Рішення № 98575245, 16.07.2021, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.07.2021
Номер справи
440/6231/21
Номер документу
98575245
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

16 липня 2021 року м. ПолтаваСправа №440/6231/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Кукоби О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

1. Стислий зміст позовних вимог та їх обґрунтування.

ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - відповідач, ГУПФ України в Полтавській області), у якому просив:

визнати протиправними дії ГУПФ України в Полтавській області щодо проведення перерахунку пенсії за віком та пенсії за особливі заслуги перед Україною з 01.03.2021 зі зменшенням доплати до попереднього розміру пенсії (сформованої з 01.10.2017) на розмір підвищення пенсії;

зобов`язати відповідача провести з 01.03.2021 перерахунок пенсії за віком шляхом осучаснення показника середньої заробітної плати в Україні для обчислення пенсії за віком на коефіцієнт 1,11 (тобто із розрахунку 5426,60 грн), враховуючи доплату до попереднього розміру пенсії (сформованої з 01.10.2017) в сталому розмірі, а саме в сумі - 2316,46 грн, та відповідно здійснювати виплату пенсії за віком та пенсії за особливі заслуги перед Україною;

зобов`язати відповідача провести ОСОБА_1 з 01.04.2021 усі перерахунки пенсії за віком та пенсії за особливі заслуги перед Україною у відповідності до норм чинного законодавства, враховуючи доплату до попереднього розміру пенсії (сформованої з 01.10.2017) при перерахунках в сталому розмірі, а саме в сумі - 2316,46 грн, та відповідно здійснювати виплату пенсії за віком та пенсії за особливі заслуги перед Україною.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з 20.03.2017 отримує пенсію за віком та набув право на пенсію за особливі заслуги перед Україною (почесне звання "Заслужений лікар України") у розмірі 25% прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Судовими рішеннями у справах №№ 440/2398/19, 440/3359/20 зобов`язано ГУПФ України в Полтавській області здійснювати доплату до пенсії ОСОБА_1 в сталому розмірі, а саме - 2316,46 грн. Однак, на виконання положень статті 42 Закону №1058 та постанови КМУ від 22.02.2021 №127 пенсійним органом з 01.03.2021 проведено перерахунок пенсії позивача, внаслідок якого розмір доплати зменшено до 1332,38 грн, чим порушено право позивача на належний соціальний захист. На думку позивача, відповідач мав провести перерахунок пенсії шляхом її підвищення, не змінюючи при цьому суму доплати до попереднього розміру.

2. Позиція відповідача.

Відповідач позов не визнав та у наданому до суду відзиві просив у задоволенні позовних вимог відмовити з огляду на їх необґрунтованість та безпідставність /а.с. 60/. Свою позицію мотивував посиланням на те, що виплати за рішенням судів, якими зобов`язано здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження строком, продовжуються до внесення змін до норм законодавства, яким керувався суд при ухваленні рішення, або до зміни умов пенсійного забезпечення одержувача. На підставі постанови КМУ від 22.02.2021 №127 з 01.03.2021 показний середньої зарплати для обчислення пенсії за віком зріс з 4888,83 грн до 5426,60 грн, а тому після проведеного з 01.03.2021 перерахунку пенсії ОСОБА_1 відбувся перерозподіл складових пенсійної виплати, внаслідок чого на суму підвищення до пенсії зменшилася доплата до попереднього розміру пенсії, сформована з 01.10.2017, а загальний розмір пенсійної виплати з 01.03.2017 залишився незмінним та складає 11876,80 грн.

3. Процесуальні дії у справі.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 16.06.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у цій справі, а її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

За приписами пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.

Відповідно до частини другої статті 263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Обставини справи

ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку у ГУПФ України в Полтавській області та з 20.03.2017 отримує пенсію за віком згідно із Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" /а.с. 63/.

Указом Президента України від 23.08.2018 №241/2018 ОСОБА_1 присвоєно почесне звання "Заслужений лікар України", про що свідчить посвідчення НОМЕР_1 /а.с. 67/.

Рішенням Полтавського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 27.09.2018 №3954 призначено позивачу з 23.08.2018 пенсію за особливі заслуги перед Україною в розмірі 25% від прожиткового мінімуму визначеного для осіб, які втратили працездатність, як особі, що відзначена почесним званням України "Заслужений лікар України" /а.с. 68/.

