Постанова № 98592089, 26.07.2021, Херсонський міський суд Херсонської області

Дата ухвалення
26.07.2021
Номер справи
766/10035/21
Номер документу
98592089
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 766/10035/21

н/п 3/766/7285/21

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.07.2021 року суддя Херсонського міського суду Херсонської області Рябцева М.С. за участю представника Чорноморської митниці Держмитслужби Бабільова І.І., розглянувши адміністративні матеріали у справі про порушення митних правил, направлені Чорноморською митницею Державної митної служби України відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця м. Баку (Азербайджан), працює другим механіком т/х «TUFAN», прапор Того, мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1

- за ст. 472 Митного кодексу України, -

в с т а н о в и в:

14.06.2021 р. до Херсонського міського суду Херсонської області надійшов протокол про порушення митних правил № 0078/50800/21 від 01.04.2021 р. відносно ОСОБА_1 за ст. 472 МК України.

01.04.2021 року в зоні митного контролю м/п «Миколаїв-морський» в Миколаївському морському порту при здійснені митного контролю та оформлення Чорноморському суднобудівному заводі, південна набережна при здійсненні митного контролю та оформлення т/х «TUFAN», прапор Того, який вибував до порту Хереке (Туреччина), другий механік вказаного судна гр. України ОСОБА_1 заявив в Декларації про валюту екіпажу (MONEY LIST) від 01.04.2021 року про відсутність у нього будь-якої валюти та в Декларації про особисті речі екіпажу ( CREW EFFECT DECLARATION) від 01.04.2021 року про наявність у нього 200 штук цигарок.

Того ж дня під час митного огляду приміщення каюти другого механіка судна ОСОБА_1 в шафі з особистими речами в сумці для ноутбука виявлено без ознак приховування гаманець, в якому знаходились валютні цінності в сумі 2146 дол. США та 20 Євро, відомості про наявність яких не були заявлені за встановленою формою в Декларації про валюту екіпажу (MONEY LIST) від 01.04.2021 року та при усному декларуванні до початку огляду каюти. При подальшому огляді тієї шафи, серед особистих речей, окрім задекларованих 200 штук цигарок, виявлено без ознак приховування не задекларовані 2 блоки по 200 штук цигарок.

Таким чином, громадянин України ( ОСОБА_1 ), другий механік вказаного судна, не заявив за установленою формою точні та достовірні відомості про кількість валютних цінностей в сумі 2140 дол. США та 20 Євро та про кількість цигарок в кількості 2 блоки по 200 штук при переміщенні їх через митний кордон України.

В судове засідання ОСОБА_1 не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-сайті Херсонського міського суду Херсонської області, та направлення повістки за адресом місця проживання особи. Направив до суду заперечення щодо протоколу про адміністративне правопорушення, зазначивши, що він не зобов`язаний був декларувати валютні цінності в розмірі, що не перевищує 10 000 євро відповідно до вимог Закону України «Про валюту та валютну операції», так само діючими Митними правилами не заборонено ввозити чи вивозити за межі України цигарки в кількості 200 шт. Крім того, зазначив, що на день розгляду справи пройшов 3-х місячний строк протягом якого особа може бути притягнута до адміністративної відповідальності.

Вимогами ч. 1ст. 526 МК України передбачено, що справа про порушення митних правил розглядається в присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення. Справа про порушення митних правил може бути розглянута за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за це правопорушення, лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про перенесення розгляду справи.

Протокол про порушення митних правил було складено у присутності ОСОБА_1 , про що свідчить його підпис, з одночасним врученням того ж дня, отже останньому було відомо про існування судового провадження відносно нього. Також від особи надійшло заперечення щодо протоколу про адміністративне правопорушення, з якої вбачається, що особі відомо про наявність щодо нього протоколу про адміністративне правопорушення, яке розглядається у суді.

З огляду на викладене суд вважає за можливе надати оцінку фактам, викладеним у протоколі про адміністративне правопорушення за відсутності останнього.

Представник Чорноморської митниці Держдмитслужби Бабільов І.І. вважає факт вчинення ОСОБА_1 порушення митних правил доведеним, про що свідчать надані суду докази. Просив суд визнати особу винним у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ст. 472 МК України та накласти відповідне стягнення з конфіскацією предмету правопорушення.

За змістом ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України.

Згідност. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до вимог ч. 1ст. 486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Відповідно до ч. 1ст. 495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються, зокрема, протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів, поясненнями свідків, поясненнями особи, яка притягується до відповідальності, висновком експерта, іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами безпосередніми предметами порушення митних правил.

