
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 липня 2021 р. Справа№200/5797/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про скасування рішення № 6 від 26.02.2021, визнання протиправною бездіяльності щодо не проведення індексації пенсії з січня 2015 року по квітень 2016 року і припинення індексації з 01.05.2016 по жовтень 2017 року, зобов`язання провести перерахунок пенсії і доплату індексації пенсії з січня 2016 року по вересень 2017 року згідно зі ст. 64 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 № 1078.
В обґрунтування вимог позивач зазначив, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02.12.2020, яким визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 14.02.2020 про перерахунок пенсії та зобов`язано управління повторно розглянути цю заяву про перерахунок пенсії з врахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні, розгляну надану ним заяву та прийняв рішення № 6 від 26.02.2021, яким протиправно відмовив йому у проведенні перерахунку пенсії.
За твердженнями позивача на підставі п.п. 1, 2 постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», відповідач мав перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) відповідач мав проводити з 01.01.2018 у таких розмірах: з 01.0.12018 - 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків; з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
При цьому, вказані пункти визнані нечинними рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019. У цьому рішенні та у рішенні у зразковій справі № 160/3586/19 за позовом судами викладено висновок про те, що пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 10З «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» звужують зміст та обсяг прав пенсіонерів, суперечать статтям 52, 55, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", оскільки у КМУ відсутні повноваження змінювати часові межі виплати нарахованих пенсії.
Позивач на підставі зазначеного вважає, що відповідачем при обчисленні пенсії відповідно до протоколу за пенсійною справою 0503001473 (МВС) від 01.03.2008 протиправно не обчислив наступні доплати: надбавку по Указу президента, преміальні, дільничний інспектор, безперервна служба, ОУС (ПО+ВЗ+50%).
Крім іншого позивач вказав, що суд здійснює судовий контроль за виконаннями рішень. До цього ж, примусове виконання рішення здійснюється у порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження». Позивач просив суд встановити контроль за виконанням рішення суду у справі № 200/8286/20-а.
Також позивач звернув увагу суду на те, що з січня 2015 року по квітень 2016 року відповідачем не проводилась індексація його пенсії, з 01.05.2016 припинено виплату поточної індексації через внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 № 1078 Постановою КМУ від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». Позивач вважає, що посилання відповідача на зміни, внесені Постановою КМУ від 09.12.2015 № 1013 як підставу нездійснення індексації пенсії є необґрунтованими, оскільки позивач має право на індексацію пенсії на підставі цього Порядку та Законів України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», «Про індексацію грошових доходів населення».
Відповідач проти задоволення заявлених позивачем вимог заперечував, підстави незгоди із позовом визначив в наданому до суду відзиві.
Вказав, що рішення від 26.02.2021 № 6 прийнято ним на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02.12.2020 у справі № 200/8286/20-а з урахуванням викладених у ньому висновків. Умовою проведення перерахунку пенсії особи є надання відповідачу необхідних документів для перерахунку пенсії, які до управління не надходили, про їх неподання позивачем також зазначено судом у рішенні від 02.12.2020 у справі № 200/8286/20-а. Таким чином, відповідачем правомірно відмовлено позивачу у перерахунку пенсії.
З приводу непроведення позивачу індексації пенсії, відповідач зазначив, що відповідно до п. 9 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 № 1078, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, працюючим пенсіонерам в першу чергу індексується сума оплати праці. Індексація пенсії, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачується замість пенсії, проводиться після індексації суми оплати праці на підставі виданої підприємством, установою або організацією, де працює пенсіонер, довідки, в якій зазначається розмір його оплати праці, проіндексована її сума і сума індексації. У всіх випадках загальний дохід працюючого пенсіонера, який підлягає індексації, не повинен перевищувати прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи. Підприємства, установи та організації зобов`язані у двотижневий строк після проведення індексації оплати праці подавати органам, які призначають і виплачують пенсію, інформацію про розмір оплати праці працюючого пенсіонера, проіндексовану її суму та суму індексації. На підставі поданої інформації органи, які призначають і виплачують пенсію, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюють перерахунок сум індексації пенсій, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії. У разі звільнення пенсіонера з роботи власник або уповноважений ним орган подає відповідну довідку органу, який призначає і виплачує пенсію, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, для проведення індексації зазначених виплат згідно з цим Порядком. Після звільнення пенсіонера з роботи обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації пенсії здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення його пенсії.
