Рішення № 98573438, 26.07.2021, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.07.2021
Номер справи
240/20456/20
Номер документу
98573438
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 липня 2021 року м. Житомир справа № 240/20456/20

категорія 112010201

Житомирський окружний адміністративний суд у складі: судді Чернової Г.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернулась до Житомирського окружного адміністративного суду із позовом, в якому просить:

- визнати неправомірним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, щодо застосування при обчислені пенсії середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014, 2015, 2016 роки;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести призначення пенсії з 08.10.2020 з урахуванням для обчислення пенсії середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017, 2018, 2019 роки в сумі 7763, 17 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з 2006 року отримувала пенсію згідно Закону України "Про державну службу". В жовті 2020 року звернулась до відповідача щодо призначення їй пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" в якій просила призначити пенсію за віком із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, як для нового призначення та по даних персоніфікованого обліку. Однак, відповідач у своїй відповіді від 05.11.2020 року № 18254-18126/Д-02/8-0600/20 відповідач повідомив, що застосування для обчислення пенсії показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017 - 2019 роки у зв`язку з переходом з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", чинним законодавством не передбачено. З такими діями відповідача позивач не погоджується, оскільки вважає, що у випадку з його зверненням мало місце саме призначення іншої пенсії за іншим законом - Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у зв`язку з чим відбудеться не перехід з одного виду пенсії на інший, а призначення нової пенсії. Таким чином позивач вважає, що відповідачем було протиправно відмовлено в призначенні їй пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2017-2019 роки, у зв`язку з чим за захистом своїх прав та інтересів звернулася до суду.

30 листопада 2020 року Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження. Судове засідання у справі призначено на 14 грудня 2020 року 11:00.

У зв`язку з перебуванням судді Чернової Г.В. у відпустці наступне судове засідання у справі призначено на 18.01.20 року о 10:00 год.

Від представника відповідача на адресу суду 17 грудня 2020 надійшов відзив в якому останній проти позову заперечив та зазначив, що дії управління щодо розрахунку пенсії позивача є правомірними, оскільки ОСОБА_1 вже була призначена пенсія за віком, то здійснюється перехід з одного виду пенсії на інший. За документами страховий стаж позивача складає 34 роки 3 місяці 15 дні. На позивача розповсюджується дія Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148 - VIII, яким визначено, що пенсії, призначені (перераховані) до 2017 року, перераховуються із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки. Таким чином, головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, визначаючи розмір пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески, за 2014 - 2016 роки діяло виключно в межах чинного законодавства про пенсійне забезпечення.

18.01.2021 від учасників справи надійшли клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження.

Зважаючи на відсутність перешкоди для розгляду справи у судовому засіданні та приймаючи до уваги відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, судом постановлено протокольну ухвалу про подальший розгляд справи в письмовому провадженні.

Перевіривши матеріали справи, усебічно й повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов і відзив, об`єктивно оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та з 02.06.2006 отримує пенсію за віком обчислену за нормами Закону України "Про державну службу".

08.10.2020 року позивач звернувся до ГУ ПФУ у Житомирській області із заявою про призначення їй пенсії за віком в порядку, передбаченому Законом № 1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". При цьому, про призначення пенсії за віком просила відповідача застосувати показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України як для нового призначення та по даних персоніфікованого обліку.

Листом ГУ ПФУ в Житомирській області від 05.11.2020 року № 18254-18126/Д-02/8-0600/20, повідомлено позивачу про те, що застосування показника середньої заробітної плати за 2017-2019 роки не передбачено, посилаючись на те, що відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону при перерахунку пенсії обчислення її розміру проведено з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40 грн.), який на виконання постанов Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 з 01.03.2019 збільшено в 1.17, та від 01.04.2020 № 251 - в 1,11, що становить 4888,83 грн. Визначення заробітної плати для обчислення пенсії із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії застосовується лише при призначенні пенсій, а також у разі, коли особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 2- місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.. Відтак, на думку відповідача, заява позивача про застосування показника середньої заробітної плати за 2017-2019 роки суперечить чинному законодавству та не може бути задоволена.

Позивач не погоджується з такою позицією ГУ ПФУ в Житомирській області та вважає, що при розрахунку призначеної їй пенсії за віком відповідач повинен застосувати показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2017-2019 роки, у зв`язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи даний спір та надаючи оцінку тим правовідносинам, які виникли між сторонами, суд виходить із наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом врегульовано Законом України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 №1058-IV.

Частиною першою статті 9 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування встановлено, що в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором що передбачено ч. 1 ст.10 статті 9 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування статті 9 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Закон України Про державну службу від 16.12.1993 №3723-ХІІ (за чинності якого позивачу призначено пенсію вперше) регулює суспільні відносини, які охоплюють діяльність держави щодо створення правових, організаційних, економічних та соціальних умов реалізації громадянами України права на державну службу, також регулює питання пенсійного забезпечення державних службовців.

Виходячи з аналізу норм Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, виплата пенсії за віком згідно із Законом України Про державну службу, не входить до правового регулювання цього Закону, а регулюється виключно Законом України Про державну службу, оскільки є спеціальною пенсією для конкретно визначеного кола осіб.

У частині першій Закону № 1058-ІV передбачено, що за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Частиною третьою статті 45 цього Закону встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.

Статтею 10 Закону №1058 передбачено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону № 1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV, однак у випадку із заявою позивача мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-ІV, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n);

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Отже, з огляду на викладене, суд вважає, що при обрахунку позивачу пенсії за віком відповідно до вимог ст. 40 Закону № 1058-ІV підлягає застосуванню показник середньої заробітної плати працівників в галузі економіки України за три календарні роки, що передують року відповідного призначення такої пенсії.

Аналогічний висновок викладений у постановах Верховного Суду України від 31.03.15 р. у справі №21-612а14, від 09.06.15р. у справі №21-550а14, Верховного Суду від 22.01.2019 по справі № 577/2457/17, від 16.06.2020 у справі №127/7522/17, від 23.10.2020 у справі №528/196/17, від 04.02.2021 року у справі №509/3080/16-а.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Доводи відповідача про те, що подана заява позивача про призначення пенсії згідно Закону №1058-IV є заявою про переведення з одного виду пенсії на інший, тому слід застосовувати норми частини 3 статті 45 Закону №1058-IV, суд вважає необґрунтованими з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що позивачу було призначено пенсію відповідно до Про державну службу, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування позивач звернулася вперше.

Отже, у даному випадку має місце перехід з пенсії передбаченої Законом України Про державну службу на пенсію передбачену Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а не переведення з одного виду пенсії передбаченого Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування на інший вид передбачений останнім.

За таких обставин, пенсійний орган має враховувати показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії - пенсії за віком відповідно до Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області протиправно при обчисленні ОСОБА_1 пенсії за віком на підставі Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування застосувало механізм обрахунку пенсії, показники середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014, 2015, 2016 роки.

Оскільки відповідачем не прийнято та не надано суду жодного рішення щодо призначення чи відмови у призначенні позивачу пенсії, останній діяв не в межах діючого законодавства України.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині визнання неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, щодо застосування при обчислені пенсії середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014, 2015, 2016 роки підлягають задоволенню та як наслідок зобов`язання відповідача розглянути заяву Позивача про призначення виплати пенсії від 08 жовтня 2020 року та прийняти рішення згідно вимог Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Вимога про зобов`язання відповідача провести призначення пенсії з 08.10.2020 з урахуванням для обчислення пенсії середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017, 2018, 2019 роки в сумі 7763, 17 грн. в обраний позивачем спосіб не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Статтею 58 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд України має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.

Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч. 3 ст. 2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади.

Виходячи зі змісту положень КАС України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.

За таких обставин, суд вважає, що в даному випадку, суд не може підміняти пенсійний орган, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення пенсій громадянам.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним судом у постанові від 10 квітня 2018 року по справі №348/2160/15-а.

Таким чином позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст. ст. 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 263, п.п. 15.5 п. 15 розділу VII Перехідні положення КАС України, суд -

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , і.н. НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання дій неправомірними, зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, щодо застосування при обчислені пенсії ОСОБА_1 середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014, 2015, 2016 роки.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення виплати пенсії від 08 жовтня 2020 року та прийняти рішення згідно вимог Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 суму судового збору в розмірі 840,80 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Г.В. Чернова