Рішення № 98574041, 26.07.2021, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.07.2021
Номер справи
340/1809/21
Номер документу
98574041
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 липня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/1809/21

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дегтярьової С.В., розглянув у порядку спрощеного провадження (письмового провадження) адміністративну справу

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Розношенське» (26422, Кіровоградська обл., Голованівський р-н, с. Розношенське, ЄДРПОУ: 31394623)

до відповідача: Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55, ЄДРПОУ 43142606)

про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Представник позивача звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області щодо анулювання реєстрації платника єдиного податку 4 групи сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Розношенське” та виключення з реєстру платників єдиного податку з 01.01.2021 р.;

- зобов`язати Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області відновити товариство з обмеженою відповідальністю “Розношенське” в реєстрі платників єдиного податку Державної фіскальної служби України, як платника єдиного податку четвертої групи з 01.01.2021 р.

Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11.05.2021 р. відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (а.с.77-78).

Позов мотивовано тим, що у контролюючого органу не існувало правових підстав для прийняття рішення про анулювання реєстрації платником єдиного податку четвертої групи у зв`язку з порушенням строків подання звітності, оскільки така підстава відсутня в п.299.10 ст. 299 Податкового кодексу України. Зазначає, що ТОВ «Розношенське» відповідає всім вимогам, встановленим статтею 291 Податкового кодексу України для платників єдиного податку.

Представник відповідача подав відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову (а.с.84-85). Представник відповідача зазначає, що позивачем порушено порядок щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку, а саме ТОВ «Розношенське» не подано «загальну» податкову декларацію єдиного податку 4 групи та відомості про наявність земельних ділянок. Відтак оскаржуване рішення є правомірним та таким, що відповідає приписам податкового законодавства України. З цих підстав просив суд у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження за наявними у ній матеріалами, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.

Частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Як вбачається з матеріалів справи, спірні правовідносини виникли з приводу підтвердження позивачем свого статусу як платника єдиного податку четвертої групи.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI(далі -ПК України).

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлені главою І "Спрощена система оподаткування, обліку та звітності" розділу XIV "Спеціальні податкові режими" ПК України.

Підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України (в редакції на дату подання позивачем документів) встановлено, що сільськогосподарських товаровиробників, юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, віднесено до четвертої групи суб`єктів господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності.

Відповідно до абзацу 1 пункту 294.1 статті 294 Податкового кодексу України податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку першої, другої та четвертої груп є календарний рік.

Підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 Податкового кодексу України встановлено, що платники єдиного податку четвертої групи самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням платника податку та місцем розташування земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Розношенське» з 29.05.2002 року зареєстроване як юридична особа та у 2020 році мав статус платника єдиного податку четвертої групи як сільськогосподарський товаровиробник, у якого частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.

Для підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи позивачем 20.02.2021 року засобами електронного зв`язку направлено до контролюючого органу загальну звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи за 2021 рік. Квитанція №1, яка надійшла підприємству 26.02.2021 року о 13:29:43, містить відомості про наявність помилок: граничний термін подання звітності 22.02.2021 року. Згідно квитанції №2, яка надійшла підприємству 26.02.2021 року, документ (вказана декларація) доставлено до районного рівня 1120 ГУ ДПС у Кіровоградській області (Благовіщенський район) 26.02.2021 року в 13.29.43 (а.с.11-16).

Також, позивачем засобами електронного зв`язку направлено до контролюючого органу:

- звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи за 2021 рік від 20.02.2021 року та відомості про наявність земельних ділянок (додатки до звітної Податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи від 20.02.2021 року);

- звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи за 2021 рік від 20.02.2021 року та відомості про наявність земельних ділянок (додатки до звітної Податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи від 20.02.2021 року).

У квитанції №1, яка надійшла підприємству 25.02.2021 року вказано, що виявлено помилки, а саме - особистий ключ електронного підпису розміщено на незахищеному носії інформації. В цій же квитанції вказано, що документ доставлено до центрального рівня ДПС України 19.02.2021 року (а.с.25).

Позивачем також подано:

- звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи за 2021 рік від 20.02.2021 року та відомості про наявність земельних ділянок (додатки до звітної Податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи від 20.02.2021 року);

- звітний розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробника за 2020 рік.

У квитанції №1, яка надійшла підприємству 25.02.2021 року вказано, що виявлено помилки, а саме - особистий ключ електронного підпису розміщено на незахищеному носії інформації. В цій же квитанції вказано, що документ доставлено до центрального рівня ДПС України 22.02.2021 року. Квитанція №2 також свідчить про отримання документу ДПС України (а.с.32-33).

З матеріалів справи вбачається, що позивач подавав вищевказані документи у встановлений законодавством строк, а саме - до 22.02.2021 року, однак, як видно з квитанцій, звіти про їх отримання через технічні помилки системи не доходили вчасно, їх зміст був некоректним, документи доходили з запізненням тощо (а.с.17-19, 21-22, 24, 28-29, 37-39).

В позовній заяві представник позивача зазначає, що 26.02.2021 р. податковим органом під час консультацій в усній формі запропоновано позивачу подати повторно податкову звітність.

