Рішення № 98574575, 26.07.2021, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.07.2021
Номер справи
400/3344/21
Номер документу
98574575
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 липня 2021 р. № 400/3344/21 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Лісовської Н.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:товариства з обмеженою відповідальністю "КСН-КАПІТАЛ", вул. Набережна, 1, с. Піски, Новоодеський район, Миколаївська область, 56662,

до відповідачів:1: Державної податкової служби України, Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, 2: Головного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001,

про:визнання протиправним та скасування рішення від 14.04.2021 № 2566667/41351256; зобов`язання зареєструвати податкову накладну від 17.03.2020 № 26,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "КСН-Капітал" звернулося з позовом до Державної податкової служби України (далі - відповідач 1, ДПС) та Головного управління ДПС у Миколаївській області (далі - відповідач 2, ГУ ДПС) про визнання протиправним та скасування рішення від 14.04.2021 р. № 2566667/41351256, зобов`язання зареєструвати податкову накладну від 17.03.2020 р. № 26.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної не вказано конкретного переліку документів, які потрібно надати для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної. Позивачем подано всі наявні документи, які підтверджують реальність господарської операції з АТ "Судноплавна компанія "Укррічфлот". За наслідками розгляду пояснень та копій документів відповідачем 1 прийнято рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, однак у рішенні не зазначено, яких саме первинних документів не було надано.

22.06.2021 р. відповідачі подали відзив на позовну заяву, відповідно до якого підставою для відмови в реєстрації податкової накладної стала відповідність позивача п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної відповідає вимогам Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 р. № 1165 (далі - Порядок № 1165). Вимоги щодо зазначення конкретного переліку документів, які необхідно надати Порядок № 1165 не містить. Такий перелік визначено Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 р. № 520 (далі - Порядок № 520). Підставою для відмови в реєстрації податкової накладної стало ненадання розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків. Податковий орган позбавлений можливості деталізувати ненадані документи. Оскаржуване рішення ґрунтується не на факті зупинення реєстрації податкової накладної, а на тому, що позивачем не було надано доказів реального здійснення господарської операції. Позивачем не обґрунтовано факту порушення його прав з боку відповідачів.

Ухвалою від 29.06.2021 р. суд допустив процесуальне правонаступництво в адміністративній справі, шляхом заміни Головного управління ДПС у Миколаївській області (ідентифікаційний код 43144729) його правонаступником - Головним управлінням ДПС у Миколаївській області (ідентифікаційний код ВП 44104027).

Справу розглянуто в письмовому провадженні.

З`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

Основним видом діяльності позивача є технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів, крім того, позивач займається вантажним автомобільним транспортом (а. с. 12-1).

У березні 2021 року на виконання умов договору про надання послуг вантажним автомобільним транспортом від 19.07.2020 р. № 02-09-20 позивач надав АТ "Судноплавна компанія "Укррічфлот" послуги з перевезення вантажу із залізничних вагонів на склад. Товар перевозився транспортом, який позивач орендує у ОСОБА_1 .

Податкову накладну № 26 складено позивачем 17.03.2021 р. та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) (а. с. 21).

У позові позивачем допущено описку в даті податкової накладної, яку суд вважає технічною помилкою, оскільки з усіх матеріалів справи вбачається правильна дата податкової накладної № 26 - 17.03.2021 р.

Автоматизованою системою "Єдине вікно подання електронних документів" ДПС України направлено позивачу повідомлення про прийняття податкової накладної та зупинення її реєстрації (а. с. 23). Підставою вказано, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 49.41 відсутні в таблиці даних платника ПДВ як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються) та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає вимогам п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

09.04.2021 р. позивач направив ГУ ДПС пояснення щодо підтвердження реальності здійснення господарської операції з АТ "Судноплавна компанія "Укррічфлот" із наданням відповідних доказів (а. с. 26-51).

Відповідач 2 не врахував надані позивачем пояснення та докази на їх підтвердження і рішенням від 14.04.2021 р. № 2566667/41351256 відмовив у реєстрації податкової накладної від 17.03.2021 р. № 26 в ЄРПН (а. с. 24-25).

