
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 липня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/323/21
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого – судді Момонт Г.М., розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження у м. Кропивницькому адміністративну справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Світловодський завод пиломатеріалів»
до відповідача: Кіровоградського обласного управління лісового та мисливського господарства
про визнання протиправними дій,
за участю:
секретаря судового засідання – Костенко А.В.,
представників:
позивача – Богданової М.Г., Прилуцького О.С. (у режимі відеоконференції),
відповідача – Фільштейна В.Л.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Світловодський завод пиломатеріалів» звернулось з позовом до Кіровоградського обласного управління лісового та мисливського господарства про визнання протиправними дій Кіровоградського обласного управління лісового та мисливського господарства щодо надання відмови у видачі сертифікату про проходження лісоматеріалів та виготовлення з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій, оформлену листом №07-23/1457 від 25.09.2020 р.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 25.09.2020 р. ТОВ «Світловодський завод пиломатеріалів» звернулося до Кіровоградського обласного управління лісового та мисливського господарства із заявою про видачу сертифікату про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій. Разом із заявою про видачу сертифікату про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій подано оригінали товарно-транспортних накладних та специфікацій до них: №000802 від 05.06.2020 р., специфікація до ТТН №000802 від 05.06.2020 р., специфікації на відпуск матеріалів №1-16 від 05.06.2020 р.; ТТН №000070 від 06.05.2020 р., специфікація до ТТН №000070 від 06.05.2020 р., специфікації на відпуск матеріалів №17-25 від 06.05.2020 р.; ТТН №000069 від 30.04.2020 р., специфікація до ТТН №000069 від 30.04.2020 р., специфікації на відпуск матеріалів №1-16 від 06.05.2020 р.; оригінал рахунку-фактури №14 від 10.06.2020 р. Позивач зауважує, що зі змісту листа №07-23/1457 від 25.09.2020 р. вбачається, що відповідачем визнано недійсною товарно-транспортну накладну, яка є основним документом на перевезення вантажів та відмовлено товариству у видачі сертифікату про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій. Позивач не погоджується з висновками відповідача, оскільки абзацом другим п.11.6 передбачено, що в ТТН зазначається, що до неї додається документ (без документа, а не інформації про документ у ТТН) без якого товарно-транспортна накладна вважається недійсною і не може використовуватися для розрахунків із Замовником. Позивачем були додані до ТТН відповідні документи у паперовій формі – специфікації. Позивач вважає, що відповідач мав у розпорядженні усю необхідну інформацію для вчинення дій щодо заповнення сертифікату, які передбачені Порядком. Позивач наголошує на тому, що неістотні недоліки в документах, які містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, що брала участь у здійсненні господарської операції та містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції.
Представником відповідача подано відзив на позовну заяву відповідно до якого відповідач не визнає позовні вимоги у повному обсязі (а.с.111-115). Представник відповідача зазначає, що порядок видачі Сертифікатів врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2005 р. №1260 «Про затвердження Тимчасового порядку видачі сертифікатів про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій. Відповідно до п.11.1 Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні в редакції наказу Міністерства інфраструктури України від 03.06.2019 р. №413 основним документом на перевезення вантажів є товарно-транспортна накладна, форму якої наведено в додатку 7 до цих Правил. Суб`єкт господарювання може оформлювати товарно-транспортну накладну без дотримання форми, наведеної в додатку 7 до цих Правил, за умови наявності в ній інформації про назву документа, дату і місце його складання, найменування (прізвище, ім`я, по батькові) Перевізника та/або експедитора, замовника, вантажовідправника, вантажоодержувача, найменування та кількість вантажу, його основні характеристики та ознаки, які дають можливість однозначно ідентифікувати цей вантаж, автомобіль (марка, модель, тип, реєстраційний номер), причіп/напівпричіп (марка, модель, тип, реєстраційний номер), пункти навантаження та розвантаження із зазначенням повної адреси, посади, прізвища та підписів відповідальних осіб вантажовідправника, вантажоодержувача, водія та/або експедитора. Згідно п.11.6 Правил у тих випадках, коли в ТТН немає можливості зазначити всі найменування вантажу, підготовленого для перевезення, до такої накладної Замовник документ довільної форми з обов`язковим зазначенням відомостей про вантаж (графи 1 – 10 товарно-транспортної накладної). У таких випадках в ТТН зазначається, що до неї додається як товарний розділ документ у паперовій або електронній формі, без якого ТТН вважається недійсною і не може використовуватись для розрахунків із Замовником. Представник відповідача вказує, що позивачем 25.09.2020 р. безпідставно додано до заяви про видачу Сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлення з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій ТТН №000069 від 30.04.2020 р., яка вже була погашена. Водночас, представником відповідача наголошено на тому, що надані 25.09.2020 р. позивачем до заяви про видачу Сертифіката три ТТН №000069 від 30.04.2020 р., №000070 від 06.05.2020 р., №000802 від 05.06.2020 р. оформлені всупереч вимогам пункту 11.6 Правил, зокрема, не містять повних відомостей про вантаж (графи 1 – 10 ТТН), а тому є недійсними і не могли бути підставою для видачі Сертифіката. Окрім того, представник відповідача зазначає, що 27.11.2020 р. позивачем подано заяву про отримання Сертифіката, до якої додано три ТТН №000069 від 30.04.2020 р., №000070 від 06.05.2020 р., №000802 від 05.06.2020 р., які були виконані у вигляді наскрізних документів, містили підписи відповідальних осіб як позивача, так і ДП «Черкаське військове лісництво», а надані додатки вже відповідали вимогам п.11.6 Правил.
Позивачем подано відповідь на відзив (а.с.166-168) у якій зазначено, що до ТТН №000069 від 30.04.2020 р. додано специфікації на кожну машину окремо. Тобто до машини на яку подано заяву на видачу сертифікату від 25.09.2020 р. увійшли вказані у ТТН №000069 та специфікаціях до неї. Позивач звертає увагу на те, що у листі №07-23/1457 від 25.09.2020 р., яким відмовлено у видачі сертифікату не вказано таких підстав про погашені ТТН, а тому вони не можуть бути розглянуті судом як підстави для відмови у задоволенні позову. Позивач вказує, що відповідачем підтверджено факт того, що 21.08.2020 р. ним по ТТН №000069 від 30.04.2020 р. та ТТН 000070 від 06.05.2020 р. видано сертифікат серія КР №353471. Вказаним, на думку позивача, спростовується твердження відповідача про правомірність відмови у видачі сертифікату через неналежний порядок оформлення товарно-транспортних накладних. До таких висновків прийшов Господарський суд Кіровоградської області у рішенні від 05.02.2021 р. у справі №912/3315/20. Також позивача не погоджується з висновками відповідача про недійсність товарно-транспортних накладних, оскільки абзацом другим п.11.6 передбачено, що в ТТН зазначається, що до неї додається документ, без якого (без документу, а не інформації про документ у ТТН, як наполягає відповідач) товарно-транспортна накладна вважається недійсною і не може використовуватися для розрахунків із Замовником. Позивачем були додані до ТТН відповідні документи у паперовій формі – специфікації за підписом, печаткою відповідальних осіб. Позивач наголошує на тому, що товарно-транспортні накладні №000802 від 05.06.2020 р., №000070 від 06.05.2020 р., №000069 від 30.04.2020 р. та додані до них специфікації були виписані та видані представнику позивача Державним підприємством «Черкаське військове лісництво». Відповідно, жодних змін вносити у вказані документи позивач самостійно не може. Позивач вважає, що відповідач мав у розпорядженні усю необхідну інформацію для вчинення дій щодо заповнення сертифікату, які передбачені Порядком. На думку позивача, відповідач не наділений повноваженнями визначати правильність заповнення лісовим господарством специфікацій, які надаються до ТТН на відповідність п.11.6 Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні. Виключно вимоги відповідача щодо необхідності заповнення додаткової інформації у виданих ТТН змушувало позивача у подальшому звертатися до лісового господарства з вимогами додавати до ТТН інформацію у графах 1 – 10 товарно-транспортної накладної, оскільки виготовлена продукція втрачала свої якості, а відповідач не приймав виписані ТТН.
