
Справа № 727/4123/21
Провадження № 2-а/727/81/21
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 липня 2021 року м.Чернівці
Суддя Шевченківського районного суду м. Чернівці Чебан В.М. розглянувши адміністративну позовну заяву ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Чернівецькій області про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності та відшкодування матеріальної (немайнової) шкоди, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Шевченківського районного суду м. Чернівці із адміністративною позовною заявою про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності та відшкодування матеріальної (немайнової) шкодидо відповідача УПП в Чернівецькій області.
Згідно адміністративних позовних вимог позивач просить суд скасувати постанову серії БАА №495126 від 05.04.2021 року, якою позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.126 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 425 грн.; стягнути з відповідача на його користь судові витрати; а також стягнути з відповідача на його користь немайнову шкоду в сумі 2000 грн.
З`ясувавши обставини справи, всебічно, повно, об`єктивно та безпосередньо дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку про часткову відмову у відкритті провадження в адміністративній справі про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності та відшкодування матеріальної (немайнової) шкоди з таких підстав.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Пунктом 1 частини 1 статті 20 КАС України передбачено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
При цьому, пункт 3 частини 2 статті 19 КАС України передбачає, що юрисдикція адміністративних судів не поширюється на справи про накладення адміністративних стягнень, крім випадків, визначених цим Кодексом.
З огляду на наведене, компетенція адміністративних судів поширюється лише на спори щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, яким відповідно до ст.213 КУпАП надано право вирішувати справи про адміністративні правопорушення, а також інших суб`єктів владних повноважень, які наділені повноваженнями щодо участі у здійсненні провадження у таких справах.
Предметом спору у даній справі є скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності та відшкодування немайнової шкоди.
Так, спір, що виник у зв`язку зі оскарження постанови про адміністративне правопорушення, не підлягає розгляду в окружному адміністративному суді, оскільки відповідач при складанні відповідної постанови здійснює не публічно-владні управлінські функції, а процесуальні дії, оцінка яким надається під час розгляду справи в місцевому загальному суді, як адміністративному.
Разом з тим, щодо позовної вимоги про стягнення з Управління патрульної поліції в Чернівецькій області матеріальної (немайнової) шкоди на користь ОСОБА_1 у розмірі 2000,00 грн., суд зазначає наступне.
Статтею 56 Конституції України гарантовано право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної чи моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.
Стаття 1176 ЦК України закріплює приписи про відшкодування шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю спеціальних суб`єктів.
Тому приписи статті 1176 ЦК України є спеціальними щодо приписів статей 22, 23, 1166 і 1167 цього кодексу та визначають випадки, в яких може бути заявлена позовна вимога про відшкодування шкоди, завданої рішеннями, діями чи бездіяльністю Управління патрульної поліції в Чернівецькій області.
Згідно ч.1 ст.1173 Цивільного кодексу України шкода, завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування при здійсненні ними своїх повноважень, відшкодовується державою, Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цих органів.
Відповідно до ч.1 ст.1174 Цивільного кодексу України, шкода, завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю посадової або службової особи органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування при здійсненні нею своїх повноважень, відшкодовується державою, Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цієї особи.
З системного аналізу вказаної норми, суд приходить до висновку, що для відшкодування шкоди, завданої фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю посадової або службової особи не є кваліфікуючою ознакою наявність вини цієї особи, але право на відшкодування шкоди законодавством пов`язується з підставами виникнення шкоди, завданої незаконними діями, та умовами виникнення права на його відшкодування.
Згідно ч.5 ст.21 КАС України вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб`єктів публічно-правових відносин, або вимоги про витребування майна, вилученого на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше такі вимоги вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.
Крім того, суд зазначає, що згідно ч.3 ст.286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право:
1) залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення;
2) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи);
3) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення;
4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Тобто, місцевий загальний суд при розгляді справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальностіне наділений повноваженнями щодо прийняття рішення про стягнення моральної шкоди у справах стосовно притягнення до адміністративної відповідальності.
Таким чином вимога про стягнення з Управління патрульної поліції в Чернівецькій області матеріальної (немайнової) шкоди на користь ОСОБА_1 у розмірі 2000,00 грн є похідною від вимоги про скасування постанови серії БАА №495126 від 05.04.2021 року, якою ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 425,00 грн. за ч.1 ст.126 КУпАП, задоволення якої залежить від задоволення основної вимоги та з урахуванням приписів ч.5 ст.21, ч.3 ст.286 КАС України повинна розглядатись в порядку цивільного судочинства.
Згідно п.1 ч.1 ст.170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Враховуючи вищезазначене, у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Чернівецькій області про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності та відшкодування матеріальної (немайнової) шкоди в частині відшкодування матеріальної (немайнової) шкоди - необхідно відмовити.
На підставі викладеного та керуючись ст.2, 17, 18, 21, п.1 ч.1 ст.109, 170, 286 КАС України, суддя, -
УХВАЛИВ:
У відкритті провадження за адміністративною позовною заявою ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Чернівецькій області про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності та відшкодування матеріальної (немайнової) шкоди в частині відшкодування матеріальної (немайнової) шкоди - відмовити.
Надіслати позивачу ОСОБА_1 копію даної ухвали.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції може бути подана протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд міста Чернівці. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.
СУДДЯ: