Рішення № 98574418, 27.07.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.07.2021
Номер справи
380/8702/21
Номер документу
98574418
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 липня 2021 року справа №380/8702/21

м. Львів, вул. Чоловського, буд. 2

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лунь З.І. Розглянув адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії.

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області(місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885), в якому просить суд:

-визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні з 01.11.2019 перерахунку пенсії з врахуванням заробітної плати за 1992-1997роки, розмір якої наведений в довідці №171 від 25.09.2019;

-визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 19.04.2021 №133850003242 повністю;

-зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.11.2019 з врахуванням заробітної плати за 1992-1997роки, розмір якої наведений в довідці №171 від 25.09.2019.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що відповідач протиправно не перерахував його пенсію на підставі довідки № 171 від 25.09.2019 року, виданої ВАТ «Галлак». Позивач вважає рішення відповідача протиправним, оскільки неможливість надання первинних документів на підтвердження інформації, що зазначена у довідці № 171 від 25.09.2019, не залежить від позивача, а неможливість перевірити первинні документи по заробітній платі через те, що підприємство не працює, через відсутність керівництва, не може бути законною підставою для відмови в перерахунку пенсії. Тому вважає, що оскаржуване рішення є таким, що порушує гарантовані права позивача щодо отримання належних пенсійних виплат.

Ухвалою від 03.06.2021 вказану позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу десятиденний строк для усунення недоліків, зазначених у мотивувальній частині ухвали, з дати отримання копії ухвали. У визначений судом строк позивач усунув недоліки позовної заяви.

Ухвалою від 10.06.2021 суд відкрив провадження у цій справі.

Відповідач подав о суду відзив на позовну заяву, в якому просив у задоволенні позову відмовити, оскільки вважає, що обов`язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами. Так, позивач просив здійснити перерахунок його пенсії на підставі довідки про заробіток для обчислення пенсії від 25.09.2019 № 171, виданої ВАТ «Галлак». З метою прийняття рішення головними спеціалістами відділу контрольно-перевірочної роботи № 5 Управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління ПФУ у Львівській області було здійснено вихід у ВАТ «Галлак» для проведення перевірки достовірності даних, відображених у довідці про заробітну плату від 25.09.2019 № 171 за період роботи позивача з 01.06.1992 по 31.05.1997, виданій ВАТ «Галлак» і встановлено, що підприємство не веде фінансово-господарської діяльності, керівний склад товариства відсутній, про що було складено Акт від 26.11.2019 № 12/5. Відтак, достовірність даних, зазначених у довідці про заробітну плату від 25.09.2019 № 171 первинними документами не підтверджена. Повторно розглянувши питання про перерахунок пенсії позивача відповідач прийняв рішення №13 від 19.04.2021 про відмову в перерахунку пенсії.

Позивач подав відповідь на відзив, де зазначив, що у відзиві на позовну заяву відповідачем не спростовано доводів позивача, якими він обґрунтовує позовні вимоги.

Суд встановив таке.

ОСОБА_1 , з 05 липня 2019 року перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні ПФУ у Львівській області, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 .

У вересні 2019 року позивач подав відповідачу довідку № 171 від 25.09.2019 року,у якій зазначено заробітну плату за 1992-1997 роки для перерахунку його пенсії.

06 липня 2020 року позивач звернувся до Дрогобицького відділу обслуговування громадян Управління обслуговування громадян Головного управління ПФУ у Львівській області із заявою про перерахунок його пенсії з дати її призначення з урахуванням заробітної плати за весь період страхового стажу, починаючи з 01 липня 2000, а такжж з урахуванням заробітної плати за 1992-1997 роки, розмір якої зазначений у довідці № 171 від 25.09.2019 року.

Дрогобицький відділ обслуговування громадян Управління обслуговування громадян Головного управління ПФУ у Львівській області листом від 29.07.2020 року № 5077-5178/Д-02/8-1300/20, відмовив позивачу у перерахунку пенсії.

Позивач такі дії відповідача оскаржив до суду. Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 26.11.2020 у справі №380/8979/20 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання до їх вчинення – задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_2 у проведенні з 01.10.2019 року перерахунку пенсії з врахуванням заробітної плати за 1992 – 1997 роки, розмір якої наведений у довідці № 171 від 25.09.2019 року. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути питання про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з врахування заробітної плати за 1992 – 1997 роки та мотивів суду. Це рішення залишено без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09.04.2021.

На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26.11.2020 у справі №380/8979/20 відповідач прийняв рішення від 19.04.2021 №133850003242 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_2 . У цьому рішенні відповідач зазначив, що Відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. Заробітна плата за період страхового стажу до 01 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату, виданих у порядку, встановленому законом, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу, починаючи з 01 липня 2000 року -за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Оскільки позивач не надав первинні документи про нарахування заробітної плати головними спеціалістами відділу контрольно-перевірочної роботи № 5 було здійснено вихід у ВАТ «Галлак» для проведення перевірки достовірності даних, відображених у довідці, і встановлено, що підприємство не веде фінансово – господарської діяльності, керівний склад відсутній, про що було складено Акт від 26.11.2019 № 12/5.

Позивач вважаючи означене рішення відповідача протиправним, звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами у справі, суд зазначає таке.

