
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
про повернення позовної заяви
26 липня 2021 року м. Київ № 640/17830/21
Cуддя Окружного адміністративного суду міста Києва Мазур А.С., розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ВЕК-ТОВ"
до Головного управління ДФС у м. Києві
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 17.08.2018
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю "ВЕК-ТОВ" із позовом до Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 17.08.2018. Разом із позовною заявою, позивач подав клопотання про поновлення пропущеного строку, яке мотивовано зміною судової практики щодо строків звернення до суду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.07.2021 залишено позовну заяву без руху та встановлено позивачу строк для усунення недоліків, про які вказано в ухвалі, зокрема, суд просив уточнити відповідача по справі, та інформацію про оскарження податкового повідомлення-рішення від 17.08.2018 в досудовому порядку.
Через відділ документального обігу, контролю та забезпечення розгляду звернень громадян (канцелярія) від позивача надійшла заява про неправомірність вимог суду, викладених в ухвалі Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.07.2021.
Спеціальною нормою, яка встановлює порядок оскарження рішень контролюючих органів, є стаття ПК України. З її змісту вбачається, що у платника податків є право розсуду в обранні адміністративного та/або судового порядку оскарження такого рішення після його отримання. Обрання платником податків в першу чергу адміністративного порядку оскарження рішення не виключає можливості надалі звернутися до суду з відповідним позовом, що визнається досудовим порядком вирішення спору. Водночас якщо після отримання рішення контролюючого органу платник податків звертається до суду з позовом, його право на адміністративне оскарження такого рішення втрачається.
Пунктом 56.18 статті 56 ПК України визначено, що з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення.
Відповідно до пункту 56.19 статті 56 ПК України у разі коли до подання позовної заяви проводилася процедура адміністративного оскарження, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов`язання протягом місяця, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження відповідно до пункту 56.17 цієї статті.
Зі змісту пунктів 56.2, 56.3, 56.18 статті 56, пункту 57.3 статті 57 ПК України вбачається, що процедура адміністративного оскарження податкового повідомлення-рішення розпочинається з дня подання скарги до контролюючого органу вищого рівня, яка засвідчує безпосередню незгоду платника з визначеними йому грошовими зобов`язаннями, і закінчується настанням однієї з подій, передбачених пунктом 56.17 статті 56 ПК України.
Строк для подачі первинної скарги за загальним правилом становить 10 календарних днів, що настають за днем отримання платником податків податкового повідомлення-рішення.
Верховний Суд у постанові від 26.11.2020 року у справі №500/2486/19 дійшов висновку, що норма пункту 56.18 статті 56 ПК України не визначає процесуального строку звернення до суду і, відповідно, не є спеціальною щодо норми пункту 56.19 статті 56 ПК України. Водночас норма пункту 56.19 статті 56 ПК України є спеціальною щодо норми частини четвертої статті 122 КАС України, має перевагу в застосуванні у податкових спорах і регулює визначену її предметом групу правовідносин - оскарження в судовому порядку податкових повідомлень-рішень та інших рішень контролюючих органів про нарахування грошових зобов`язань за умови попереднього використання позивачем досудового порядку вирішення спору (застосування процедури адміністративного оскарження - абзац третій пункту 56.18 статті 56 ПК України). Вона встановлює строк для їх оскарження протягом місяця, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження відповідно до пункту 56.17 цієї статті.
Відтак, для забезпечення узгодженості судової практики з висновком, викладеним у постанові від 26.11.2020 року у справі №500/2486/19, Верховний Суд зазначає, що під час вирішення тотожних спорів повинні враховуватися наведені висновки щодо застосування норм права.
Таким чином, у випадку досудового вирішення спору, тобто оскарження податкового повідомлення-рішення в адміністративному порядку, встановлюється місячний строк звернення до суду, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження.
Враховуючи викладене, суд з метою встановлення процесуальних строків на звернення позивача із даним позовом до суду, просив останнього надати інформацію, що передбачена п. 6 ч. 5 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суд звертає увагу, що Кодексом адміністративного судочинства України встановлені конкретні вимоги до змісту та форми позовної заяви, а також до документів, які мають бути до неї додані, що кореспондує обов`язку позивача виконувати вказані вимоги.
В той же час, позивач, всупереч вимогам п. 6 ч. 5 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України та вимогам, викладеним в ухвалі Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.07.2021 не надав суду витребувану інформацію.
Щодо клопотання позивача про поновлення строків звернення до суду із даним позовом, то суд зазначає наступне.
У своїй заяві позивач посилається на зміну судової практики, як підставу поважності пропуску строку звернення до суду, що була викладена у постанові Верховного Суду від 26.11.2020 у справі № 500/2486/19.
Проте, суд звертає увагу, що згадана постанова датована 26.11.2020, тобто, з дати зміни практики станом на момент звернення із даним позовом до суду 25.06.2021 минуло більше шести місяців, в межах яких позивач мав можливість звернутись до суду із позовною заявою та поновити строк на підставі викладених пояснень.
Таким чином, зважаючи на тривалий строк, протягом якого застосовується правовий висновок щодо шестимісячного строку звернення до суду з вимогою про оскарження податкових повідомлень-рішень, відсутні підстави для визнання заявлених позивачем причин пропуску поважними.
Відповідно до пункту 9 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу.
За приписами частини першої статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Згідно з частиною другою статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає поверненню позивачу у зв`язку з тим, що відсутні поважні причини пропуску строку звернення до суду та, відповідно, підстави для поновлення строку звернення до суду, крім того, позивачем не було виконано вимоги ухвали суду, що згідно п. 1 ч. 4, ч. 5 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України також є підставою для повернення позовної заяви.
Керуючись ст. 123, п. 9 ч. 3, п. 1 ч. 4 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
УХВАЛИВ:
1. Позовну заяву повернути.
2. Ухвалу про повернення позовної заяви надіслати позивачу.
3. Попередити позивача, що позовні матеріали будуть йому повернуті супровідним листом рекомендованим поштовим відправленням.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання суддею та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.С. Мазур