
БОЛГРАДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
15.07.2021
Справа № 497/902/2021
Провадження № 2/497/443/2021
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
заочне
15.07.2021 року Болградський районний суд Одеської області у складі:
головуючого – судді Кравцової А.В.,
секретар судового засідання – Бекметова Х.В.,
розглянувши за відсутністю сторін заочно у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Болград цивільну справу за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Комунального Підприємства Болградської міської ради "Горводоканал" про зобов`язання здійснити перерахунок з урахуванням певних дій, третя особа - Болградська міська рада Одеської області,
ВСТАНОВИВ:
25.05.2021 року до суду надійшов вищевказаний позов, яким позивачі просять зобов`язати відповідача КП «Горводоканал» здійснити перерахунок оплати за комунальні послуги з водопостачання за період з 01.02.2020 року до 31.05.2021 року з врахуванням пільг та фактично сплачених сум; визнати безпідставною та скасувати заборгованість позивачів перед відповідачем в розмірі 1187,37грн., та зобов`язати відповідача КП «Горводоканал» укласти з ними, позивачами, Типовий договір затверджений ПКМУ №630 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» від 21.07.2005року з визначенням тарифу, що відповідатиме якості води; а також просять зобов`язати відповідача КП «Горводоканал» надати належним чином засвідчені копії документів на підтвердження відповідності якості питної води вимогам державних санітарних норм та правил, та належним чином засвідчені копії ліцензійних документів на право провадження господарської діяльності з надання послуг водопостачання та водовідведення разом з Договором (проектом договору), що пропонувалось до укладання, і який був затверджений Постановою КМУ №690 від 05.07.2019р. «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення і типових договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення». Крім того, позивачі просять зобов`зати КП «Горводоканал» припинити безпідставні спроби, спрямовані на припинення водопостачання за адресою: АДРЕСА_1 .
Позовні вимоги позивачі обґрунтовують тим, що за адресою: АДРЕСА_2 , відповідачем надаються послуги з водопостачання та вивозу побутових відходів. Вказаний будинок належить позивачу ОСОБА_1 на підставі Договору дарування АЕЕ №162809 від 21.09.2001р., яка там проживає, а також, крім інших мешканців, там зареєстрований та проживає позивач ОСОБА_2 , що є учасником бойових дій та відповідно до чинного законодавства має пільги зі сплати за житлово-комунальні послуги, однак, починаючи з лютого 2020 року врахування пільг відповідачем за цією адресою припинено, а попередньо враховані пільги включено до оплати як заборгованість. На звернення позивачів до відповідача щодо здійснення перерахунку, відповідач відповів відмовою, посилаючись на вимоги Постанови КМУ №373 від 17.04.2019р. «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі» (зі змінами та доповненнями), зазначивши про неможливість проведення перерахунку з врахуванням пільг, оскільки пільги на оплату житлово-комунальних послуг розраховуються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення, а не виконавцями комунальних послуг.
У подальшому, стверджується у позові, позивачами було отримано повідомлення відповідача щодо термінового укладання договору з посиланням на Постанову КМУ №690 від 05.07.2019р. «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення і типових договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення», при цьому на неодноразові запити позивачів, відповідачем не надано належним чином засвідчені копії документів на підтвердження відповідності якості питної води, ліцензії на право провадження господарської діяльності з надання послуг водопостачання та водовідведення, а також проект договору, що пропонується до укладання. Тобто, необхідні, на думку представника позивачів документи, відповідачем надано не було. Проте, 27.04.2021 року, на вищевказану адресу позивачів прибула група осіб з метою припинення водопостачання з підстав відмови від укладання Договору, хоча позивачі не відмовлялися від укладання договору, навпроти, бажають укласти договір відповідно до вимог чинного законодавства. В цей же день позивачем була оплачена заборгованість за послуги в сумі 716 гривень. Однак, наприкінці місяця, від КП отримано платіжну квитанцію, знов без врахування пільг та без зазначення сплаченої суми за спожиті послуги в розмірі 716грн.
