
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про відкриття спрощеного провадження в адміністративній справі
без проведення судового засідання
26 липня 2021 року м. Київ № 320/8609/21
Суддя Київського окружного адміністративного суду Шевченко А.В., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали ОСОБА_1 до Національної поліції України про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді та стягнення середнього грошового забезпечення,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; місце фактичного проживання: АДРЕСА_2 ) звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Національної поліції України (місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, буд. 10), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати з моменту прийняття наказ Національної поліції України від 30.06.2021 № 807 о/с в частині призначення підполковника поліції ОСОБА_1 (0034667) заступником начальника відділу поліції з превентивної діяльності відділу поліції № 2 Бучанського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області, у порядку переведення, звільнивши з посади заступника начальника 1-го відділу 3-го управління Департаменту оперативної підтримки Національної поліції України;
- поновити підполковника поліції ОСОБА_1 (0034667) на посаді заступника начальника 1-го відділу 3-го управління Департаменту оперативної підтримки Національної поліції України, з 30.06.2021;
- стягнути з Національної поліції України на користь ОСОБА_1 , середнє грошове забезпечення в розмірі, передбаченому згідно з штатним розписом для посади заступника начальника 1-го відділу 3-го управління Департаменту оперативної підтримки Національної поліції України, у період з 30.06.2021 по день ухвалення судового рішення в цій справі.
У якості підстави позову позивач зазначив, що відповідачем всупереч вимогам чинного законодавства безпідставно звільнено позивача з займаної посади шляхом переведення на іншу нерівнозначну посаду, не взявши до уваги власноручне письмове застереження позивача про його бажання продовжити працювати саме в апараті Національної поліції України, а також його незгоду з переведенням до будь-якого іншого територіального органу поліції.
Спір виник із публічно-правових відносин та відповідно до статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України належить до юрисдикції адміністративних судів і підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства.
Позовна заява відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 та 172 Кодексу адміністративного судочинства України, та подана особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність.
Підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України, не встановлено.
Відповідно до частини восьмої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, питання про відкриття провадження в адміністративній справі суддя вирішує протягом п`яти днів з дня надходження до адміністративного суду позовної заяви.
Згідно зі статтею 257 Кодексу адміністративного судочинства України, справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Щодо дотримання позивачем правил підсудності, слід звернути увагу на таке.
В силу положень пункту 2 частини п`ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти; зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Разом з тим, в силу вимог статті 25 цього Кодексу, адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів стосовно конкретної фізичної особи, вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
Для фізичних осіб важливим є надання доказів зареєстрованого у встановленому законом порядку місця проживання або перебування (місце знаходження встановлюється судом для юридичних осіб).
Із вступної частини позову вбачається, що адресою місця фактичного проживання позивача є: АДРЕСА_2 .
Із наявних у позовній заяві документів установлено, що позивач має зареєстроване місце проживання згідно з відміткою в паспорті серії НОМЕР_1 - АДРЕСА_1 (з 03.03.2012).
Разом із тим, в матеріалах позовної заяви відсутні докази реєстрації в установленому законом порядку за адресою: АДРЕСА_2 .
Позивачем до позовної заяви додано копію свідоцтва про право власності на житло по АДРЕСА_2 . Проте, такий документ не є документом, що підтверджує зареєстроване місце проживання (перебування) особи позивача в установленому законом порядку.
Крім того, до позовної заяви позивачем додано копію постанови Шостого апеляційного адміністративного суду (з ЄДРСР) від 14.09.2020 у справі № 320/5967/20, якою було скасовано ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 16.07.2020 про передачу адміністративної справи № 320/5967/20 за підсудністю до Окружного адміністративного суду міста Києва.
Так, зі змісту вказаної постанови вбачається, що незважаючи на імперативну норму частини першої статті 25 Кодексу адміністративного судочинства України, яка передбачає право позивача на звернення до суду за його вибором виключно за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача, суд апеляційної інстанції виходив з того, що оскільки адресою фактичного проживання позивача є: АДРЕСА_2 , то позивач вірно обрав Київський окружний адміністративний суд.
З приводу викладеного суд звертає увагу на таке.
В силу вимог частини третьої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України, провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Статтею 8 цього Кодексу передбачено, що усі учасники судового процесу є рівними перед законом і судом.
Не може бути привілеїв чи обмежень прав учасників судового процесу за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Відповідно до статті 3 Закону України від 11.12.2003 № 1382-IV «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» (зі змінами та доповненнями) у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
місце перебування - адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік;
місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини;
довідка про реєстрацію місця проживання - документ, який видається органом реєстрації особі за її вимогою та підтверджує реєстрацію місця проживання або місця перебування особи;
документи, до яких вносяться відомості про місце проживання, - паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист;
документ, до якого вносяться відомості про місце перебування, - довідка про звернення за захистом в Україні;
реєстрація - внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Згідно з пунктом 9 Правил реєстрації місця проживання, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207, відомості про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання вносяться, зокрема, до паспорта громадянина України.
