
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 липня 2021 р.м. ХерсонСправа № 400/1916/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гомельчука С.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області про скасування наказів та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі – позивачка) в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області (далі - відповідач, ГУ Держгеокадастру у Миколаївській області), в якому просить:
- скасувати накази ГУ Держгеокадастру у Миколаївській області «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою» від 08.10.2020р. №11813-СГ, від 25.09.2020р. №11553-СГ;
- зобов`язати ГУ Держгеокадастру у Миколаївській області надати ОСОБА_2 , ОСОБА_1 дозволи на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення, державної власності, орієнтовною площею по 2 га кожному з позивачів, шляхом поділу земельної ділянки, яка розташована на території Нечаянської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області з кадастровим номером 4824284600:09:000:0009.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 25.08.2020р. звернулась до ГУ Держгеокадастру у Миколаївській області з клопотаннями про надання їй та її малолітньому сину дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки сільськогосподарського призначення, орієнтовною площею по 2 га кожному, з кадастровим номером 4824284600:09:000:0009, шляхом її поділу, з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами території Нечаянської сільради Миколаївського району Миколаївської області. Однак 25.09.2020р. та 08.10.2020р. ГУ Держгеокадастр у Херсонській області видало накази №11553-СГ та №11813-СГ відповідно, якими відмовило у наданні дозволів з підстави включення земельної ділянки з кадастровим номером 4824284600:09:000:0009 у перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права оренди на які пропонуються до продажу на земельних торгах окремими лотами, згідно наказу ГУ Держгеокадастру у Миколаївській області від 26.02.2020р. №3830/0/14-20-СГ. Вважає відмову протиправною, оскільки приписами ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України (далі – ЗК України) не передбачено такої підстави для відмови як включення земельної ділянки до переліку земельних ділянок, права на які буде виставлено на земельні торги. При цьому, вказує на те, що дію наказу відповідача від 26.02.2020р. №3830/0/14-20-СГ зупинено ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 18.05.2020р. (справа №400/1859/20), тобто станом на момент звернення позивачки до відповідача із клопотаннями про надання їй та її дитині дозволу на розробку проектів землеустрою (25.08.2020р.), запитувана земельна ділянка не була віднесена у перелік земельних ділянок державної власності, які пропонуються до продажу на земельних торгах окремими лотами, у зв`язку із чим посилання на відповідний наказ у спірних рішеннях є неправомірними.
Розпорядженням голови Миколаївського окружного адміністративного суду від 30.04.2021р. №2 справу передано до Херсонського окружного адміністративного суду, як найбільш територіально наближеного згідно приписів п. 4 ч. 1 ст. 29, ч. 7 ст. 29, ч. 3 ст. 41 КАС України на підставі ухвали судді вищевказаного суду від 29.04.2021р.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Херсонського окружного адміністративного суду від 12.05.2021р. означену справу за №400/1916/21 передано на розгляд судді Гомельчуку С.В.
Ухвалою суду від 14.05.2021р. позовну заяву залишено без руху та встановлено строк на усунення її недоліків. Позивачка усунула недоліки заяви.
Ухвалою від 26.05.2021р. провадження у вказаній справі відкрито, розгляд справи призначений за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Зі змісту поданого відзиву слідує, що відповідач не погоджується із доводами позову, просить в його задоволенні відмовити з підстав, наведених у спірних наказах.
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовної заяви виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 25.08.2020р. ОСОБА_1 звернулась до ГУ Держгеокадастру у Миколаївській області із двома клопотаннями про надання їй та її дитині – ОСОБА_2 (свідоцтво про народження від 12.06.2014р. серії НОМЕР_1 ) дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, державної власності, орієнтовною площею 2 га кожному, що має кадастровий номер 4824284600:09:000:0009, шляхом її поділу, з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, за межами населеного пункту – Нечаянської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області.
Наказами ГУ Держгеокадастру у Херсонській області від 25.09.2020р. №11553-СГ, від 08.10.2020р. №11813-СГ відмовлено позивачці та її дитині у наданні відповідних дозволів на підставі ст. 136 ЗК України, у зв`язку з тим, що земельна ділянка з кадастровим номером 4824284600:09:000:0009 включена наказом ГУ Держгеокадастру у Миколаївській області від 26.02.2020р. №3830/0/14-20-СГ у перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права оренди на які пропонуються до продажу на земельних торгах окремими лотами.
Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
Позивачка у позовній заяві в обґрунтування своєї позиції посилається зокрема на те, що станом на момент звернення до відповідача із клопотаннями про надання дозволів на розроблення проектної документації (25.08.2020р.) дію наказу ГУ Держгеокадастру у Миколаївській області від 26.02.2020р. №3830/0/14-20-СГ було зупинено ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 18.05.2020р. по справі №400/1859/20 до набрання законної сили судовим рішенням у цій справі.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Підставою для набуття прав на земельну ділянку є відповідне рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Особливості безоплатної передачі земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність врегульовані ст. 118 ЗК України.