Ухвалою суду від 28.05.2021р. було відкрито провадження, підготовче судове засідання було призначене на 23.06.2021р. з повідомленням сторін, а також зобов`язано відповідача надати належним чином засвідчені копії документів на підтвердження відповідності якості питної води вимогам державних санітарних норм та правил, належним чином засвідчені копії ліцензійних документів на право провадження господарської діяльності з надання послуг водопостачання та водовідведення а також, Договір (проект договору), який пропонувалось до укладання, затверджений КМУ №690 від 05.07.2019 року «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення і типових договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення».
У судове засідання 23.06.2021 року сторони не з`явилися, однак в цей день - 23.06.2021р. - до суду надійшла заява представника відповідача про відкладення підготовчого судового засідання на іншу дату у зв`язку із необхідінстю підготовки до справи та хворобою юрисконсульта.
22.06.2021 року до суду надійшла заява представника третьої особи - Болградської міської ради Одеської області – якою вона просить розглянути справу за відсутності її представника.
03.07.20.2021 року від представника відповідача надійшли пояснення щодо неможливості проведення перерахунку, в яких відповідач, з посиланням на вимоги Постанови КМУ №373 від 17.04.2019р. «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі» (зі змінами та доповненнями), вказує на неможливість проведення перерахунку з врахуванням пільг, оскільки пільги на оплату житлово-комунальних послуг розраховуються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення, а не виконавцями комунальних послуг. Також відповідачем надано акт звірки взаєморозрахунків станом на 30.06.2021 року та виписки щодо відшкодування пільг.
У підготовче судове засідання, що було відкладене на клопотання відповідача тапризначене на 05.07.2021 року, - сторони знов не з`явилися, хоча були належним чином повідомлені про час та місце його проведення. Представник позивача 05.07.2021 року надав заяву про відкладання розгляду справи на іншу дату для підготовки додаткових пояснень у справі. Представник відповідача будь-яких заяв, клопотань про відкладання розгляду справи не надавав.
На нову дату судового засідання, що була утретє призначена судом - на 15.07.2021р., - сторони знов не з`явилися.
Позивачі письмовими поясненнями позовні вимоги підтримують в повному обсязі, проти ухвалення заочного рішення не заперечують, просять розглянути справу за їх відсутністю, про що надали письмові заяви. Відповідач у судове засідання так і не направив свого представника без пояснень причин, хоча повідомлявся заздалегідь належним чином, про причини неявки не повідомив з заявами та клопотаннями щодо відкладання розгляду справи до суду не звертався, відзив не надав.
Відповідно до п1.ч.1 ст. 280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов, якщо відповідач, повідомлений належним чином про дату, час і місце судового засідання до суду не з`явився, і якщо проти заочного розгляду справи не заперечує позивач.
Ухвалою суду від 15.07.2021 року закрито підготовче провадження та вирішено розглянути справу у заочному порядку.
Вивчивши надані суду документи та матеріали, всебічно і повно з`ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню за наступних підстав.
Відповідно до статті 264 ЦПК України, під час ухвалення рішення суд вирішує наступні питання: 1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги і заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; 2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; 3) які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; 4) яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин; 5) чи слід позов задовольнити або в позові відмовити; 6) як розподілити між сторонами судові витрати; 7) чи є підстави допустити негайне виконання судового рішення; 8) чи є підстави для скасування заходів забезпечення позову.
Згідно зі статтею 263 ЦПК України рішення суду має ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Європейський суд з прав людини наголошує, що пункт 1 статті 6 Конвенції гарантує кожному право порушити в суді чи відповідному органі будь-який позов, який стосується його цивільних прав та обов`язків; таким чином, пункт передбачає "право на суд", одним з аспектів якого є право доступу до суду, тобто право порушувати в судах позов для вирішення цивільного спору.
Відповідно до статті 3 Цивільного кодексу України, загальними засадами цивільного законодавства є, зокрема, справедливість, добросовісність та розумність. Вимога справедливості, добросовісності та розумності цивільного законодавства практично виражається у встановлені його нормами рівних умов для участі всіх осіб у цивільних відносинах, закріплені можливості адекватного захисту порушеного цивільного права або інтересу.
