
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
06 липня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2609/21
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шембелян В.С.,
за участю секретаря судового засідання - Пономарьової О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін справу за позовом адвоката Степанової Ольги Володимирівни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
20 травня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява адвоката Степанової Ольги Володимирівни в інтересах ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області, в якому заявлені такі вимоги:
- визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області від 02.03.2021 "Про відмову в призначенні пенсії за віком згідно ст.26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" ОСОБА_1 ;
- зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу періоди роботи з 29.06.1977 по 14.10.1977, з 23.01.1980 по 02.06.1980, з 26.06.1980 по 31.12.1998;
- зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 25.02.2021, про призначення пенсії за віком згідно зі ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням правової оцінки, наведеної судом у рішенні.
В обґрунтування позову, з урахуванням уточненої позовної заяви (а.с. 21-23) зазначено, що 25.02.2021 позивач звернувся до УПФУ в Попаснянському районі із заявою про призначення пенсії за віком на підставі ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", додавши до заяви трудову книжку, диплом, військовий квиток та інші документи.
Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі від 02.03.2021 в призначені пенсії позивачу відмовлено через відсутність необхідного страхового стажу роботи, оскільки перша сторінка трудової книжки ОСОБА_1 завірена печаткою канцелярії, в зв`язку з чим неможливо зарахувати до страхового стажу періоди роботи, зазначені в трудовій книжці з 29.06.1977 по 14.10.1977 (3 місяці 16 днів), з 23.01.1980 по 02.06.1980 (4 місяці 10 днів), з 26.06.1980 по 31.12.1998 (18 років 6 місяців 6 днів).
Також в рішенні зазначено, що в записі № 8 трудової книжки позивача дата наказу про прийом на роботу № 26к від 26.06.1980 дописана чорнилами іншого кольору, що є грубим порушенням інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, зареєстрованій в Міністерстві юстиції України 17.08.1993 за №110.
Позивач зазначає, що під час внесення спірного запису до трудової книжки діяла Інструкція про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, що затверджена постановою Держпраці СРСР від 20.06.1974 № 162. Отже, відповідачем для відмови в призначенні пенсії позивачу застосовані вимоги нормативного акту, який не мав чинності на час виникнення спірних правовідносин, чим порушені права позивача на отримання пенсії.
Позивач вважає таке рішення відповідача незаконним та таким, що позбавило його права на пенсійне забезпечення, а тому він вимушений звернутися до суду за захистом своїх порушених прав.
Ухвалою суду від 08.06.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, після усунення її недоліків відкрито провадження у справі, справу визначено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін (а.с. 27-28).
Ухвалою суду від 06.07.2021 замінено відповідача у справі на Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (а.с. 64).
30.06.2021 від Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області надійшов відзив на позовну заяву (а.с. 35-38), в якому висловлені заперечення проти позовних вимог з таких підстав.
ОСОБА_1 звернувся до управління із заявою від 25.02.2021 про призначення пенсії за віком згідно зі ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». До заяви були додані документи, а саме: трудова книжка НОМЕР_1 від 07.07.1977; військовий квиток НОМЕР_2 від 21.10.1977; довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи №923-5000343222 від 24.02.2021; інших документів не додано.
Відповідач зазначає, що позивач на момент звернення за призначенням пенсії мав страховий стаж роботи 17 років 5 місяців 25 днів. До страхового стажу роботи для визначення права на пенсію зараховано згідно з військовим квитком НОМЕР_3 від 21.10.1977 період служби в армії - з 21.10.1977 по 19.10.1979 та на підставі інформації, яка міститься в індивідуальних відомостях про застраховану особу ( форма ОК-5) зараховано періоди: з 01.01.1999 по 28.07.2003; з 03.10.2003 по 31.12.2003; з 01.01.2004 по 29.07.2005; з 01.08.2005 по 31.07.2014; з 01.06.2015 по 30.06.2015.
За результатами розгляду трудової книжки позивача НОМЕР_4 від 07.07.1977 відповідачем встановлено, що перша сторінка трудової книжки ОСОБА_1 завірена печаткою канцелярії, в зв`язку з чим неможливо зарахувати до страхового стажу періоди роботи зазначені в трудовій книжці; запис №8 ( період роботи з 26.06.1980 по 31.12.1998) в підставі внесення запису про прийом на роботу дата наказу від 26.06.1980 дописана чорнилами іншого кольору, що є грубим порушенням інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, зареєстрованій в Міністерстві юстиції України 17.08.1993 за №110.
На підставі викладеного управлінням прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 згідно ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу роботи, а саме 25 років.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив такі обставини справи.