Відповідачем подано заперечення у яких зазначено (а.с.177-182), що обґрунтування наведені у відзиві є непереконливими, не базуються на вимогах законодавства, не відповідають дійсним обставинам справи, не підтверджуються належними та допустимими доказами. Відповідач вказує, що відмова у видачі сертифікату, оскаржувана позивачем та оформлена листом від 25.09.2020 р. №07.23/1457, гуртувалася на вимогах чинного законодавства із зазначенням, яка саме неповна інформація мала місце у ТТН, доданих до заяви. Відповідач вважає, що позивачем вільно трактується зміст пункту 11.6 Правил стосовно права Замовника визнавати недійсною ТТН оформлену з порушенням Правил.
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 08.02.2021 р. позовну заяву залишено без руху (а.с.65-66).
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 09.03.2021 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження (а.с.75).
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 18.03.2021 р. задоволено клопотання представника позивача про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду (а.с.96-97).
22.03.2021 р. підготовче засідання відкладено за клопотанням представника відповідача (а.с.107).
22.04.2021 р. у підготовчому засіданні задоволено клопотання представника позивача про продовження строку для подання відзиву на позовну заяву та оголошено перерву з метою надання відповідачу часу для подачі заперечень (а.с.173, 174).
18.05.2021 р. відкладено підготовче провадження за клопотанням відповідача (а.с.187-188, 189).
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 02.06.2021 р. закрито підготовче провадження у справі та призначено до розгляду по суті (а.с.195).
В судовому засіданні 24.06.2021 р. представники позивача підтримали заявлені позовні вимоги з підстав, зазначених у позовній заяві та відповіді на відзив. Представник відповідача заперечив проти задоволення позову з підстав, зазначених у відзиві на позовну заяву та запереченні на відзив. У судовому засіданні оголошено перерву для виклику свідка (а.с.201).
06.07.2021 р. позивачем подано додаткові пояснення (а.с.206-209).
08.07.2021 р. відповідачем подано додаткові пояснення (а.с.212-215).
У судовому засіданні 08.07.2021 р. допитано свідка ОСОБА_1 (а.с.243-244).
На підставі ч.3 ст.243 КАС України в судовому засіданні 08.07.2020 р. проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Виготовлення повного рішення відкладено у строк до 19.07.2020 р., про що повідомлено під час проголошення вступної та резолютивної частини.
Зважаючи на відпустку судді повний текст судового рішення підготовлено у перший робочий день.
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представників позивача і відповідача, покази свідка, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
ВСТАНОВИВ:
25 вересня 2020 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Світловодський завод пиломатеріалів» подано до Кіровоградського обласного управління лісового та мисливського господарства заяву про видачу Сертифікату про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для забезпечення експортних операцій (а.с.7, 130). До заяви додано товарно транспортні накладні №000069 від 30.04.2020 р., №000070 від 06.05.2020 р., №000802 від 05.06.2020 р., специфікації до них на 23 аркушах та рахунок-фактура (INVOICE) №14 від 10.06.2020 р. (а.с.9-54).