Так, позивач є працюючим пенсіонером, жодних заяв та відповідних документів щодо зміни його статусу до управління не надходило, через що відсутні підстави проведення індексації пенсії.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою від 18.05.2021 відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні). Ухвалами від 17.06.2021 справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні на 12.07.2021, яке відкладено за клопотання представника позивача на 19.07.2021.
Через неявку до судового засідання 19.07.2021 належним чином повідомлених про розгляд справи сторін, суд на підставі ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) подальший розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження.
Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України (судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає як внутрішньо переміщена особа за адресою: АДРЕСА_2 .
Позивач є працюючим пенсіонером, отримує пенсію за вислугу років (МВС) згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі звернення від 20.02.2008, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, що є відповідачем у справі.
Згідно наявних в матеріалах справи протоколів за пенсійної справою від 01.01.2016, та 01.01.2017, позивачу нараховано пенсію в сумі 1790,69 грн, у т.ч. основний розмір пенсії: 65% грошового забезпечення в сумі 1326,44 грн та надбавка до пенсії згідно з Постановою КМУ № 355 - 464,25 грн. Згідно з протоколом від 20.09.2019 розмір пенсії позивача становить 1790,91 грн, у т.ч. основний розмір пенсії - 1564,00 грн, надбавка до пенсії згідно з Постановою КМУ № 355 - 226,91 грн.
Як встановлено рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 02.12.2020 у справі № 200/8286/20-а, яке набрало законної сили 11.02.2021, ОСОБА_1 14.02.2020 звернувся до управління із заявою, в якій просив провести перерахунок його пенсії з урахуванням діючого законодавства, враховуючи звання, вислугу років та середню заробітну плату працівника МВС. У разі відмови, просив прийняти обґрунтоване відповідне рішення.
Відповідач листами від 12.03.2020, від 20.05.2020, від 13.07.2020 повідомив позивача про те, що у пенсійного органу відсутні підстави та повноваження для проведення перерахунку пенсії позивачу.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 02.12.2020 у справі № 200/8286/20-а задоволено частково позовні вимоги ОСОБА_1 , визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо нерозгляду заяви від 14.02.2020 про перерахунок пенсії та зобов`язано повторно розглянути заяву від 14.02.2020 про перерахунок пенсії із врахуванням правової оцінки, наданої судом в цьому рішенні.
За висновками суду, викладеними в цьому рішенні, необхідною умовою для перерахунку пенсії є надання пенсіонером додаткових документів або у зв`язку зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення. З матеріалів справи вбачається та не заперечується сторонами, що до вказаної заяви позивачем не було надано жодних документів, що підтверджують зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення. Відповідач розглянув заяву позивача відповідно до Закону України «Про звернення громадян» та повідомив про відсутність законних підстав для зміни порядку виплати вже перерахованої пенсії. Зазначений лист управління не містить жодних посилань щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу та необхідності надання довідки про розмір грошового забезпечення, а відтак відповідач фактично допустив бездіяльність, яка полягає у нерозгляді заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії.
Після повторного перегляду заяви позивача від 14.02.2020 на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02.12.2020 у справі № 200/8286/20-а 26.02.2021 відповідач прийняв рішенням № 6, яким відмовив позивачу у перерахунку пенсії за вислугу років. Рішення мотивовано ненаданням до заяви про перерахунок пенсії жодного документу, що міг би бути підставою проведення перерахунку пенсії.
