про повернення надміру сплачених коштів, діяв з порушенням Конституцій України, Податкового кодексу України та Порядку № 6.
Враховуючи вище наведені обставини, суд дійшов висновку про протиправність бездіяльності Головного управління ДПС у Дніпропетровській області в частині не надання Управлінню Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області висновку про повернення з Державного бюджету України ОСОБА_1 надміру зарахованого до бюджету платежу у загальному розмірі 12 079,73 грн. за заявою ОСОБА_1 від 15.03.2021 року, а належним захистом порушеного права позивача є зобов`язання Головного управління ДПС у Дніпропетровській області прийняти висновок про повернення з Державного бюджету України фізичній особі ОСОБА_1 надміру зарахованого до бюджету платежу у загальному розмірі 12079,73 грн. за заявою фізичної особи ОСОБА_1 від 15.03.2021 року та надати його до виконання в Управління державної казначейської служби України у Дніпропетровській області.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Також, при вирішені цього спору, суд, відповідно до ч. 1-2 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає, що згідно з ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України на користь позивача стягується судовий збір у розмірі 908,00 грн., сплачений ним за подання позову, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області.
Керуючись ст.ст.9, 72-77, 139, 242-243, 245-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Дніпропетровській області в частині не надання Управлінню Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області висновку про повернення з Державного бюджету України ОСОБА_1 надміру зарахованого до бюджету платежу у загальному розмірі 12 079,73 грн. за заявою ОСОБА_1 від 15.03.2021 року.
Зобов`язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, 17А, м. Дніпро, 49600, код ЄДРПОУ 44118658) прийняти висновок про повернення з Державного бюджету України фізичній особі ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) надміру зарахованого до бюджету платежу у загальному розмірі 12079,73 грн. за заявою фізичної особи ОСОБА_1 від 15.03.2021 року та надати його до виконання в Управління державної казначейської служби України у Дніпропетровській області.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області, як відокремленого підрозділу (вул. Сімферопольська, 17А, м. Дніпро, 49600, код ЄДРПОУ 44118658) судовий збір у розмірі 908,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.С. Луніна