
Справа № 639/5710/21
Провадження по справі № 2-а/635/91/2021
УХ В А Л А
27 липня 2021 року суддя Харківського районного суду Харківської області Лук`яненко С.А.., розглянувши адміністративну позовну заяву ОСОБА_1 до Головного Управління Національної поліції в Харківській області про визнання дій неправомірними та вчинення певних дій,-
В с т а н о в и в:
ОСОБА_1 пред`явив до суду адміністративний позов до Головного Управління Національної поліції в Харківській області, в якому просить визнати дії екіпажу поліції «Буди 38» неправомірними та застосувати до поліцейських СРПП Харківського ВП №3, які з 14-30 до 16-00 01.07.2021 перебували в складі екіпажу поліції «Буди 38» дисциплінарне покарання у вигляді звільнення з правоохоронних органів.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Позовна заява за формою та змістом повинна відповідати вимогам ст.ст.160, 161 КАС України та іншим вимогам, встановленим законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 20 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Ця загальна правова норма знаходить свій розвиток у спеціальній правовій нормі - ст.286 КАС України, яка передбачає певні особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ст. 286 КАС України позовну заяву щодо оскарження рішень суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови). За наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право:
1) залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення;
2) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи);
3) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення;
4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Статтею 46 КАС України передбачено, що позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб`єкти владних повноважень. Відповідачем в адміністративній справі є суб`єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Відповідно до ст. 4 КАС України , суб`єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Аналіз ст.286 КАС України з урахуванням особливостей, встановлених КУпАП, дає суду право зробити наступний висновок, що з позовною заявою до суду з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності особа, яка була притягнута до адміністративної відповідальності, має право звернутися до органу (посадової особи), які наклали стягнення.
Заявлені вимоги позивача щодо визнання дій неправомірними стосується дій суб`єкта владних повноважень.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що позивачем визначено в якості відповідача - Головне Управління Національної поліції в Харківській області, в той час як він просить визнати неправомірними дії суб`єкта владних повноважень – екіпажу поліції «Буди 38», таким чином, позивачу слід визначитися з належним відповідачем у справі та зазначити, дані відповідача відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 162 КАС України, а саме: повну посаду службової особи, її місцезнаходження, поштовий індекс, номер засобу зв`язку, офіційну електронну адресу або адресу електронної пошти за наявності; зазначити які саме дії суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності він просить визнати неправомірними.
Звертаючись до суду з вказаним позовом, позивачем в прохальній частині не конкретизовано, яке рішення суб`єкта владних повноважень у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ним оскаржується (номер постанови, дата винесення, особа якою складено оскаржувану постанову), тому, позивачу слід визначити зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги у відповідності до п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України.
Згідно ч. 1 ст. 160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
В порушення вимог, передбачених п.2 ч.5 ст. 160 КАС України, позивачем в позовній заяві не вказано: повна адреса місцезнаходження відповідача, поштові індекси сторін, відомий номер засобу зв`язку відповідача, а також офіційні електронні адреси або адреси електронної пошти сторін.
Відповідно до ч. 4 ст. 161 КАС України, позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Разом з тим позивачем не вказано, чи всі докази ним подано до суду, а також не додано рішення суб`єкта владних повноважень у справі про притягнення до адміністративної відповідальності яке оскаржується.
Частиною п`ятою статті 94 КАС України визначено, що учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Таким чином, копії будь-яких документів мають засвідчувати їх дійсність, оскільки мають бути виготовлені виключно з оригіналів цих документів.
Статтею 25 КАС України передбачено, що адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об`єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
В матеріалах позовної заяви не містять відомостей, які б підтверджували зареєстроване місце проживання позивача саме за адресою, вказаною у позовній заяві. Відсутність вказаних відомостей перешкоджає визначенню дотримання правил підсудності під час звернення до суду за захистом своїх прав та інтересів.
За положеннями з ч. 3 ст. 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до положень статей 3, 5 Закону України «Про судовий збір» особи, які оскаржують рішення, дії чи бездіяльність у справі про адміністративне правопорушення, не віднесені до кола суб`єктів, які звільняються від сплати судового збору за подання адміністративного позову, а позови з таким предметом не належать до об`єктів, за подання яких судовий збір не справляється.
Згідно статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання, зокрема, до адміністративного суду позовних заяв розміри ставок судового збору диференційовано за характером спору (майновий/немайновий), а також за правовим статусом платника судового збору (фізична особа/фізична особа - підприємець/юридична особа/суб`єкт владних повноважень).
Відповідно до ч.5 ст.243 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Згідно з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 18 березня 2020 року, у справах щодо накладення адміністративного стягнення за подання позовної заяви судовий збір складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що станом на 2021 рік становить 454, 00 гривень.
Позивачем до позовної зави не надано документу про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документу, який підтверджує підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Враховуючи вищевикладене, суддя приходить до висновку про те, що позивачем не сплачений судовий збір за подання позовної заяви, відповідно до Закону України «Про судовий збір», на розрахунковий рахунок -отримувач коштів: ГУК Харківськ обл/ХарківР/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37874947, банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок отримувача UA898999980313121206000020429, код класифікації доходівбюджету 22030101, призначення платежу судовий збір
Таким чином, позивачу необхідно сплатити судовий збір у розмірі 454, 00 гривень та надати документ що підтверджує сплату судового збору у зазначеному розмірі або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Разом з тим, відповідно до статті 80 КАС України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 79 цього Кодексу та відповідати вимогам частини 2 статті 80 КАС України.
Відповідно до ч. 2 ст. 80 КАС України, к клопотанні про витребування доказів повинно бути зазначено: 1) який доказ витребовується; 2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати; 3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа; 4) заходи, яких особа, що подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.
Між тим, позивач в позовній заяві зазначив у якості позовної вимоги про витребування у відповідача доказів, що не відповідає статті 80 КАС України. Крім того, не зазначено які заходи позивач вжив для отримання даних доказів самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійно отримати даних доказів.
В зв`язку з чим у разі неможливості самостійно надати доказ по справі, позивач вправі звернутись до суду з клопотання про витребування доказів в порядку статті 80 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи викладене, відповідно до ст. 169 КАС України, заява підлягає залишенню без руху з зазначенням недоліків заяви та наданням строку для усунення недоліків.
Керуючись ст.123, 160,169 КАС України, суддя -
У Х В А Л И В :
Адміністративну позовну заяву ОСОБА_1 до Головного Управління Національної поліції в Харківській області про визнання дій неправомірними та вчинення певних дій – залишити без руху.
Встановити строк для усунення зазначених в ухвалі недоліків - 10 днів з дня отримання копії ухвали.
Роз`яснити позивачу, що якщо він відповідно до ухвали суду у встановлений строк не усуне зазначені недоліки заяви, вона повертається позивачу без розгляду.
Ухвала оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя С.А.Лук`яненко