Так, ч. 6 ст. 118 ЗК України передбачено, що громадяни, які зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Згідно ч. 7 ст. 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Частиною 4 ст. 122 ЗК України визначено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування.
Відповідно до ч. 1 ст. 134 ЗК України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об`єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Частиною 2 ст. 134 ЗК України передбачено земельні ділянки, які не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах).
Статтею 136 ЗК України визначено порядок добору земельних ділянок державної чи комунальної власності та підготовка лотів для продажу на земельних торгах.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 136 ЗК України організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення.
У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.
Частиною 2 ст. 136 ЗК України встановлено, що добір земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об`єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної чи комунальної власності, які або права на які виставляються на земельні торги, здійснюється з урахуванням затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, а також маркетингових досліджень, інвестиційної привабливості, звернень громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови.
Земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів (ч. 3 ст. 136 ЗК України).
Згідно п. "б" ч. 4 ст. 136 ЗК України підготовка лотів до проведення земельних торгів включає державну реєстрацію земельної ділянки.
Аналіз ст. 136 ЗК України свідчить про те, що в разі віднесення земельної ділянки до переліку земельних ділянок державної власності для продажу прав на них на земельних торгах, то це є підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки.
Аналогічний правовий висновок сформований Верховним Судом у постановах від 03.04.2018р. у справі №815/3059/17, від 17.10.2019р. у справі №823/1120/16, від 08.11.2019р. у справі №420/914/19, від 22.04.2020р. у справі №823/1267/16, від 23.01.2020р. у справі №620/1058/19, від 22.10.2020р. у справі №815/7279/16.
ГУ Держгеокадастру у Миколаївській області, приймаючи спірні накази, виходило з того, що бажана до відведення земельна ділянка включена у перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права оренди на які пропонуються до продажу на земельних торгах окремими лотами.
З матеріалів справи вбачається, що наказом ГУ Держгеокадастру у Миколаївській області від 26.02.2020р. №3830/0/14-20-СГ земельна ділянка, із масиву якої позивач просить надати дозволи на розроблення проектів землеустрою, включена до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права оренди на які пропонуються до продажу на земельних торгах.
Вказана земельна ділянка відноситься до земель сільськогосподарського призначення, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, форма власності - державна, кадастровий номер - 4824284600:09:000:0009, площа 102,0964 га, розміщена на території Нечаянської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області.
Означений наказ був оскаржений у судовому порядку до Миколаївського окружного адміністративного суду – справа №400/1859/20.
Ухвалою Миколаївського ОАС від 18.05.2020р. дію наказу зупинено до набрання законної сили рішенням, яке буде ухвалено за результатами розгляду вказаної справи.
Рішенням Миколаївського ОАС від 31.08.2020р. у задоволенні позову про скасування наказу ГУ Держгеокадастру у Миколаївській області від 26.02.2020р. №3830/0/14-20-СГ, відмовлено.
Рішення набрало законної сили 03.12.2020р. (відомості з Єдиного державного реєстру судових рішень).
Відтак, станом на момент вирішення даної справи (№400/1916/21) по суті, наказ ГУ Держгеокадастру у Миколаївській області від 26.02.2020р. №3830/0/14-20-СГ є чинним.
Вказане в силу приписів ч. 3 ст. 136 ЗК України є підставою для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Даний висновок узгоджується з позицією Верхового Суду, викладеною в постанові від 02.10.2018р. у справі №806/3708/15.
Суд звертає увагу на те, що земельна ділянка, площею 102,0964 га з кадастровим номером 4824284600:09:000:0009, яка розташована на території Нечаянської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області, є сформованою земельною ділянкою, зареєстрованою у Державному земельному кадастрі. Таким чином, відповідно до ч. 9 ст. 79-1 Закону України "Про Державний земельний кадастр" ця земельна ділянка є об`єктом цивільних прав.
Відповідно до ст. 136 ЗК України, яка регулює порядок добору земельних ділянок державної чи комунальної власності та підготовка лотів для продажу на земельних торгах, видача наказу від 26.02.2020р. №3830/0/14-20-СГ про включення земельної ділянки у перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права оренди на які пропонуються до продажу на земельних торгах, а також присвоєння їй кадастрового номеру, свідчить про те, що сформована земельна ділянка, на частину якої претендує позивач, виставлена на торги (розпочата процедура виставлення земельної ділянки на торги).
Тому відповідач, відмовляючи позивачці та її дитині у наданні дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земельного масиву з кадастровим номером 4824284600:09:000:0009, діяв у межах повноважень та відповідно до вимог земельного законодавства України.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (ч. 1 ст. 90 КАС України).
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 КАС України).
Відповідач належними та допустимими доказами довів правомірність своїх рішень, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.
Судові витрати у даному випадку не відшкодовуються
Керуючись ст. ст. 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 (рнокпп НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області (код ЄДРПОУ 39825404, 54034, м. Миколаїв, просп. Миру, 34) про скасування наказів та зобов`язання вчинити певні дії, відмовити повністю.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п. п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя С.В. Гомельчук
кат. 109020100