Підставою для відмови вказано ненадання платником податку розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків. У розділі "Додаткова інформація" зазначено, що у суб`єкта господарювання недостатньо трудових ресурсів для виконання обсягів робіт, вказаних в акті надання послуг від 17.03.2021 р. № 27.

Згідно з п. 201.1. ст. 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України) на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Пунктом 201.10 ст. 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Відповідно до п. 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 р. № 1246 (далі - Порядок № 1246), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно з п. 12 Порядку № 1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, у тому числі, наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.

01.01.2018 р. набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році", яким п. 201.16 ст. 201 ПК України викладено в новій редакції, за якою: "Реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України".

Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 1165) є чинним на момент прийняття оскаржуваного позивачем рішення.

Вказаний Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі права та обов`язки їх членів.

Пунктами 10, 11 Порядку № 1165 визначено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Відповідно до абзацу 2 п. 25, п. 26 Порядку № 1165 комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном.

Пунктом 27 Порядку № 1165 передбачено, що комісія контролюючого органу в своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції України, Податкового кодексу України та законів, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства, а також цим Порядком.

Відповідно до п. 44 Порядку № 1165 комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).

До спірних правовідносин належить застосувати Порядок № 520.

Пунктом 2 Порядку № 520 визначено, що прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Пунктами 3,4 Порядку № 520 встановлено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

Пунктами 5, 6 Порядку № 520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, зокрема:

1. договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

2. договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

3. первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

4. розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

5. документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Отже, відсутність деталізації переліку документів, які необхідно подати для реєстрації податкової накладної, не є підставою вважати рішення необґрунтованим, оскільки такий перелік передбачено Порядком № 520.

У реєстрації податкової накладної від 17.03.2021 р. № 26 відмовлено з підстави ненадання розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків, які наявні в передбаченому Порядком № 520 переліку.

За умовами договору про надання послуг вантажним автомобільним транспортом від 19.07.2020 р. № 02-09-20 замовник зобов`язується у продовж 5 банківських діб після підписання сторонами акту наданих послуг на підставі рахунку на оплату, здійснити плату за виконані послуги (п. 3.3 договору) (а. с. 28).

Акт надання послуг № 27 підписано 17.03.2021 р. (а. с. 36). Отже, на момент зупинення реєстрації податкової накладної (06.04.2021 р.) у позивача мали бути в наявності розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків.

Таких документів позивач не надав разом із поясненнями до ГУ ДПС, відсутні вони і в матеріалах справи.

Позивач у поясненнях, поданих до ГУ ДПС, зазначив, що оплата АТ "Судноплавна компанія "Укррічфлот" не здійснена у зв`язку з блокуванням податкової накладної та умовами договору (а. с. 51).

З даного приводу суд зазначає, що за умовами договору оплата мала бути здійснена ще до зупинення реєстрації податкової накладної, умови договору не прив`язують оплату послуг до факту реєстрації податкової накладної.

Будь-яких інших доводів щодо ненадання розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків позивач у позові не навів. До того ж, позивач посилається на Порядок № 117, який з 01.02.2020 р. втратив чинність.

Пунктом 11 Порядку № 520 визначено, що комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

1. ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

2. та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до п. 5 цього Порядку;

3. та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Отже, рішення від 14.04.2021 р. № 2566667/41351256 про відмову в реєстрації податкової накладної від 17.03.2021 р. № 26 прийнято обґрунтовано, на підставі чинного законодавства.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідачами доведено правомірність оскаржуваного рішення, а доводи позивача не знайшли свого підтвердження матеріалами справи.

З огляду на викладене, у задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись ст. 2, 19, 241, 244, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю "КСН-Капітал" (вул. Набережна, 1, с. Піски, Новоодеський район, Миколаївська область, 56662, ідентифікаційний код 41351256) до Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, ідентифікаційний код 43005393) та Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код ВП 44104027) про визнання протиправним та скасування рішення від 14.04.2021 р. № 2566667/41351256, зобов`язання зареєструвати податкову накладну від 17.03.2021 р. № 26 - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дата складення повного судового рішення 26.07.2021 р.

Суддя Н.В. Лісовська