
Справа № 359/6247/21
Провадження № 2/359/2664/2021
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
20 липня 2021 року суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області Яковлєва Л.В., розглянувши позовну заяву Бориспільської окружної прокуратури Київської області в інтересах держави в особі Пристоличної сільської об`єднаної територіальної громади до Пристоличної сільської ради, ОСОБА_1 про визнання незаконним та скасування рішення, скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень та витребування земельної ділянки з чужого незаконного володіння, -
ВСТАНОВИВ :
13 липня 2021 року позивач звернувся до суду з позовом, яким просить суд : визнати незаконним та скасувати рішення Дударківської сільської ради Бориспільського району Київської області за № 1407-29-УІІ від 08.04.2019 року «Про передачу ОСОБА_1 у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства»; скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 46805812 від 11.05.2019 року, з одночасним скасуванням запису про право власності номер 31493933; витребувати з чужого незаконного володіння ОСОБА_1 на користь Пристоличної сільської об`єднаної територіальної громади земельну ділянку із кадастровим номером 3220883601:01:004:0037, площею 0,13 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, розташовану в адміністративних межах Пристоличної сільської ради Бориспільського району Київської області; стягнути з відповідачів на користь Київської обласної прокуратури судовий збір.
Позовна заява повинна відповідати вимогам, зазначеним в ст. 175, 177 ЦПК України.
Так, згідно п. 5 ч. 3 ст. 175 ЦПК України заява повинна містити виклад обставин, якими заявник обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують викладені обставини.
Судом встановлено, що позивачем не обґрунтовано та не надано доказів звернення Бориспільської окружної прокуратури Київської області в інтересах держави в особі Пристоличної сільської об`єднаної територіальної громади до Пристоличної сільської ради.
Так, згідно ст. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування України» територіальна громада - це жителі, об`єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно - територіальними одиницями, або добровільне об`єднання жителів кількох сіл, селищ, міст, що мають єдиний адміністративний центр.
Відповідно роз`яснення Міністерства юстиції України від 15.08.2017 року № 31322/Ж-1548/19, територіальна громада не може набувати статусу юридичної особи виходячи з наступного. Згідно ст. 80-82 Цивільного кодексу України юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридичні особи, залежно від порядку їх створення, поділяються на юридичних осіб приватного права та юридичних осіб публічного права. Юридична особа приватного права створюється на підставі установчих документів відповідно ст. 87 ЦК України. Юридична особа приватного права може створюватися та діяти в порядку, визначеному законом.
За змістом ст. 16 Закону про реєстрацію найменування юридичної особи повинно містити інформацію про її організаційно – правову форму та назву. Організаційно – правова форма юридичної особи визначається відповідно класифікації організаційно – правових форм господарювання, затвердженої центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері технічного регулювання. Законом можуть бути встановлені особливості найменування товариств, холдингових компаній, банків. Пенсійних фондів, корпоративних інвестиційних фондів, торгово – промислової палати, навчальних закладів, юридичних осіб, які мають ліцензію на здійснення страхової діяльності, волонтерських організацій, адвокатських бюро, операторів державних лотерей, органів місцевого самоврядування та їх добровільних об`єднань, профспілок, їх організацій та об`єднань, організацій роботодавців, їх об`єднань.
Відповідно ст. 83 ЦК України юридичні особи можуть створюватися у формі товариств, установ та в інших формах, встановлених законом. Юридична особа публічного права створюється розпорядчим актам Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування. Порядок утворення та правовий статус юридичних осіб публічного права встановлюються Конституцією України та законом. На юридичних осіб публічного права у цивільних відносинах поширюються положення ЦК України, якщо інше не встановлено законом.
Територіальна громада є невід`ємною складовою системи місцевого самоврядування наряду з сільською, селищною, міською радою, сільським, селищним, міським головою, виконавчими органами сільської, селищної, міської ради. Територіальна громада села, селища, міста є первинним суб`єктом та основним носієм функції і повноважень місцевого самоврядування. Громадяни України реалізують своє право на участь у місцевому само-вряднуванні за належністю до відповідних територіальних громад (положення ст. 3,5,6 Закону).
Відповідно ст. 16 вищевказаного Закону від імені та в інтересах територіальних громад права суб`єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради. Органи місцевого само-вряднування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно закону. Водночас, відповідно ч. 3 ст. 8 Закону порядок проведення загальних зборів громадян (територіальних громад) за місцем проживання визначається законом та статутом територіальної громади. Статут територіальної громади згідно з ч. 2 ст. 19 Закону підлягає державній реєстрації в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об`єднань громадян, інших громадських формувань.
Враховуючи вищевказане, територіальна громада не являється ні юридичною, ні фізичною особою.
Згідно ст. 46 ЦПК України здатність мати цивільні процесуальні права та обов`язки сторони, третьої особи, заявника, заінтересованої особи (цивільна процесуальна право-здатність) мають усі фізичні та юридичні особи.
Крім того, відповідно ст. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування України» представницький орган місцевого самоврядування - виборний орган (рада), який складається з депутатів і відповідно закону наділяється правом представляти інтереси територіальної громади і приймати від її імені рішення. Тобто, територіальна громада не є представницьким органом.
Відповідно абз. 2 ч. 5 ст. 56 ЦПК України у разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
Виходячи із зазначеного, суд приходить висновку, що прокуратура не може звертатися із позовом до суду в інтересах держави в особі Пристоличної сільської об`єднаної територіальної громади, оскільки територіальна громада не володіє правосуб`єктністю, не має ні прав, ні обов`язків та не є органом, в інтересах якого прокуратура може звертатись до суду з позовом.
Відповідно ч.1 ст.185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на це, позовна заява підлягає залишенню без руху.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 185, 260, 261, 353 ЦПК України, суддя –
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Бориспільської окружної прокуратури Київської області в інтересах держави в особі Пристоличної сільської об`єднаної територіальної громади до Пристоличної сільської ради, ОСОБА_1 про визнання незаконним та скасування рішення, скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень та витребування земельної ділянки з чужого незаконного володіння - залишити без руху.
Встановити строк для виправлення недоліків, вказаних в ухвалі, тривалістю 10 днів з дня отримання даної ухвали.
Повідомити позивача про необхідність усунення недоліків шляхом направлення йому копії даної ухвали та роз`яснити, що у разі не виправлення недоліків до вказаного терміну позовна заява вважатиметься неподаною та буде йому повернута.
Повернення позовної заяви не перешкоджає позивачу повторно звернутись до суду з даним позовом після усунення підстав, що зумовили її повернення.
Можливість отримати інформацію щодо справи, що розглядається, учасники справи мають на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет. Веб-адреса сторінки: http://bpm.ko.court.gov.ua/sud1005.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду є остаточною та апеляційному оскарженню не підлягає.
Суддя Яковлєва Л.В.