Рішення № 98574360, 19.07.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.07.2021
Номер справи
380/5931/21
Номер документу
98574360
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/5931/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 липня 2021 року зал судових засідань №7

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Братичак У.В.,

секретар судового засідання Середа О.-В.І.,

за участю представників сторін:

відповідача Вовчика В.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Новокалинівської міської ради Самбірського району Львівської області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) звернулася з позовною заявою до Новокалинівської міської ради Самбірського району Львівської області (місцезнаходження: пл.Авіації, 1, м.Новий Калинів, Самбірський район, Львівська область, 81464, код ЄДРПОУ: 25254925), в якій просить:

- визнати протиправними дії Новокалинівської міської ради Самбірського району Львівської області щодо не надання у Новокалинівську міську ТВК інформації про проміжні вибори депутатів Новокалинівської міської ради у зв`язку із припиненням повноважень депутата цієї ради ОСОБА_2 ;

- зобов`язати Новокалинівську міську ради Самбірського району Львівської області після набрання постановою законної сили невідкладно інформувати Новокалинівську міську ТВК про дострокове припинення повноважень депутата цієї ради ОСОБА_2 .

Посилається на те, що проживає у м.Новий Калинів, Самбірського району та є членом Новокалинівської міської територіальної громади. Зазначає, що 21.03.2021 їй стало відомо, що перший заступник Новокалинівського міського голови ОСОБА_2 , яка одночасно являється і депутатом Новокалинівської міської ради, не припинила свої депутатські повноваження у 2020 році, після затвердження її на даній посаді заступника міського голови та Новокалинівська міська рада не скеровує до Новокалинівської міської ТВК інформацію щодо дострокового припинення повноважень депутата цієї ради ОСОБА_2 , на підставі підпункту 4 пункту 1 статті 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», для призначення проміжних виборів депутатів Новокалинівської міської ради, участь у яких позивач має право та бажає брати. Позивач вказує на те, що з такою позицією відповідача вона не погоджується та вважає таку бездіяльність протиправною, оскільки відповідач такою бездіяльністю позбавляє її права на участь у проміжних виборах депутатів Новокалинівської міської ради, право бути обраним до органів місцевого самоврядування, яке передбачене ст.38 Конституції України. У зв`язку з наведеним, просить позов задовольнити повністю.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому посилається на те, що позивач не зазначає яким рішенням, дією чи бездіяльністю Новокалинівської міської ради порушено її права, не мотивує та не обгрунтовує порушення своїх прав відповідачем на участь у виборчому процесі, не наводить обставин та не надає жодних належних та допустимих доказів. Разом з тим, зазначає, що позивач була кандидатом у депутати на виборах до Новокалинівської міської ради 25.10.2020, тобто скористалась правом бути обраною до органу місцевого самоврядування, яке передбачено ст.38 Конституції України. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Ухвалою судді від 20.04.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою від 19.05.2021 справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Позивач в судове засідання не прибула, належним чином була повідомлена про розгляд справи, надіслала на адресу суду клопотання про розгляд справи за її відсутності.

Представник відповідача в судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши представника відповідача, дослідивши докази і письмові пояснення, викладені заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Рішенням 1-шої сесії VIII-го скликання Новокалиніської міської ради Самбірського району Львівської області від 19.11.2020 № 9 за пропозицією міського голови затверджено на посаду першого заступника міського голови ОСОБА_2 .

Рішенням 1-шої сесії VIII-го скликання Новокалиніської міської ради Самбірського району Львівської області від 17.12.2020 №163 внесено зміни до складу та затверджено персональний склад виконавчого комітету Новокалинівської міської ради, до складу якого не ввійшла депутат Новокалиніської міської ради Самбірського району Львівської області VII скликання ОСОБА_2

ОСОБА_1 , вважаючи протиправними дії відповідача, у зв`язку з тим, що перший заступник Новокалинівського міського голови Чулик Оксана Василівна, яка одночасно являється і депутатом Новокалинівської міської ради, не припинила свої депутатські повноваження у 2020 році, після затвердження її на даній посаді заступника міського голови та у зв`язку з тим, що Новокалинівська міська рада не скеровує до Новокалинівського міського ТВК інформацію щодо дострокового припинення повноважень депутата цієї ради ОСОБА_2 , звернулась до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України “Про місцеве самоврядування в Україні” в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин.

Відповідно до ст.5 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; старосту; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.

Відповідно до пункту 8 частини 4 статті 42 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” сільський, селищний, міський голова скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради.

Згідно з частиною 4 статті 42 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” міський голова, зокрема, вносить на розгляд ради пропозиції про кількісний і персональний склад виконавчого комітету відповідної ради.

Відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” персональний склад виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради затверджується радою за пропозицією сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - за пропозицією голови відповідної ради.

Виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - голови відповідної ради, заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб (ч. 3 ст. 51 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”)

Згідно з ч. 1 ст. 51 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету.

Відповідно до абз. 3 ст. 10 Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування” прийняття на службу в органи місцевого самоврядування на посади заступників сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, старости здійснюється шляхом затвердження відповідною радою.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 26 Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування” виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск.

Згідно з ч. 1 ст. 45 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” сільська, селищна, міська, районна в місті (у разі її створення), районна, обласна рада складається з депутатів, які обираються жителями відповідного села, селища, міста, району в місті, району, області на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

Повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання. Повноваження депутата можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених законом. Рада невідкладно інформує відповідну територіальну виборчу комісію про дострокове припинення повноважень депутата ради. (ч. 1 ст. 49 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”.