На цій підставі з 23.08.2018 проведено перерахунок пенсії позивача, внаслідок якого розмір пенсійної виплати склав 9448,29 грн, з них: основний розмір пенсії - 6618,47 грн, доплата за понаднормовий стаж - 150,36 грн, пенсія за особливі заслуги перед Україною - 363,00 грн, доплата до основного розміру пенсії (01.10.2017) - 2316,46 грн /а.с. 71/.

Рішеннями Полтавського окружного адміністративного суду від 20.08.2019 у справі №440/2398/19 та від 30.07.2020 у справі №440/3359/20 зобов`язано ГУПФ України в Полтавській області провести перерахунок пенсії за віком та пенсії за особливі заслуги перед Україною, у відповідності до норм чинного законодавства, шляхом обчислення доплат до попереднього розміру пенсії (сформованої з 01.10.2017) в сталому розмірі, а саме - 2316,46 грн.

01.03.2021 відповідачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , внаслідок якого загальний розмір пенсійної виплати склав 11876,80 грн, з них: розмір пенсії за віком - 9930,33 грн, доплата за понаднормовий стаж - 171,84 грн, пенсія за особливі заслуги перед Україною - 442,25 грн, доплата до основного розміру пенсії (01.10.2017) - 1332,38 грн /а.с. 77/. З 01.07.2021 передбачено збільшення пенсії за особливі заслуги перед Україною до 463,50 грн та на цій підставі зменшення доплати до основного розміру пенсії до 1311,13 грн, а з 01.12.2021 - 483,50 грн та 1291,13 грн відповідно.

У квітні 2021 року позивач звернувся до ГУПФ України в Полтавській області із заявою, у якій наполягав на виплаті йому доплати до основного розміру пенсії з 01.03.2021 у сталому розмірі - 2316,46 грн /а.с. 17-19/.

Листом від 06.05.2021 вих.№4064-3300/Т-02/8-1600/21 пенсійний орган повідомив ОСОБА_1 про відсутність підстав для збереження з 01.03.2021 доплати до попереднього розміру пенсії у сталому розмірі /а.с. 26-28/.

Не погодившись з такою відповіддю пенсійного органу, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Норми права, якими урегульовані спірні відносини

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Частиною другою статті 42 Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (надалі - Закон №1058-ІV) передбачено, що для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення. Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії визначений Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 (надалі - Порядок №124).

Пунктом 2 Порядку №124 визначено, що перерахунку підлягають, зокрема, пенсії, обчислені відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.

Пунктом 4 Порядку №124 передбачено, що розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України.

За змістом пункту 6 Порядку №124 під час перерахунку пенсій у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена статтею 25 Закону на дату проведення перерахунку. Під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 №127 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році" установлено, що у 2021 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році” (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11.

Оцінка судом обставин справи

Згідно з частиною другою статті 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Аналіз вищенаведених норм права свідчить про те, що підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058-IV є рішення Кабінету Міністрів України, у якому визначається розмір, дата та порядок збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Враховуючи те, що Кабінетом Міністрів України 22.02.2021 прийнято постанову №127, якою установлено, що у 2021 році перерахунок пенсій проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11, з 01.03.2021 у відповідача виник обов`язок здійснити перерахунок пенсій із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11. При цьому, при перерахунку пенсій відповідач повинен керуватися Порядком №124, зокрема і пунктом 6 Порядку №124, яким передбачено обов`язкове врахування під час перерахунку пенсій сум доплат до попереднього розміру пенсій.

Так, позивачу з 01.10.2017 встановлено доплату до попереднього розміру пенсії у розмірі 2316,46 грн, а рішеннями Полтавського окружного адміністративного суду ід 20.08.2019 у справі №440/2398/19 та від 30.07.2020 у справі №440/3359/20 зобов`язано ГУПФ України в Полтавській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком та пенсії за особливі заслуги перед Україною, у відповідності до норм чинного законодавства, шляхом обчислення доплат до попереднього розміру пенсії (сформованої з 01.10.2017) в сталому розмірі, а саме - 2316,46 грн.

Наведене вище є підставою для висновку, що відповідач, зменшуючи під час перерахунків після 01.03.2021 суму доплати до основного розміру пенсії, не дотримався вимог пункту 6 Порядку №124 та не врахував висновки суду під час перерахунку пенсії, а, отже, діяв всупереч вимогам закону, чим порушив конституційне право позивача на належний соціальний захист.

