
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 липня 2021 року справа №380/8092/21
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лунь З.І. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України (військова частина 2451) про визнання рішення суб`єкта владних повноважень протиправними, зобов`язання вчинити дії.
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до Адміністрації Державної прикордонної служби України (військова частина 2451) (місцезнаходження: 01601, м.Київ, вул.Володимирська, 26, код ЄДРПОУ 00034039), Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) про визнання рішення суб`єкта владних повноважень протиправними, зобов`язання вчинити дії.
Ухвалою від 24.05.2021 суддя роз`єднав позовні вимоги ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України (військова частина 2451), Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в самостійні провадження.
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України (військова частина 2451) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, а саме про:
-визнати протиправними дії Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області інформації (додаток до грошового атестату № 4 від 05.03.2019) про додаткові види грошового забезпечення станом на 06.10.2017 для призначення із 10.01.2019 (дня встановлення інвалідності) ОСОБА_1 пенсії по інвалідності;
-зобов`язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку (інформацію) про додаткові види грошового забезпечення та премію станом на 10.01.2019, за відповідною або аналогічною посадою яку ОСОБА_1 займав на дату звільнення, для призначення із 10.01.2019 (дня встановлення інвалідності) пенсії по інвалідності, з урахування додаткових видів грошового забезпечення та премії розглядаються в провадженні справи №380/8092/21.
Ухвалою від 24.05.2021 призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та запропоновано відповідачу у п`ятнадцятиденний строк з дня отримання зазначеної ухвали, надати (надіслати) суду відзив на позов, а також всі письмові та електронні докази.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що він є пенсіонером, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262). На підставі наказу начальника 93 прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 07.09.2017 №173-ос ОСОБА_1 звільнено в запас з військової служби та, на підставі наказу цього ж начальника від 06.10.2017 № 195-ос, виключено зі списків особового складу та знято з усіх видів забезпечення з 06.10.2017. 10.01.2019 ОСОБА_1 встановлено третю групу інвалідності (захворювання пов`язане з проходженням військової служби). Водночас, згідно з протоколом по справі №1310019636 від 10.01.2019 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області призначено позивачу пенсію по інвалідності у розмірі 40 % суми грошового забезпечення, на підставі поданих Адміністрацією Державної прикордонної служби України (військова частина 2451) документів із розрахунку лише основних складових грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавка за вислугу років) без урахування щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат. підвищень) та премій. З метою відновлення порушеного права ОСОБА_1 , представник позивача звернувся до відповідача із адвокатськими запитами від 26.03.2021 та 22.04.2021, щодо направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідки (інформації) про додаткові види грошового забезпечення та премії за відповідною аналогічною посадою, яку ОСОБА_1 займав на дату звільнення, для призначення йому з 10.01.2019 (день встановлення ОСОБА_1 інвалідності) пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення. У своїх відповідях на вказані адвокатські запити відповідачем відмовлено у задоволенні звернення позивача, причому, така позиція ґрунтується на правових нормах, що регулюють питання перерахунку призначених пенсій, а не щодо призначення пенсії. Також зазначив, що при наданні відповідей на вказані адвокатські запити відповідачем не були враховані висновки Верховного Суду сформовані під час розгляду справ з питань пенсійного забезпечення військовослужбовців, а саме, що призначення і перерахунок пенсії є різними за змістом і механізмом.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог з тих підстав, що відповідно до наказу начальника 93 прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 07.09.2017 №173-ОС ОСОБА_1 звільнено в запас з військової служби та, на підставі наказу цього ж начальника від 06.10.2017 № 195-ОС виключено зі списків особового складу та знято з усіх видів забезпечення з 06.10.2017. 10.01.2019 ОСОБА_1 встановлено ІІІ групу інвалідності. У відповідності до статті 18 Закон № 2262-XII пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства. На виконання ч.3 ст. Закон № 2262-XII та абзацу 1 пункту 7 Порядку №393 прикордонним загоном було оформлено грошовий атестат №4 від 05.03.2019 та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за останні 24 календарні місяці підряд перед звільненням, з розрахунку видів і розмірів грошового забезпечення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, з розрахунку видів і розмірів грошового забезпечення, фактично встановлених та виплачених ОСОБА_1 за період з 01.10.2015 по 30.09.2017 у відповідності до положень Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (далі - Постанова КМУ №1294) з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Адміністрацією Держприкордонслужби, листом від 20.03.2019 №0.11-2768/0/6- 19-Вих було направлено подання про призначення пенсії позивачу по інвалідності до Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області та довідку про розмір грошового забезпечення від 05.03.2019 №11/14066 для перерахунку його пенсії у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Вважає, що Адміністрація Держприкордонслужби в питаннях пенсійного забезпечення позивача діяла виключно у межах та у спосіб встановлений законом, всі документи для призначення пенсії ОСОБА_1 були оформлені і направлені до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області у відповідності до частини 3 статті Закон № 2262- XII та абзацу 1 пункту 7 Порядку №393 своєчасно та в повній мірі. Довідка до грошового атестату № 4 від 05.03.2019 про додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії ОСОБА_1 була направлена разом з іншими документами до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області листом від 20.03.2019 №0.11-2768/0/6-19-Вих, що підтверджується поданням про призначення пенсії, яке міститься в матеріалах справи. Відповідно до ч.1 ст.49 Закон № 2262-ХІІ пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України. Отже, всі питання з приводу призначення пенсії, після надходження відповідних документів від Адміністрації Держприкордонслужби, Закон покладає виключно на Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
Підстав для видачі довідки про додаткові види грошового забезпечення та премію, станом на 10.01.2019 за відповідною або аналогічною посадою, яку ОСОБА_1 займав на дату звільнення, для призначення йому пенсії із 10.01.2019 по інвалідності у розумінні ч. 3 ст. Закон №2262-ХІІ та абз.1 п.7 Порядку №393 у Адміністрації Держприкордонслужби немає, а тому адміністративний позов ОСОБА_1 не підлягає задоволенню.
