
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Вн. №27/274
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14:48
19 липня 2021 року м. Київ № 640/11883/21
за позовомУправління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "СПОРТ 23" прозастосування заходів реагуванняСуддя О.В.Головань
Секретар І.В.Галаган
Представники:
Від позивача: Павленко Д.В., Парфенюк А.В.
Від відповідача: не з`яв.
Обставини справи:
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "СПОРТ 23" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, а саме: заборонити подальшу експлуатацію адміністративної будівлі, будівель ламельного цеху з сушкою, котельні та будівлі цеху переробки деревини ТОВ "СПОРТ 23" за адресою: Житомирська область, Попільнянський район, смт Попільня, вулиця Каштанова, 43.
В судовому засіданні 19.07.2021 р. оголошено резолютивну частину рішення про задоволення позовних вимог.
Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -
ВСТАНОВИВ:
На підставі наказу від 21.01.2021 р. №32 Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області "Про проведення позапланових перевірок" вирішено провести позапланову перевірку у сфері техногенної та пожежної безпеки ТОВ "СПОРТ 23" за адресою: 13501, Житомирська обл., Попільнянський район, смт Попільня, вул. Каштанова, 43) з терміном проведення 04.02-10.02.2021 р.
Перевірка вказаного об`єкта проведена у період у період 04.02-10.02.2021 р. згідно посвідчення на проведення перевірки від 01.02.2021 р. №6, про що складено акт №5 від 10.02.2021 р.
Під час перевірки був присутній директор ТОВ "СПОРТ 23" Артемчук Д.В.
Згідно акту встановлено наступні порушення норм пожежної і техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей у кількості 20, зокрема,
1. Територія товариства не забезпечена зовнішнім пожежним водопостачанням відповідно до ДБН В.2.5-74:2013 "Водопостачання. Зовнішні мережі та споруди" на порушення п. 4 р. І ППБУ, п. 6.2.4, 6.2.5 табл. 5 ДБН В.2.5-74:2013;
2. Спеціальні місця для паління цигарок не обладнано відповідно до вимог на порушення п. 1.19 гл. 1 р. ІІІ ППБУ;
3. Дерев`яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) адміністративної будівлі та будівлі з підсобними приміщеннями не оброблено засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності на порушення п. 2.5 гл. 2 р. ІІІ ППБУ;
4. В приміщеннях адміністративної будівлі, під накриттям входу до адміністративної будівлі, цеху переробки деревини з`єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів не здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів на порушення п. 1.6 гл. 1 р. І ППБУ;
5. У приміщенні котельні використовуються тимчасові електричні мережі на порушення п. 1.18 гл. 1 р. IV ППБУ;
6. У приміщенні котельні застосовуються подовжувачі, які не відповідають вимогам ПУЕЮ що пред`являються до переносних (пересувних) електропроводок на порушення п. 1.8 г. 1 р. IV ППБУ;
7. У коридорі та кабінеті адміністративної будівлі електричні розетки та вимикачі встановлено на горючі основи (конструкції) без підкладання під них суцільного негорючого матеріалу на порушення п. 1.7 гл. 1 р. IV ППБУ;
8. Не проведено заміри опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж від короткого замикання на порушення п. 1.20 гл. 1 р. IV ППБУ;
9. На будівлі цеху переробки деревини система блискавкозахисту в несправному стані (струмовідвідник не заземлено) на порушення п. 1.21 гл. 1 р. IV ППБУ;
10. Будівля ламельного цеху з сушкою не обладнана пристроями блискавкозахисту відповідно до вимог ДСТУ EN 62305:2012 "Блискавкозахист" на порушення п. 1.21 гл. 1 р. IV ППБУ;
11. Будівлі ламельного цеху з сушкою, котельні та цеху переробки деревини підприємства не обладнані системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 "Система протипожежного захисту" на порушення п. 1.2 гл. 1 р. IV ППБУ.
Акт підписано представником відповідача без пояснень і зауважень.
Згідно ч. 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожеженебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Оскільки виявлені порушення створюють загрозу життю та здоров`ю людей, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "СПОРТ 23" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, а саме: заборонити подальшу експлуатацію адміністративної будівлі, будівель ламельного цеху з сушкою, котельні та будівлі цеху переробки деревини ТОВ "СПОРТ 23" за адресою: Житомирська область, Попільнянський район, смт Попільня, вулиця Каштанова, 43.
Позивач - Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області - вважає, що порушення вимог законодавства є такими, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей, тому підтримує позовні вимоги.
Також представником позивача повідомив, що після проведення позапланової перевірки відповідач не звертався з заявами щодо проведення позапланової перевірки щодо усунення виявлених порушень.
Відповідач - Товариства з обмеженою відповідальністю "СПОРТ 23" - відзиву на позов не надав.
Проаналізувавши матеріали, справи суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення з таких підстав.
Згідно ст. 64 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.12 р. № 5403-VI центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: 1) органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; 2) органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; 3) підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.
Згідно ст. 65 Кодексу № 5403-VI центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) з питань, які визначені частиною першою статті 64 цього Кодексу щодо: 1) центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, інших державних органів та органів місцевого самоврядування.
Згідно ст. 66 Кодексу № 5403-VI центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Згідно ч. 1 ст. 67 Кодексу № 5403-VI до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить:
1) здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб`єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у статті 65 цього Кодексу; 11) складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень; 12) звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.
Згідно ч. 2 ст. 68 Кодексу № 5403-VI у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Згідно ч. 7 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
В даному випадку позапланова перевірка у сфері техногенної та пожежної безпеки ТОВ "СПОРТ 23" за адресою: 13501, Житомирська обл., Попільнянський район, смт Попільня, вул. Каштанова, 43) з терміном проведення 04.02-10.02.2021 р., про що складено акт №5 від 10.02.2021 р., проведена на підставі наказу від 21.01.2021 р. №32 Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області "Про проведення позапланових перевірок", згідно посвідчення на проведення перевірки від 01.02.2021 р. №6.
В часу проведення перевірки відповідачем не вжито заходів щодо усунення виявлених порушень, тоді як об`єкт перевірки становить собою лісопильне та стругальне виробництво, що є об`єктом з високим ступенем ризику.
Наведені у акті перевірки порушення у сфері техногенної та пожежної безпеки очевидно створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей, у зв`язку з чим позовні вимоги підлягають до задоволення.
На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 255, 257-262, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, а саме: заборонити подальшу експлуатацію адміністративної будівлі, будівель ламельного цеху з сушкою, котельні та будівлі цеху переробки деревини Товариства з обмеженою відповідальністю "СПОРТ 23" за адресою: Житомирська область, Попільнянський район, смт Попільня, вулиця Каштанова, 43.
3. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
4. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Головань
Повний текст рішення
виготовлено і підписано 26.07.2021 р.