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України серія НОМЕР_5 , виданий Первомайським МВ УМВС України в Луганській області, РНОКПП НОМЕР_6 , зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 (а.с. 7-8), є внутрішньо переміщеною особою відповідно до довідки від 24.02.2021№ 923-5000343222 (а.с. 9).
25.02.2021 позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком (а.с. 42). Отже, на час звернення до відповідача позивач досяг віку 62 роки.
За результатами розгляду заяви позивача від 25.02.2021 управлінням винесено рішення від 02.03.2021 "Про відмову в призначенні пенсії за віком згідно зі ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" ОСОБА_1 " (а.с. 10-11).
Зазначеним рішення визначено, що ОСОБА_1 на час звернення має страховий стаж роботи 17 років 5 місяців 25 днів. До страхового стажу роботи для визначення права на пенсію зараховано згідно з військовим квитком НОМЕР_3 від 21.10.1977 період служби в армії - з 21.10.1977 по 19.10.1979 та на підставі інформації, яка міститься в індивідуальних відомостях про застраховану особу ( форма ОК-5), зараховано періоди: з 01.01.1999 по 28.07.2003; з 03.10.2003 по 31.12.2003; з 01.01.2004 по 29.07.2005; з 01.08.2005 по 31.07.2014; з 01.06.2015 по 30.06.2015. За результатами розгляду трудової книжки позивача НОМЕР_4 від 07.07.1977 відповідачем зазначено, що перша сторінка трудової книжки ОСОБА_1 завірена печаткою канцелярії, в зв`язку з чим неможливо зарахувати до страхового стажу періоди роботи зазначені в трудовій книжці: з 29.06.1977 по 14.10.1977 (3місяці 16 днів), з 23.01.1980 по 02.06.19804 місяці 10 днів), з 26.06.1980 по 31.12.1998(18 років 6 місяців 6 днів). Також відповідачем зауважено, в записі № 8 трудової книжки позивача дата наказу про прийом на роботу № 26к від 26.06.1980 дописана чорнилами іншого кольору, що є грубим порушенням інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, зареєстрованій в Міністерстві юстиції України 17.08.1993 за №110. Таким чином, відповідач дійшов висновку, що в позивача відсутній необхідний страховий стаж роботи для призначення пенсії згідно з ст.26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", а саме 25 років.
Трудова книжка позивача від 07 липня 1977 року серії НОМЕР_4 містить відбиток печатки «Канцелярія. Первомайський електромеханічний завод ім. К. Маркса», що завіряє підпис особи, відповідальної за видачу трудової книжки (а.с. 13-14), також містить такі записи про спірні періоди роботи:
- з 01.09.1973 по 15.06.1977 - навчання в ПТУ № 74 м. Первомайськ (запис № 1);
Завод ім. Карла Маркса:
- 29.06.1977 - прийнятий в цех № 8 електрослюсарем 3 розряду (запис № 2, наказ № 45 від 16.06.1977);
- 14.10.1977 - звільнений із заводу в Радянську Армію (запис № 3, наказ № 30 від 14.10.1977);
- з 21.10.1977 по 24.10.1979 - служба в Радянській Армії (запис № 4, №5);
Первомайський продовольчий ОРС виробничого об`єднання «Первомайськвугілля»:
- 23.01.1980 - прийнятий на посаду водія ІІІ класу автогаражу ОРСа (запис № 6, наказ № 9 від 23.01.1980);
- 02.06.1980 - звільнений с ОРСа за ст. 38 КЗпП України (за власним бажанням) (запис № 7, наказ від 62 від 04.06.1980);
Автобаза ДП «Первомайськвугілля»:
- 26.06.1980 - прийнятий водієм ІІІ класу (запис № 8, наказ № 26-к від 26.06.1980);
- 28.07.2003 - звільнений за ст. 38 КЗпП України за власним бажанням (запис № 13, наказ № 18к від 28.07.2003).
Зазначені записи завірені печатками підприємств та підписами відповідальних осіб.
Отже, спірними питаннями цієї справи є саме наявність підстав для зарахування до страхового стажу позивача періодів його роботи з 29.06.1977 по 14.10.1977, з 23.01.1980 по 02.06.1980, з 26.06.1980 по 31.12.1998, з урахуванням тих обставин, що перша сторінка трудової книжки позивача завірена печаткою канцелярії підприємства, а також виконання запису дати наказу 26к від 26.06.1980 про прийом позивача на роботу до автобази ДП «Первомайськвугілля» чорнилами іншого кольору, що, на думку відповідача, є грубим порушенням інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, зареєстрованій в Міністерстві юстиції України 17.08.1993 за №110.