Представник позивача подав відповідь на відзив, в якому вказує, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.
Від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив, відповідно до яких вказано, що пенсія позивачу була призначена відповідно до грошового забезпечення, яке він отримував на момент звільнення з військової служби, а саме 06.10.2017, то у відповідності до пункту 1 Постанови КМУ № 103 вона підлягала перерахунку з 01.01.2018.
На виконання п.7 постанови КМУ № 103 та п.З Порядку № 45 Адміністрацією Державної прикордонної служби України було оформлено і подано до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області разом з іншими документами для призначення пенсії, довідку від 05.03.2018 № 11/14066 за формою згідно з додатком 2 до Порядку № 45 про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії відповідно до Постанови КМУ №103, а саме розмірів грошового забезпечення за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби, що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови КМУ №704. Тобто, довідка, яка була надана Адміністрацією Державної прикордонної служби України до Головного Управління Пенсійного фонду України в Львівській області складена та оформлена відповідно до чинного законодавства, яке діяло на момент виникнення спірних правовідносин, а саме Порядку №45, постанови КМУ №103 та постанови КМУ №704. Підстав для виготовлення нової довідки з включенням у неї додаткових видів грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2018 у посадових осіб Адміністрації Державної прикордонної служби України не було і не має.
Інших заяв по суті справи до суду не надходило.
Розглянувши наявні заяви по суті справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги, дослідивши докази, які наявні в матеріалах справи, суд встановив наступне.
Відповідно до копії з посвідчення серії НОМЕР_2 від 07.09.2015 ОСОБА_1 має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій
Як видно з відомостей із послужного списку прапорщика запасу ОСОБА_1 , такий, в період з червня 1999 року по 06.10.2000 проходив строкову військову службу, з 06.10.2006 по 06.10.2017 проходив військову службу за контрактом у підрозділах Державної прикордонної служби України на різних посадах .
Згідно з витягом з наказу начальника 93 прикордонного загону (І категорії) Західного регіонального управління (І категорії) Державної прикордонної служби України від 07.09.2017 № 173-ос «По особовому складу» прапорщика ОСОБА_1 , старшого техніка відділу прикордонної служби «Смільниця» II категорії (тип Б) звільнено в запас Збройних Сил України за статтею 26 частиною 8 пунктом «ї», які в особливий період (крім проведення мобілізації та введення воєнного стану) проходять військову службу за контрактом і строк контракту яких закінчився, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» (арк. справи 21).
Відповідно до витягу з наказу начальника 93 прикордонного загону (І категорії) Західного регіонального управління (І категорії) Державної прикордонної служби України від 07.10.2017 № 173-ос «По особовому складу» прапорщика ОСОБА_1 , старшого техніка відділу прикордонної служби «Смільниця» II категорії (тип Б) звільнено в запас Збройних Сил України.
Згідно з наказом начальника 93 прикордонного загону (І категорії) Західного регіонального управління (І категорії) Державної прикордонної служби України від 06.10.2017 № 195-ос «По особовому складу» прапорщика ОСОБА_1 , старшого техніка відділу прикордонної служби «Смільниця» II категорії (тип Б), звільненого в запас за статтею 26 частиною 8 пунктом «ї», які в особливий період (крім проведення мобілізації та введення воєнного стану) проходять військову службу за контрактом і строк контракту яких закінчився, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу, відповідно до Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», з 06.10.2017 виключено із списків особового складу загону та знято з усіх видів забезпечення. У такому наказі зазначено, що щорічну основну відпустку за 2017 рік ОСОБА_1 використав пропорційно прослуженому часу, виплачено грошову компенсацію за 04 календарних дні додаткової відпустки за 2016 рік згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 01 серпня 2012 року № 702. Вислуги років для отримання пенсії немає. Вислуга років станом на 06.10.2017 становить: календарна 12 років, 04 місяці, 11 днів; пільгова 05 років, 08 місяців, 15 днів; загальна 18 років, 00 місяців, 26 днів. Відповідно до п. п. 4.10.1 п. 4.10 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 20.05.2008 № 425 виплачено одноразову грошову допомогу в розмірі 50 % місячного грошового забезпечення за 11 повних календарних років служби. Зараховано до військового резерву першої черги оперативного резерву Державної прикордонної служби України. Направлено на військовий облік до Старосамбірського РВК Львівської області. Підстава: наказ начальника 93 прикордонного загону (І категорії) від 02.102017 № 191-ос.
Водночас, ОСОБА_1 з 10.01.2019 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» призначено пенсію по інвалідності, що підтверджується особистою заявою позивача про призначення пенсії від 01.03.2019, поданням Адміністрації Державної прикордонної служби України (військова частина 2451) про призначення пенсії №11/ПВ-8305 від 14.03.2019 і протоколом за пенсійною справою №1310019636 (Фінансово-економічний департамент Адміністрації Держприкордонслужби) від 10.01.2019.
Згідно із протоколом за пенсійною справою №1310019636 (Фінансово-економічний департамент Адміністрації Держприкордонслужби) від 10.01.2019, пенсія позивача за 3-ою групою інвалідності обраховувалась в основному розмірі 40% грошового забезпечення, яке включало такі складові :
1. посадовий оклад 3170,00 гривень;
2. оклад за військове звання – 950,00 гривень;
3. процентна надбавка за вислугу років 35% – 1442,00 гривень.
Представник позивача, не погоджуючись із врахуванням вищевказаної складової грошового забезпечення, звернувся 26.03.2021 з відповідною заявою до Адміністрації Державної прикордонної служби України (військова частина 2451) про видачу йому та направлення до Пенсійного фонду довідки про додаткові види грошового забезпечення та премію за відповідною або аналогічною посадою, яку ОСОБА_1 займав на дату звільнення для призначення з 10.01.2019 основного розміру пенсії, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премій.
У відповідь, представником позивача отримано листа від 02.04.2021, згідно зі змістом якого повідомлено про відсутність підстав для складення нової довідки; із включенням додаткових видів грошового забезпечення і премії, оскільки станом на день розгляду заяви позивача законодавством України не визначено нового порядку виготовлення, видачі та направлення довідки щодо перерахунку пенсії до Головних управлінь Пенсійного фонду України.
Вважаючи відмову відповідача протиправною та такою, що порушує право позивача на належне пенсійне забезпечення, позивач за захистом своїх прав звернувся з позовною заявою до суду.
Вирішуючи спір, суд застосовує такі норми права.
У відповідності до вимог п.3 ч.1 ст.244 Кодексу адміністративного судочинства України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд при вирішенні даної справи керується нормами законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних правовідносин.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ч.2 ст.19 Конституції України).
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, в державній пожежній охороні і в органах і підрозділах цивільного захисту є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 за №2262-XII (надалі по тексту також - Закон №2262-XII). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Нормами статті 7 Закону №2262-XII, передбачено, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.
Відповідно до ст.11 Закону №2262-XII умови, норми і порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і цим Законом.
Умови призначення пенсій по інвалідності визначені статтею 18 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», зокрема, пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства.
Як встановлено з матеріалів адміністративної справи, відповідно до наказу начальника 93 прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 07.09.2017 №173-ОС ОСОБА_1 звільнено в запас з військової служби та, на підставі наказу цього ж начальника від 06.10.2017 № 195-ОС виключено зі списків особового складу та знято з усіх видів забезпечення з 06.10.2017.
10.01.2019 ОСОБА_1 встановлено ІІІ групу інвалідності.
На виконання ч.3 вказаної ст. Закон № 2262-XII та абзацу 1 пункту 7 Порядку №393 прикордонним загоном було оформлено грошовий атестат №4 від 05.03.2019 та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за останні 24 календарні місяці підряд перед звільненням, з розрахунку видів і розмірів грошового забезпечення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, з розрахунку видів і розмірів грошового забезпечення, фактично встановлених та виплачених ОСОБА_1 за період з 01.10.2015 по 30.09.2017 у відповідності до положень Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (далі - Постанова КМУ №1294) з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Адміністрацією Держприкордонслужби, листом від 20.03.2019 №0.11-2768/0/6- 19-Вих було направлено подання про призначення пенсії позивачу по інвалідності до Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області та довідку про розмір грошового забезпечення від 05.03.2019 №11/14066 для перерахунку його пенсії у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Частиною 3 статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Схеми відповідності посад резервістів та військовослужбовців затверджуються центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями (частина 5 статті 43 Закону №2262-ХІІ).
