
Дата документу 16.07.2021
Справа № 937/4680/21
Провадження №2-о/937/391/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 липня 2021 року м. Мелітополь
Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області у складі:
головуючого - судді Бахаєв І.М.,
за участю секретаря судового засідання - Драгун В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Мелітопольський відділ обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, про встановлення факту, що має юридичне значення,
В С Т А Н О В И В:
В травні 2021 року заявник ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення факту що має юридичне значення, а саме, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , отримував заробітну платну за період роботи з 01.01.1986 по 31.12.1990 у «Кримської ПМК-238», у розмірі згідно довідки про заробітну платну від 18.09.2020 № 9, виданої АТ «Кримська ПМК-238» м. Сімферополь, АР Крим.
В обґрунтування заяви ОСОБА_1 зазначає, що з 2017 року він є пенсіонером за віком. 06.05.1981 був прийнятий на роботу в Кримську пересувну механізовану колону №238 тресту "Укрколгоспспецбуд" на посаду «машиніста - екскаватора п`ятого розряду». 05.08.1990 був звільнений з посади за власним бажанням. В 2016 році він звернувся до Мелітопольського пенсійного фонду для оформлення пенсії за віком. В 2017 року йому призначили пенсію за віком, але при її розрахунку не були враховані йогої доходи за час роботи в Кримському ПМК №238, оскільки до матеріалів пенсійної справи необхідне надати довідки на підтвердження вищезазначених обставин. Оскільки в наслідок тимчасової окупації території АР Крим, заявник не мав можливості в`їхати на її територію, тому засобами поштового зв`язку у листопаді 2020 року, через територію РФ заявник отримав з архіву колишнього Кримського ПМК №238 довідку про заробітну плату за період з 01.01.1986 по 21.12.1990 та історичну довідку про реорганізацію підприємства. 05.11.2020 заявник звернувся до відділу з призначення та перерахунку пенсії №10 ГУ ПФУ в Запорізькій області, з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням вищезазначеної довідки про заробітну плату. Однак, працівники відділу відмовилися приймати довідки, видані на непідконтрольних Україні територіях, та не здійснили перерахунок пенсії. У зв`язку з чим, заявник вимушений звернутися до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, викладені в заяві вимоги підтримає та просить суд їх задовольнити.
Представник заінтересованої особи - Мелітопольський відділ обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області в судове засідання не з`явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином, про що свідчить підтвердження про отримання судової повістки, шляхом направлення на офіційну електронну адресу заінтересованої особи.
Суд, вивчивши матеріали справи та всебічно проаналізувавши обставини в їх сукупності, дав оцінку зібраним по справі доказам, виходячи зі свого внутрішнього переконання, яке ґрунтується на повному, об`єктивному та всебічному з`ясування обставин справи, прийшов до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Заявник ОСОБА_1 , громадянин України, народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Селитренне Харабалинського району Астраханської області.
ОСОБА_1 з 2017 року є пенсіонером за віком, що підтверджується копією пенсійного посвідчення виданого 24.01.2017/а.с.9/.
Заявник ОСОБА_1 06.05.1981 на підставі наказу №37-а від 04.05.1981 був прийнятий на роботу в Кримську пересувну механізовану колону №238 тресту "Укрколгоспспецбуд" на посаду «машиніста - екскаватора п`ятого розряду», що підтверджується копією трудової книжки/а.с.10/.
05.08.1990 на підставі наказу №84-к від 11.08.1992 ОСОБА_1 був звільнений з посади за власним бажанням, що підтверджується копією трудової книжки/а.с.10/.
В 2016 році заявник ОСОБА_1 звернувся до Мелітопольського об`єднаного управління пенсійного фонду України в Запорізькій області для оформлення пенсії за віком.
В 2017 році ОСОБА_1 призначили пенсію за віком, але при її розрахунку не були враховані його доходи за час роботи в Кримському ПМК №238, оскільки до матеріалів пенсійної справи необхідне надати відповідні довідки на підтвердження вищезазначених обставин.
Оскільки в наслідок тимчасової окупації території АР Крим, заявник ОСОБА_1 не мав можливості в`їхати на її територію, тому засобами поштового зв`язку у листопаді 2020 року він отримав з архіву колишнього Кримського ПМК №238 довідку про заробітну плату № 9 від 18.09.2020 за період з 01.01.1986 по 21.12.1990 та історичну довідку про реорганізацію підприємства №6 від 18.09.2020/а.с.12, 13/.
05.11.2020 заявник ОСОБА_1 звернувся до відділу з призначення та перерахунку пенсії № 10 ГУ ПФУ в Запорізькій області із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням вищезазначеної довідки про заробітну плату.
24.11.2020 Мелітопольським відділу ГУ ПФУ в Запорізької області відмовлено ОСОБА_1 у прийнятті довідки, видані на непідконтрольних Україні територіях/а.с.17/.
Перерахунок пенсії з урахуванням вищезазначеної довідки про заробітну плату, заявнику ОСОБА_1 не здійснено.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Згідно абз.5 ч.І ст. 40 Закону України № 1058-ІУ, заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
До заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір) - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону України № 1058-ІУ, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок № 22-1).
Згідно п.2.1 Порядку №22-1, для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 3, 4 до Положення). За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Відповідно до пункту 4.1 Порядку №22-1, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Згідно з пунктом 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію: перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Відповідно до ст. 101 ЗУ "Про пенсійне забезпечення", органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Згідно із частиною 3 статті 44 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Відповідно до пункту 2.10 Порядку № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" від 15.04.2014року № 1207-VII, тимчасово окупована територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Згідно зі ч. 1 ст. 17 вищезазначеного закону у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
За змістом ст. 18 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Правовий статус органів та посадових осіб, які діють на території України та створені і проводять свою діяльність не у відповідності із законодавством України, визначено, зокрема, Законом № 1207-VII.
У рішенні від 08 липня 2004 року у справі "Ілашку та інші проти Молдови та Росії", ЄСПЛ, задовольняючи позов щодо Молдови, визнав, що Уряд Молдови, який є єдиним законним Урядом Республіки Молдова за міжнародним правом, не здійснював влади над частиною своєї території, яка перебуває під ефективним контролем "Молдавської Республіки Придністров`я". Однак, навіть за відсутності ефективного контролю над Придністровським регіоном, Молдова все ж таки має позитивне зобов`язання за статтею 1 Конвенції вжити заходів, у рамках своєї влади та відповідно до міжнародного права, для захисту гарантованих Конвенцією прав заявників.
Враховуючи, що рішення ЄСПЛ є джерелом права та обов`язковими для виконання Україною відповідно до статті 46 Конвенції, суди при розгляді справ зобов`язані враховувати практику ЄСПЛ, у тому числі і рішення в справах "Пічкур проти України", "Ілашку та інші проти Молдови та Росії" як джерело права відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини".
Таким чином, з урахуванням даних довідки про заробітну плату від 18.09.2020 №9 виданої Акціонерним товариством «Кримська ПМК-238» м. Сімферополь АР Крим, яка підтверджує розмір заробітної плати, яку заявник ОСОБА_1 отримував на підприємстві у період з 1986 року по 1990 рік, під час судового розгляду доведено факт отримання заявником вказаної у довідки заробітної плати.
За таких обставин, оскільки законом не визначено іншого, крім судового порядку встановлення факту, що має юридичне значення, який просить встановити заявник ОСОБА_1 та підтверджується письмовими матеріалами справи, суд приходить до висновку, що вимоги заявника є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 12, 13, 19, 81, 274, 277, 258, 265, 268, 293, 315, 319, 352, 354 ЦПК України, ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», суд
У Х В А Л И В :
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Мелітопольський відділ обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.
Встановити юридичний факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , отримував заробітну плату за період з 01 січня 1986 року по 31 грудня 1990 року у «Кримська ПМК-238», у розмірі згідно довідці про заробітну плату від 18 вересня 2020 року № 9, виданої Акціонерним товариством «Кримська ПМК-238» м. Сімферополь, АР Крим.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду шляхом подачі в 30-денний строк апеляційної скарги.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повні дані учасників справи:
заявник - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ;
заінтересована особа - Мелітопольський відділ обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, місцезнаходження за адресою: Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Івана Алексєєва, 2.
СУДДЯ: І.М. БАХАЄВ