Листом від 25.09.2020 р. №07-23/1457 Кіровоградське обласне управління лісового та мисливського господарства повідомлено ТОВ «Світловодський завод пиломатеріалів» про відмову видачі сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів враховуючи недійсність товарно-транспортної накладної, яка є основним документом на перевезення вантажів. У листі зазначено, що з метою отримання Сертифікату до заяви були додані товарно-транспортні накладні від 05.06.2020 р. №000802, від 30.04.2020 р. №000069, від 06.05.2020 р. №000070 у яких, у розділі «Відомості про вантаж», відсутні посилання на те, що до них додаються як товарний розділ документи у паперовій формі – Специфікації на товар, а тому відповідно до Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні в редакції наказу Міністерства інфраструктури України від 03.06.2019 р. №413 товарно-транспортні накладні вважаються недійсними. Абзацом 2 пункту 7 Тимчасового порядку визначено, що у разі наведення неповної або недостовірної інформації у документах, передбачених пунктом 5 Тимчасового порядку, експортерам в одноденний строк письмово повідомляється про відмову у видачі сертифіката з обґрунтуванням причин.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.3 Закону України «Про особливості державного регулювання діяльності суб`єктів підприємницької діяльності, пов`язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів» від 08.09.2005 р. №2860-IV реалізація за межі митної території України в митному режимі експорту суб`єктами підприємницької діяльності лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів, крім передбачених статтями 2 та 21 цього Закону, допускається за наявності сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів.
Порядок видачі сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів затверджується Кабінетом Міністрів України.
Механізм видачі сертифікатів про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій визначено Тимчасовим порядком видачі сертифікатів про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від21.12.2005 р. №1260 (далі за текстом – Тимчасовий порядок №1260).
Пунктом 5 Тимчасового порядку №1260 встановлено, що для отримання сертифіката експортери подають територіальному органові Держлісагентства заяву за встановленою Агентством формою, до якої додається копія (з обов`язковим пред`явленням оригіналу) товарно-транспортної або залізничної накладної про придбання лісо- та пиломатеріалів, або лісорубного квитка (для постійних лісокористувачів).
Згідно з п.7 Тимчасового порядку №1260 сертифікат видається у день подання документів.
У разі наведення неповної або недостовірної інформації у документах, передбачених пунктом 5 цього Порядку, експортерам в одноденний строк письмово повідомляється про відмову у видачі сертифіката з обґрунтуванням причин.
Відмова у видачі сертифіката може бути оскаржена в установленому законодавством порядку.
Наказом Державного комітету лісового господарства України від 07.09.2007 р. №528 затверджено форму Сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них матеріалів для здійснення експортних операцій та Інструкцію щодо заповнення форми Сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій (далі за текстом – Інструкція №528).
Пунктом 2 наказу Державного комітету лісового господарства України від 07.09.2007 р. №528 видачу Сертифікатів покладено на обласні управління лісового та мисливського господарства.
Згідно з п.4.60 п.4 Положення про Кіровоградське обласне управління лісового та мисливського господарства, затвердженого наказом Державного агентства лісових ресурсів України від 31.08.2016 р. №327 Управління відповідно до відповідно до покладених на них завдань: видає сертифікат про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій (а.с.116-121).
Відповідно до підпунктів 2.3, 2.5, 2.6 п.2 Інструкції №528 у рядку 2 «Характеристика купленої продукції» вказуються вид лісопродукції, яка була реалізована лісокористувачем-продавцем на внутрішньому ринку, її порода, сорт, геометричні розміри, кількість, код згідно з УКТЗЕД.
У рядку 4 «Підстава видачі сертифіката» вказуються найменування товаросупровідних документів, згідно з якими була придбана лісопродукція, що зазначена в рядку 2, їх серія, номер та дата видачі. До товаро-транспортних накладних в обов`язковому порядку прикладається специфікація-накладна (форма ЛГ-25).
У рядку 5 «Характеристика партії лісопродукції, що експортується» вказуються найменування лісопродукції, що експортується, порода, сорт, геометричні розміри, кількість, код згідно з УКТЗЕД. Цей рядок заповнюється відповідно до рахунку-фактури (інвойсу) на партію лісопродукції, що експортується.
Згідно з п.4 Інструкції №528 після видачі Сертифіката на представлених оригіналах супровідних документів здійснюється відмітка із зазначенням номера та дати виданого Сертифіката для унеможливлення видачі за цими самими документами Сертифіката повторно. Копія транспортної або залізничної накладної про придбання лісо- та пиломатеріалів або лісорубного квитка (для постійних лісокористувачів) зберігається із Сертифікатом в органі, що видав Сертифікат.
