
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
26 липня 2021 року Справа 160/11914/21
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Тулянцева І.В., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
16 липня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул.Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, код ЄДРПОУ 21910427) при проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2018р. щодо зменшення позивачу розміру пенсії за вислугу років з 90% на 70% грошового забезпечення;
- зобов`язати Головне управління Пенсійний фонд України в Дніпропетровській області (вул.Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, код ЄДРПОУ 21910427) здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсій ОСОБА_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ), у порядку та на розмірах, визначених постановою КМУ від 21.02.2018р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум, починаючи з дати виникнення права на нього без обмеження строку;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул.Набережна Перемоги, 26, м.Дніпро, код ЄДРПОУ 21910427) щодо відмови здійснити перерахунок та виплати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ), пенсії відповідно до наданої довідки Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області від 20.04.2021 №55/11/202-167 про розмір грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу у розмірі 9 460,00 грн., окладу за військовим званням у розмірі 1480,00 грн., надбавки за вислугу років (від пос. окл. та окл. за військ, звання) у розмірі 5 470,00 грн., надбавки за особливості проходження служби (від пос. окл., військ, звання та вислугу років) у розмірі 7 056, 30 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень (від пос. окладу) в розмірі 1 419, 00 грн., доплати військовослужбовцям оперативних підрозділів, які співробітничають з особами залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності (від пос. окладу) в розмірі 1 419, 00 грн., надбавки в/службовцям підрозділів «К» (від пос. окл. та військ, звання) в розмірі 547, 00 грн., премії у розмірі 946,00 грн., загальною сумою 27 797, 30 грн. без обмеження максимального розміру пенсії, передбаченого»;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул.Набережна Перемоги, 26, м.Дніпро, код ЄДРПОУ 21910427) здійснити перерахунок без обмеження максимального розміру пенсії та здійснити виплату ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ), пенсії відповідно до наданої довідки Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області від 20.04.2021р. № 55.11/202-167 про розмір грошового забезпечення у розмірі 90% грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу у розмірі 9 460,00 грн., окладу за військовим званням у розмірі 1480,00 грн., надбавки за вислугу років (від пос. окл. та окл. за військ, звання) у розмірі 5 470,00 грн., надбавки за особливості проходження служби (від пос. окл., військ, звання та вислугу років) у розмірі 7 056,30 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень (від пос. окладу) в розмірі 1 419,00 грн., доплати військовослужбовцям оперативних підрозділів, які співробітничають з особами залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності (від пос. окладу) в розмірі 1 419,00 грн., надбавки в/службовцям підрозділів «К» (від пос. окл. та військ, звання) в розмірі 547,00 грн., премії у розмірі 946,00 грн., загальною сумою 27 797,30 грн. без обмеження максимального розміру пенсії, передбаченого ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", починаючи з дати виникнення права на нього без обмеження строку;
- допустити до негайного виконання рішення суду в межах стягнення пенсії за 1 місяць.
За приписами частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суд зазначає, що відповідно до ч.1 ст.160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування. У позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги (п.4 ч.5 ст.160 КАС України).
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту порушеного права, свободи чи інтересу згідно ч.1 ст.5 КАС України, який має бути сформульований максимально чітко і зрозуміло, оскільки від якості позовної заяви, юридично правильно сформованого змісту позовних вимог залежить і ефективність судового захисту, позаяк суд розглядає адміністративні справи лише в межах позовних вимог.
Натомість, як вбачається зі змісту прохальної частини позовної заяви ОСОБА_1 заявлені останнім до суду позовні вимоги не конкретизовані, у зв`язку з чим, не відповідають визначеної у ч.1 ст.2 КАС України меті адміністративного судочинства у вигляді захисту ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, що також визначено у ч.2 ст.5 КАС України.
У відповідності до статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень; прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Водночас, у вказаних позовних вимогах не конкретизовано з якої дати має суд зобов`язати пенсійний орган здійснювати позивачу перерахунок пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення та на підставі довідки Управління СБУ від 20.04.2021 року №55/11/202-167.
При цьому, слід наголосити, що вимоги позовної заяви повинні бути викладені чітко і зрозуміло, з урахуванням правил, встановлених процесуальним законодавством і узгоджуватись з наданими суду повноваженнями за наслідками розгляду справи, та мають бути спрямовані на захист конкретних прав, свобод та інтересів позивача з зазначенням способу їх захисту, який не допускає неоднозначного, довільного тлумачення змісту позовних вимог і дозволить суду максимально якісно здійснити правосуддя.
Також, суд зазначає, що ч.3 ст.161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Судовий збір позивачем не сплачено, доказів звільнення від сплати судового збору відповідно до закону не надано.
Разом з тим, у позовній заяві позивачем зазначено про відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення у справі. В обгрунтування якого, зазначено, що позивач є пенсіонером, знаходиться в скрутному матеріальному становищі, проте змушений звернутися до суду за захистом соціального права на пенсію, у зв`язку з неправомірними діями органів Пенсійного фонду всіх рівнів, тому є підстави для надання йому відстрочки по оплаті судового збору до ухвалення судового рішення у справі.
Вирішуючи клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору, суд виходить з наступного.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового визначені Законом України "Про судовий збір" від 08.07.2011 року №3674-VI (далі - Закон №3674-VI).
Так, ч.1 ст.8 Закону №3674-VI визначено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік;
2) позивачами є:
- військовослужбовці;
- батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
- одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда;
- члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї;
- особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена;
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті (ч.2 ст.8 Закону №3674-VI).
Наведеною нормою визначено виключний перелік підстав для відстрочення сплати судового збору на певний строк але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. При вирішенні питання про відстрочення сплати суд має враховувати майновий стан позивача, предмет позову, а також чи віднесена особа до визначених пунктом 2 частини 1 статті 8 Закону України "Про судовий збір" категорій осіб.
Таким чином, підстави для відстрочення сплати судового збору відсутні, адже позивачем не надано доказів скрутного матеріального становища, як і не вказано розмір свого доходу (пенсії) за попередній календарний рік для встановлення чи перевищує розмір судового збору 5 % його доходу.
Враховуючи викладене, суд відмовляє в задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору до ухвалення рішення.
Як вбачається з позовної заяви, позивачем визначено свій статус як фізична особа, об`єднано дві вимоги немайнового характеру, а саме визнання протиправними дії відповідача при проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2018р. щодо зменшення позивачу розміру пенсії за вислугу років з 90% на 70% грошового забезпечення та визнання протиправними дії відповідача щодо відмови здійснити перерахунок та виплати пенсії відповідно до наданої довідки Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону №3674-VI, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру (абзац другий частини 3 статті 6 Закон №3674-VI).
Частиною 2 зазначеної статті передбачено, що ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2021 рік” від 15.12.2020 року №1082-IX установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2021 року – 2 270 грн.
За наведених обставин позивачу необхідно сплатити судовий збір у сумі 1 816,00 грн. (2*908,00 грн.) за наступними реквізитами:
отримувач коштів: ГУК у Дн-кiй обл/Чечел.р/ 22030101;
код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37988155;
банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.);
код банку отримувача (МФО): 899998;
рахунок отримувача: UA368999980313141206084004632;
код класифікації доходів бюджету: 22030101;
призначення платежу: *;101; НОМЕР_1 ; Судовий збір, за позовом ОСОБА_1 , Дніпропетровський окружний адміністративний суд.
Частиною 1 статті 169 КАС України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити) (ч.2 ст.169 КАС України).
За викладених обставин, суд приходить до висновку, що позовну заяву слід залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до суду:
- позовної заяви оформленої відповідно до вимог ч.5 ст.160 КАС України із уточненим змістом позовних вимог;
- доказів сплати судового збору у розмірі 1 816,00 грн.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом п`яти днів з дня отримання ухвали суду.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно направити на адресу позивача.
Роз`яснити позивачу, що позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк. Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили в порядку статті 256 КАС України та оскарженню не підлягає.
Суддя І.В. Тулянцева