Рішення № 98545770, 15.07.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.07.2021
Номер справи
520/1840/21
Номер документу
98545770
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 липня 2021 року № 520/1840/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бабаєва А.І.

за участі:

секретаря судового засідання Савона О.Ю.,

представника позивача Мальцевої Г.Ю.,

представника відповідача Саєнко Л.І.,

свідка ОСОБА_1 ,

свідка ОСОБА_2 ,

свідка ОСОБА_3 ,

свідка ОСОБА_4 ,

свідка ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_6 до відокремленого підрозділу Державної податкової служби України Головне управління ДПС у Харківській області про скасування рішень,

В С Т А Н О В И В:

Фізична особа - підприємець ОСОБА_6 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Харківській області, в якому просив суд скасувати рішення Головного управління ДФС у Харківській області про застосування фінансових санкцій у відношенні ФОП ОСОБА_6 від 26.11.2018 р. № 0008474001 в розмірі 17000,00 грн.; № 0008464001 в розмірі 10000,00 грн; № 0008444001 в розмірі 10000,00 грн.; та податкові повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Харківській області про застосування штрафних (фінансових) санкцій у відношенні ФОП ОСОБА_6 від 26.11.2018 р. № 0008434001 в розмірі 42249,30 грн. та № 0008454001 в розмірі 20629,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що рішення Головного управління ДФС у Харківській області про застосування фінансових санкцій у відношенні ФОП ОСОБА_6 від 26.11.2018 р. № 0008474001 в розмірі 17000,00 грн.; № 0008464001 в розмірі 10000,00 грн; № 0008444001 в розмірі 10000,00 грн.; та податкові повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Харківській області про застосування штрафних (фінансових) санкцій у відношенні ФОП ОСОБА_6 від 26.11.2018 р. № 0008434001 в розмірі 42249,30 грн. та № 0008454001 в розмірі 20629,00 грн., на думку позивача, підлягають скасуванню.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 19.03.2021 року замінено відповідача Головне управління Державної податкової служби у Харківській області по справі за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_6 до Головного управління Державної податкової служби у Харківській області про скасування рішень на правонаступника відокремлений підрозділ Державної податкової служби України Головне управління ДПС у Харківській області (61057, м. Харків, вул. Пушкінська, 46).

Відповідач, відокремлений підрозділ Державної податкової служби України Головне управління ДПС у Харківській області, надало до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначило, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.

В судове засідання представник позивача прибула, позовну заяву підтримала та просила її задовольнити.

В судове засідання представник відповідача прибула, проти позовної заяви заперечувала та просила відмовити в її задоволенні.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, свідків, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності вважає, що позов не підлягає, з наступних підстав.

Судом встановлено, що фахівцями ГУ ДФС області протягом періоду з 25.09.2018 по 04.10.2018 здійснено заходи щодо проведення фактичних перевірок магазинів ФОП ОСОБА_6 , розташованих за адресами: АДРЕСА_1 (перевірка призначена наказом ГУ ДФС у Харківській області №6596 від 07.09.2018) та АДРЕСА_2 (перевірка призначена наказом ГУ ДФС у Харківській області №6595 від 07.09.2018).

Як зазначено, відповідачем до початку проведення перевірки магазину, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , 25.09.2018 продавцю магазина ОСОБА_7 , пред`явлені наказ на проведення фактичної перевірки від 07.09.2018 № 6596 та направлення від 24.09.2018 № 1654 та № 1655, а також повідомлено про підстави та предмет фактичної перевірки.

Вищевказані обставини було підтверджено в судовому засіданні свідками ОСОБА_2 та ОСОБА_5

ГУ ДФС у Харківській області складено акт від 25.09.2018 №7570/20-40-40-01-10/ НОМЕР_1 відмови від підпису у направленні та отриманні копії наказу на проведення перевірки.

Фахівці ГУ ДФС приступили до проведення фактичної перевірки, з дотриманням положень, встановлених п. 81.1 ст. 81 ПКУ.

