
Справа № 459/63/21
Провадження № 2/459/353/2021
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 липня 2021 року Червоноградський міський суд Львівської області
в складі: головуючого-судді Отчак Н.Я.
з участю секретаря Савіцької Б.Б.
представника позивача Мацюк Н.М.
відповідачки ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Червонограді за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Львівського обласного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення виплаченої допомоги по безробіттю,-
В С Т А Н О В И В :
12.01.2021 року представник позивача звернувся до суду із даним позовом, в якому просить стягнути з відповідача у користь позивача суму виплаченої допомоги по безробіттю у розмірі 37 876, 64 грн. та судовий збір у розмірі 2 102,00 грн..
В обґрунтування позову послався на те, що02.09.2019 р. в Сокальську районну філію Львівського обласного центру зайнятості, з метою пошуку роботи звернулася відповідачка, та цього ж дня їй надано статус безробітного. З 09.09.2019 р. відповідачці призначено та розпочато виплату допомоги по безробіттю, та 28.08.2020 р. припинено реєстрацію у зв`язку з поданням письмової заяви про зняття з реєстрації як безробітної. Згідно даних отриманих за результатами верифікації, з`ясувалось, що ОСОБА_2 , перебуваючи на обліку як безробітна, одночасно отримувала щомісячну грошову допомогу по догляду за особою з інвалідністю II групи внаслідок психічного розладу в період з 01.11.2019 р. по 30.04.2020 р. та з 01.05.2020 р. по 31.10.2020 р., що в свою чергу є порушенням Закону України «Про зайнятість населення» та виключає можливість перебування у статусі безробітної, внаслідок чого відповідачкою безпідставно отримано допомогу по безробіттю. 16.09.2020 р. відповідачці направлено повідомлення про повернення коштів, проте у відповідь на даний лист відповідачка 02.10.2020 р. надала заяву, у якій зазначила про відсутність підстав для повернення нею отриманої допомоги по безробіттю та долучила довідку Управління праці та соціального захисту населення Червоноградської міської ради від 30.09.2020 р., де період отримання допомоги по безробіттю не співпадає з періодом одержання щомісячної грошової допомоги по догляду за особою з інвалідністю ІІ групи. Задля об`єктивного вирішення спору до Управління праці та соціального захисту населення Червоноградської міської ради надіслано лист від 05.10.2020 р. з проханням надати достовірну інформацію про період одержання ОСОБА_2 щомісячної грошової допомоги по догляду за особою з інвалідністю II групи внаслідок психологічного розладу. Згідно отриманої відповіді ОСОБА_2 виплачувалась допомога по догляду за особою з інвалідністю II групи внаслідок психологічного розладу у період з 01.11.2019 р. по 31.08.2020 р., проте за її власною заявою від 28.09.2020 р. (після отримання повідомлення Сокальської РФ ЛОЦЗ про повернення коштів) ОСОБА_2 повернула на рахунок Управління праці та соціального захисту населення виплачену їй за спірний період допомогу. Позивач вважає, що такі дії відповідачки не виключають порушення, яке уже мало місце під час перебування її на обліку у статусі безробітної та відповідно настання відповідальності, що полягає у поверненні безпідставно отриманої допомоги по безробіттю. Зазначає, що відповідно до ч.2 п.3 додатку №2 до Індивідуального плану працевлаштування безробітного «Права та обов`язки зареєстрованих безробітних» від 09.09.2019 р., що власноручно підписано відповідачкою, вона зобов`язана була своєчасно подавати відомості про обставин, що впливають на умови виплати їй матеріального забезпечення, надання соціальних послуг та припинення реєстрації, а тому неповідомлення нею центру зайнятості про виникнення такої обставини як призначення допомоги по догляду за особою з інвалідністю II групи внаслідок психологічного розладу з 01.11.2019 свідчить про невиконання нею своїх обов`язків та є підставою для стягнення з цього моменту суми виплаченого забезпечення на випадок безробіття. Загальна сума коштів, витрачених службою зайнятості, що підлягають поверненню відповідачкою за період з 01.11.2019 р. по 27.08.2020 р. складає 37 876,64 грн., проте, на даний час кошти повернуті не були. За таких обставин просить позов задовольнити.
