
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/4649/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 липня 2021 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Карп`як О.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження за процедурою письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Управління соціального захисту населення Яворівської РДА про визнання протиправною бездіяльність та зобов"язання вчинити дії ,-
в с т а н о в и в:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП - НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ - 13814885), Управління соціального захисту населення Яворівської державної адміністрації Львівської області (81000, Львівська обл., м. Яворів, вул. Шевченка, буд. 8, код ЄДРПОУ - 03194163) в якому просить суд:
«Визнати протиправною бездіяльність відповідачів щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2020 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком»;
Визнати протиправною бездіяльність відповідачів щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2021 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком»;
Зобов`язати відповідачів нарахувати та виплатити ОСОБА_1 невиплачену грошову допомогу до 05 травня за 2020 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, визначеному законом про Державний бюджет України на 01 січня 2020 року»;
Зобов`язати відповідачів нарахувати та виплатити ОСОБА_1 невиплачену грошову допомогу до 05 травня за 2021 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, визначеному законом про Державний бюджет України на 01 січня 2020 року»;
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач посилається на те, що у 2020 році виплата допомоги, як учаснику бойових дій взагалі проведено не було, оскільки через неуважність працівників відповідачів, які допустили помилку у написанні її прізвища, а пізніше позивач взагалі вибула із списків осіб, які мають право на допомогу до 05 травня. Позивач вважаючи, що відповідачами стосовно неї допущено протиправну бездіяльність, з метою відновлення порушених прав, звернулася до суду із цим позовом.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, позов не визнає. У відзиві покликається на те, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не нараховує та не виплачує щорічну разову грошову допомогу до 05 травня, законодавством України не передбачено, відтак просять суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Відповідач - Управління соціального захисту населення Яворівської державної адміністрації Львівської області правом на подання відзиву не скористався, повідомлений про розгляд справи шляхом надсилання копії ухвали про відкриття провадження електронною поштою.
У частині шостій статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
11.05.2021 року представником позивача подано відповідь на відзив, яким обґрунтовується тим, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області позивачу було припинено виплату пенсії з липня 2019 року по лютий 2021 року включно. Вказують, що позивач, як учасник бойових дій перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України, а обов`язок подати її дані в перелік осіб, які мають право на виплату разової грошової допомоги покладено саме на відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
11.05.2021 року Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області подано заперечення на відповідь на відзив від 04.05.2021 року, в якому зазначають, що Головним управлінням 27.06.2019 року було прийнято рішення про зупинення виплати позивачу з 01.07.2019 відповідно до Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1596. Однак, позивач лише 04.02.2021 було подано відповідну заяву про поновлення виплати пенсії. На думку відповідача позивач був обізнаний про обставини, які зумовили припинення виплати пенсії. Вказують, що після подання відповідних документів і заяви позивача пенсійну виплату з березня 2021 було поновлено. Просять відмовити у задоволенні позовних вимог позивача з тих підстав, що позивач звертається у 2021 році щодо виплати і належного нарахування у 2020 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, коли пенсійна виплата була зупинена з підстав наведених вище та, яка була обізнана про обставини, які зумовили припинення виплати пенсії.
Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою суду від 31.03.2021 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою суду від 26.07.2021 року у задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду - відмовлено.
Суд, з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.
Згідно наказу командира військової частини А 3414 (по стройовій частині) від 09 листопада 2017 року за № 105 сержанта ОСОБА_1 , начальника радіостанції відділення управління командира батальйону взводу зв`язку військової частини А3414, звільнено наказом командира військової частини А3414 (по особовому складу) від 06.11.2017 року № 68-РС у відставку за пунктом «з» (які досягли граничного віку перебування військовозобов`язаних у запасі, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу під час особливого періоду) частини восьмої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232- ХІІ.
Позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій (посвідчення НОМЕР_2 від 25.04.2016).
Управління соціального захисту населення Яворівської районної державної адміністрації листом від 03 березня 2021 року за № 04-491 повідомлено позивача, про те, що у жодних поданих списках силових структур позивач не числилася.
Вирішуючи справу, суд керується таким.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Відносини з приводу соціального захисту ветеранів війни як особливої окремої категорії громадян врегульовані, насамперед, приписами Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Пільги часникам бойових дій встановлені статтею 12 вказаного Закону №3551-XII. Відповідно до частини 5 статті 12 Закону №3551-XII (в редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 25.12.1998 року № 367-XIV) - щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.