Суд вважає слушними аргументи позивача з того приводу, що в оскарженому рішенні для відмови в призначенні пенсії позивачу застосовані вимоги нормативного акту, який не мав чинності на час виникнення спірних правовідносин, оскільки під час видачі позивачу трудової книжки вперше та на час внесення спірного запису до трудової книжки про прийняття позивача на роботу до автобази ДП «Первомайськвугілля» - була чинною Інструкція про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, що затверджена постановою Держпраці СРСР від 20.06.1974 № 162.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд керується такими вимогами законодавства.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини регулюються Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV, Законом України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року. Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005, Інструкцією про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, що затверджена постановою Держпраці СРСР від 20.06.1974 № 162.
Відповідно до частини першої, другої статті 5 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.
Відповідно до частини першої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.
Частиною першою статті 26 Закону № 1058-IV визначено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років.
Статтею 44 Закону № 1058-IV визначено, що:
- заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально (частина перша);
- заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку (частина друга);
- органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (частина третя).
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Згідно з частиною п`ятою статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Згідно зі статтею 62 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
У спірному періоді порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах та організаціях визначався Інструкцією, затвердженою постановою Держкомпраці СРСР від 20 червня 1974 року № 162 (далі - Інструкція № 162), та Інструкцією, затвердженою наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 № 58 (далі - Інструкція № 58).
Згідно з пунктом 2.2 Інструкції № 162 заповнення трудової книжки вперше здійснюється адміністрацією підприємства у присутності працівника не пізніше тижневого строку з дня прийняття на роботу.
Пунктом 2.3 Інструкції № 162 визначено, що усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).
Згідно з пунктом 2.5 Інструкції № 162 у разі виявлення неправильного чи неточного запису відомостей про роботу, переведення на іншу постійну роботу, про нагородження та заохочення та інші виправлення здійснюються адміністрацією того підприємства, де був внесений відповідний запис. Адміністрація за новим місцем роботи зобов`язана надати працівнику в цьому необхідну допомогу.
У пункті 2.11 Інструкції № 162 вказано, що після зазначення дати заповнення трудової книжки працівник своїм підписом засвідчує правильність внесених даних.
Першу сторінку (титульний лист) трудової книжки підписує особа, відповідальна за видачу трудових книжок, та після цього ставиться печатка підприємства (або печатка відділу кадрів), на якому вперше заповнювалась трудова книжка.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня1993 року № 637 (далі Порядок № 637), визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 1.1 розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (далі Порядок № 22-1), визначено, що заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об`єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Відповідно до пункту 1.7 Порядку № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону.
Підпунктом 2 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку № 22-1 визначено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637).
Відповідно до абзацу першого пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
Згідно з абзацами першим, другим пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України. Після надходження даних про сплату страхових внесків за останній місяць роботи, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії, протягом місяця проводиться перерахунок пенсії з урахуванням цього періоду з дати призначення пенсії. При цьому, якщо у разі проведення перерахунку пенсії її розмір зменшився, виплата пенсії в новому розмірі проводиться з місяця, наступного за місяцем проведення перерахунку.
Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив.
Рішення підписується начальником управління (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу начальника управління щодо розподілу обов`язків) та завіряється печаткою управління (абзац шостий пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).
Відповідно до пункту 4.7 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
У разі звернення пенсіонера видається виписка з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії (абзац другий пункту 4.9 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).
З аналізу зазначених правових норм суд дійшов висновку, що страховий стаж особи за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку (до 01.01.2004) обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності Законом № 1058-IV, - за даними трудової книжки, після впровадження системи персоніфікованого обліку (після 01.01.2004) - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Інші документи, видані за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами потребуються виключено у випадках, коли відсутня трудова книжка або відповідні записи у ній.
Як встановлено судом з рішення УПФУ в Попаснянському районі Луганської області від 02 березня 2021 року, позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону № 1058-IV через недостатність страхового стажу. Період його роботи згідно з трудовою книжкою не зараховані до страхового стажу позивача через порушення правил заповнення першої сторінки трудової книжки, а саме: завірена канцелярією, а також внесення інформації про прийняття позивача на Автобазу ДП «Первомайськвугілля» водієм ІІІ класу (запис № 8, наказ № 26-к від 26.06.1980) ручками різного кольору.
Суд акцентує увагу на тому, що записи в трудовій книжці про роботу позивача відповідають всім вимогам заповнення трудової книжки, оскільки містять чітку дату прийому та звільнення з роботи переведення на іншу посаду, номери наказів та їх дати, посади на яких працював позивач та відбиток печаток підприємств при прийнятті та звільнення з роботи.