У той же час, відповідно до пункту 3 Правил № 207, реєстрація / зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) (далі - орган реєстрації) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.
Реєстрація місця проживання здійснюється тільки за однією адресою. У разі якщо особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює реєстрацію місця проживання за однією з цих адрес за власним вибором. За адресою зареєстрованого місця проживання з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.
Таким чином, в особи може бути лише одне зареєстроване у встановленому Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» порядку місце проживання.
Документом, до якого вносяться про місце проживання особи є, серед іншого, паспорт громадянина України.
Фактичне місце проживання позивача без реєстрації не може вважатися місцем проживання (перебування, знаходження) позивача «зареєстрованим у встановленому законом порядку» для цілей застосування статті 25 Кодексу адміністративного судочинства України при визначені підсудності такої справи.
Суд вважає, що наявність права власності на об`єкт нерухомості не створює для особи права звертатися на цій підставі до суду за своїм місцем проживання, оскільки порушується принцип рівності. Позивач може зазначати такі адреси для листування, отримання кореспонденції тощо, але формулювання законодавства «за зареєстрованим у встановленому законом порядку» не є процесуальним формалізмом, а є чіткою вимогою.
Суд констатує, що надана позивачем копія свідоцтва про право власності на житло в м. Фастові не є документом в розумінні вимог Закону України від 11.12.2003 № 1382-IV «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» та Правил № 207, до якого вносяться відомості про місце проживання. Таким документом є, зокрема, паспорт громадянина України.
В силу вимог статті 25 Кодексу адміністративного судочинства України, саме зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування, знаходження) фізичної особи-позивача має для суду значення при визначенні територіальної підсудності адміністративної справи.
Разом з тим, із паспорта серії НОМЕР_1 вбачається, що позивач має зареєстроване місце проживання в АДРЕСА_1 (з 03.03.2012).
Отже, подані документи не містять жодних доказів зареєстрованого місця проживання позивача за адресою: АДРЕСА_2 .
Крім того, у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача позивачем визначено Головне управління Національної поліції в Київській області.
Частиною другою статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки.
Враховуючи предмет спору та характер спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що рішення у цій справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов`язки вищевказаного суб`єкта.
Відповідно до частини одинадцятої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо при відкритті провадження у справі було вирішено питання про залучення третіх осіб, позивач не пізніше двох днів з дня вручення копії ухвали про відкриття провадження у справі повинен направити таким третім особам копії позовної заяви з додатками, а докази такого направлення надати суду до початку підготовчого засідання або до початку розгляду справи по суті, якщо справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.
Крім того, з урахуванням положень статей 77, 80 Кодексу адміністративного судочинства України, для об`єктивного, повного і всебічного розгляду справи суд доходить висновку про необхідність витребування додаткових доказів у справі.
Визнавши подані матеріали достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі, керуючись статтями 49, 77, 80, 171, 243, 248, 257, 259-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у х в а л и в:
1. Відкрити провадження в адміністративній справі.
Справа буде розглядатися одноособово суддею Шевченко А.В. за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
2. Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головне управління Національної поліції в Київській області (код ЄДРПОУ: 40108616; місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул. Володимирська, буд. 15).
3. Зобов`язати позивача не пізніше двох днів з дня вручення копії ухвали про відкриття провадження у справі направити до Головного управління Національної поліції в Київській області копію позовної заяви з додатками, а докази такого направлення надати суду протягом п`яти днів з дня направлення.
4. Запропонувати відповідачу протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву.
Роз`яснити відповідачу, що відповідно до частин третьої, четвертої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України до відзиву мають бути додані документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.