Наказом Державного комітету лісового господарства України від 07.09.2009 р. №230 затверджено Стандарт адміністративної послуги з видачі сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій (далі за текстом – Стандарт).
З огляду на п.1.2 Стандарту, цей Стандарт визначає перелік етапів надання адміністративної послуги з видачі сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій (далі – адміністративна послуга), склад, послідовність дій одержувача та адміністративного органу, вимоги щодо необхідного рівня доступності адміністративної послуги та її якості.
Пунктом 3 Стандарту визначено, що для одержання адміністративної послуги до обласного управління лісового і мисливського господарства Держкомлісгоспу, за місцем реєстрації суб`єкта зовнішньо-економічної діяльності подаються такі документи: заява за встановленою формою; копії (з обов`язковим пред`явленням оригіналу) товаротранспортних або залізничних накладних, або лісорубного квитка (для постійних лісокористувачів) про придбання відповідного обсягу лісо- та пиломатеріалів у постійного лісокористувача; специфікації на придбану у постійного лісокористувача продукцію, та лісопродукцію, що експортується; інші документи, що можуть підтвердити законність походження лісопродукції.
Відповідно до п.5 Стандарту обласні управління лісового і мисливського господарства відповідно до розглядають подані документи протягом 1 робочого дня, починаючи від дня надходження повного пакета документів, та приймають рішення про видачу Сертифіката або відмову в його видачі.
Згідно з п.6 Стандарту обласні управління лісового і мисливського господарства можуть відмовити одержувачеві адміністративної послуги в разі: неподання будь-якого з документів, зазначених у пункті 3 даного Стандарту; недостовірності відомостей у документах, поданих для отримання Сертифіката; невідповідність кількісних і якісних характеристик та фізичних параметрів придбаної лісопродукції та лісопродукції, що експортується; невідповідність норм витрат сировини на виготовлення продукції переробки, що експортується; звернення з питань, які не належать до компетенції адміністративного органу.
У разі відмови у наданні адміністративної послуги адміністративний орган повинен письмово надати одержувачеві обґрунтовані роз`яснення її причин у термін не пізніше, як через 3 (три) робочих дні від дня надходження звернення.
У судовому засіданні представник позивача пояснив, що розглядаючи заяву позивача та відмовляючи у видачі сертифікату про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів, відповідач керувався Тимчасовим порядком, затвердженим Кабінетом Міністрів України, як нормативно-правовим актом вищої сили відносно до Стандарту, затвердженого Державним комітетом лісового господарства України.
Суд враховує, що у листі від 25.09.2020 р. №07-23/1457 Кіровоградським обласним управлінням лісового та мисливського господарства не конкретизовано підстави відмови у видачі сертифікату про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів, зокрема не зазначено неповнота чи недостовірність інформації у поданих документах, зумовили таку відмову.
Разом з тим, відмова у видачі сертифікату про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів мотивована висновком про недійсність товарно-транспортної накладної, з огляду на те, що у розділі «Відомості про вантаж» товарно-транспортних накладних від 05.06.2020 р. №000802, від 30.04.2020 р. №000069, від 06.05.2020 р. №000070 відсутні посилання на те, що до них додаються як товарний розділ документи у паперовій формі – специфікації на товар.
Допитаний у судовому засіданні в якості свідка заступник начальника управління – завідувач сектором мисливського господарства та використання лісових ресурсів ОСОБА_1 , який підписав лист від 25.09.2020 р. №07-23/1457, пояснив, що додані позивачем до заяви товарно-транспортні накладі оформлені з порушенням п.11.6. Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні та зазначив, що у товарно-транспортних накладних не вказано геометричний розмір пиломатеріалів і не зазначено, що додані специфікації відносяться до конкретних ТТН. Окрім того, у специфікаціях не відображено відомості про вантаж згідно з графами 1 – 10 товарно-транспортної накладної.
