Рішення № 98572498, 15.07.2021, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.07.2021
Номер справи
120/859/19-а
Номер документу
98572498
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

15 липня 2021 р. Справа № 120/859/19-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Воробйової Інни Анатоліївни,,

за участю:

секретаря судового засідання: Чабан Я.С.

представника відповідача: Дубіцької Т.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю -підприємства "АВІС"

до: Головного управлінняДПС у Вінницькій області

про: визнання протиправним та скасування податкового - повідомлення рішення

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю –підприємство “АВІС” (далі - ТОВП “Авіс”, позивач) із позовом до Головного управління ДФС у Вінницькій області (далі - ГУ ДФС у Вінницькій області, контролюючий орган, відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0108785001 від 28.09.2018 р.

На обґрунтування позовних вимог зазначено, що за наслідком проведеної контролюючим органом камеральної перевірки складено акт, в якому зафіксовано, серед іншого, виявлені порушення п. 201.10 ст. 201 ПК України, а саме, порушено строки реєстрації податкових накладних.

В подальшому податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення, яким нараховано штрафні (фінансові) санкції.

З такими висновками та, відповідно, рішенням позивач не погоджується вказуючи, що в період з 29.03.2016 р. по 14.04.2016 р. позивачем отримувались безпідставні відмови у реєстрації податкових накладних. В квітні 2016 р. під тиском неправомірних дій органу фіскальної служби, товариство подало уточнюючий розрахунок по зобов`язанням з ПДВ у зв`язку із виправленням виявлених помилок за січень, березень 2016 р. Враховуючи, що товариство реєструвало податкові накладні своєчасно, відсутні підстави для застосування штрафних санкцій.

За таких обставин вважає оскаржуване рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Ухвалою від 05.04.2019 р. відкрито провадження у справі і призначено підготовче засідання на 08.05.2019 р.

25.04.2019 р. надійшов відзив, в якому представник відповідача просив відмовити в задоволенні позову та вказав, що позивачем не своєчасно зареєстровано податкові накладні, відтак, штрафні санкції застосовано за наявності на те правових підстав.

08.05.2019 р., 17.05.2019р., 05.06.2019 р., 25.06.2019 р. підготовчі судове засідання відкладались на 17.05.2019 р., 05.06.2019 р., 25.06.2019 р., 03.07.2019 р.

03.07.2019 р. ухвалою суду відмовлено в задоволенні заяви про зупинення провадження у справі та відкладено підготовче засідання на 10.07.2019 р.

Ухвалою суду від 10.07.2019 р. відмовлено в задоволення заяви про відкладення розгляду справи, закінчено підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 18.07.2019 р.

18.07.2019 р. розгляд справи відкладено на 26.07.2019 р.

26.07.2019 р. ухвалою суду зупинено провадження у справі до набрання законної сили рішенням Вінницького окружного адміністративного суду у справі №120/2363/19.

11.06.2021 р. ухвалою суду поновлено провадження у справі та призначено до розгляду на 01.07.2021 р.

01.07.2021 р р. відкладено розгляд справи на 15.07.2021 р. за заявою позивача.

Протокольною ухвалою від 15.07.2021 р. замінено Головне управління ДФС у Вінницькій області на його правонаступника Головне управління ДПС у Вінницькій області (відокремлений підрозділ).

В судове засідання призначене на 15.07.2021 р. позивач не з`явився , про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, заяв/клопотань про поважність причин неявки (з доказами в їх підтвердження0 не надав. Відтак, суд на місці ухвалив про розгляд справи за його відсутності.

Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, заслухавши пояснення представника відповідача, суд встановив наступне.

31.08.2018 р. головним державним ревізором/інспектором ГУ ДФС у Вінницькій області проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВП “Авіс”, за наслідком якої складено акт № 21678/50-01/13304871 від 03.09.2018р., у якому зафіксовано порушення п.201.1.1 ст.201 ПК України, а саме, несвоєчасна реєстрація податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних.

Так, в акті перевірки зазначено, що ТОВ – підприємство "Авіс" порушено визначені п.201.10 ст. 201 Податкового Кодексу України терміни реєстрації податкових накладних, які складені в березні 2016 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Не погоджуючись із висновками акту товариством подало до ГУ ДФС у Вінницькій області заперечення, за наслідком розгляду яких листом від 25.09.2018 р. №10426/10/02-32-50-05 від 25.09.2018 р. повідомлено про залишення без змін висновків акту перевірки, а заперечення - без задоволення.

На підставі даного акту прийнято податкове повідомлення - рішення №0108785001 від 28.09.2018 р. про застосування штрафу у розмірі211 856, 46 грн., яке оскаржено до ДФС України. За наслідком розгляду скарги рішенням від 07.12.2018 р. відмовлено в задоволенні скарги.

Дані обставини та не погодження із спірним рішенням, стали підставою для звернення до суду.

Оцінюючи правомірність оскаржуваного рішення, суд виходить з наступного.

Згідно пункту 201.1 статті 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов`язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Платник податку має право зареєструвати податкову накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, в якій загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.

Якщо сума, визначена відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов`язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

У разі допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов`язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 цього Кодексу, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець/продавець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця/покупця. Таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або допущено помилки при зазначенні обов`язкових реквізитів податкової накладної та/або порушено граничні терміни реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв`язку з придбанням таких товарів/послуг, або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.

Отже, як видно платник податку зобов`язаний скласти та зареєструвати податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін

В свою чергу, механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї (далі - податкова накладна та/або розрахунок коригування), до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Реєстр), звіряння даних, що містяться у виданих платникам податку на додану вартість - отримувачам (покупцям) товарів (послуг) податковій накладній та/або розрахунку коригування, з відомостями, які містяться у Реєстрі, визначається Порядком ведення реєстру податкових накладних, який затверджений постановою КМУ від 29 грудня 2010 р. № 1246 (далі- Порядок №1246).

Подання податкової накладної та/або розрахунку коригування ДФС в електронній формі здійснюється відповідно до Порядку підготовки і подання податкових документів в електронній формі засобами телекомунікаційного зв`язку, затвердженого в установленому порядку ( п. 1 Порядку №1246).

Відповідно до пункту 2 Порядку №1246, внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування, до Реєстру (далі - реєстрація) здійснюється шляхом подання протягом операційного дня зазначених документів в електронній формі ДФС з використанням електронного цифрового підпису та внесення відповідних відомостей до Реєстру.

Пунктом 5 Порядку №1246 визначено, що постачальник (продавець) складає податкову накладну та/або розрахунок коригування у форматі (відповідно до стандарту), затвердженому в установленому порядку, з використанням спеціалізованого програмного забезпечення.

Положеннями пунктів 8-11 Порядку №1246 для підтвердження прийняття податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації платникові податку, який здійснює реєстрацію, видається квитанція в електронній формі, у якій наводяться реквізити зазначених документів, відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому в установленому порядку, результати перевірки електронного цифрового підпису, інформація про постачальника (продавця) товарів (послуг), дата і час прийняття, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова накладна та/або розрахунок коригування. Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис ДФС, підлягає шифруванню та надсилається платникові податку, який здійснює реєстрацію, засобами телекомунікаційного зв`язку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається у ДФС.

Причиною відмови у прийнятті податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації є:

1) наявність помилок під час заповнення податкової накладної;

2) відсутність в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;

3) факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;

4) порушення вимог щодо наявності суми податку, обчисленої відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1Податкового кодексу України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);

5) порушення вимог, установлених пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 Податкового кодексу України.

Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис ДФС, підлягає шифруванню та надсилається протягом операційного дня платникові податку засобами телекомунікаційного зв`язку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.

Датою та часом подання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі ДФС є дата та час, зазначені у квитанції про їх прийняття (підтвердження реєстрації) або неприйняття.

Квитанція, що підтверджує факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування, надсилається протягом операційного дня платникові податку.

Із процитованих норм видно, що для підтвердження прийняття/ неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації платникові податку, який здійснює реєстрацію, видається квитанція в електронній формі.

Пунктом 120.1.1 статті 120.1 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.

Системний аналіз статті 201, пункту 1201.1 статті 1201 ПК України дає підстави для висновку про те, що порушення платником податку на додану вартість граничного строку реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є підставою для застосування до такого платника штрафу, за виключенням випадку порушення строку реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю) та складена на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.

Як встановлено судом та зазначалось вище, у період з березня 2016 року по квітень 2016 року Товариством з обмеженою відповідальністю –підприємство “АВІС” зареєстровано ряд податкових накладних, однак із порушенням граничного строку їх реєстрації. Такі порушення з зазначенням й кількості днів затримки реєстрації ПН/РК в ЄДРПН відображені у акті камеральної перевірки від 3.09.2018 р. № 21678/50-01/13304871.

При цьому, судом не приймаються до уваги доводи представника позивача про своєчасну подачу ПН на реєстрацію та, як наслідок, відсутність підстав для застосування штрафних санкцій, оскільки, як видно із матеріалів справи, зокрема, квитанцій контролюючого органу, накладні, що подані товариством в березні /квітні 2016 року не прийнято та не зареєстровано.

Податкове законодавства, як зазначалось вище, встановлює відповідальність саме за несвоєчасну реєстрацію ПН, а не за несвоєчасну подачу.

Одночасно, суд вказує на те, що хоча й рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 13.11.2019 р. у справі №120/2363/19-а, яке набрало законної сили, визнано протиправними дії Державної фіскальної служби України щодо припинення реєстрації податкових накладних товариства з обмеженою відповідальністю - підприємство "Авіс" у період з 29 березня 2016 року по 14 квітня 2016 року, однак таким не вирішено питання щодо реєстрації податкових накладних датою їх первинного подання.

А отже, факт порушення граничного строку реєстрації податкових накладних у період з березня 2016 року по квітень 2016 року знайшов своє підтвердження та не спростований позивачем.

За таких обставин, суд доходить висновку, що податкове повідомлення - рішення №0108785001 від 28.09.2018 р. прийнято за наявності на те правових підстав, відтак, є правомірним та не підлягає скасуванню.

Оцінюючи спірне рішення , суд також зазначає про наступне.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи вище наведене, на думку суду, підстави вважати, що відповідач при прийнятті оскаржуваних рішень діяв не в межах та не у спосіб визначений чинним законодавством -відсутні.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності оскаржуваних рішень та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що встановлені у справі обставини не підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а відтак, в задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що особі, що не є суб`єктом владних повноважень у разі відмови у задоволені позову судовий збір не відшкодовуються.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

в задоволенні позову відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю –підприємство «АВІС» (вул. Пирогова , 150, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 13304871).

Відповідач: Головне управління ДПС у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, код 44069150 ).

Копію рішення у повному обсязі сторони можуть одержати: 26.07.2021 р.

Суддя Воробйова Інна Анатоліївна