
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 липня 2021 року Чернігів Справа № 620/2040/21
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Непочатих В.О.,
при секретарі Борисенко А.А.,
за участю представника позивача Шамка О.Б., представника відповідача Протченко О.М., розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Чернігівській області про визнання протиправними та скасування вимог про сплату боргу,
В С Т А Н О В И В:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області, в якому просить:
- визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 13.05.2019 № Ф-1358-17 У, винесену Чернігівським управлінням Головного управління ДФС у Чернігівській області;
- визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 14.02.2020 № Ф-1358-17 У, винесену Головним управлінням ДПС у Чернігівській області.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що самостійно нарахована та задекларована сума єдиного внеску була своєчасно та в повному обсязі сплачена ним до бюджету, а тому як станом на 13.05.2019, так і станом на 14.02.2020 у нього відсутня заборгованість з ЄСВ в сумі 32933,38 грн. та в сумі 8262,54 грн., які відображені в оскаржуваних вимогах про сплату боргу. Також зазначає, що у 2018-2020 роках відповідачем не проводилися будь-які перевірки у відношенні позивача, які б могли бути підставою для винесення вимоги про сплату боргу (недоїмки), а тому вважає оскаржувані ним вимоги протиправними та такими, що підлягають скасуванню.
Відповідач подав відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову, посилаючись на те, що згідно даних інформаційної системи «Податковий блок» позивачем подано Звіт за формою згідно з таблицею 2 Додатка 5 за 2018 рік (№ 26827 від 11.02.2019), із зазначенням типу «Початковий», в якому самостійно визначено базу нарахування єдиного внеску та суму до сплати. Згідно даних інтегрованої картки платника станом на 13.05.2019 заборгованість з єдиного внеску становила 35687,56 грн., в тому числі, нарахована згідно Звіту за 2018 рік на загальну суму 32933,38 грн. (з урахуванням сплати) та нарахована за перший квартал 2019 року на суму 2754,18 грн. Зважаючи на вищезазначену інформацію станом на 13.05.2019 відповідно картки особового рахунку платника по платежу 71040000 (єдиний внесок) обліковувалася загальна сума боргу в розмірі 35687,56 грн., тому відповідачем було сформовано та направлено вимогу № Ф-1358-17 У від 13.05.2019 на суму самостійно узгоджених нарахувань в розмірі 32933,38 грн. (з урахуванням сплати). Враховуючи черговість зарахування платежів згідно черговості виникнення заборгованості, а також враховуючи той факт, що постійно нараховується пеня та штрафні санкції за несвоєчасне погашення заборгованості, станом на 14.02.2020 утворилася заборгованість в розмірі 8262,34 грн., що не входила у суму попередньої вимоги, на яку також було винесено вимогу № Ф-1358-17 У від 14.02.2020. Відповідач стверджує, що приймаючи оскаржувані вимоги діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений чинним законодавством України.
Позивачем подано відповідь на відзив, в якій просить задовольнити позовні вимоги та додатково звернув увагу суду на обставини, викладені в позовній заяві. Також зазначив, що платник податків не може нести відповідальність за неправильність відображення відповідачем інформації в базі даних «Податковий блок», оскільки звітність подавалась на паперових носіях, вводилась працівниками відповідача, і позивач не має права доступу до вказаної бази (не є її адміністратором та/або користувачем). Вказує, що підставою для відповідальності є саме несплата чи несвоєчасна сплата єдиного соціального внеску, а не відображення облікових даних в інформаційних системах контролюючого органу.
Процесуальні дії у справі: ухвалою суду від 07.07.2021, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, замінено відповідача у справі з Головного управління ДПС у Чернігівській області (код ЄДРПОУ 43143966), його правонаступником - Головним управління ДПС у Чернігівській області (код ЄДРПОУ ВП 44094124).
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 є фізичною особою-підприємцем та перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Чернігівській області, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 11.10.2017 (а.с. 6).
З 01.11.2017 позивач зареєстрований платником єдиного податку 2 групи, що підтверджується витягом з реєстру платників єдиного податку від 11.10.2017 № 1725223403624 (а.с. 7).
Позивачем було подано звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2018 рік (форма № Д5) від 10.02.2019 (а.с. 10)
Згідно поданого звіту річна сума отриманого доходу складає 44676,00 грн, а щомісячна складає 3723,00 грн. Сума єдиного внеску була нарахована позивачем в розмірі 22% від мінімальної заробітної плати, встановленої на 2018 рік, та склала 819,06 грн. за один календарний місяць.