26.02.2021 року ТОВ «Розношенське» повторно подано податкову звітність з повним пакетом документів, яка прийнята відповідачем (а.с.34-42).

Відповідно до квитанції №1, яка надійшла товариству 26.06.2021 р. зазначено, що позивачем допущено порушення вимог ст.49 п.49.18 ПКУ, граничний термін подання звітності за звітний період 22.02.2021 р. (а.с.40-41). Згідно квитанції №2, яка надійшла товариству 26.06.2021 р. зазначено, що виявлено помилки, а саме звіт подано після терміну. При цьому дана квитанція містить інформацію такого змісту: "вже є прийняті і оброблені звіти за вказаний період" (а.с.42).

Головним управлінням ДПС у Кіровоградській області прийнято рішення про скасування ТОВ «Розношенське» статусу платника єдиного податку четвертої групи з 01.01.2021 р.

Дані обставини стали підставою для звернення до суду з позовом.

Відповідно із п.299.10 ст.299 ПК України реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у разі:

1) подання платником податку заяви щодо відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв`язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, - в останній день календарного кварталу, в якому подано таку заяву;

2) припинення юридичної особи (крім перетворення) або припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем відповідно до закону - в день отримання відповідним контролюючим органом від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації такого припинення;

3) у випадках, визначених підпунктом 298.2.3 пункту 298.2 та підпунктом 298.8.6 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу;

4) якщо у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва юридичної особи платника єдиного податку четвертої групи становить менш як 75 відсотків;

5) якщо платником єдиного податку четвертої групи не подано податкову звітність, передбачену підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 цього Кодексу.

Отже однією із підстав для анулювання реєстрації платником єдиного податку є неподання платником єдиного податку четвертої групи податкової звітності, передбаченої підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 ПК України.

Згідно п.п.295.9.1. п.295.9 ст.295 ПК України, платники єдиного податку четвертої групи самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням платника податку та місцем розташування земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.

У відповідності до п.п.298.8.1. п.298.8 ст.298 ПК України сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають не пізніше 20 лютого поточного року:

- загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);

- звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки (юридичні особи);

- розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва (юридичні особи) - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику;

- відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.

У відомостях (довідці) про наявність земельних ділянок зазначаються дані про кожний документ, що встановлює право власності та/або користування земельними ділянками, у тому числі про кожний договір оренди земельної частки (паю).

Відповідно до Податкового кодексу України, Цивільного кодексу України, Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги", "Про інформацію", "Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах", "Про телекомунікації", визначає основні організаційно-правові засади обміну електронними документами між суб`єктами електронного документообігу розроблено Порядок обміну електронними документами з контролюючими органами, затверджений наказом Міністерства фінансів України 06 червня 2017 №557, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 03 серпня 2017 р. за №959/30827 (далі за текстом - Порядок №557).

Згідно п.2 розділу ІІ Порядку №557 автор (позивач у даному випадку) створює електронні документи у строки та відповідно до порядку, що визначені законодавством для відповідних документів в електронному та паперовому вигляді, із зазначенням всіх обов`язкових реквізитів та з використанням засобу кваліфікованого електронного підпису чи печатки, керуючись цим Порядком, а також Договором (крім фізичних осіб, які не є самозайнятими особами).

Створення електронного документа завершується накладанням на нього кваліфікованого електронного підпису підписувача (підписувачів) та печатки (за наявності).

У відповідності до п.3, 4, 5, 6 розділу ІІ Порядку №557 після накладання кваліфікованого електронного підпису автор здійснює шифрування електронного документа з дотриманням вимог до форматів криптографічних повідомлень, затверджених в установленому законодавством порядку, та надсилає його у форматі (стандарті) з використанням телекомунікаційних мереж до адресата протягом операційного дня.

Електронні форми документів у форматі за стандартом на основі специфікації eXtensibleMarkupLanguage (XML) оприлюднюються на офіційному вебпорталі ДПС.

У разі якщо адресатом є контролюючий орган, після надходження електронного документа здійснюється його автоматизована перевірка.

Автоматизована перевірка здійснюється у день надходження або не пізніше наступного робочого дня, якщо електронний документ надійшов після закінчення операційного дня.

Відповідно до п.8 розділу ІІ Порядку №557 перша квитанція надсилається автору електронного документа протягом двох годин з часу його отримання контролюючим органом, в іншому разі - протягом перших двох годин наступного операційного дня.

У першій квитанції, що формується за результатами автоматизованої перевірки, повідомляється про результати такої перевірки. У разі негативних результатів автоматизованої перевірки у першій квитанції повідомляється про неприйняття електронного документа із зазначенням причин, у такому випадку друга квитанція не формується. На першу квитанцію накладається печатка контролюючого органу, здійснюється її шифрування та надсилання автору електронного документа. Другий примірник першої квитанції в електронному вигляді зберігається в контролюючому органі.

Згідно п.9 та 11 розділу ІІ Порядку №557 не пізніше наступного робочого дня з моменту формування першої квитанції, якщо інше не встановлено нормативно-правовими актами та цим Порядком, формується друга квитанція.

