Рішення № 98546039, 26.07.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.07.2021
Номер справи
560/5611/21
Номер документу
98546039
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/5611/21

РІШЕННЯ

іменем України

26 липня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з позовом від 11.05.2021, в якому, з врахуванням заяви від 17.06.2021 просить суд: 1) визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, відділ перерахунків пенсій №1 управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 14.04.2021 про відмову у переведенні на пенсію по інвалідності згідно Закону України «Про державну службу» № 889-УІІІ від 10.12.2015 та відмову у призначенні пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» № 889-УІІІ; 2) визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області протиправними щодо надання письмової відмови від 21.04.2021 № 2200-0304-8/21677 про відмову у переведенні на пенсію по інвалідності; 3) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області призначити та здійснити нарахування й виплату ОСОБА_1 з 13.04.2021 пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ у розмірі 60% від заробітку, зазначеного у довідці № 14, № 17 від 05.04.2021.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що 13 квітня 2021 року звернулась до управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про переведення на пенсію по інвалідності згідно Закону України « Про державну службу» та подала довідку від 05.04.2021 № 14 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) та довідку від 05.04.2021 № 17 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років). 14 квітня 2021 року їй неправомірно відмовлено на підставі рішення головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 14.04.2021 у переведенні на пенсію по інвалідності згідно Закону України « Про державну службу» від 10.12.2015 № 889, а тому вважає відмову протиправною та такою, що підлягає скасуванню у зв`язку із порушенням права на пенсійне забезпечення, а посилання відповідача у письмовій відповіді як на підставу відмови необгрунтованою, яка неправильно витлумачена відповідачем та не може бути застосована, так як стосується лише працездатних державних службовців, а не осіб з інвалідністю. Зазначає, що є інвалідом другої групи довічно, на день набрання чинності Законом № 889 займала посаду державної служби та має не менше 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців (станом на 01.05.2016 стаж державної служби 15 років 3 місяці 11 днів, загальний стаж державної служби 18 років 11 міс. 12 днів).

Відповідно до ухвали від 17.05.2021, суд відкрив спрощене провадження без повідомлення учасників справи.

04.06.2021 до суду поступив відзив на позовну заяву, в якому Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що рішенням головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 14.04.2021 відмовлено ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у переведенні на пенсію по інвалідності згідно Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889- VIII із врахуванням довідок про складові заробітної плати від 05.04.2021 № 14, № 17, оскільки на час звернення із заявою про переведення на інший вид пенсії позивачка не досягла віку, передбаченого ст. 26 Закону № 1058, крім того, Законом № 889-УІІІ не передбачено призначення пенсії по інвалідності. Також, просить провести розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.

Згідно з ухвалою суду від 10.06.2021, у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи №560/5611/21 з викликом (повідомленням) сторін, відмовлено. Залучено Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області як другого відповідача по справі №560/5611/21. Надано Головному управлінню Пенсійного фонду України в Черкаській області строк для подання відзиву на позов

Відповідно до ухвали суду від 23.06.2021, поновлено ОСОБА_1 строк звернення з заявою про уточнення позовних вимог. Прийнято уточнені позовні вимоги ОСОБА_1 , викладені в заяві від 17.06.2021.

29.06.2021 до суду поступив відзив на позовну заяву, в якому Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що за принципом екстериторіальності виконавцем визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області. Заяву ОСОБА_1 від 13.04.2021 щодо переведення з пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону Закон № 1058-ІУ, на пенсію по інвалідності відповідно до Закону № 889-УІІІ, розглянуто Головним управлінням та за наслідками 14.04.2021 прийнято рішення про відмову. Вказує, що за матеріалами електронної пенсійної справи Головним управлінням встановлено те, що стаж державної служби позивача станом на 01.04.2021 складає 18 років 11 місяців, на 01.05.2016 - 15 років 2 місяці та на час звернення із заявою про переведення на інший вид пенсії ОСОБА_1 не досягла віку, передбаченого статею 26 Закону № 1058-ІУ. ОСОБА_1 відмовлено у здійсненні переведення на пенсію по інвалідності державного службовця відповідно до Закону № 889-VIII та на даний час вона отримує пенсію відповідно до Закону № 1058-ІУ, тому позовні вимоги щодо перерахунку пенсії відповідно до довідки від 05.04.2021 №14, виданої Ізяславською районною державною адміністрацією, є передчасними.

01.07.2021 до суду поступила відповідь на відзив, в якій позивач просить задовольнити позовні вимоги.

08.07.2021 до суду поступив відзив на уточнені позовні вимоги, в якому Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області просить відмовити в задоволенні позовних вимог, та зазначає ті ж обставини, що у відзиві на позов.