Статтею 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 вказаного Закону, здійснюють центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв`язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Відповідно до пункту 1 Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 № 423, Міністерство соціальної політики України (Мінсоцполітики) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері соціальної політики, загальнообов`язкового державного соціального та пенсійного страхування, соціального захисту, волонтерської діяльності, з питань сім`ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, усиновлення та захисту прав дітей, запобігання насильству в сім`ї, протидії торгівлі людьми, відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики щодо пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню, соціального захисту ветеранів війни та осіб, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в частині організації виплати їм разової грошової допомоги, соціальної та професійної адаптації військовослужбовців, які звільняються, осіб, звільнених з військової служби, у сфері здійснення державного нагляду та контролю за додержанням вимог законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб, у сфері здійснення державного контролю за додержанням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки та з питань захисту прав дітей.
Згідно із підпунктом 41 пункту 4 вказаного Положення Мінсоцполітики відповідно до покладених на нього завдань організовує виплату до 5 травня разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Відповідно до абзаців першого та 2 другого пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 за №112 Міністерство соціальної політики виплати організовує шляхом перерахування коштів структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення), які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - районні органи соціального захисту населення), центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
Районні органи соціального захисту населення, центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат перераховують кошти через відділення зв`язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання) у таких розмірах, зокрема учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув`язнення не виповнилося 18 років) в`язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися у зазначених місцях примусового тримання їх батьків, - 1390 гривень.
Пунктом 2 вказаної Постанови установлено забезпечити подання до 23.03.2020 районним органам соціального захисту населення переліків осіб, які мають право на отримання грошової допомоги: Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Національною гвардією, Національною поліцією, Державною податковою службою, Державною митною службою, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Службою зовнішньої розвідки, Міністерством юстиції, Управлінням державної охорони, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Адміністрацією Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державною спеціальною службою транспорту, Офісом Генерального прокурора, іншими утвореними відповідно до законів військовими формуваннями, підприємствами, установами, організаціями - щодо осіб, які не перебувають на обліку в органах Пенсійного фонду України; Пенсійним фондом України - щодо осіб, які перебувають на обліку в його органах.
Тобто, Міністерство соціальної політики перераховує кошти регіональним органам соціального захисту населення, які розподіляють їх між районними органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, які і здійснюють безпосередню виплату щорічної разової грошової допомоги учасникам бойових дій.
Представник позивача у відповіді на відзив покликається на те, що 23.04.2021 року на пенсійний рахунок позивачки надійшли кошти у розмірі 1491, 00 грн., що свідчить про те, що Головним управлінням Пенсійного фонду України було виправлено недоліки у своїй роботі вже після подання позову у даній справі та за 2021 рік подано до Управління соціального захисту населення Яворівської РДА інформації про позивача, як особи, що має право на виплату до 05 травня та перебуває на обліку у органах Пенсійного фонду України.
Таким чином судом встановлено, що предметом розгляду у цій справі є оцінка правомірності дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, яким у 2020 році було виключено позивача зі списків осіб, що мають право на отримання разової допомоги до 05 травня, а також осіб, що перебувають на обліку в органах Пенсійного фонду України.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що па підставі заяви позивача від 08.02.2018 та наданих Львівським обласним військовим комісаріатом документів, які скеровані листом від 12.02.2018 № 1467 (копії долучаємо), з 10,11.2017 призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону - 2262 у розмірі 55 % грошового забезпечення (копії протоколу про призначення пенсії долучаємо).
Відповідно до заяви позивача пенсійні виплати перераховувались на картковий рахунок, зазначений у заяві про відкриття карткового рахунка. Щомісячно на картковий рахунок перераховувались належні суми призначеної пенсії.
Відповідно до Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в баках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.199 №1596 (із змінами) виплата пенсії, яка не отримується з поточного рахунку більше як один рік або одержується за довіреністю більше як один рік припиняється до з`ясування місяця проживання пенсіонера.
Головним управління листом було повідомлено ОСОБА_1 , що якщо суми пенсії одержуються за довіреністю більше як один рік, установи Ощадного банку повідомляють про такі обставини органи Пенсійного фонду відповідно до Договору № 70/708 від 17.08.2009 року, укладеним між Пенсійним фондом України та AT «Ощадбанк України».
Згідно з повідомленням AT «Ощадбанк України» пенсію одержують по довіреності/не одержують більше як один рік.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 20.03.2019 № 2304/04.09-12 було повідомлено позивача про необхідність для продовження виплати пенсії особисто до 24.05.2019 року надати копію паспорта та довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, оригінали цих документів та заяву. У листі також повідомлялося про те, що у разі ненадання документів, виплата пенсії буде призупинена з 01.06.2019 до з`ясування обставин.
Представник Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області у запереченні на відповідь на відзив, покликається на те, що позивачем не було надано документів, зазначених у листі Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 20.03.2019 № 2304/04.09-12.
Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області від 27.06.2019 року було прийнято рішення про зупинення виплати з 01.07.2019 відповідно до Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1596.
04.02.2021 року позивачем було подано відповідну заяву до Головного управління пенсійного фонду України у Львівській області про поновлення виплати пенсії.
Судом встановлено та не заперечується сторонами згідно поданих документів, які долучених до матеріалів справ, що після подання відповідних документів і заяви позивачу пенсійну виплату з березня 2021 було поновлено. Пенсія за період з 01.07.2019 по 30,06.2020 в сумі 40 407,20 грн., та пенсія за березень 2021 виплачено відомостями 2021 року.
Враховуючи вищевикладені обставини справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до абзаців першого та 2 другого пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 за №112 Міністерство соціальної політики виплати організовує шляхом перерахування коштів структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення), які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - районні органи соціального захисту населення), центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
Пунктом 2 вказаної Постанови установлено забезпечити подання до 23.03.2020 районним органам соціального захисту населення переліків осіб, які мають право на отримання грошової допомоги: Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Національною гвардією, Національною поліцією, Державною податковою службою, Державною митною службою, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Службою зовнішньої розвідки, Міністерством юстиції, Управлінням державної охорони, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Адміністрацією Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державною спеціальною службою транспорту, Офісом Генерального прокурора, іншими утвореними відповідно до законів військовими формуваннями, підприємствами, установами, організаціями - щодо осіб, які не перебувають на обліку в органах Пенсійного фонду України; Пенсійним фондом України - щодо осіб, які перебувають на обліку в його органах.
З наявних матеріалів справи судом встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області не було подано позивача до списку осіб, які перебувають на обліку в його органах, оскільки пенсійна виплата позивача була зупинена та лише з березня 2021 така поновлена та виплачена позивачу .
Крім того, суд зазначає, що Управлінням соціального захисту населення Яворівської РДА виплату щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2020 рік відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань" не проводилась, оскільки жодного списку стосовно позивача на виплату допомоги до Управління соціального захисту населення Яворівської РДА не надходило, а самостійно визначати осіб, які мають право на отримання грошової допомоги до 05 травня, без надходження відповідного переліку осіб, які мають право на отримання грошової допомоги, управління не уповноважений.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Зі змісту наведеної норми слідує, що захисту адміністративним судом підлягають лише порушені права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень (ч.1 ст.2 КАС України).
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч.1 ст.86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Отже, позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання протиправною бездіяльності відповідачів щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2020 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком» та зобов`язання відповідачів нарахувати та виплатити ОСОБА_1 невиплачену грошову допомогу до 05 травня за 2020 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, визначеному законом про Державний бюджет України на 01 січня 2020 року», є необґрунтованими, а тому, не підлягають задоволенню.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.
Щодо позовних вимог позивача про визнання протиправною бездіяльність відповідачів щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2021 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком» та зобов`язання відповідачів нарахувати та виплатити ОСОБА_1 невиплачену грошову допомогу до 05 травня за 2021 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, визначеному законом про Державний бюджет України на 01 січня 2020 року», суд зазначає наступне.
Представник позивача у відповіді на відзив покликається на те, що 23.04.2021 року на пенсійний рахунок позивачки надійшли кошти у розмірі 1491, 00 грн., що свідчить про те, що Головним управлінням Пенсійного фонду України було виправлено недоліки у своїй роботі вже після подання позову у даній справі та за 2021 рік подано до Управління соціального захисту населення Яворівської РДА інформації про позивача, як особи, що має право на виплату до 05 травня та перебуває на обліку у органах Пенсійного фонду України.
Судом встановлено, що позивач отримала разову грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі 1491,00 грн., що підтверджується випискою по картковому рахунку, долученого до матеріалів справи.
Відповідно до частини п`ятої статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (в редакції Закону України від 25 грудня 1998 року №367-XIV "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.
Згідно із частиною третьою статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Як зазначено в постанові Великої палати Верховного Суду від 13.01.2021 у справі №440/2722/20, правовий статус ветеранів війни, створення належних умов для їх життєзабезпечення визначає Закон №3551-XII. Згідно із підпунктом 5 пункту 63 розділу І Закону України від 28 грудня 2014 року №79-VIII "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" розділ VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетний кодекс України доповнено пунктом 26, відповідно до якого норми і положення, зокрема, статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону №3551-XII застосовуються у порядку та розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування. Конституційний Суд України Рішенням від 27 лютого 2020 року №3-р/2020 визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону №3551-XII застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Таким чином, на час виникнення спірних відносин Рішенням Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року №3-р/2020 відновлено дію частини четвертої статті 12 Закону №3551-XII у редакції Закону №367-ХІV, згідно з якою щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.