Частиною 1 ст. 9 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Згідно з ч. 1 ст. 44 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закону №1058-IV)заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Частиною 1 ст. 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

За змістом ч.3 ст. 44 Закону №1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 вказаного Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 вказаного Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності вказаним Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності вказаним Законом - на умовах, передбачених абзацом першим зазначеної частини. Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 01.07.2000 враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Відповідно до п. 33 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 орган, що призначає пенсію надає: роз`яснення підприємствам, установам, організаціям та особам з питань призначення та виплати пенсій; у разі необхідності бланки документів; допомогу особам, зазначених у п. 1.1 і 1.2 розділу І вказаного порядку, щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії; у разі необхідності - допомогу щодо визначення права на пенсію до звільнення особи з посади, яка дає право на її призначення.

Пунктом 2.10 Порядку передбачено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Відповідно до п.п. 3 п. 2.1 Розділу 2 Порядку (абзац другий підпункту 3 пункту 2.1 із змінами, внесеними згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 26.04.2017 № 9-1) за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Згідно з п. 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 у редакції постанови правління від 07 липня 2014 року №13-1, при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;

4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Судом встановив, що 25.09.2019 Відкритим акціонерним товариством «Галлак» видано ОСОБА_1 довідку про заробітну плату для обчислення пенсії. Довідка видана на підставі особових рахунків за 1992 – 1997 роки.

Факт праці позивача на ВАТ «Галлак» не є спірним.

Як видно з матеріалів справи, підставою для відмови позивачу в обчисленні пенсії з урахуванням довідки від 25.09.2019, виданої ВАТ «Галлак» став факт відсутності первинних документів, на підставі яких видана ця довідка.

Водночас, суд встановив, що постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09.04.2021 встановлено, що відповідач за наявності сумнівів у достовірності довідки вправі здійснити перевірку зазначених у ній відомостей з урахуванням наданих йому законом повноважень. Однак, цього зроблено не було. Натомість відповідач з формальних підстав відмовив позивачу у здійсненні перерахунку, що є порушенням його прав.

Більше того, апеляційний суд звернув увагу, що згідно з нормами пункту 4.7 Порядку право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Згідно з вимогами статті 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Всупереч вказаному, відповідач відмовив у перерахунку пенсії з тих підстав, що позивач до довідки не надав первинних документів, на підставі яких видано довідку.

З огляду на вказане, суд зазначає, що диспозиція ч.1 ст.40 3акону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» дійсно визначає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плати (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плати (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Втім, суд наголошує, що ч. 1 ст.40 цього закону не покладає обов`язок на позивача щодо архівування та збереження первинних документів на підтвердження наведеної вище довідки про заробітну плату.

Не беручи до уваги означену довідку від 25.09.2019 для обчислення пенсії позивачу з огляду на непідтвердження її первинними документами, відповідач не зазначив, які саме відомості, зазначені у вказаній довідці є такими, що потребують підтвердження, та якими саме первинними документами такі відомості повинні бути підтверджені.

Відповідно до ч.2 ст.6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Нормами статті 6 КАС України закріплено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому, під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Відтак, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

ЄСПЛ неодноразово у своїх рішеннях зазначав, що предмет і мета Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод як інструменту захисту прав людини потребують такого тлумачення і застосування її положень, завдяки яким гарантовані нею права були б не теоретичними чи ілюзорними, а практичними та ефективними (п.53 рішення у справі «Ковач проти України», п.59 рішення у справі «Мельниченко проти України», п.50 рішення у справі «Чуйкіна проти України» тощо).

Суд повинен оцінювати фактичні обставини справи з урахуванням того, що права, гарантовані Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод, мають залишатися ефективними, іншими словами, людину не можна ставити в ситуацію, коли вона завідомо не може реалізувати своїх прав навіть теоретично.

Таким чином, позивач не може бути позбавлений свого права через неможливість проведення перевірки достовірності наданих позивачем відомостей, оскільки підприємство не працює, та у зв`язку з відсутністю керівництва та адміністративного персоналу ВАТ «Галлак».

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що ефективним способом захисту порушеного права позивача на перерахунок пенсії буде зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_2 перерахунок пенсії, з урахуванням періоду з червня 1992 по травень 1997, що підтверджується довідкою про заробітну плату для обчислення пенсії від 25.09.2019, виданою Відкритим акціонерним товариством «Галлак».

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено правомірність пред`явленого позову, а відповідачем доводи позовної заяви не були спростовані повністю, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належить задовольнити повністю.

Судові витрати підлягають стягненню на користь позивача з бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд

в и р і ш и в :

адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області(місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_2 у проведенні з 01.11.2019 перерахунку пенсії з врахуванням заробітної плати за 1992-1997роки, розмір якої наведений в довідці №171 від 25.09.2019.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 19.04.2021 №133850003242.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_2 пенсію з 01.11.2019 з урахуванням заробітної плати за 1992-1997роки згідно з довідкою №171 від 25.09.2019, виданою Відкритим акціонерним товариством «Галлак», з урахуванням вже виплачених сум пенсії.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області(місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) з його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) судовий збір на суму 1816(одна тисяча вісімсот шістнадцять)грн.00коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п.15.5 п.5 розділу VII Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Суддя Лунь З.І.