Ухвалою від 11.02.2021 року у справі відкрито спрощене позовне провадження та призначено судовий розгляд на 15.03.2021 року з повідомленням сторін, який було відкладено, востаннє, на 19.07.2021 р..
19.04.2021 р. відповідачка подала відзив на позовну заяву в якому просила у задоволенні позову відмовити у зв`язку із його безпідставністю. Зазначає, що з 02.09.2019 р. по 28.08.2020 р. вона перебувала на обліку як безробітна в Сокальській РФ ЛОЦЗ та отримувала допомогу по безробіттю. Облік та консультування проводила інспектор ОСОБА_3 .. В листопаді 2019 р., її мама отримала інвалідність ІІ групи по психзахворюванню та потребувала стороннього догляду. На черговому прийомі в листопаді 2019 р. про вказані вище обставини вона усно повідомила ОСОБА_3 та вказала про намір оформити допомогу по догляду за інвалідом ІІ групи, у зв`язку з чим двічі замовляла довідку про доходи в інспектора, при цьому жодних застережень у останньої не виникло. Ствердила, що письмовими доказами вказані обставини вона не має змоги довести, єдиним доказом, на її думку, є довідки про доходи для цього виду допомоги, які вона замовляла на прийомах. Вважає, що позивач не довів умисності невиконання нею обов`язків та зловживання ними згідно приписів ст. 36 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття». Після зняття її з реєстрації як безробітної, в телефонному режимі її було викликано для ознайомлення з актом розслідування страхових випадків №7 від 08.09.2020 р., з яким вона не погодилася проте не оскаржувала, так як повідомила юрисконсульту про вказані вище обставини, проте інспектор Сисоєва Т.Ю. ствердила, що нічого про такі обставини не пам`ятає. Для вирішення даної проблеми їй рекомендували повернути кошти, які вона отримала як допомогу по догляду за інвалідом ІІ групи по психзахворюванню, та надати відповідну довідку. Вважає, що станом на день подання позовної заяви правопорушення відсутнє, оскільки згідно довідки Управління праці та соціального захисту населення №1550 від 30.09.2020 р., вона не являється одержувачем допомоги по догляду за інвалідом ІІ групи по психзахворюванню за період часу з листопада 2019 р. по серпень 2020 р.. Зазначає, що 02.09.2019 р. по 28.08.2020 р. допомога по безробіттю була єдиним її засобом до існування, за ці кошти вона утримувала житло, себе та її малолітню дочку ОСОБА_4 2010 р.н.. З липня 2019 року постійно хворіє на рецидивуючий увеїт (хвороба ока), що потребує дороговартісних обстежень та ліків. В зв`язку з хворобою не можу працювати по професії, оскільки кожних три місяці виникає рецидив. Станом на 19.04.2021 року не працює, та у неї відсутні кошти у сумі 37 878,00 грн.. Посилаючись на приписи ст.. 1215 ЦК України вважає, що кошти в сумі виплаченої допомоги по безробіттю в розмірі 37 876,64 грн., були виплачені їй добровільно як засіб до існування, а тому не підлягають поверненню.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі з підстав наведених у позовній заяві. Зазначила, що відповідачці була призначена допомога по безробіттю, окрім цього остання була ознайомленою із своїми обов`язками, зокрема своєчасно інформувати про обставини, що впливають на умови виплати допомоги. Предметом позову є грошові кошти, які були виплаченими останній за період часу з березня 2019 р. по серпень 2020 р., оскільки саме з цього періоду остання відносилась до категорії зайнятого населення. Не зважаючи на те, що верифікація повинна проводитись кожного місяця, відповідні дані надійшли з Міністерства фінансів України лише 01.09.2020 р., відтак саме з цього часу у 15-ти денний термін ними було опрацьовано дані. При цьому, центр зайнятості не має компетенції впливати на порядок роботи Міністерства фінансів України.