Відповідно до п. 57 ст. 4 МК України товари будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередачі.

Згідно визначення, наведеного у п. 1-1 ст. 4 МК України, серед іншого єй іноземна валюта, а саме: іноземні грошові знаки у вигляді банкнотів, казначейських білетів, монет, що перебувають в обігу та є законним платіжним засобом на території відповідної іноземної держави, а також вилучені з обігу або такі, що вилучаються з нього, але підлягають обмінові на грошові знаки, які перебувають в обігу.

Частиною 1 ст. 257 МК України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Згідно ч.ч.1 та 2 ст. 318 МК України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.

Митний контроль здійснюється виключно митними органами відповідно до цього Кодексу та інших законів України.

Відповідно до визначення наведеного у розділі 1 додатку до Конвенції про полегшення міжнародного морського судноплавства 1965 р. (далі Конвенція) особисті речі команди судна: одежа, предмети повсякденного користування і будь-які інші речі, що належать членам команди судна і перевозяться на судні, включаючи валюту. Відповідно до п.2.5 підрозділу «В» розділу 2 Конвенції основним документом про особисті речі команди, що містить відомості, що вимагаються державною владою, є Декларація про особисті речі команди. Вона не вимагається при відправленні.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 334 МК України органи доходів і зборів вимагають від осіб, які переміщують товари, транспортні засоби комерційного призначення через митний кордон України чи провадять діяльність, контроль за якою покладено на органи доходів і зборів, тільки ті документи та відомості, які необхідні для здійснення митного контролю та встановлені цим Кодексом. Особи, зазначені у частині першій цієї статті, зобов`язані надавати органам доходів і зборів документи та відомості, необхідні для здійснення митного контролю, в усній, письмовій та/або електронній формі.

Митному органу в пункті пропуску через державний кордон України згідно із ст. 335 цього Кодексу подаються документи, що містять відомості про товари, достатні для їх ідентифікації та необхідні для прийняття рішення про пропуск їх через митний кордон України (ч. 1 ст. 198 МК України).

При перевезенні водним транспортом під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України декларант, уповноважена ним особа або перевізник залежно від виду транспорту, яким здійснюється перевезення товарів, серед іншого надають митному органу в паперовій або електронній формі такі документи та відомості: г)декларація про особисті речі екіпажу судна; з) відомості про наявність (відсутність) на борту судна товарів, ввезення яких на митну територію України заборонено або обмежено, включаючи валютні цінності, наявні у членів екіпажу, лікарські засоби, до складу яких входять наркотичні, сильнодіючі засоби, психотропні та отруйні речовини підпункти г, з пункту 2 ч. 1 ст. 335 МК України.

Пунктом 2 Розділу 2 Порядку виконання митних формальностей на морському та річковому транспорті, затверджених Наказом Міністерства Фінансів України № 308 від 10.03.2015 р., під час переміщення судна через митний кордон України капітан судна або уповноважена ним особа подає документи та відомості, визначені п. 2ч. 1 ст. 335 Митного кодексу України.

Відповідно до додатку до Конвенції про полегшення міжнародного морського судноплавства 1965 року особистими речами команди судна є: Одежа, предмети повсякденного користування і будь-які інші речі, що належать членам команди судна і перевозяться на судні, включаючи валюту.

Враховуючи вищезазначені норми законодавства, дослідивши матеріали про порушення митних правил, приходжу до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення підтверджується наступними дослідженими в судовому засіданні доказами:

- протоколом про порушення митних правил №0078/50800/21 від 01.04.2021 р., в якому викладені обставини, за яких ОСОБА_1 вчинив правопорушення. громадянин УКраїни ( ОСОБА_1 ), другий механік вказаного судна, при проведенні митного оформлення прибуття в Україну т/х «TUFAN» під час здійснення митного огляду його каюти, не заявив згідно Декларації про валюту екіпажу від 01/04/2021 р. не заявив за установленою формою точні та достовірні відомості про кількість валютних цінностей в сумі 2140 дол. США та 20 Євро та про кількість цигарок в кількості 2 блоки по 200 штук при переміщенні їх через митний кордон України;

- актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 01.04.2021 р., відповідно до якого під час огляду приміщення каюти другого механіка т/х «TUFAN» громадянина України ОСОБА_1 серед особистих речей виявлено незадекларовані валютні цінності у розмірі 2140 доларів США, 20 Євро, та 2 блоки по 200 штук;

-Декларацією про валюту екіпажу(MONEY LIST) від 01.04.2021 . в якій вказано про відсутність у ОСОБА_1 іноземної валюти;

- Декларацією про особисті речі екіпажу (CREW EFFECT DECLARATION) від 01.04.2021 року, в якій зазначено про наявність у ОСОБА_1 цигарок в кількості 200 шт..