З`ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог, так і заперечень, та оцінивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

Довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії ААБ №871154 від 01.07.2020 стверджено, що ОСОБА_1 довічно встановлено ІІ групу інвалідності з 01.07.2020 (арк. спр. 29).

13.04.2021 позивач звернулася до пенсійного органу із заявою, в якій просила перерахувати пенсію, вид перерахунку: перехід на пенсію за іншим законом (арк. спр. 41).

Також, до заяви про перерахунок пенсії, позивачем додано, зокрема, Довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 05.04.2021 №14 та Довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії від 05.04.2021 №17 (арк. спр. 67-69).

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 14.04.2021, відмовлено позивачу у переведенні на пенсію по інвалідності згідно Закону України "Про державну службу", оскільки на час звернення із заявою про переведення на інший вид пенсії ОСОБА_1 не досягла віку, передбаченого ст. 26 Закону № 1058-ІУ. Крім того, Законом України "Про державну службу" не передбачено призначення пенсії по інвалідності (арк. спр. 65).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначаються Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон №889-VIII).

Відповідно до п. 2 розд. ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII, з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 28.12.1993 № 3723-XII (далі - Закон № 3723-XII), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у п. 10 і 12 цього розділу.

Зокрема, п. 10, 12 розд. ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Частиною 1 ст. 37 Закону № 3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Водночас, приписами ч. 9 ст. 37 Закону № 3723-XII визначено, що пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених ч. 1 цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 1058-IV особам, визнаним інвалідами І або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів І або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно цього Закону, призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.

Відповідачем зараховано до стажу державної служби 18 років 11 місяців 12 днів (загальний стаж державної служби), а станом на 01.05.2016 стаж державної служби 15 років 3 місяці 11 днів.

Отже, трудовий стаж позивача на державній службі станом на 01.05.2016 складає понад 10 років, вона є особою з інвалідністю ІІ групи.

Таким чином, оскільки ОСОБА_1 є особою з інвалідністю ІІ групи, має стаж на посаді державної служби понад 10 років, перед зверненням за призначенням пенсії працювала на посаді, віднесеній до посад державних службовців, суд приходить до висновку, що позивач має право на призначення пенсії по інвалідності згідно з ст. 37 Закону № 3723-XII, а тому відповідно наявні правові підстави для переведення позивача з пенсії по інвалідності, призначеної їй відповідно до Закону № 1058-IV, на пенсію державного службовця по інвалідності ІІ групи відповідно до Закону № 3723-XII.

Щодо аргументів Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, що законодавцем визначено правила, які підлягають застосуванню при призначенні пенсії державним службовцям після 01 травня 2016 року, тобто підлягають застосуванню у сукупності норми, визначені п. 10, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положень" Закону № 889-VIII, і норми, передбачені ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-XII, які визначають умови для призначення пенсії державного службовця, а саме: вік, стаж державного службовця і страховий стаж, суд вважає такі доводи необґрунтованими, оскільки Закон не пов`язує нарахування пенсії по інвалідності з такою умовою, як досягнення певного віку. При цьому орган пенсійного фонду, як суб`єкт владних повноважень, трактує норми Закону на свій розсуд, і віддає перевагу найменш сприятливому для позивача тлумаченню законодавства України.

Аналогічна позиція викладена в рішенні Великої Палати Верховного Суду від 13 лютого 2019 року по справі №822/524/18 (Пз/9901/23/18) (провадження № 11-555заі18), яке набрало законної сили і є зразковим рішенням.

Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Також, суд враховує, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, тому саме це управління слід зобов`язати перевести позивача та здійснити нарахування й виплату пенсії по інвалідності державного службовця.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Таким чином, суд прийшов до висновку, що позивач частково довела позовні вимоги, а суб`єкти владних повноважень, які заперечують проти позову, не довели, що діяли у межах закону, що підтверджено доказами, перевіреними в суді, тому позов, з урахуванням правового висновку Верховного Суду викладеного у зразковій справі №822/524/18 (Пз/9901/23/18) (провадження № 11-555заі18) та висновків Верховного Суду, задовольняється частково.

Оскільки позивач була звільнена від сплати судового збору, судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 14 квітня 2021 року про відмову у переведенні ОСОБА_1 на пенсію по інвалідності згідно Закону України "Про державну службу".

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перевести ОСОБА_1 та здійснити нарахування й виплату з 13 квітня 2021 року пенсії по інвалідності державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу" у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного в довідках Ізяславської районної державної адміністрації від 05.04.2021 №14 та Шепетівської районної державної адміністрації від 05.04.2021 №17.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 26 липня 2021 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя А.І. Петричкович