4.1. Витребувати у Національної поліції України належним чином засвідчені у придатному для читання вигляді копії наступних документів:
- наказу Національної поліції України від 28.04.2021 № 520 о/с у повному обсязі із візами погодження, та докази ознайомлення ОСОБА_1 з ним;
- наказу Національної поліції України від 30.06.2021 № 807 о/с у повному обсязі із візами погодження, та докази ознайомлення ОСОБА_1 з ним;
- персонального попередження про наступне вивільнення ОСОБА_1 від 29.04.2021;
- некомплекту вакантних посад по підрозділах апарату центрального органу управління Національної поліції України, станом на 29.04.2021, з яким було ознайомлено ОСОБА_1 від 29.04.2021;
- некомплекту вакантних посад по підрозділах апарату центрального органу управління Національної поліції України, станом на 01.05.2021, 01.06.2021 та 30.06.2021;
- доповідної записки на ім`я Голови Національної поліції України, яка зареєстрована в Департаменті документального забезпечення Національної поліції від 08.06.2021 № 18799;
- доповідної записки на ім`я Голови Національної поліції України, з реєстраційним номером № 18799 від 08.06.2021, яка знаходилася на виконанні в Управлінні оперативної підтримки Національної поліції за вхідним № 423 від 09.06.2021, та яка містить запис ОСОБА_1 про ознайомлення з нею;
- доповідної записки полковника поліція Кобця С.В. , начальника Департаменту кадрового забезпечення, від 29.06.2021, яка зазначена як підстава у наказі Національної поліції від 30.06.2021 № 807 о/с, в частині призначення ОСОБА_1 ;
- Положення Національної поліції про Департамент кадрового забезпечення та про Управління оперативної підтримки, у редакції чинній у період з 05.04.2021 по 30.06.2021;
- письмові пояснення та обґрунтування з наданням документальних доказів підтвердження щодо розгляду рапорту ОСОБА_1 від 29.05.2021 складеного на ім`я начальника Департаменту кадрового забезпечення Національної поліції та приєднаних рапортів до нього на ім`я Голови Національної поліції України щодо призначення на вакантні посади;
- письмові пояснення та обґрунтування з наданням документальних доказів підтвердження щодо неможливості призначення ОСОБА_1 за результатами розгляду надісланих рапортів від 29.05.2021, як зазначено відповідачем, у зв`язку з проведенням відносно окремих посад організаційно-штатних змін, відбором працівників та проведення процедури призначення станом на 23.06.2021;
- довідку про суму нарахованого грошового забезпечення ОСОБА_1 за два повні місяці (квітень, травень) перед переведенням (30.06.2021) із зазначенням всіх складових щодо нарахованих та утримуваних сум, а також розрахунок середнього грошового забезпечення за один місяць;
- письмові пояснення та обґрунтування з наданням документальних доказів підтвердження щодо поетапних дій вжитих відповідачем з вирішення питання призначення ОСОБА_1 на вакантну посаду в апараті центрального органу управління поліції Національної поліції, у період з 05.04.2021 (день поновлення на посаді судом) до 30.06.2021;
- письмові пояснення та обґрунтування за результатами розгляду повідомлення від ОСОБА_1 надісланого рекомендованим листом (0850002283275) на ім`я Голови Національної поліції України від 05.07.2021 щодо заперечення на призначення заступником начальника відділу з превентивної діяльності відділу поліції № 2 Бучанського районного управління поліції ГУНП в Київській області;
- письмові пояснення та обґрунтування з наданням документального підтвердження отримання згоди від ОСОБА_1 (при наявності) на призначення заступником начальника відділу з превентивної діяльності відділу поліції № 2 Бучанського районного управління поліції ГУНП в Київській області;
- письмові пояснення та обґрунтування з наданням документального підтвердження отримання ініціативного листа від ГУНП в Київській області (при наявності) з пропозицією переведення ОСОБА_1 до цього територіального підрозділу поліції;
- копія функціональних обов`язків з наказом про їх затвердження за посадою заступника начальника відділу з превентивної діяльності відділу поліції № 2 Бучанського районного управління поліції ГУНП в Київській області;
- довідку про розрахунок середнього грошового забезпечення за один місяць за посадою заступника начальника відділу з превентивної діяльності відділу поліції № 2 Бучанського районного управління поліції ГУНП в Київській області, із зазначенням її складових.
Витребувані докази надати до суду не пізніше п`ятнадцяти днів з дня вручення копії цієї ухвали разом із доказами надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи (частина дев`ята статті 79 Кодексу).
Роз`яснити посадовим особам Національної поліції України, що особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали.
Попередити посадових осіб Національної поліції України, що у випадку неповідомлення суд про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує заходи процесуального примусу у вигляді тимчасового вилучення цих доказів державним виконавцем та постановлення ухвали про накладення штрафу (статті 147 та 149 Кодексу адміністративного судочинства України).
5. Запропонувати позивачеві протягом п`яти днів з дня отримання відзиву на позовну заяву подати до суду відповідь на відзив.
Роз`яснити позивачеві, що відповідно до частини другої статті 163, частин третьої, четвертої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України до відповіді на відзив мають бути додані документи, що підтверджують надіслання (надання) її іншим учасникам справи.
5.1. Запропонувати позивачу протягом десяти днів з дня вручення копії цієї ухвали подати до суду докази реєстрації місця проживання в установленому законом порядку за адресою: АДРЕСА_2 , з урахуванням висновків суду, викладених у мотивувальній частині ухвали.
6. Запропонувати відповідачу подати до суду заперечення щодо наведених позивачем у відповіді на відзив пояснень, міркувань та аргументів протягом п`яти днів з дня отримання відповіді на відзив.
Роз`яснити відповідачу, що відповідно до частини другої статті 164, частин третьої, четвертої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України до заперечення мають бути додані документи, що підтверджують надіслання (надання) їх іншим учасникам справи.
7. Запропонувати третій особі подати до суду пояснення з приводу позову або відзиву разом із документами, що підтверджують надіслання (надання) їх іншим учасникам справи.
8. Роз`яснити учасникам справи про можливість отримання інформації по справі, що розглядається, на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: http://adm.ko.court.gov.ua/sud1070/.
9. Повідомити суб`єкта владних повноважень про наявні в суді матеріали, які підлягають врученню суб`єкту владних повноважень як стороні, та про можливість їх отримання лише безпосередньо у суді (пункт 12 частини дев`ятої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України).
10. Копію ухвали суду надіслати (надати) учасникам справи (їх представникам).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Шевченко А.В.