У розумінні абзацу 27 глави 1 Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 р. №363 (далі за текстом – Правила №363), товарно-транспортна накладна – єдиний для всіх учасників транспортного процесу документ, призначений для обліку товарно-матеріальних цінностей на шляху їх переміщення, розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи, та є одним із документів, що може використовуватися для списання товарно-матеріальних цінностей, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, що може бути складений у паперовій та/або електронній формі та має містити обов`язкові реквізити, передбачені цими Правилами.
Пунктом 11.1 глави 11 Правил №363 визначено, що основним документом на перевезення вантажів є товарно-транспортна накладна, форму якої наведено в додатку 7 до цих Правил.
Товарно-транспортну накладну суб`єкт господарювання може оформлювати без дотримання форми, наведеної в додатку 7 до цих Правил, за умови наявності в ній інформації про назву документа, дату і місце його складання, найменування (прізвище, ім`я, по батькові) Перевізника та/або експедитора, замовника, вантажовідправника, вантажоодержувача, найменування та кількість вантажу, його основні характеристики та ознаки, які дають можливість однозначно ідентифікувати цей вантаж, автомобіль (марка, модель, тип, реєстраційний номер), причіп/напівпричіп (марка, модель, тип, реєстраційний номер), пункти навантаження та розвантаження із зазначенням повної адреси, посади, прізвища та підписів відповідальних осіб вантажовідправника, вантажоодержувача, водія та/або експедитора.
З огляду на додаток 7 до Правил №363, розділ «Відомості про вантаж» містить 9 грав: 1 – номер за пунктом; 2 - найменування вантажу (номер контейнера), у разі перевезення небезпечних вантажів: клас небезпечних речовин, до якого віднесено вантаж; 3 – одиниця виміру; 4 – кількість місць; 5 – ціна без ПДВ за одиницю, грн; 6 – загальна сума з ПДВ, грн; 7 - вид пакування; 8 – документи з вантажем; 9 – маса брутто, т. Десята графа «Операція» знаходиться у розділі «Вантажно-розвантажувальні операції).
Пунктом 11.6 глави 11 Правил №363 обумовлено, що у тих випадках, коли в товарно-транспортній накладній немає можливості зазначити всі найменування вантажу, підготовленого для перевезення, до такої накладної Замовник додає документ довільної форми з обов`язковим зазначенням відомостей про вантаж (графи 1 – 10 товарно-транспортної накладної).
У таких випадках в товарно-транспортній накладній зазначається, що до неї додається як товарний розділ документ у паперовій або електронній формі, без якого товарно-транспортна накладна вважається недійсною і не може використовуватись для розрахунків із Замовником.
Суд враховує, що абзац другий пункту 11.1 глави 11 Правил №363 визначає вимоги до змісту товарно-транспортної накладної, яка оформлена без дотримання форми, наведеної в додатку 7 до Правил №363.
Як встановлено судом, товарно-транспортні накладні №000069 від 30.04.2020 р. (а.с.10), №000070 від 06.05.2020 р. (а.с28), №000802 від 05.06.2020 р. (а.с.38) оформлені за формою наведеною в додатку 7 до Правил №363. При цьому у графі 2 розділу «Відомості про вантаж» зазначено найменування вантажу, зокрема – дошка необрізна дубова.
Пункт 11.6 глави 11 Правил №363 передбачає можливість оформлення додаткового документа довільної форми з обов`язковим зазначенням відомостей про вантаж (графи 1 – 10 товарно-транспортної накладної) у разі перевезення різного вантажу та неможливості зазначити усі найменування такого вантажу у відповідній товарно-транспортній накладній. У такому випадку обов`язковою умовою є відображення у товарно-транспортній накладній інформації про наявність додатку як товарного розділу документа без якого товарно-транспортна накладна вважається недійсною.