Суд відхиляє доводи відповідача щодо того, що звуження змісту та обсягу права позивача на пенсійне забезпечення не відбулося. Суд зауважує, що зменшивши доплату під час перерахунків пенсії з 01.03.2021 відповідач фактично позбавив позивача права на отримання підвищеного розміру пенсії.

За обставин цієї справи у обраний відповідачем спосіб дій фактично нівелюється право позивача на перерахунок пенсійної виплати, адже будь які дії з перерахунку пенсії не призводять до її підвищення внаслідок індексації, право на яку закріплене у частині другій статті 42 Закону №1058-IV.

Суд визнає помилковими доводи пенсійного органу про те, що внаслідок прийняття Кабінетом Міністрів України щороку постанов про проведення індексації пенсійних виплат відбувається зміна пенсійного законодавства, що має наслідком зміну порядку обчислення пенсії ОСОБА_1 .

При цьому суд виходить з того, що постанова Кабінету Міністрів України з питання проведення індексації пенсійних виплат є підзаконним нормативно-правовим актом, який приймається Урядом на виконання згаданих вище положень частини другої статті 42 Закону №1058-IV. Відповідно, така постанова не містить нових норм права, закріплення яких мало б наслідком зміну порядку обчислення пенсії.

Суд акцентує увагу на тому, що у 2021 році Урядом не вносились зміни у пункт 6 Порядку №124, а тому відповідач під час проведення перерахунків пенсій внаслідок їх індексації зобов`язаний враховувати суму доплати до попереднього розміру пенсії.

За таких обставин, дії ГУПФ України в Полтавській області щодо проведення з 01.03.2021 перерахунків пенсії ОСОБА_1 за віком з урахуванням пенсії за особливі заслуги перед Україною зі зменшенням доплати до попереднього розміру пенсії (сформованої з 01.10.2017) на розмір підвищення належить визнати протиправними, зобов`язавши відповідача провести ОСОБА_1 з 01.03.2021 перерахунок пенсії за віком шляхом осучаснення показника середньої заробітної плати в Україні для обчислення пенсії за віком на коефіцієнт 1,11 (тобто із розрахунку 5426,60 грн), враховуючи доплату до попереднього розміру пенсії (сформованої з 01.10.2017) в сталому розмірі, а саме - 2316,46 грн, а також здійснити виплату пенсії з урахуванням фактично сплачених сум.

Таким чином, позов в цій частині належить задовольнити.

Водночас, що стосується зобов`язання відповідача з 01.04.2021 проводити усі перерахунки пенсії ОСОБА_1 з урахуванням доплати до попереднього розміру пенсії (сформованої з 01.10.2017) в сталому розмірі, а саме - 2316,46 грн, суд враховує, що такі вимоги спрямовані на майбутнє, тоді як судовому захисту підлягають лише порушені, не визнані або оспорювані права; відповідне порушення має мати місце на момент розгляду справи судом, адже судовими актами не можуть регулюватись відносини на майбутнє.

Отже, в цій частині позовних вимог ОСОБА_1 належить відмовити, оскільки їх заявлено передчасно.

Зважаючи на встановлені в ході розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 частково.

Розподіл судових витрат

Відповідно до статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Позивач від сплати судового збору звільнений, оскільки є особою з інвалідністю другої групи /а.с. 16/.

Відповідач доказів понесення судових витрат не надав.

Отже, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77, 90, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо проведення з 01.03.2021 перерахунків пенсії ОСОБА_1 за віком з урахуванням пенсії за особливі заслуги перед Україною зі зменшенням доплати до попереднього розміру пенсії (сформованої з 01.10.2017) на розмір підвищення.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести ОСОБА_1 з 01.03.2021 перерахунок пенсії шляхом осучаснення показника середньої заробітної плати в Україні для обчислення пенсії за віком на коефіцієнт 1,11 (тобто із розрахунку 5426,60 грн), враховуючи доплату до попереднього розміру пенсії (сформовану з 01.10.2017) в сталому розмірі, а саме - 2316,46 грн, а також здійснити виплату пенсії з урахуванням фактично сплачених сум.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Судові витрати не розподіляються.

Позивач: ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ; АДРЕСА_1 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (код ЄДРПОУ 13967927; вул. Соборності, 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Другого апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів після складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя О.О. Кукоба