Друга квитанція є підтвердженням про прийняття (реєстрацію) або повідомленням про неприйняття в контролюючому органі електронного документа. В другій квитанції зазначаються реквізити прийнятого (зареєстрованого) або неприйнятого (із зазначенням причини) електронного документа, результати обробки в контролюючому органі (дата та час прийняття (реєстрації) або неприйняття, реєстраційний номер, дані про автора та підписувача (підписувачів) електронного документа та автора квитанції).

У разі наявності другої квитанції про прийняття електронного документа датою та часом прийняття (реєстрації) електронного документа контролюючим органом вважаються дата та час, зафіксовані у першій квитанції.

У відповідності до п.12 розділу ІІ Порядку №557 якщо автором надіслано до контролюючих органів кілька примірників одного електронного документа (у разі виправлення, неотримання першої квитанції тощо), оригіналом вважається електронний документ, надісланий до контролюючих органів останнім до закінчення граничного строку, встановленого законодавством для подання такого документа, за умови, що його було сформовано правильно та прийнято (зареєстровано), про що автору надійшла друга квитанція про прийняття.

Судом встановлено, що квитанція №2 від 26.02.2021 року (отримана після чергової подачі пакету документів) містить вказівку про те, що вже є прийняті та оброблені звіти за вказаний період, що свідчить про відсутність порушень з боку платника податків в цій частині (а.с.42).

Як описано вище в даній постанові, за п.299.10. ст.299 ПК України, реєстрація платником єдиного податку може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу, зокрема, у разі якщо платником єдиного податку четвертої групи не подано податкову звітність, передбачену підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 та підпунктом 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу.

З відзиву на позов вбачається, що податковий орган не заперечує факту подання позивачем податкової звітності в повному обсязі, передбаченої підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 та підпунктом 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу, однак стверджує про те, що вона частково подана поза межами встановлених законодавством строків (після 20.02.2021 року) (а.с.84-85).

Судом встановлено, що відповідач прийняв оскаржуване рішення про скасування статусу платника єдиного податку четвертої групи 23 березня 2021 року з підстав несвоєчасного подання позивачем податкової звітності, передбаченої підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 та підпунктом 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу.

З матеріалів справи вбачається той факт, що наслідком повторної подачі податкової звітності стало надходження квитанції №2 з вказівкою "вже є прийняті та оброблені звіти за вказаний період". Дані обставини були достеменно відомі податковому органу при прийнятті оскаржуваного рішення.

З огляду на приписи п.п.5) п.299.10. ст.299 ПК України, враховуючи подання позивачем податкової звітності, передбаченої підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 та підпунктом 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу, в повному обсязі, суд вважає, що у відповідача були відсутніми легітимні підстави для скасування статусу платника єдиного податку четвертої групи з мотивів несвоєчасного подання, так як таке скасування можливе лише у випадку неподання її (звітності) взагалі, а тому таке рішення підлягає визнанню протиправним та скасуванню.

Відповідно до ч.2 ст.245 КАС України у разі задоволення позову суд може, в тому числі, прийняти постанову про зобов`язання відповідача вчинити певні дії.

Приписами КАС України передбачено право суду у випадку встановлення порушення прав позивача зобов`язувати суб`єкта владних повноважень приймати рішення або вчиняти певні дії.

При фактичних обставинах даної справи суд вважає, що ефективним та реальним способом захисту порушеного права позивача є саме визнання протиправним та скасування рішення та зобов`язання ГУ ДПС у Кіровоградській області відновити товариство з обмеженою відповідальністю «Розношенське» в реєстрі платників єдиного податку Державної фіскальної служби України, як платника єдиного податку четвертої групи з 01.01.2021 р.

Відповідно до ч.1 ст.383 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Зважаючи на необхідність встановлення контролю щодо виконання зобов`язальної частини судового рішення, через відсутність нормативного визначення такої процедури, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача, подати у встановлений судом строк звіт про його виконання.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду позивачем понесені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 4540,00 грн. (а.с.9), а тому суд стягує на користь позивача документально підтверджені судові витрати (судовий збір) за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст.132, 139, 143, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області від 23 березня 2021 року про скасування статусу платника єдиного податку четвертої групи, прийняте відносно товариства з обмеженою відповідальністю «Розношенське».

3. Зобов`язати Головне управління Державної податкової служби у Кіровоградській області відновити Товариство з обмеженою відповідальністю «Розношенське» в реєстрі платників єдиного податку Державної фіскальної служби України, як платника єдиного податку четвертої групи з 01.01.2021 р.

Зобов`язати Головне управління Державної податкової служби у Кіровоградській області подати звіт про виконання судового рішення протягом одного місяця після набрання ним (рішенням) законної сили.

Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Розношенське» (ЄДРПОУ 31394623) понесені ним судові витрати у розмірі 4540,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Кіровоградській області (ЄДРПОУ ВП 43995486).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Копію рішення суду надіслати учасникам справи.

Повний текст судового рішення виготовлено 26.07.2021 року у зв`язку з перебуванням судді Дегтярьової С.В. у відпустці в період з 05.07.2021 року по 19.07.2021 року.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду С.В. Дегтярьова