Як вже зазначено вище, у пункті 2.11 Інструкції зазначено, що першу сторінку (титульний лист) трудової книжки підписує особа, відповідальна за видачу трудових книжок, та після цього ставиться печатка підприємства (або печатка відділу кадрів), на якому вперше заповнювалась трудова книжка.
Поряд із цим, працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства, що не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії по віку, а загальних підставах, відтак суд не погоджується із діями відповідача щодо неврахування трудового стажу позивачки вказаного у його трудовій книжці, з підстав того, що вона заповнена з порушенням Інструкції про порядок ведення трудових книжок (відсутність на першій сторінці печатки підприємства (або печатка відділу кадрів), на якому вперше заповнювалася трудова книжка).
Наведене вище узгоджується з позицією Верховного Суду, що викладена у постанові від 21 лютого 2018 року № 687/975/17.
Також варто зазначити, що трудовим законодавством України не передбачено обов`язку працівника здійснювати контроль за веденням обліку та заповнення роботодавцем, іншими органами трудової книжки, а тому працівник не може нести і негативних наслідків порушення порядку заповнення його трудової книжки.
Суд звертає увагу, що підставою для призначення пенсії є відповідний стаж роботи, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні трудової книжки.
Відповідач виносячи оскаржуване рішення не врахував, що не усі недоліки записів у трудовій книжці можуть бути підставою для неврахування відповідного стажу, оскільки визначальним є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах, а не правильність записів у трудовій книжці.
Аналогічну позицію викладено в постанові Верховного Суду від 06 березня 2018 року у справі №754/14898/15-а.
Таким чином суд дійшов висновку про протиправність висновків оскарженого рішення про незарахування певних періодів роботи позивача до страхового стажу через такі недоліки записів трудової книжки, тому оскаржене рішення відповідача про відмову позивачу в призначенні пенсії підлягає скасуванню.
При обранні ефективного способу захисту порушеного права суд враховує такі обставини справи.
30 серпня 2018 року позивачу виповнилося 60 років. За приписами ст. 26 Закону №1058-ІУ після досягнення 30.08.2018 року віку 60 років ОСОБА_1 набув право на призначення пенсії за наявності страхового стажу - не менше 25 років. З урахуванням спірних періодів роботи, що підтверджені записами його трудової книжки, а також зарахованих відповідачем до загального стажу періодів на підставі військового квитка та відомостей ОК-5, позивач має загальний трудовий стаж понад 40 років, отже беззаперечне право на призначення пенсії відповідно до вимог ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Звернувся він до УПФУ в Попаснянському районі 25.02.2021 року, тобто, пізніше трьох місяців з днядосягнення особою пенсійного віку (див.п.1 ч.1 ст. 45 Закону №1058-ІУ), а тому пенсія йому має бути призначена з дня звернення - 25.02.2021 року.
Отже, належним способом захисту порушених прав позивача буде саме зобов`язання відповідача зарахувати спірні періоди роботи з 29.06.1977 по 14.10.1977, з 23.01.1980 по 02.06.1980, з 26.06.1980 по 31.12.1998 до страхового стажу позивача та призначити йому пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з дня звернення - з 25.02.2021.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з обранням іншого способу захисту прав позивача відповідно до вимог пункту 10 частини 2 статті 245 КАС України. Для повного захисту порушених прав позивача суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог в частині зобов`язання відповідача призначити позивачу пенсію, що відповідає вимогам ч.2 ст.9 КАС України.
При зверненні до суду із позовом, позивачем сплачено судовий збір 908,00 грн, відповідно до дублікату квитанції від 15 травня 2021 року № 0.0.2124740607.1 (а.с.4).
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи, що позов підлягає задоволенню, суд вважає за необхідне стягнути судовий збір у розмірі 908,00 грн на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 9, 77, 90, 139, 241-246, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Уточнені позовні вимоги адвоката Степанової Ольги Володимирівни в інтересах ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_6 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 , місце проживання: АДРЕСА_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (код за ЄДРПОУ 21782461, місцезнаходження: 93404, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Шевченка, будинок 9) про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області від 02.03.2021 «Про відмову в призначенні пенсії за віком згідно зі ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 ».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу періоди роботи з 29.06.1977 по 14.10.1977, з 23.01.1980 по 02.06.1980, з 26.06.1980 по 31.12.1998 та призначити пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з дня звернення - з 25.02.2021.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 908,00 грн (дев`ятсот вісім гривень 00 коп.).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення суду складено 12 липня 2021 року.
Суддя В.С. Шембелян