
Справа № 420/6888/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 липня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Аракелян М.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 38226516; адреса: вул. Косовська, 2-Д, м. Одеса, 65017) до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Рекордний» (код ЄДРПОУ 35304093; адреса: вул. Маршала Бабаджаняна, 68/1, м. Одеса, 65076) про зобов`язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
26.04.2021р. до суду надійшов адміністративний позов Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Рекордний», у якому позивач просить суд зобов`язати Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Рекордний» передати Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 38226516) картотеку з питань реєстрації фізичних осіб за адресою вул. Маршала Бабаджаняна, 68/1, м. Одеса.
Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями адміністративна справа №420/6888/21 о 14:25:32 розподілена на суддю Аракелян М.М.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 05.05.2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в порядку ст.262 КАС України.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що до Департаменту, як органу реєстрації, звертаються фізичні особи щодо отримання довідок про реєстрацію місця проживання та відомостей про зареєстрованих осіб у житловому приміщенні/будинку, як результату отримання відповідних адміністративних послуг, а також органи державної влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, які відповідно до чинного законодавства, для виконання покладених на них завдань, мають право запитувати відповідну інформацію. Так, з метою отримання актуальної інформації, на підставі якої формуються довідки про реєстрацію місця проживання фізичної особи на території м. Одеси та відомості про зареєстрованих осіб у житловому приміщенні/будинку, а також відповіді на запити органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, організацій, які відповідно до чинного законодавства, для виконання покладених на них завдань, мають право запитувати відповідну інформацію, Департамент неодноразово починаючи з 18.01.2021 року звертався до ОСББ “Рекордний” із запитами щодо передачі картотек з питань реєстрації фізичних осіб до Департаменту, про що свідчать листи Департаменту від 18.01.2021 року № 01-22/124, від 25.02.2021 року № 01-22/559. Однак, станом на день подання позову відповіді позивач не отримав, у зв`язку з чим звернувся до суду з даним позовом
Копію ухвали суду від 05.05.2021 року направлено відповідачу за зазначеною у позові адресою та отримано відповідачем 13.05.2021 року (а.с.33).
У встановлений судом строк відповідач відзив на позовну заяву не надав.
Таким чином, справа розглянута судом на підставі наявних у суду матеріалів відповідно до ч.6 ст.162 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 КАС України, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
З матеріалів справи вбачається, що з метою отримання інформації, на підставі якої формується довідка про реєстрацію місця проживання фізичної особи на території м. Одеси та відомості про зареєстрованих осіб у житловому приміщенні/будинку, Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради неодноразово звертався до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Рекордний” із запитами щодо передачі діючої та архівної картотек з питань реєстрації фізичних осіб до Департаменту, про що свідчать листи від 18.01.2021 року № 01-22/124, від 25.02.2021 року № 01-22/559 (а.с.12-15), направлені засобами поштового зв`язку на адресу відповідача.
Як зазначає позивач, ані відповіді на запити, ані картотеки до Департаменту від Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Рекордний” не надходили.
Підтвердженням того, що будинок за адресою: м. Одеса, вулиця Бабаджаняна, буд. 68/1 знаходяться в управлінні Об`єднанні співвласників багатоквартирного будинку “Рекордний”, слугує лист Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради від 23.03.2021 №0660/01-20 (а.с.16).
З огляду викладеного, позивач звернувся до суду із даним позовом.
29 грудня 2015 року набув чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг” від 10.12.2015 року №888-VIII.
Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг” від 10.12.2015 року № 888-VIII виконавчим органам сільської, селищної або міської ради, сільському голові (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) надані повноваження щодо реєстрації місця проживання та зняття з реєстрації місця проживання осіб.
Рішенням Одеської міської ради “Про здійснення виконавчим органом Одеської міської ради на території міста Одеси повноважень органу реєстрації, передбачених Законом України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні” від 16.03.2016 року № 421 органом реєстрації місця проживання на території м. Одеса визначено Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради.
Згідно з пп.1.1 п.1 Положення про Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 30.01.2019 року № 4187-VII, Департамент є виконавчим органом Одеської міської ради і створюється відповідно до Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” для виконання повноважень, віднесених до відання виконавчих органів Одеської міської ради щодо надання адміністративних послуг.
Відповідно до положень ст.37-1 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать такі делеговані повноваження як формування та ведення реєстру територіальної громади відповідно до закону.
Згідно з положеннями ст.11-2 Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні” та пунктом 30 “Правил реєстрації місця проживання”, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 року № 207, орган реєстрації для потреб реєстрації місця проживання/перебування формує та веде реєстр територіальної громади.
Пунктом 3 розділу II прикінцевих та перехідних положень Закону України № 888-VIII передбачено, що житлово-експлуатаційні організації, інші підприємства, установи та організації, що забезпечували або забезпечують ведення картотек з питань реєстрації фізичних осіб, до 4 квітня 2016 року мали передати їх відповідним виконавчим органам сільських, селищних, міських рад.