Відповідачем не заперечується обставина непроведення індексації пенсії позивача з січня 2015 року по жовтень 2017 року та зазначається про відсутність підстав для її проведення.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі та інших осіб, є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ у редакції, чинній на час звернення позивача за перерахунком пенсії, передбачалось, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч. 3).
У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (ч. 18).
Відповідно до ст. 63 Закону № 2262-ХІІ у редакції, чинній на час звернення позивача за перерахунком пенсії, визначалось, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №3-1).
Відповідно до п. 23 Порядку № 3-1 у редакції, чинній на час звернення позивача за перерахунком пенсії, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону 2262. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з п. 24 цього Порядку про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону 2262-12 уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
У позові зазначено, що на думку позивача відповідачем при обчисленні пенсії на час її призначення відповідно до протоколу за пенсійною справою 0503001473 (МВС) від 01.03.2008 не обрахував надбавку по указу президента, преміальні, дільничний інспектор, безперервна служба, ОУС (ПО+ВЗ+50%).
Водночас, у заявах про перерахунок пенсії, результат розгляду відповідачем яких позивачем оскаржувався у справі № 200/8286/20-а та у даній справі № 200/5797/21 (рішення відповідача від 26.02.2021 за № 6) позивач не просив перерахувати пенсію з моменту її призначення, будь-яких документів, які б свідчили про наявність підстав для проведення перерахунку пенсії не зазначив, документів, які б надавали можливість визначити суму грошового забезпечення особи на посаді, що обіймалася позивачем на час звільнення на час звернення за перерахунком не надав. Позивач не оскаржує правомірність рішень про призначення йому пенсії у 2008 році, а також дій відповідача щодо її обчисленні під час призначення у 2008 році тощо. Посилання позивача на постанову КМУ від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» суд вважає необґрунтованими, оскільки позивач не оскаржує дії відповідача стосовно питання перерахунку або виплати пенсії з 01.01.2016, з 01.01.2018 або з будь-якої іншої дати та з будь-яких підстав, що було б на якого думку обмежно п.п. 1, 2 цієї постанови до моменту визнання їх нечинними (при цьому, перерахунок пенсій МВС передбачався п. 3, на який позивач взагалі не посилається, а не п. 1 цієї постанови). Враховуючи незазначення позивачем у позові будь-яких підстав або документів, що могли б бути причиною для перерахунку пенсії, відсутність обґрунтування протиправності дій відповідача та порушення прав позивача, суд дійшов висновку про відсутність підстав для скасування рішення відповідача від 26.02.2021 за № 6, а отже у задоволенні позовних вимог в цій частині слід відмовити.
Стосовно клопотання позивача про встановлення контролю за виконанням рішення у іншій справі, а саме у справі № 200/8286/20-а, вмотивованого тим, що відповідач неналежним чином виконав його, у зв`язку з чим ним прийнято рішення від 26.02.2021 за № 6, суд зазначає, що відповідно до частини 1 статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Тобто, така заява розглядається тим самим складом судом, яким приймалось рішення по суті заявлених позовних вимог, а відтак заява про встановлення контролю за виконанням рішення суду має подаватись у межах тої справи, в якій прийнято таке рішення суду.
З огляду на таке, суд відмовляє в задоволенні вимог щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення у справі № 200/8286/20-а.
Під час вирішення позовних вимог щодо індексації пенсії позивача суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 64 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей пенсії підвищуються відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".
За змістом статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - це встановлений законом та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до частин першої, шостої статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема: пенсії та оплата праці (грошове забезпечення).
Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Згідно частини першої статті 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка (в редакції Закону № 911-VIII від 24.12.2015 - 103 відсотка).
Відповідно до статті 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 1-1, 4 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, тут і далі - в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексується, зокрема, оплата праці.
У межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються, крім іншого, пенсії.
Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.
У разі коли особа працює та отримує інший грошовий дохід, в першу чергу індексується оплата праці. Якщо така особа працює і одночасно навчається за денною формою навчання або з відривом від виробництва у клінічній ординатурі, аспірантурі і докторантурі, в першу чергу індексується стипендія.