Суд зауважує, що найменування вантажу – дошка необрізна дубова, зазначене у товарно-транспортних накладних №000069 від 30.04.2020 р., №000070 від 06.05.2020 р., №000802 від 05.06.2020 р., може різнитися за своїм сортиментом, зокрема геометричними розмірами. Однак, відмінності у геометричних розмірах вантажу не змінюють його назви та не зумовлюють обов`язок розмежування за окремими товарними позиціями у товарно-транспортних накладних.
Такі висновки суду узгоджуються з тим, що дошка необрізна дубова класифікується за товарною позицією коду УКТЗЕД 4407 91 90 00 безвідносно до її геометричних розмірів.
Більш того, підпункти 2.3, 2.6 п.2 Інструкції №528 розрізняють вид (найменування) продукції та геометричні розміри такої продукції.
Викладене свідчить про відсутність обов`язку щодо відображення відомостей про вантаж в окремих пунктах графи «Найменування вантажу», тобто за окремими товарними позиціями, у випадку наявності різних геометричних розмірів товару з одним найменуванням.
Також суд враховує, що за правовою природою специфікація є додатком до договору купівлі-продажу (поставки). У специфікації відображаються усі товари, які є предметом договору.
Таким чином, подані одночасно із товарно-транспортними накладними специфікації не є документом довільної форми у розумінні абзацу 2 пункту 11.6 глави 11 Правил №363. Отже, при оформленні специфікацій не є обов`язковим відображати відомості про вантаж відповідно до граф 1 – 10 товарно-транспортної накладної.
З огляду на викладене, відсутність у поданих позивачем товарно-транспортних накладних посилання на наявність специфікації не свідчить про недійсність таких товарно-транспортних накладних.
Окрім того, суд враховує, що товарно-транспортні накладні №000069 від 30.04.2020 р., №000070 від 06.05.2020 р. були підставою для видачі сертифіката серії КР №353471 від 21.08.2020 р. (а.с.141). При цьому у період з 21.08.2020 р. по 25.09.2020 р. зміни в оформлення товарно-транспортних накладних №000069 від 30.04.2020 р., №000070 від 06.05.2020 р. не вносилися. Такі обставини також спростовують доводи відповідача про неналежне оформлення зазначених товарно-транспортних накладних.
Стосовно доводів відповідача про погашення товарно-транспортної накладної №000069 від 30.04.2020 р. та часткове погашення – №000070 від 06.05.2020 р. суд зазначає, що зазначені обставини не були підставою для відмови позивачу у видачі сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Таким чином, у відзиві на позовну заяву відповідач безпідставно посилається на обставини, які не були підставою для відмови у видачі сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що відповідачем безпідставно та необґрунтовано відмовлено ТОВ «Світловодський завод пиломатеріалів» у видачі сертифікату про проходження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду позивачем понесені судові витрати зі сплати судового збору у сумі 2 270,00 грн (а.с.73), а тому суд стягує на користь позивача документально підтверджені судові витрати (судовий збір) в розмірі 2 270,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань Кіровоградського обласного управління лісового та мисливського господарства.
Також, суд бере до уваги, що в судовому засіданні до судових дебатів представник позивача відповідно до ч.7 ст.139 КАС України заявив, що докази понесених судових витрат на професійну правничу допомогу будуть подані протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду.
Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Кіровоградського обласного управління лісового та мисливського господарства щодо відмови Товариству з обмеженою відповідальністю «Світловодський завод пиломатеріалів» у видачі сертифікату про проходження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій, викладеної у листі №07-23/1457 від 25 вересня 2020 року.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Світловодський завод пиломатеріалів» (м. Світловодськ, Кіровоградська область, вул. Дружби, 15А, код ЄДРПОУ 39042713) понесені ним судові витрати (судовий збір) у розмірі 2 270,00 грн (дві тисячі двісті сімдесят грн 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Кіровоградського обласного управління лісового та мисливського господарства (м. Кропивницький, вул. Тараса Карпи, 76, код ЄДРПОУ 35192689).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Дата складання повного рішення суду – 26 липня 2021 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.М. Момонт