З метою виконання вищевказаних нормативно-правових актів та ведення реєстру територіальної громади м. Одеси, підпунктом 2.5 пункту 2 Рішення виконавчого комітету Одеської міської ради № 324 від 27.10.2016 року Департаменту доручено, зокрема, забезпечити приймання та сканування картотек з питань реєстрації фізичних осіб від житлово-експлуатаційних організацій, інших підприємств, установ та організацій, що забезпечували або забезпечують ведення відповідних картотек на території міста Одеси.
На виконання пункту 15 “Правил реєстрації місця проживання”, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 року № 207, до створення реєстру територіальної громади картотеки з питань реєстрації осіб, які передані відповідному органу реєстрації, Державною міграційною службою України, житлово-експлуатаційними організаціями та іншими підприємствами, установами та організаціями, що забезпечували ведення картотек з питань реєстрації фізичних осіб, підтримуються в актуальному стані за карткою реєстрації особи та адресною карткою особи за відповідними формами з додатками 4 та 5.
Позивач зазначає, що до Департаменту, як органу реєстрації, звертаються фізичні особи щодо отримання довідок про реєстрацію місця проживання та відомостей про зареєстрованих осіб у житловому приміщенні/будинку, як результату отримання відповідних адміністративних послуг, а також органи державної влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, які відповідно до чинного законодавства, для виконання покладених на них завдань, мають право запитувати відповідну інформацію за адресою: АДРЕСА_1 .
Однак, у зв`язку з тим, що за період виконання покладених на Департамент повноважень з реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб у м. Одесі, реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання даних осіб не здійснювалась, відповідно у Департаменту такі дані відсутні.
Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг” від 10.12.2015 року № 888-VIII встановлено обов`язок передати картотеки з питань реєстрації фізичних осіб відповідним виконавчим органам сільських, селищних, міських рад до 4 квітня 2016 року.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в України” під реєстром територіальної громади розуміється база даних, призначена для зберігання, обробки, використання визначеної цим Законом інформації, що створюється, ведеться та адмініструється органом реєстрації для обліку осіб, які проживають на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
Згідно ст.18-1 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» орган місцевого самоврядування може бути позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції, зокрема, звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування.
Як зазначає позивач, інформація, яка міститься в реєстрі територіальної громади, перш за все, необхідна для створення ефективної та прозорої системи сервісного обслуговування населення, відсутності необхідності отримання різноманітних довідок, витягів, виписок, які видаються як державними органами так і органами місцевого самоврядування, а також відповідними підприємствами, установами, організаціями для отримання тієї чи іншої адміністративної послуги. Вказані вище обставини унеможливлюють опрацювання Департаментом запитів (звернень) адвокатів, нотаріусів, органів державної виконавчої служби, прокуратури, органів національної поліції, військкоматів, судів при виконанні ними повноважень. Актуальна інформація щодо реєстраційних дій відносно місця проживання повинна міститися виключно в Реєстрі територіальної громади міста Одеси. Відсутність відомостей про громадян в Реєстрі територіальної громади міста Одеси може створити негативні юридичні наслідки під час реалізації громадянами своїх прав у сфері реєстрації місця проживання/перебування, отримання адміністративних послуг, вчинення правочинів (заповіти, акти цивільного стану), нарахування соціальних пільг.
Станом на час розгляду справи суду не надано доказів, що Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Рекордний” виконало вимоги пункту 3 розділу II прикінцевих та перехідних положень Закону України № 888-VІІІ та передало картотеку з питань реєстрації фізичних осіб до Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог про зобов`язання Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Рекордний” передати Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради картотеку з питань реєстрації осіб за адресою: м. Одеса, вулиця Маршала Бабаджаняна, буд.68/1.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Згідно положень ст. 75 КАС України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому в силу положень ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
На підставі встановлених судом обставин та аналізу вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд вважає позовні вимоги – обґрунтованими, обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги – доведеними, а отже адміністративний позов Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Рекордний» про зобов`язання передати картотеку підлягає задоволенню.
В силу приписів ч.2 ст.139 КАС України, за відсутності залучення по вказаній справі свідків та проведення експертиз, судові витрати не розподіляються.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 255, 260-262, 295, 297 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 38226516; адреса: вул. Косовська, 2-Д, м. Одеса, 65017) до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Рекордний» (код ЄДРПОУ 35304093; (код ЄДРПОУ 35304093; адреса: вул. Маршала Бабаджаняна, 68/1, м. Одеса, 65076) адреса: вул. Маршала Бабаджаняна, 68/1, м. Одеса, 65076) про зобов`язання вчинити дії – задовольнити повністю.
Зобов`язати Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Рекордний» (код ЄДРПОУ 35304093; адреса: вул. Маршала Бабаджаняна, 68/1, м. Одеса, 65076) передати Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 38226516) картотеку з питань реєстрації фізичних осіб за адресою вул. Маршала Бабаджаняна, 68/1, м. Одеса.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. 293,295 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Повне рішення складено та підписано 27.07.2021р. у зв`язку із перебуванням судді у щорічній відпустці з 29.06.2021р. по 23.07.2021р. включно.
Суддя М.М. Аракелян