У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, за правилами частини 18 статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
При цьому, частиною 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
При цьому, суд вказує, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Правління Пенсійного Фонду України №3-1 від 30.01.2007 (надалі по тексту також – Порядок №3-1).
Так, згідно з приписами пунктів 1, 4, 6 Порядку №3-1 заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом №2262-ХІІ, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (надалі по тексту також – органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (надалі по тексту також - міністерства та інші органи).
Заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу, що призначає пенсії, письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою – дати їх відправлення.
Пунктом 7 Порядку №3-1 визначено, що для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності, серед інших, подаються такі документи:
заява про призначення пенсії (додаток 1);
грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби.
Окрім вказаного суд наголошує, що за змістом абзаців 1-3 пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 за №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (надалі по тексту також – Постанова №393) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
З огляду на вказане, суд дійшов висновку, що Адміністрація Держприкордонслужби в питаннях пенсійного забезпечення позивача діяла виключно у межах та у спосіб встановлений законом, всі документи для призначення пенсії ОСОБА_1 були оформлені і направлені до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області у відповідності до частини 3 статті Закон № 2262- XII та абзацу 1 пункту 7 Порядку №393, своєчасно та в повній мірі. Довідка до грошового атестату № 4 від 05.03.2019 про додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії ОСОБА_1 була направлена разом з іншими документами до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області листом від 20.03.2019 №0.11-2768/0/6-19-Вих, що підтверджується поданням про призначення пенсії, яке міститься в матеріалах справи.
Із змісту такої довідки видно, що вона видана відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 із включенням до неї посадового окладу, окладу за військовим званням, відсотковою надбавкою за вислугою років, за нормами чинними на 01.03.2018, за відповідною посадою «старший технік відділу прикордонної служби «Смільниця» ІІ категорії (тип Б) 93 прикордонного загону Західного регіонального управління ДПСК». Розмір забезпечення становить:
1. посадовий оклад 3170,00 гривень;
2. оклад за військове звання – 950,00 гривень;
3. процентна надбавка за вислугу років 35% – 1442,00 гривень..
Суд також встановив, що позивач не відноситься до осіб визначених в пункті 1 Постанови №103, так як йому пенсія за правилами Закону №2262-ХІІ після 01.01.2018 призначена 10.01.2019 вперше.
У зв`язку із тим, що положення Постанови №103 не поширюються на правовідносини позивача із відповідачем, то Адміністрація Держприкордонслужби не мала повноважень видавати ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01.03.2018, так як станом на дану календарну дату у позивача не було призначено пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ.
Крім того, не підлягають застосуванню у спірних правовідносинах правові висновки, викладені Верховним Судом у рішенні в зразковій справі №160/8324/19 (провадження №11-20заі20) та рішення Окружного адміністративного суду м. Києва у справі №826/3858/18, так як останні стосуються пенсій військовослужбовців і прирівняних до них особі, яким пенсії вже призначені станом на 01.01.2018.
Зважаючи на те, що позивач у заяві від 26.03.2021 вимагав у відповідача видати оновлену довідку станом на 05.03.2019, як дату, яка визначена Верховним Судом у рішенні в зразковій справі №160/8324/19, з якої військовослужбовці, пенсія яким призначена до 01.01.2018, отримали відновлене право на включення до складових грошового забезпечення також щомісячні додаткові види горового забезпечення і премію, - з врахуванням нерозповсюдження на позивача визнаних в судовому порядку протиправними і не чинними окремих положень Постанови №103 і Порядку №45, суд у даній справі констатує безпідставність вимог позивача.
В силу вимог частини 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оцінюючи в сукупності обставини справи та враховуючи вищенаведені положення, суд робить висновок про не обґрунтованість адміністративного позову, а позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню.
Судові витрати не розподіляються.
Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд, -
в и р і ш и в :
у задоволенні позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Адміністрації Державної прикордонної служби України (військова частина 2451) (місцезнаходження: 01601, м.Київ, вул.Володимирська, 26, код ЄДРПОУ 00034039) про визнання рішення суб`єкта владних повноважень протиправними, зобов`язання вчинити дії – відмовити повністю.
Судові витрати не розподіляються.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п15.5 п.5 розділу VII Перехідні положення КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Лунь З.І.