Відповідно до частини 1 статті 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно частини 1, 3 статті 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Захист цивільних прав - це застосування цивільно-правових засобів з метою забезпечення цивільних прав. За положенням частини 1 статті 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Право кожної особи на захист свого права в разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства - закріплено статтею 15 Цивільного кодексу України. Право на захист виникає з певних підстав, якими виступають порушення цивільного права, його невизнання чи оспорювання.
Зміст конституційного права особи на звернення до суду за захистом своїх прав визначений статтею 16 Цивільного кодексу України, відповідно до приписів якої, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, при цьому, способами захисту цивільних прав і інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов`язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
Судом встановлено, що житловий будинок за адресою АДРЕСА_2 , - дійсноналежить на праві приватної власності позивачу ОСОБА_1 на підставі Договору дарування від 21.09.2001 року АЕЕ №162809, посвідченого державним нотаріусом Болградської державної нотаріальної контори (а.с.20). За зазначеною адресою також зареєстрований та проживає позивач ОСОБА_2
ОСОБА_2 є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1 , яке було видане 26.09.2018 року (а.с.19).
За даною адресою Комунальним Підприємством Болградської міської ради "Горводоканал" (надалі – КП «Горводоканал») надаються послуги з водопостачання та вивозу ТПВ.
З наданих суду рахунків на сплату за надані житлово-комунальні послуги з водопостачання та вивіз ТПВ КП «Горводоканал» за червень 2019 року – квітень 2021 року споживачем ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_2 ,вбачається, що починаючи з лютого 2020 року до квітня 2021 року графа «відшкодування пільги» має показник «0,00».
Позивач ОСОБА_2 звернувся до відповідача з вимогою про здійснення перерахунку з врахуванням пільг з 22.05.2020 року. Листом №365 від 01.06.2020 року відповідачем надано відповідь, що нарахування оплати за житлово-комунальні послуги здійснюється без врахування пільг.
21 січня 2021 року позивачем ОСОБА_1 отримано попередження про припинення їй водопостачання з 25.01.2021 року в разі неукладання відповідного договору.
Позивач ОСОБА_2 25.02.2021 року звертається до суду з вищевказаним позовом з вимогою про здійснення перерахунку з врахуванням пільг, де просить здійснити перерахунок розрахунків за комунальні послуги з врахуванням наявних в нього пільг за період з лютого 2020 року до часу надання вимоги, а також надати належним чином засвідчені копії документів на підтвердження якості води, що постачається, ліцензії на право водопостачання та примірник договору, який пропонується до укладання. Листом №106 від 23.03.2021 року Відповідач вказав про відсутність підстав для проведення перерахунку, оскільки кошті на відшкодування пільг перераховуються АТ «Ощадбанк», а також запропонував ознайомитися з витребовуваними документами у приміщенні КП «Горводоканал».
У квітні місяці 2021 року позивач отримав від відповідача попередження про припинення водопостачання з 26-27.04.2021 року в разі не укладання договору.
Позивач ОСОБА_1 відповідно до квитанції від 29.04.2021 року сплачує за послуги, що надаються їй відповідачем, - в розмірі 716 гривень, однак, в отриманому рахунку на сплату за надані житлово-комунальні послуги з водопостачання та вивіз ТПВ КП «Горводоканал» за квітень 2021 року - у графі «сплачено» міститься «0,00» та визначена заборгованість в сумі 1187,38грн.
З наданого відповідачем акту звірки взаєморозрахунків станом на 30.03.2021 року вбачається, що оплата була проведена позивачем 29.04.2021 року в сумі 716 гривень, та врахована відповідачем 05.05.2021 року.
Відповідно до п.5ч.1ст.12 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам бойових дій надаються пільги, зокрема, 75-відсоткова знижка з оплати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами).
Частиною 3 ст.2 цього ж закону визначено, що нормативні акти органів державної влади та органів місцевого самоврядування, які обмежують права і пільги ветеранів війни, передбачені цим Законом, - є недійсними.