Відповідачка у судовому засіданні щодо задоволення позову заперечила. Ствердила, що жодних недобросовісних дій вона не вчиняла, отримувану допомогу не приховувала. Із складеним актом, відносно неї, не погодилася. У статусі безробітної вона не перебуває, а тому жодні санкції не можуть бути застосованими.
Оцінивши докази по справі, суд прийшов до наступного висновку.
Відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ч.1 ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч.1 ст.2 Закону України «Про зайнятість населення» відносини у сфері зайнятості населення регулюються Конституцією України, цим Законом, Кодексом законів про працю України,Господарським та Цивільним кодексами України, Законом України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", іншими актами законодавства.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.1 Закону України «Про зайнятість населення» визначено, що безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.
Пунктом 1 ч.1 ст. 43 цього Закону встановлено, що статусу безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з метою пошуку роботи 02.09.2019 року звернулася в Сокальську районну філію Львівського обласного центру зайнятості. Із копії заяви про надання (поновлення) статусу безробітного від 02.09.2019 встановлено, що ОСОБА_1 підтвердила власним підписом, що не отримує грошову допомогу по догляду за особою з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, яка за висиновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду та ознайомлений з правами та обов`язками зареєстрованого безробітного і відповідальністю за подання недостовірних даних та документів, на підставі яких приймається рішення про надання статусу безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, що визначені Законами України «Про зайнятість населення» та «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття». Також відповідно до Закону України «Про захист персональних даних» проінформована про обробку її персональних даних з метою здійснення верифікації та моніторингу достовірності інформації, поданої нею для нарахування та отримання матеріального забезпечення на випадок безробіття.
У заяві про призначення (поновлення) виплати допомоги по безробіттю від 02.09.2019 ОСОБА_1 підтвердила власним підписом, що ознайомлена з умовами і тривалістю призначення допомоги по безробіттю відповідно до ЗУ «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Наказами Сокальської районної філії Львівського обласного центру зайнятості від 02.09.2019 р. №НТ 190902 ОСОБА_1 надано статус безробітного з 02.09.2019 р.; від 09.09.2019 №НТ 190909 ОСОБА_1 призначено та розпочато виплату допомоги по безробіттю з 09.09.2019 р. по 02.09.2020 р..
Копією витягу із наказів про прийняті рішення по особі ОСОБА_1 «Про прийняття рішень службою зайнятості, передбачених Законами України «Про зайнятість населення», «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та нормативними актами щодо їх застосування від 15.09.2020 р. встановлено, що наказом від 02.09.2019 р. №НТ 190902 ОСОБА_1 надано статус безробітного з 02.09.2019 р. відповідно до ст. 43 Закону України «Про зайнятість населення»; наказом від 09.09.2019 №НТ 190909 ОСОБА_1 призначено та розпочато виплату допомоги по безробіттю з 09.09.2019 р. по 02.09.2020 р.; наказом від 28.08.2020 №НТ 200828 ОСОБА_1 припинено виплату допомоги по безробіттю та реєстрацію безробітного з 28.08.2020 р., у зв`язку з поданням нею особисто письмової заяви про зняття її з реєстрації як безробітної або відмови від її послуг відповідно до пп. 3 ч.1 ст. 45 Закону України «Про зайнятість населення», пп.10 ч.1 ст.31 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», та пп.2 п.1 частини V Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності; наказом від 14.09.2020 №НТ 200914 ОСОБА_1 зобов`язано повернути виплачену допомогу по безробіттю по 27.08.2020 р..
Частиною 4 ст. 23 ЗУ «Про зайнятість населення» передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову та бюджетну політику, під час здійснення верифікації та моніторингу державних виплат безоплатно отримує відомості з Єдиної інформаційно-аналітичної системи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, в електронній формі на підставі договорів про обмін інформацією.
Відповідно до п. 3 «Порядку здійснення верифікації та моніторингу державних виплат», затвердженого постановою КМУ від 18.02.2016 р. № 136 (в редакції постанови КМУ від 22 травня 2019 р. № 443) з метою здійснення верифікації та моніторингу державних виплат суб`єкти надання інформації подають Мінфіну інформацію, що визначена законодавством для призначення, нарахування та/або здійснення державних виплат і впливає на визначення права на отримання та розмір таких виплат, персональні дані, інформацію з автоматизованих інформаційних систем, реєстрів, баз даних, володільцем, розпорядником та/або адміністратором яких вони є, у тому числі інформацію з обмеженим доступом.