Як вбачається з виписки по рахунку, самостійно визначена сума єдиного внеску була сплачена до бюджету, а саме: за січень 2018 року в розмірі 819,06 грн. - 18.01.2018; за лютий 2018 року в розмірі 819,06 грн - 19.02.2018; за березень 2018 року в розмірі 819,06 грн. - 19.02.2018; за квітень 2018 року в розмірі 819,06 грн. - 19.02.2018; за травень 2018 року в розмірі 819,06 грн. - 15.05.2018; за червень 2018 року в розмірі 819,06 грн. - 19.07.2018; за липень 2018 року в розмір 819,06 грн. - 19.07.2018; за серпень 2018 року в розмірі 819,06 грн. - 03.08.2018; за вересень 2018 року в розмірі 819,06 грн. - 06.09.2018; за жовтень 2018 року в розмірі 819,06 грн. - 05.10.2018; за листопад 2018 року в розмір 819,06 грн. - 06.11.2018; за грудень 2018 року в розмірі 819,06 грн. - 05.12.2018 (а.с. 11-15).
Крім того, як вбачається із поданого Звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2019 (форма № Д5) від 10.02.2020, річна сума отриманого доходу складає 50076,00 грн., а щомісячна - 4173,00 грн. Сума єдиного внеску була нарахована позивачем в розмірі 22% від мінімальної заробітної плати, встановленої на 2019 рік, і склала - 918,06 грн. за один календарний місяць (а.с. 16).
Самостійно визначена сума єдиного внеску також була сплачена до бюджету, що підтверджується виписками з поточного рахунку та платіжними дорученнями, а саме: за січень 2019 року в розмірі 918,06 грн. - 18.01.2019; за лютий 2019 року в розмірі 918,06 грн. - 08.02.2019; за березень 2019 року в розмірі 918,06 грн. - 04.03.2019; за квітень 2019 року в розмірі 918,06 грн. - 03.04.2019; за травень 2019 року в розмірі 918,06 грн. - 27.05.2019; за червень 2019 року в розмірі 918,06 грн. - 10.06.2019; за липень 2019 року в розмірі 918,06 грн. - 05.07.2019; за серпень 2019 року в розмірі 918,06 грн. - 05.08.2019; за вересень 2019 року в розмірі 918,06 грн. - 19.09.2019; за жовтень 2019 року в розмірі 918,06 грн. - 18.10.2019; за листопада 2019 року в розмірі 918,06 грн. - 19.11.2019; за грудень 2019 року в розмірі 918,06 грн. - 17.12.2019 (а.с. 17-22).
13.05.2019 Чернігівським управлінням Головного управління ДФС у Чернігівській області винесено вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ф-1358-17 У суму 32933,30 грн. (а.с. 8).
В подальшому, 14.02.2020 Головним управлінням ДПС у Чернігівській області винесено вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ф-1358-17 У на суму 8262,54 грн. (а.с. 9).
Вважаючи вказані вимоги про сплату боргу (недоїмки) протиправними, а свої права порушеними, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464-VI) визначені правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Пунктом 2 частини першої статті 1 Закону № 2464-VI встановлено, що єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно з частиною четвертою статті 8 Закону № 2464-VI порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування - Податковим кодексом України та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Так, відповідно до підпункту 14.1.1-1. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України адміністрування податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та інших платежів відповідно до законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи - це сукупність рішень та процедур контролюючих органів і дій їх посадових осіб, що визначають інституційну структуру податкових та митних відносин, організовують ідентифікацію, облік платників податків і платників єдиного внеску та об`єктів оподаткування, забезпечують сервісне обслуговування платників податків, організацію та контроль за сплатою податків, зборів, платежів відповідно до порядку, встановленого законом.
Відповідно до абзаців четвертого та сьомого пункту 1 частини першої статті 4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є: фізичні особи, які забезпечують себе роботою самостійно, та фізичні особи, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту); підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, військові частини та органи, які виплачують грошове забезпечення, допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу у зв`язку з вагітністю та пологами, допомогу, надбавку або компенсацію відповідно до законодавства для таких осіб.
За приписами пунктів 1, 6 частини другої статті 6 Закону № 2464-VI платник єдиного внеску зобов`язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність та сплачувати до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування. У разі надсилання звітності поштою вона вважається поданою в день отримання відділенням поштового зв`язку від платника єдиного внеску поштового відправлення із звітністю.
Згідно вимог статті 7 Закону № 2464-VI єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок (частина третя статті 9 Закону № 2464-VI).
Положеннями пункту 6 частини першої статті 1, частини третьої статті 25 Закону № 2464-VI передбачено, що сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою та стягується з нарахуванням пені та штрафів.
Відповідно до пункту 2 частини одинадцятої статті 25 Закону № 2464 за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Одночасно на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Нарахування пені, передбаченої Законом № 2464, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно (частини десята, тринадцята статті 25 Закону № 2464).
Процедура, форма, строки подання звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування регулюються Порядком формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженим наказом Міністерства фінансів України 14.04.2015 № 435 (далі - Порядок № 435).
За приписами пункту 2 розділу ІІІ Порядку № 435 фізичні особи - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, формують та подають до органів доходів і зборів Звіт самі за себе один раз на рік до 10 лютого року, що настає за звітним періодом. Звітним періодом є календарний рік. Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску подається за формою № Д5 згідно з додатком 5 до цього Порядку із зазначенням типу форми «початкова».
За встановленими обставинами, позивачем подано звіт, визначений Порядком № 435, за 2018 рік, в якому визначено зобов`язання зі сплати єдиного внеску в розмірі 22% від мінімальної заробітної плати встановленої на 2018 рік, і склала 819,06 грн. за один календарний місяць. Інформація з поданої позивачем звітності за 2018 рік на паперових носіях, була введена (перенесена) до бази даних «Податковий блок» відповідачем вручну.
Отже, відповідальність за правильність відображення інформації в базі даних «Податковий блок» покладається виключно на контролюючий орган, в даному випадку на відповідача.
Право позивача на подачу звітності на паперових носіях прямо передбачене пунктом 1 розділу II «Загальні правила формування та подання Звіту» Порядку № 435.
Наказом Державної податкової служби України від 24.12.2012 № 1197 «Про введення в експлуатацію інформаційної системи «Податковий блок» з 01.01.2013 введено в експлуатацію ІС «Податковий блок» в органах державної податкової служби усіх рівнів.
Підпунктом 2.1. пункту 2 вказаного наказу на керівників структурних підрозділів ДПС України, Інформаційно-довідкового департаменту ДПС, Департаменту розвитку та модернізації ДПС, голів ДПС в АР Крим, областях, мм. Києві та Севастополі покладено забезпечення своєчасного внесення, актуалізації та обробки даних в ІС «Податковий блок».
Отже, дії контролюючого органу щодо внесення до електронної бази даних інформації, незалежно від джерела її отримання, є службовою діяльністю працівників податкового органу на виконання своїх професійних обов`язків в порядку передбаченому чинним законодавством України. Способом здійснення таких дій є, зокрема, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів. Інформація, зібрана відповідно до норм Податкового кодексу України, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів.
Підсумовуючи викладене, позивач не може нести відповідальність за неправильність відображення відповідачем інформації в базі даних «Податковий блок», а тому дії відповідача щодо внесення до ІС «Податковий блок» інформації не породжують правових наслідків для позивача, оскільки розміщена в цій системі інформація є службовою та використовується контролюючими органами для обробки зібраної інформації в автоматичному режимі з метою здійснення відповідних прав та обов`язків.
Суд враховує, що відповідальність за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату єдиного внеску настає лише якщо платник податків не сплатить або несвоєчасно сплатить передбачені Законом № 2464-VI суми єдиного внеску.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що самостійно нарахована та задекларована позивачем сума єдиного внеску була своєчасно та в повному обсязі сплачена позивачем до бюджету, а тому як станом на 13.05.2019, так і станом на 14.02.2020 у останнього відсутня заборгованість з єдиного соціального внеску в сумі 32933,38 грн. та в сумі 8262,54 грн.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що вимога про сплату боргу (недоїмки) від 13.05.2019 № Ф-1358-17 У, винесена Чернігівським управлінням Головного управління ДФС у Чернігівській області та вимога про сплату боргу (недоїмки) від 14.02.2020 № Ф-1358-17 У, винесена Головним управлінням ДПС у Чернігівській області є протиправними та підлягають скасуванню.
Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Чернігівській області на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 підлягає стягненню сплачений ним при поданні позовної заяви та заяви про забезпечення позову судовий збір в розмірі 2497,00 грн.
Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Чернігівській області (вул. Реміснича, буд. 11, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ ВП 44094124) про визнання протиправними та скасування вимог про сплату боргу - задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 13.05.2019 № Ф-1358-17 У, винесену Чернігівським управлінням Головного управління ДФС у Чернігівській області.
Визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 14.02.2020 № Ф-1358-17 У, винесену Головним управлінням ДПС у Чернігівській області.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Чернігівській області на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 2497,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 26.07.2021.
Суддя В.О. Непочатих