Статтями 1, 2 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» від 11.07.2002 № 93-IV (далі - Закон № 93-IV) передбачено, що статус депутата місцевої ради визначається Конституцією України, цим Законом та іншими законами України.

Депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - депутат місцевої ради) е представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і закону про місцеві вибори обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України.

Частинами першою та другою статті 4 Закону № 93-IV установлено, що депутат місцевої ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до ради відповідно до Закону України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".

Повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.

Згідно з п.4 ч. 1 ст. 5 Закону № 93-IV повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково за наявності перелічених підстав, засвідчених офіційними документами, без прийняття рішення відповідної ради у разі обрання або призначення його на посаду, зайняття якої згідно з Конституцією України і законом не сумісне з виконанням депутатських повноважень.

Рішенням 1-ої сесії VІІ-го демократичного скликання Новокалиніської міської ради Самбірського району Львівської області від 17.12.2020 № 145 затверджено заступником міського голови з питань діяльності виконавчих органів міської ради Легуцького Ігоря Івановича з 01.01.2021, внесено зміни до складу виконавчого комітету міської ради та затверджено його членом Легуцького Ігоря Івановича – заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів міської ради.

Таким чином, до складу виконавчого комітету міської ради увійшов заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів міської ради Легуцький Ігор Іванович, а не ОСОБА_2 .

Відтак, заступником з питань діяльності виконавчих органів міської ради було написано заяву про складення депутатських повноважень. Заяву про складення повноважень сесією Новокалинівської міської ради було задоволено рішенням № 272 від 29 січня 2021 року.

Зважаючи на те, що заступником з питань діяльності виконавчих органів міської ради було складено повноваження, сесією Новокалинівської міської ради припинено повноваження заступника з питань діяльності виконавчих органів міської ради, у Новокалинівської міської ради з`явились законні підстави для звернення до Новокалинівської міської територіальної виборчої комісії з пропозицією призначити проміжні місцеві вибори.

Проміжні місцеві вибори депутатів Новокалинівської міської ради Самбірського району Львівської області призначено на 31.10.2021, про що винесено відповідну постанову Новокалинівської міської територіальної виборчої комісії Самбірського району Львівської області №1 від 06.05.2021.

Враховуючи наведене, вимога позивача про визнання протиправними дій Новокалинівської міської ради Самбірського району Львівської області щодо не надання у Новокалинівську міську ТВК інформації про проміжні вибори депутатів Новокалинівської міської ради у зв`язку із припиненням повноважень депутата цієї ради ОСОБА_2 є безпідставною та не підлягає задоволенню.

Разом з цим, суд звертає увагу на те, що відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Таким чином, адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав (свобод, інтересів) осіб у сфері публічно-правових відносин, а матеріальне право на позов в адміністративному судочинстві щодо оскарження бездіяльності, дій чи рішення суб`єкта владних повноважень визнається саме за тими особами, яких вони безпосередньо стосуються, тобто тих, для кого вони породжують, змінюють або припиняють певні правовідносини.

Обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) індивідуально виражені права чи інтереси особи, яка стверджує про їх порушення. А гарантоване ст. 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.

Відтак, для задоволення позову в адміністративній справі суд повинен установити передусім, що у зв`язку з прийняттям рішення чи вчиненням дій (допущенням бездіяльності) суб`єктом владних повноважень безпосередньо порушуються права, свободи чи охоронювані законом інтереси позивача й що прийняте судом рішення може призвести до ефективного поновлення таких прав, свобод чи інтересів позивача (тобто, повинна бути встановлена існуюча матеріально-правова заінтересованість позивача).

Натомість, відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 13 листопада 2019 року в справі № 687/1539/16-а, від 04 лютого 2020 року в справі № 320/7969/17, від 17 лютого 2020 року в справі № 697/835/17.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач своєю бездіяльністю позбавляє її права на участь у проміжних виборах депутатів Новокалинівської міської ради, право бути обраним до органів місцевого самоврядування, яке передбачене ст.38 Конституції України.

Однак, з огляду на фактичні обставини справи, вбачається, що 31.10.2021 мають бути проведені проміжні вибори депутатів Новокалинівської міської ради, що не позбавляє позивача права брати в них участь.

Таким чином, оскільки оскаржувані дії щодо ненадання у Новокалинівську міську ТВК інформації про проміжні вибори депутатів Новокалинівської міської ради у зв`язку із припиненням повноважень депутата цієї ради ОСОБА_2 не стосується безпосередньо позивача, судом не встановлено підстав для висновку, що розгляд і вирішення заявлених вимог матиме юридично значимі наслідки для ОСОБА_1 , а саме - матиме безпосередній вплив на її суб`єктивні права й обов`язки.

Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін на підтвердження своїх правових позицій, суд доходить переконання, що позивач не довів наявність порушення права або законного інтересу на момент звернення до суду як обов`язкових умов для здійснення їх захисту судом, що у свою чергу є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову.

Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати позивачу не відшкодовуються.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, підп.15.5 п.15 Перехідних положеньКАС України, суд, -

в и р і ш и в:

у задоволенні позову – відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення виготовлено 26.07.2021

Суддя Братичак Уляна Володимирівна