Пунктом 8 даного Порядку передбачено, що орган, що здійснює державні виплати, опрацьовує отримані рекомендації у строк, що не перевищує 15 робочих днів з дня їх отримання.
Згідно ст. 7 Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат», органи, що здійснюють державні виплати, мають такі повноваження: 1) проводити додаткові перевірки інформації, наданої реципієнтами під час звернення за державними виплатами та опрацювання рекомендацій, наданих органом, що здійснює верифікацію та моніторинг державних виплат; 2) надсилати запити для отримання інформації, що впливає на право реципієнтів на отримання державних виплат; 3) приймати рішення щодо припинення або продовження державних виплат реципієнтам за результатами опрацювання рекомендацій, наданих органом, що здійснює верифікацію та моніторинг державних виплат; 4) здійснювати передбачені законодавством заходи щодо повернення та/або стягнення сум неправомірно отриманих державних виплат.
Відповідно до приписів ч.ч. 1, 2, 5, 8 Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат», за результатами верифікації орган, що здійснює верифікацію та моніторинг державних виплат, надає органам, що здійснюють державні виплати, підтвердження відповідності наданої реципієнтом інформації вимогам законодавства, що впливають на визначення його права на отримання та розмір державних виплат, під час здійснення превентивної верифікації або рекомендації щодо: 1) проведення додаткової перевірки інформації, що містить невідповідності; 2) усунення невідповідностей даних у автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних, володільцем, розпорядником та/або адміністратором яких є орган, що здійснює державні виплати.
Орган, що здійснює державні виплати, опрацьовує отримані рекомендації у строк, що не перевищує 15 робочих днів з дня їх отримання.
У разі виявлення недостовірної інформації, наданої реципієнтом, на підставі якої було призначено, нараховано та/або здійснено державні виплати, органи, що здійснюють державні виплати, надсилають таким реципієнтам вимогу щодо повернення неправомірно або надміру отриманої державної виплати. Спори в разі відмови реципієнтів добровільно повернути неправомірно отримані державні виплати вирішуються у судовому порядку.
Відповідно до копії витягу з системи ЄІАС.NET «Від МФУ рекомендації», позивачем 01.09.2020 р. було отримано від Міністерства фінансів України рекомендації за результатами верифікації по ОСОБА_1 ..
При обміні інформацією було виявлено, що безробітна ОСОБА_1 , отримує інші доходи одночасно з допомогою по безробіттю.
Статтею 4 Закону України «Про зайнятість населення» встановлено, що до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової перед вищої та вищої освіти та поєднують навчання з роботою. До зайнятого населення також належать, зокрема, особа, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, та одержує грошову допомогу на догляд за нею відповідно до законодавства.
Відповідно до копії листа Управління праці та соціального захисту населення Червоноградської міської ради Львівської області від 07.09.2020 №3839/1-6, станом на 07.09.2020 р. ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні як одержувач щомісячної грошової допомоги по догляду за особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок психічного розладу, призначеної з 01.11.2019 р. по 30.04.2020 р., з 01.05.2020 р. по 31.10.2020 р., відповідно до постанови КМУ від 02.08.2000 р. №1192.
Згідно копії акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення №7 від 08.09.2020 р. з`ясовано, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Управлінні праці та соціального захисту населення Червоноградської міської ради Львівської області як одержувач щомісячної грошової допомоги по догляду за особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок психічного розладу, призначеної з 01.11.2019 р. по 30.04.2020 р., з 01.05.2020 р. по 31.10.2020 р.. З даним актом відповідачка ознайомилась 14.09.2020 р., що підтверджується її власним підписом, також остання залишила відмітку, згідно якої не погоджується з даним актом.
Згідно розрахунку суми допомоги по безробіттю, що підлягає поверненню, згідно наказу Сокальської районної філії Львівського ОЦЗ від 11.09.2020 р. №30, сума виплаченої допомоги по безробіттю ОСОБА_1 , за період часу з 01.11.2019 р. по 27.08.2020 р., що підлягає поверненню, становить 37 876, 64 грн..