Згідно з пунктом 9 Порядку № 1078 працюючим пенсіонерам в першу чергу індексується сума оплати праці. Індексація пенсії, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачується замість пенсії, проводиться після індексації суми оплати праці на підставі виданої підприємством, установою або організацією, де працює пенсіонер, довідки, в якій зазначається розмір його оплати праці, проіндексована її сума і сума індексації.
У всіх випадках загальний дохід працюючого пенсіонера, який підлягає індексації, не повинен перевищувати прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи.
Підприємства, установи та організації зобов`язані у двотижневий строк після проведення індексації оплати праці подавати органам, які призначають і виплачують пенсію, інформацію про розмір оплати праці працюючого пенсіонера, проіндексовану її суму та суму індексації. На підставі поданої інформації органи, які призначають і виплачують пенсію, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюють перерахунок сум індексації пенсій, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії.
У разі звільнення пенсіонера з роботи власник або уповноважений ним орган подає відповідну довідку органу, який призначає і виплачує пенсію, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, для проведення індексації зазначених виплат згідно з цим Порядком.
Суд зазначає, що аналіз зазначених норм права дає підстави для висновку, відповідно до якого грошовий дохід фізичної особи індексується виключно у межах прожиткового мінімуму, а дохід в частині, що перевищує розмір прожиткового мінімуму індексації не підлягає. При цьому, зазначені межі бази індексації, тобто максимального розміру доходу, який підлягає індексації, встановлений не для кожного окремого виду доходу, який може бути індексовано, а для сукупного грошового доходу в цілому.
Якщо особа одночасно отримує різні види доходу, зокрема заробітну плату та пенсію, то їх індексація здійснюється в порядку черговості, при цьому в першу чергу індексується заробітна плата. Якщо ж заробітна плата перевищує розмір прожиткового мінімуму, то її індексація здійснюється з розміру, що дорівнює прожитковому мінімуму. У цьому випадку індексація сукупного грошового доходу у межах прожиткового мінімуму вважається виконаною, а тому інші доходи, у тому числі пенсія, індексації не підлягають.
Зазначений висновок відповідає прикладу обчислення суми індексації грошових доходів працюючих пенсіонерів, що наведений Кабінетом Міністрів України в додатку №3 до Порядку.
Так, умовою проведення індексації є надання довідки підприємства, де працює особа, в якій зазначається розмір його оплати праці, проіндексована її сума і сума індексації, з урахуванням тих обставин, що заробітна плата працюючого пенсіонера не буде перевищувати прожиткового мінімуму встановленого для працездатної особи.
Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд в постановах від 05.08.2020 у справі № 752/1287/17, від 20.12.2019 у справі № 756/12428/15-а.
Частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Позивач до позову не надав доказів надання відповідачу документів щодо проведення індексації отримуваної ним заробітної плати із визначенням суми індексації, або звільнення, які б свідчили про наявність підстав проведення індексації пенсії.
За таких обставин, суд дійшов висновку про недоведення позивачем наявності підстав для проведення індексації пенсії позивача в період з січня 2015 року по жовтень 2017 року, що свідчить про відсутність підстав для задоволення вимог в цій частині.
Зважаючи на наведене, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Беручи до уваги викладене вище та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про скасування рішення № 6 від 26.02.2021, визнання протиправною бездіяльності щодо індексації пенсії з січня 2015 року по квітень 2016 року і припинення індексації з травня 2016 року по жовтень 2017 року, зобов`язання провести перерахунок пенсії і доплату індексації пенсії з січня 2016 року по вересень 2017 року згідно зі ст. 64 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 № 1078, - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до пп. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Відомості про сторін:
ОСОБА_1 (позивач) - адреса: АДРЕСА_2 ; АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ;
Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (відповідач) - адреса: 84122, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3; ЄДРПОУ 13486010.
Суддя А.С. Михайлик