Таким чином ОСОБА_1 не заявив за встановленою формою точних і достовірних відомостей про товар грошові кошти в сумі 2146 доларів США, та 20 ЄВРО, а також 2 блоки по 200 штук цигарок, які підлягали обов`язковому декларуванню при переміщенні через митний кордон України.

З огляду на досліджені докази, можна зробити висновок про те, що дійсно ОСОБА_1 під час митного контролю т/х «TUFAN» не повідомив про наявність на судні товару, стосовно якого встановлюються заходи контролю грошових коштів (іноземної валюти), та цигарок.

Оцінюючи наведені докази суд приходить до висновку, що останні узгоджуються між собою щодо часу, місця та обставин, вчиненого правопорушення, і доводять факт порушення правил та умов проходження митного контролю і свідчать про те, що ОСОБА_1 дійсно було допущене порушення митних правил, за що передбачено відповідальність за ст. 472 МК України, а саме: недекларування товарів, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, які підлягають обов`язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.

Доводи ОСОБА_1 про те, що відповідно до чинного законодавства він має право перевозити через кордон країни грошові кошти, сума яких не перевищує в еквіваленті 10000 євро, судом не приймається, оскільки в даному випадку ОСОБА_1 не є фізичною особою, що переміщує через митний кордон та провозить товари для сімейних потреб, а є механіком теплохода, на якого розповсюджуються положення ст. 335 МК України.

Посилання ОСОБА_1 щодо закінчення строку притягнення до адміністративної відповідальності, суд вважає неприйнятними, оскільки ст. 467 МК України, яка є спеціальною нормою по зрівнянню з КпАП, передбачено 6 –ти місячний строк накладення адміністративного стягнення з дня виявлення правопорушення. При цьому строк накладення адміністративних стягнень у справах про порушення митних правил зупиняється на час розгляду таких справ судом.

Вирішуючи питання про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та застосування до нього адміністративного стягнення враховую вищевикладене, особу та обставини вчиненого адміністративного правопорушення, приходжу до висновку про необхідність накладення стягнення, передбаченого санкцією ст. 472 МК України у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товару з конфіскацією товару - безпосередніх предметів порушення митних правил.

З ОСОБА_1 на користь держави, відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», підлягає стягненню судовий збір 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Керуючись ст. ст. 280, 283, 284 КУпАП, ст.ст. 9, 10, 57, 318, 335, 370, 472, 519, 520, 526-529 МК України, суд, -

п о с т а н о в и в:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні митного правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 100 відсотків вартості товарів, що становить 2146 доларів США (що за курсом НБУ станом на 01.04.2021 року дорівнює 59707,29 грн.), та 20 Євро (що за курсом НБУ станом на 01.04.2021 року дорівнює 652,58 грн.), та 982,35 грн. (вартості цигарок), а всього 61342 (шістьдесят одна тисяча триста сорок два) гривень 22 коп. з конфіскацією предметів правопорушення.

Грошові кошти у загальній сумі 2146 доларів США (що дорівнює 59707,29 грн.), та 20 Євро (що дорівнює 652,58 грн.), та 400 штук цигарок, які згідно протоколу про ПМП №0078/50800/21 від 01.04.2021 року та протоколу про тимчасове вилучення товарів від 01.04.2021 року вилучені у громадянина ОСОБА_1 в рахунок конфіскації предмета правопорушення та забезпечення стягнення штрафу, перерахувати до державного бюджету.

(Рахунок отримувача: UA738999980355799454143335608, ЄДРПОУ 43335608, Банк Казначейство України (ЕАП) ЦА ГУДКСУ у Херсонській області, МФО 899998).

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 454 (чотирьохсот п`ятдесяти чотирьох) гривень.

(Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, Код отримувача(кодзаЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106).

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Чорноморської митниці Держмитслужби витрати, пов`язані із зберіганням предметів правопорушення у сумі 4,62 коп.

(отримувач коштів: Чорноморська митниця Держмитслужби, р/р UA098201720313211001201157440, ЄДРПОУ 43335608, МФО 820172, Банк: Державна казначейська служба України м. Київ)

Постанова судді у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або органом доходів і зборів, який здійснював провадження у цій справі протягом 10(десяти)днів з дня винесення постанови до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області.

Постанова може бути пред`явлена до виконання протягом трьох місяців.

Суддя: М.С. Рябцева