Згідно ст. 22 цього Закону, рішення підприємств, установ і організацій, які надають пільги, можуть бути оскаржені до районної державної адміністрації, виконавчого комітету міської ради або до районного (міського) суду.
Таким чином, виходячи зх викладеного, суд вважає, що позивач ОСОБА_2 як учасник бойових дій дійсно має пільгу у виді 75-відсоткової знижки з оплати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами).
Законом України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг;,
Виконавець комунальної послуги - суб`єкт господарювання, що надає комунальну послугу споживачу відповідно до умов договор,
Плата за абонентське обслуговування - платіж, який споживач сплачує виконавцю комунальної послуги за індивідуальним договором про надання комунальних послуг (далі - індивідуальний договір) або за індивідуальним договором з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг (далі - індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем) (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і з постачання та розподілу електричної енергії), що включає витрати виконавця, пов`язані з укладенням договору про надання комунальної послуги, здійсненням розподілу обсягу спожитих послуг між споживачами, нарахуванням та стягненням плати за спожиті комунальні послуги, обслуговуванням та заміною вузлів комерційного обліку води і теплової енергії (у разі їх наявності у будівлі споживача), крім випадків, визначених цим Законом, а також за виконання інших функцій, пов`язаних з обслуговуванням виконавцем абонентів за індивідуальними договорами (крім обслуговування та поточного ремонту внутрішньобудинкових систем теплопостачання, водопостачання, водовідведення та постачання гарячої води).
Індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги
Комунальні послуги - це послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Відповідно до ст. 9 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач щомісяця (або з іншою періодичністю, визначеною договором) вносить однією сумою плату виконавцю комунальної послуги (крім послуг з постачання та розподілу природного газу та електричної енергії), у тому числі якщо вона складається з окремих складових, передбачених відповідним договором, укладеним відповідно до цього Закону. При цьому виконавці комунальних послуг забезпечують деталізацію інформації щодо складових плати у рахунках споживачів.
Згідно п.3 ст.11 цього закону, передбачені законодавством пільги та субсидії на оплату житлово-комунальних послуг виплачуються споживачу в грошовій формі у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі, затверджений Постановою КМУ «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі» №373 від 17.04.2019р. (надалі – Порядок), визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, та механізм надання громадянам у грошовій формі таких пільг, зокрема, комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Відповідно до ч.2п.7 Порядку за заявою пільговика, поданою структурному підрозділу з питань соціального захисту населення до 15 жовтня (15 травня), в якій зазначаються виплатні реквізити, виплата пільги здійснюється у грошовій готівковій формі з початку опалювального (неопалювального) сезону. У разі подання заяви після 15 жовтня (15 травня) протягом опалювального (неопалювального) сезону пільга надається у грошовій готівковій формі шляхом перерахування коштів на рахунок пільговика в уповноваженому банку з місяця, що настає за місяцем подання заяви.
Як встановлено судом, позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 заяви про виплату пільг у грошовій готівковій формі не подавали.
А відтак, безпідставним є посилання Відповідача на змінений Порядком механізм розрахунку та надання пільг.
Також суд зазначає, що позивачами було заявлено вимогу про здійснення перерахунку нарахованої плати з врахуванням пільг та зазначення цього у розрахункових документах, а не проведення їх розрахунку. Дія Порядку не поширюється на правовідносини щодо здійснення перерахунку пільг у розрахункових документах. Відтак, безпідставним є посилання Відповідача на зміну порядку надання та розрахунку пільг.
Враховуючи відсутність заяви позивачів про виплату пільг у грошовій готівковій формі, та відсутність зазначення у розрахункових документах, що надані Відповідачем позивача у лютому 2020 року – квітні 2021 року, про розмір пільги та його вирахування із загальної вартості наданих комунальних послуг, суд приходить до висновку про те, що в порушення вимог п.5 ч. 1 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» відповідачем не враховуються та фактично не надається гарантована законодавством пільга позивачу ОСОБА_2 .
Відтак, позовні вимоги щодо зобов`язання КП «Горводоканал» здійснити перерахунок оплати за комунальні послуги з водопостачання споживачам ОСОБА_1 та ОСОБА_2 за період з 01.02.2020 року до 31.05.2021 року з врахуванням пільг та фактично сплачених сум є обґрунтовані.
Також суд вважає, що КП «Горводоканал» безпідставно нарахував та визначив у рахунку від 30.04.2021 року за квітень 2021 року заборгованість в розмірі 1187 (одна тисяча сто вісімдесят сім) гривень 37 копійок позивачам ОСОБА_1 та ОСОБА_2 за надання їм комунальних послуг, оскільки ними повністю оплачена послуга відповідача відповідно до квитанції від 29.04.2021 року. Суд відхиляє посилання Відповідача на акт звірки взаємних розрахунків станом на 30.06.2021 року, з якого вбачається, що вищевказана оплата врахована у травні місяці 2021 року, оскільки оплата мала бути зарахована у день її здійснення.
Як визначено розділом IV Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах, Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Істотними умовами договору про надання житлово-комунальної послуги є, зокрема, перелік послуг, ціна послуг, вимоги до якості послуг. Виконавець комунальної послуги, який займає монопольне становище на ринку, за наявності у нього технічних можливостей надання комунальної послуги не вправі відмовити в укладенні відповідного договору споживачеві чи іншій особі, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача, якщо інше не передбачено законом. З пропозицією про укладання договору про надання комунальних послуг або про внесення змін до нього (крім індивідуальних договорів, укладених відповідно до частини п`ятої цієї статті) може звернутися будь-яка сторона, надавши письмово другій стороні проект відповідного договору (змін до нього), складений згідно з типовим договором. Необґрунтована відмова споживача (іншої особи, яка відповідно до договору або закону укладає договір в інтересах споживача) від укладання договору є підставою для припинення в односторонньому порядку виконавцем надання відповідної комунальної послуги такому споживачу.
Статтею 7 вказаного закону передбачено, що Споживач має право без додаткової оплати одержувати від виконавця житлово-комунальних послуг інформацію про ціни/тарифи, загальну вартість місячного платежу, структуру ціни/тарифу, норми споживання та порядок надання відповідної послуги, а також про її споживчі властивості (п.2 ч.1 ст.7). Індивідуальний споживач, відповідно до п.1 ч.2 ст.7 цього закону, обов`язаний укладати договори про надання житлово-комунальних послуг у порядку і випадках, визначених законом, а Виконавець комунальної послуги зобов`язаний готувати та укладати із споживачем договори про надання комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов їх виконання згідно з типовим договором (п.2 ч. 2 ст. 8 закону)
Пунктом 5 ч.1 ст.8 цього закону визначено, що Виконавець комунальної послуги має право припинити/зупинити надання комунальних послуг у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі в порядку і строки, встановлені законом та договором, крім випадків, коли якість та/або кількість таких послуг не відповідають умовам договору
Відповідно ст.9 ЗУ «Про питну воду та питне водопостачання» кожному споживачеві питної води державою гарантується право вільного доступу до інформації про якість питної води. Відповідно ст.18 цього ж закону, господарська діяльність із централізованого водопостачання та водовідведення підлягає ліцензуванню у порядку, встановленому законом.
Відповідно п.28ч.1ст.7 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності», ліцензуванню підлягає зокрема, вид господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.
Таким чином, враховуючи вимоги ст.ст.7,12,13 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» відповідач, відмовивши у наданні позивачам належним чином засвідчених копій документів на підтвердження відповідності якості питної води вимогам державних санітарних норм та правил, ліцензійних документів на право провадження господарської діяльності з надання послуг водопостачання та водовідведення, Договору (проекту договору), що пропонувався до укладання, та був затверджений КМУ №690 від 05.07.2019р. «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення і типових договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення», порушив їх право на отримання інформації щодо комунальних послуг та не забезпечив дотримання права позивачів на укладання договору в редакції типового договору, що затверджений ПКМУ №630 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» від 21.07.2005року за адресою АДРЕСА_2 - з визначенням тарифу, що відповідатиме якості води, яке підлягає судовому захисту.
