Рішення № 98597644, 27.07.2021, Індустріальний районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
27.07.2021
Номер справи
644/10419/20
Номер документу
98597644
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

27.07.2021

Справа № 644/10419/20

н/п 2/644/485/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 липня 2021 року Орджонікідзевський районний суд м.Харкова в складі: головуючого - судді Бабенко Ю.П., за участю секретаря – Кузьміної Ю.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Харкові справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої допомоги,-

Представник позивач звернулася до суду з позовною заявою, в якій просить стягнути з відповідача на користь Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради надміру виплачену допомогу внаслідок зловживання з боку відповідача в розмірі 103576,19 грн. Свої вимоги обґрунтовує тим, що ОСОБА_1 знаходилась на обліку в Управлінні та отримувала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям з 01.10.2010 року. 20.05.2014 року, 21.01.2015 року, 02.07.2015 року, 28.01.2016 року, 26.07.2016 року, 25.01.2017 року, 26.07.2017 року, 23.01.2018 року, 17.07.2018 року, 16.01.2019 року та 22.0.2019 року відповідач зверталася до Управління з заявами та деклараціями для призначення їй державної соціальної допомоги. В декларації про доходи та майновий стан відповідач не зазначила у розділі ІІІ «Відомості про житлові приміщення, що перебувають у власності або володінні членів сім`ї», що їй на праві власності належить друге житло, отримане за договором купівлі-продажу. Загальна площа житла, що належить на праві власності малозабезпеченій сім`ї, перевищує встановлені чинним законодавством України норми. Відповідно до ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та п. 10 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою №250 Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року, державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім`ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім`ю. Таким чином, за періоди з 01.05.2014 року по 31.10.2014 року та з 01.01.2015 року по 31.12.2019 року ОСОБА_1 неправомірно отримувала допомогу, оскільки приховала або навмисно подала недостовірні дані про факт наявності у власності другого житла. Розмір надміру отриманої допомоги склав 103576 грн. 19 коп. З урахуванням викладеного просила позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Представник позивача в судове засідання не з`явилась, надала суду заяву про розгляд справи без її участі, вимоги підтримала в повному обсязі та просила суд провести заочний розгляд справи.

Відповідач в судове засідання не з`явилась, про дату, час і місце розгляду справи була належним чином повідомлена, про причини неявки суд не повідомила. Відзив на позов не подавала.

Приймаючи до уваги викладене, що представник позивача не заперечує проти заочного розгляду справи, то в відповідності до ст.280 ЦПК України суд ухвалює по справі заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.

Судом встановлено, що з 01.10.2010 року ОСОБА_1 знаходилась на обліку в Управлінні та отримувала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям.

20.05.2014 року, 21.01.2015 року, 02.07.2015 року, 28.01.2016 року, 26.07.2016 року, 25.01.2017 року, 26.07.2017 року, 23.01.2018 року, 17.07.2018 року, 16.01.2019 року та 22.0.2019 року відповідач ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради з заявою та декларацією про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (а.с.6-49). У вказаних деклараціях у розділі ІІІ «Відомості про житлові приміщення, що перебувають у власності або володінні членів сім`ї» відповідач зазначала, що у власності її родини перебуває квартира АДРЕСА_1 . Крім цього, зазначала про відсутність іншого житла.

Соціальними інспекторами Управління було виявлено, що в період отримання соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям відповідач приховала або навмисно подала недостовірні дані про факт наявності у власності другого житла.

Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта, за ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу від 25.05.2007 року зареєстровано право власності на трикімнатну квартиру АДРЕСА_2 , загальною площею 76,6 кв.м. Викладене також підтверджується договором купівлі-продажу від 25.05.2007 року та витягом з Державного реєстру правочинів (а.с. 64-65). Згідно поданих декларацій склад сім`ї відповідачки складав три особи.

Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради листом № 10-29/17416/4-02/20 від 13.02.2020 року зверталося до ОСОБА_1 з проханням повернути на розрахунковий рахунок Управління суму переодержаних коштів державної соціальної допомоги (а.с.67-68), однак відповідач кошти не повернула. За період з 01.05.2014 року по 31.10.2014 року та з 01.01.2015 року по 31.12.2019 року відповідачка отримала державну соціальну допомогу у розмірі 103576 грн. 19 коп.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та п. 10 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою №250 Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року, державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім`ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім`ю.

Таким чином, відповідачка не мала права на отримання соціальної допомоги в зазначені вище періоди, так як загальна площа житла на одну особу в її сім`ї перевищувала 21 кв.м на одного члена сім`ї та додатково 10,5 кв.м на сім`ю.

Відповідно до п.13 вказаного Порядку, контроль за правильністю призначення надання державної соціальної допомоги та використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання державної соціальної допомоги, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері соціального захисту, безпосередньо та через керівника та уповноважених ним осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.

Відповідно до п. 27 Порядку, контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган соціального захисту населення безпосередньо через соціальних інспекторів.

Органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до 15 календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від територіальних органів ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

Відповідно до п.28 Порядку, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Таким чином, відповідач ОСОБА_1 приховала дані про майновий стан своєї родини та не внесла їх у відповідну декларацію, що потягло за собою невірне визначення розміру державної соціальної допомоги малозабезпеченій родині, внаслідок чого Управлінням були надміру виплачені кошти, які відповідач в повному обсязі в добровільному порядку не повернула.

Приймаючи до уваги викладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі, а з відповідача підлягають стягненню надміру виплачена соціальна допомога за період з 01.05.2014 року по 31.10.2014 року та з 01.01.2015 року по 31.12.2019 року в розмірі 103576 грн. 19 коп.

У відповідності до вимог ст. 141 ЦПК України з відповідача в дохід держави суд також стягує судовий збір в розмірі 2102 грн.

Керуючись ст. ст. 5,10-13,81,83,141,264-265,280,354 ЦПК України, Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №250 від 24.02.2003 року,- суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 (мешкає за адресою: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_1 ) на користь Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради (місцезнаходження: м. Харків, вул. Біблика буд.6, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України – 26281752) надмір виплачену державну соціальну допомогу у розмірі 103576 грн. 19 коп. та судовий збір у розмірі 2102 грн., а всього – 105678 грн. 19 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо в Харківський апеляційний суд або через Орджонікідзевський районний суд м. Харкова протягом 30 днів з дня його проголошення.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення.

СУДДЯ: