Рішення № 98546124, 26.07.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.07.2021
Номер справи
560/7615/21
Номер документу
98546124
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/7615/21

РІШЕННЯ

іменем України

26 липня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради, в якому просить:

- визнати протиправною відмову відповідача щодо нарахування та виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком;

- зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у зазначеному розмірі ( з урахуванням виплати коштів попередньо)

Покликається на те, що відповідач виплатив щорічну грошову допомогу до 5 травня у зменшеному розмірі. На звернення позивачки відповідач протиправно відмовив у виплаті грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у належному розмірі, з чим вона не погоджується.

Розгляд справи призначений за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач подав відзив, у якому позов не визнає. Посилається на те, що виплата позивачці разової грошової допомоги до 5 травня у 2021 році проводилась відповідно до вимог чинного законодавства та в межах видатків бюджету. Зазначає, що орган соцзахисту не мав підстав для перерахунку і виплати недоплаченої суми допомоги, оскільки розмір виплати встановлений відповідною постановою Кабінету Міністрів України. У позові, відтак, просить відмовити.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що позивачка має право на пільги, передбачені законодавством України для сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, що підтверджується посвідченням, копія якого є у матеріалах справи. Зазначена обставина ніким не заперечується, як і те, що вона перебуває на обліку відповідача як отримувач щорічної разової грошової допомоги до 5 травня.

Після отримання у 2021 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у зменшеному, на думку позивачки, розмірі 966 грн., вона звернулась до відповідача із заявою про нарахування та виплату цієї грошової допомоги у розмірі, встановленому законом. У відповідь відповідач повідомив про відсутність підстав та можливостей для здійснення такої виплати. Вважаючи відмову протиправною, а свої права та інтереси порушеними, позивач звернулась до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» № 3551-XII.

Законом № 367-ХІV статтю 13 Закону № 3551-XII доповнено частиною в такій редакції: “Щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком”. Статтю 12 Закону № 3551-XII доповнено частиною четвертою, відповідно до якої щороку до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком. Статтю 14 Закону № 3551-XII доповнено частиною, відповідно до якої щороку до 5 травня учасникам війни виплачується разова грошова допомога у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком. Статтю 15 доповнено частиною, відповідно до якої щороку до 5 травня членам сімей, зазначеним у пункті 1 статті 10 цього Закону, а також дружинам (чоловікам) померлих інвалідів війни, які не одружились вдруге, виплачується разова грошова допомога в розмірі трьох мінімальних пенсій за віком.

У подальшому, зазначені положення статей 12, 13,14,15 Закону № 3551-XII були викладені у зміненій редакції, яка передбачала, що разова грошова допомога вказаним категоріям громадян виплачується у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 зміни, внесені Законом № 107-VI від 28.12.2007 року, визнані неконституційними.

Протягом 2012-2016 років положення статей 12 - 15 Закону № 3551-XII застосовувались у порядку та розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджетів Пенсійного та інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Конституційний Суд України Рішенням від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020 визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) окреме положення пункту 26 розділу VI “Прикінцеві та перехідні положення” Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону № 3551-XII застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Зі змісту пункту 2.2 мотивувальної частини цього Рішення вбачається висновок про те, що нормами бюджетного законодавства (законами про державний бюджет) не можуть вноситись зміни до інших законів України, зупинятись їх дія чи скасовуватись положення інших законів, а також встановлюватись інше (додаткове) законодавче регулювання відносин, відмінне від того, що є предметом спеціального регулювання іншими законами України.

Враховуючи це, на час виникнення та існування спірних відносин Рішенням Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020 відновлена дія норм Закону України № 3551-XII в частині попередньо визначених розмірів щорічної грошової допомоги до 5 травня.

Водночас, Кабінет Міністрів України у Постанові № 325 установив, що у 2021 році виплата разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законом № 3551-XII, проводиться у таких розмірах: особам з інвалідністю внаслідок війни та колишнім малолітнім (яким на момент ув`язнення не виповнилося 14 років) в`язням концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання, визнаним особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин: I групи - 4421 гривень; II групи - 3906 гривень; III групи - 3391 гривень; учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув`язнення не виповнилося 18 років) в`язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися у зазначених місцях примусового тримання їх батьків, - 1491 грн., учасникам війни - 612 грн., членам сімей, зазначеним у пункті 1 статті 10 цього Закону, а також дружинам (чоловікам) померлих інвалідів війни, які не одружились вдруге - 966 грн., тобто у розмірі меншому, ніж це передбачено Законом № 3551-XII.

Виходячи із визначених у частині 4 статті 7 КАС України загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової допомоги у 2021 році слід застосовувати не Постанову № 325, а Закон № 3551-XII, який має вищу юридичну силу.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що разова грошова допомога до 5 травня у 2021 році повинна виплачуватись членам сімей, зазначеним у пункті 1 статті 10 цього Закону, а також дружинам (чоловікам) померлих інвалідів війни, які не одружились вдруге - у розмірі, встановленому статтею 15 Закону № 3551-XII у редакції Закону № 367-ХІV.

Аналогічна позиція викладена в рішенні Верховного Суду від 29 вересня 2020 року по справі №440/2722/20.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.01.2021 по справі № 440/2722/20 Суд зазначає, що Мінсоцполітики перераховує кошти регіональним органам соціального захисту населення, які розподіляють їх між районними органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, які здійснюють безпосередню виплату щорічної грошової допомоги до 5 травня особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій. Враховуючи це, управління соціального захисту населення за місцем проживання особи та центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат є органами, уповноваженими здійснювати виплату цієї допомоги. Відповідно до статей 1, 3 Конституції України держава не може довільно відмовлятись від взятих на себе фінансових зобов`язань, передбачених законами, іншими нормативно-правовими актами, а повинна діяти ефективно і відповідально в межах чинного бюджетного законодавства (абзаци другий, третій підпункту 3.3 пункту 3 мотивувальної частини Рішення 27.11.2008 у справі № 1-37/2008). Таким чином, законодавство, що визначає фінансові зобов`язання держави, має первинний характер, а бюджетне законодавство - похідний від нього характер. Така правова позиція підтримана Конституційним Судом України, зокрема, у рішеннях від 20.03.2002 № 5-рп/2002, від 17.03.2004 № 7-рп/2004, від 01.12.2004 № 20-рп/2004, від 09.07.2007 №6-рп/2007, в яких зазначено про неможливість поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету.

У адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оскільки відповідачем не доведено правомірності відмови, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідача слід зобов`язати виплатити позивачці недоплачену щорічну грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” № 3551-XII (в редакції Закону №367-ХІV), з урахуванням рішень Конституційного Суду України № З-р/2020 від 27.02.2020, №10рп/2008 від 22.05.2008.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов - задоволити.

Визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком.

Зобов`язати Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в сумі 908 грн. за рахунок асигнувань Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 26 липня 2021 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) Відповідач:Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Славутської міської ради (вул. Я. Мудрого, 47,Славута,Славутський район, Хмельницька область,30000 21316173)

Головуючий суддя І.С. Козачок