Як встановлено із повідомлення Сокальської районної філії Львівського ОЦЗ №06-991/20 від 16.09.2020 р., ОСОБА_1 було направлено повідомлення про повернення коштів в розмірі 37 876, 64 грн., за період з 01.11.2019 р. по 27.08.2020 р. на розрахунковий рахунок Львівського обласного центру зайнятості. Дане повідомлення відповідачка отримала 18.09.2020 р., про що свідчить її власний підпис у рекомендованому повідомленні.
У відповідь на вказане вище повідомлення, відповідачка скерувала на адресу Сокальської районної філії Львівського ОЦЗ заяву від 01.10.2020 р., у які зазначила про відсутність підстав для повернення нею отриманої допомоги по безробіттю та долучила довідку Управління праці та соціального захисту населення Червоноградської міської ради від 30.09.2020 р. за №1550, згідно якої вона отримує щомісячну грошову допомогу по догляду за особою з інвалідністю ІІ групи з 01.09.2020 р., тобто період отримання допомоги по безробіттю (з 01.11.2019 р. по 27.08.2020 р.) не співпадає з періодом одержання щомісячної грошової допомоги по догляду за особою з інвалідністю ІІ групи.
Згідно копії відповіді Управління праці та соціального захисту населення Червоноградської міської ради від 09.10.2020 р. за №4258/1-6, на запит Сокальської районної філії Львівського ОЦЗ від 05.10.2020 р. за №06-1050/20, встановлено, що станом на 09.10.2020 р. ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні як одержувач щомісячної грошової допомоги по догляду за особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок психічного розладу, призначеної з 01.09.2020 р. по даний час (видачі довідки), відповідно до постанови КМУ від 02.08.2000 р. №1192. Згідно заяви ОСОБА_1 від 28.09.2020 р. допомогу припинено з 01.11.2019 р. і нею повернуто переплату вказаної допомоги за період з 01.11.2019 р. по 31.08.2020 р., на рахунок управління.
Свідок ОСОБА_5 , яка є працівником Сокальської районної філії Львівського обласного центру зайнятості, суду пояснила, що відповідачка звернулася у центр зайнятості з метою пошуку роботи, та їй було надано статус безробітної. Станом на момент реєстрації та до 01.11.2019 р. відповідачка не отримувала допомоги по догляду за особою з інвалідністю. У вересні 2019 р. відповідачка була ознайомлена з пам`яткою і повідомлена про зобов`язання повідомляти про обставини, які впливають на статус безробітного. Відповідачка не інформувала її про можливе призначення допомоги по догляду за особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок психічного розладу, відтак довідки видавались останній за місцем вимоги. Свідок вважала, що відповідачка отримує таку довідку для нарахування субсидії. Кошти (допомогу) отримані по догляду за особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок психічного розладу, повертати не радила. Зазначила, що верифікація проводяться кожного місяця, проте інформація з Міністерства фінансів України прийшла лише у вересні 2020 р.. Ствердила, що у її посадові обов`язки не входить з`ясування питання необхідності особі довідки про доходи виданої для Управління соціального захисту населення, також у неї не має обов`язку кожного разу інформувати людину про її права та обов`язки, оскільки з такими особа ознайомлюється на момент реєстрації. Більше того, чинним законодавством України передбачено, що саме відповідачка повинна була інформувати про зміну у статусі.
Згідно ч. 2 ст. 43 Закону України «Про зайнятість населення», статус безробітного надається зазначеним у ч. 1 ст. 43 особам за їх особистою заявою у разі відсутності належної роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу мають застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить не менше ніж шість місяців за даними Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно ч. 3 ст. 22 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», допомога по безробіттю виплачується з 8 дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в Державній службі зайнятості.
У п. 2 ч. 1 ст.44 Закону України «Про зайнятість населення» передбачено, що зареєстровані безробітні мають право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та цього Закону.