Жодних доказів надання позивачам документів, що підтверджують якість води, наявності ліцензій на водопостачання, а також звернення до позивачів з пропозицією укласти договір на надання комунальних послуг згідно положень чинного законодавства з надання проект відповідного договору, - Відповідачем не надано.
Викладені у листі №106 від 23.03.2021року Відповідачем пропозиції на адресу позивачів з питання ознайомитись з вищевказаними документами та проектом договору в приміщенні КП «Горводоканал» - не обґрунтовані нормами законодавства та відхиляються судом як безпідставні та необґрунтовані.
Враховуючи встановлені судом та викладені вище обставини справи та їх правове регулювання, - суд дійшов висновку про обгрунтованість позовних вимог також і в частині зобов`язання КП «Горводоканал» припинити безпідставні спроби, спрямовані на припинення водопостачання за адресою: АДРЕСА_2 , - враховуючи відсутність заборгованості позивачів за спожиті комунальні послуги станом на день звернення з даною позовною заявою до суду, а також нездійснення відповідачем дій з ініціювання забезпечення укладання договору з позивачами. Інакше є загроза виконання відповідачем його безпідставного наміру, про що ним однозначно було зазначено у повідомленнях позивачам - щодо порушення прав позивачів на отримання комунальних послуг, гарантоване законодавством України.
Керуючись ст.ст. 1, 3, 16, 509, 526, 530, 625-626 ЦК України, ст.ст. 2, 4, 12, 13, 27, 64, 76, 81, 95, 133, 141, 258-259, 263-265, 268, 280-282, 354 ЦПК, Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ЗУ «Про питну воду та питне водопостачання» суд
ухвалив:
Задовольнити позовну заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Комунального Підприємства Болградської міської ради "Горводоканал" про зобов`язання здійснити перерахунок з урахуванням певних дій, третя особа - Болградська міська рада Одеської області.
Визнати безпідставною нараховану відповідачем Комунальним Підприємством Болградської міської ради "Горводоканал" (68702, Одеська обл., Болградський р-н, місто Болград, вул.Терещенка,43, ЄДРПОУ 37548545) заборгованість в розмірі 1187 (одна тисяча сто вісімдесят сім) гривень 37 копійок позивачам ОСОБА_1 та ОСОБА_2 за надання їм комунальних послуг за адресою: АДРЕСА_1 .
Зобов`язати Комунальне Підприємство Болградської міської ради «Горводоканал» (68702, Одеська обл., Болградський р-н, місто Болград, вул.Терещенка,43, ЄДРПОУ 37548545):
- здійснити перерахунок оплати за комунальні послуги з водопостачання споживачам ОСОБА_1 та ОСОБА_2 за період з 01.02.2020 року до 31.05.2021 року з врахуванням пільг та фактично сплачених сум за адресою: АДРЕСА_1 ;
- укласти зі споживачами ОСОБА_1 та ОСОБА_2 Типовий договір, затверджений ПКМУ № 630 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» від 21.07.2005 року за адресою: АДРЕСА_1 , - з визначенням тарифу, що відповідатиме якості води;
- надати споживачам ОСОБА_1 та ОСОБА_2 належним чином засвідчені копії документів на підтвердження відповідності якості питної води вимогам державних санітарних норм та правил, належним чином засвідчені копії ліцензійних документів на право провадження господарської діяльності з надання послуг водопостачання та водовідведення а також, Договір (проект договору), який пропонувалось до укладання, затверджений КМУ №690 від 05.07.2019 року «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення і типових договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення»;
- припинити безпідставні спроби, спрямовані на припинення водопостачання за адресою: АДРЕСА_1 .
Заочне рішення суду може бути переглянуте Болградським районним судом Одеської області за заявою відповідача, яка може бути ним подана до канцелярії суду протягом двадцяти днів з часу отримання копії судового рішення.
Рішення суду може бути оскаржене до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення; а відповідачем - після отримання ухвали суду про результати розгляду заяви про скасування заочного рішення. Строк на апеляційне оскарження може бути поновлений в разі його пропуску з поважних причин. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку його оскарження.
Повний текст рішення складений 25.07.2021 року.
Суддя А.В. Кравцова