Водночас, Кабінет Міністрів України у Постанові №325 установив, що у 2021 році виплата разової грошової допомоги до 5 травня, передбачена Законом №3551-XII, учасникам бойових дій здійснюється в розмірі 1491,00 грн, тобто у розмірі меншому, ніж це передбачено статтею 12 цього Закону. Отже, на час виплати позивачу у 2021 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня одночасно діяли Закон №3551-XII і Постанова №325.
Виходячи із визначених у частині четвертій статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової допомоги до 5 травня учасникам бойових дій/особам з інвалідністю внаслідок війни у 2021 році слід застосовувати не Постанову №325, а Закон №3551-XII, який має вищу юридичну силу.
Відтак, із урахуванням встановлених обставин та правової позиції Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд доходить висновку, що виплачуючи позивачу оспорювану допомогу у розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 №325, відповідач допустив порушення норм статті 12 Закону від 22.10.1993 №3551-XII (у редакції Закону від 25.12.1998 №367-XIV), яка передбачала виплату учасникам бойових дій допомоги до 5 травня у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком. Отже, позов має бути задоволений у цій частині.
Законом України від 15.12.2020 №1082-ІХ "Про Державний бюджет України на 2021 рік" визначено прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність: з 1 січня 2021 року - 1769 грн (стаття 7).
Таким чином, враховуючи внесені рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 №3-р/2020 зміни у законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд зазначає, що позивачу відповідачем мала бути виплачена щорічна разова грошова допомога до 5 травня у розмірі 8845,00 грн (1769*5). Разом з тим, згідно наданої відповідачем інформації, на картковий рахунок позивача було перераховано кошти в сумі 1491,00 грн, що суперечить положенню статті 12 Закону №3551-ХІІ.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Яворівської РДА про визнання протиправною бездіяльністю, слід задовольнити частково, шляхом визнання протиправною бездіяльності Управління соціального захисту населення Яворівської РДА щодо нарахування та виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком та зобов`язати нарахувати та виплатити позивачу недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов`язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
За таких обставин суд прийшов до висновку, що зазначений позов підлягає задоволенню частково з підстав, які наведені вище.
Стосовно доводів Головного управління Пенсійного фонду України щодо пропуску позивачем строку звернення до суду, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.2 ст.55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Частина 1 статті 118 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначає, що процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії. Процесуальні строки встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені - встановлюються судом.
Процесуальні строки визначаються днями, місяцями і роками, а також можуть визначатися вказівкою на подію, яка повинна неминуче настати.
Відповідно до ч.1, 2 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з ч.3 ст.122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду регламентовані ст.123 КАС України, відповідно до частини третьої якої якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду (ч.4 ст.123 КАС України).
Таким чином, строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною четвертою статті 17-1 Закону № 3551-XII передбачено, що особи, які не отримали разової грошової допомоги до 05 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
Отже, 30 вересня 2020 року - встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата вказаної допомоги і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж була йому нарахована, а тому перебіг строку звернення позивача до суду з цим позовом слід обраховувати з 30.09.2020.
Як свідчать матеріали справи, листом Управління соціального захисту населення Яворівської районної державної адміністрації від 03.03.2021 року за № 04-0491 повідомлено позивача про те, що у жодних поданих списках силових структур позивач не числилася.
Зі змісту даного адміністративного позову слідує, що такий стосується правомірності Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, яким у 2020 році було виключено позивача зі списків осіб, що мають право на отримання разової допомоги до 05 травня, а також осіб, що перебувають на обліку в органах Пенсійного фонду України.
До суду з позовом позивач звернулася 26 березня 2021 року, тобто з дотриманням встановленого ч. 2 ст. 122 КАС України шестимісячного строку.
Враховуючи те, що позивач, згідно пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 року № 3674-VI звільнений від сплати судового збору, як учасники бойових дій, а тому судові витрати стягненню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 72,77,94, 241 -246, 262, 295 КАС України , суд -
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП - НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ - 13814885), Управління соціального захисту населення Яворівської державної адміністрації Львівської області (81000, Львівська обл., м. Яворів, вул. Шевченка, буд. 8, код ЄДРПОУ - 03194163) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Яворівської державної адміністрації Львівської області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.
Зобов`язати Управління соціального захисту населення Яворівської державної адміністрації Львівської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги.
В іншій частині у задоволенні позову відмовити.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 26 липня 2021 року.
Суддя Карп`як Оксана Орестівна