Відповідно до ч.2 ст. 36 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов`язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно з п.4 ч.2 ст. 44 ЗУ «Про зайнятість населення», зареєстровані безробітні зобов`язані: інформувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом трьох робочих днів про обставини припинення реєстрації, визначені у частині першій статті 45 цього Закону.
Частиною 3 ст. 44 Закону України «Про зайнятість населення» визначено, що відповідальність за достовірність поданих до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного.
Пунктами 6, 8 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 13.02.09 №60/62, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за №232/16248, у разі встановлення центрами зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітного до категорії зайнятих, така особа повинна повернути суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. У разі неповернення коштів у встановлений строк, стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.
У результаті приховування інформації про отримання щомісячної грошової допомоги по догляду за особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок психічного розладу відповідачкою було незаконно отримано матеріальне забезпечення - допомогу по безробіттю за період часу з 01.11.2019 р. по 27.08.2020 р. у розмірі 37 876, 64 грн..
Частиною 3 ст. 36 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» визначено, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов`язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до частини 1 статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.
Суд критично оцінює доводи і міркування відповідачки, що стосуються добросовісності її дій та відсутності умислу на незаконне отримання нею допомоги по безробіттю, оскільки такі ґрунтуються на припущеннях та спростовуються матеріалами справи і показами свідка. Суд звертає увагу на те, що відповідачка не виконала свого обов`язку щодо своєчасної подачі відомостей про обставини, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг, та у період часу з листопада 2019 р. по серпень 2020 р. отримувала грошову допомогу по догляду за особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок психічного розладу одночасно з допомогою по безробіттю. Після верифікації, проведеної перевірки та отримання повідомлення про необхідність повернення коштів, дії відповідачки жодним чином не відповідають принципу добросовісності. Зокрема, остання щоб уникнути юридичних наслідків пов`язаних із незаконним отриманням допомоги по безробіттю подала 28.09.2020 р. до Управлінні праці та соціального захисту населення Червоноградської міської ради заяву про припинення допомоги по догляду за особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок психічного розладу з 01.11.2019 р. по 31.08.2020 р. (розрахунковий період), та повернула переплату вказаної допомоги на рахунок управління.
Також, в ході судового розгляду, не знайшли свого підтвердження доводи відповідачки щодо обізнаності інспектора Сокальської районної філії Львівського обласного центру зайнятості про її мету звернутися в Управлінні праці та соціального захисту населення Червоноградської міської ради із заявою про отримання допомоги по догляду за особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок психічного розладу. Такі твердження спростовані як показами свідка так і довідками Сокальської районної філії Львівського обласного центру зайнятості (№448/03 від 22.11.2019 р., №161/03 від 20.05.2020 р.), на які посилається відповідачка, оскільки такі видавались для подання у Управлінні праці та соціального захисту населення, і в них відсутня будь-яка інформація щодо мети подання.
З врахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що відповідачка, маючи статус безробітної, перебувала на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Червоноградської міської ради як особи, якій призначено допомогу на догляд за особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок психічного розладу, що вплинуло на умови виплати їй допомоги по безробіттю, а тому з відповідачки на користь позивача слід стягнути 37 876,64 грн. незаконно отриманої допомоги по безробіттю за період часу з 01.11.2019 р. по 27.08.2020 р..
Таким чином, позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, з відповідачки у користь позивача підлягає стягненню судовий збір у сумі 2102,00 грн..
Керуючись ст.ст. 2, 141, 259, 264, 263-265, 273, 354 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позов Львівського обласного центру зайнятості (ЄДРПОУ 03491180, м. Львів, вул. Бортнянського, 11а) до ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) про стягнення виплаченої допомоги по безробіттю – задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 в користь Львівського обласного центру зайнятості суму виплаченої допомоги по безробіттю у розмірі 37 876 (тридцять сім тисяч вісімсот сімдесят шість) грн. 64 коп. та судовий збір у розмірі 2 102 (дві тисячі сто дві) грн..
На рішення може бути подана апеляційна скарга через Червоноградський міський суд Львівської області до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 26.07.2021 р.
Суддя: Н. Я. Отчак