За результатами перевірки було складено акт №4140/20-40-40-01-102728918659 від 04.10.2018 року про результати фактичної перевірки з питань додержання суб`єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов`язковими до виконання при здійсненні виробництва і обігу підакцизних товарів.

Згідно вказаного акту перевірки встановлено факт здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями протягом періоду з 05.03.2017 по 18.03.2017 за відсутності ліцензії, здійснення протягом періоду з 10.09.2017 по 13.09.2017 роздрібної торгівлі алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої, до перевірки не надано документів, які підтверджують облік алкогольних напоїв (прибуткові та товаро-транспортні накладні).

Також, під час перевірки вибірковим порядком зроблено опис наявних алкогольних напоїв, які знаходилися на ветрині магазину, що відображено у додатку № 1 до акту перевірки.

На підставі акту перевірки №4140/20-40-40-01-10/ НОМЕР_1 від 04.10.2018 року Головним управлінням ДФС у Харківській області складено податкове повідомлення-рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій у відношенні ФОП ОСОБА_6 від 26.11.2018 року № 0008454001 в розмірі 20629,00 грн., рішення про застосування фінансових санкцій у відношенні ФОП ОСОБА_6 від 26.11.2018 року № 0008474001 в розмірі 17000,00 грн., № 0008464001 в розмірі 10000,00 грн.

Як зазначено, відповідачем до початку перевірки магазину, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , 28.09.2018 продавцю магазина ОСОБА_4 пред`явлені для ознайомлення наказ на проведення фактичної перевірки від 07.09.2018 № 6595 та направлення від 24.09.2018 № 1622 та № 16323, службові посвідчення, а також повідомлено про підстави та предмет фактичної перевірки.

Вищевказані обставини було підтверджено в судовому засіданні свідками ОСОБА_1 та ОСОБА_3

ГУ ДФС у Харківській області складено акт від 01.10.2018 №7700/20-40-40-01-10/ НОМЕР_1 відмови від підпису у направленні та отриманні копії наказу на проведення перевірки.

Фахівці ГУ ДФС приступили до проведення фактичної перевірки, з дотриманням положень, встановлених п. 81.1 ст. 81 ПКУ.

За результатами перевірки було складено акт №4144/20-40-40-01-10/ НОМЕР_1 від 04.10.2018 року про результати фактичної перевірки з питань додержання суб`єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов`язковими до виконання при здійсненні виробництва і обігу підакцизних товарів.

Згідно вказаного акту перевірки встановлено факт здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої, не надання документів, які підтверджують облік алкогольних напоїв.

Крім того, під час проведення перевірки вибірковим порядком зроблено опис наявних алкогольних напоїв, які знаходилися на ветрині магазину, що відображено у додатку № 1 до акту перевірки.

На підставі акту перевірки №4144/20-40-40-01-10/ НОМЕР_1 від 04.10.2018 року Головним управлінням ДФС у Харківській області складено податкове повідомлення-рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій у відношенні ФОП ОСОБА_6 від 26.11.2018 р. № 0008434001 в розмірі 42249,30 грн. та рішення про застосування фінансових санкцій у відношенні ФОП ОСОБА_6 від 26.11.2018 року № 0008444001 в розмірі 10000,00 грн.

Контролюючим органом разом з актами перевірки від 04.10.2018 № 4140/20-40-40-01-10/ НОМЕР_1 та № 4144/20-40-40-01-10/ НОМЕР_1 на адресу ФОП ОСОБА_6 направлено лист ГУ ДФС області від 05.10.2018 № 9970/ФОП/20-40-40-01-16 про необхідність надати документи, що підтверджують облік алкогольних напоїв згідно з описом.

Проте, вказана поштова кореспонденція повернута до контролюючого органу з відміткою «по закінченню терміну зберігання».

Вважаючи оскаржувані рішення протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Згідно п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків.

Відповідно до пп. 75.1.3 п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об`єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР (далі по тексту - Закон №481/95-ВР) визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України.

Статтею 15 Закону №481/95-ВР встановлено, що зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру. Внесення даних до Єдиного реєстру проводиться на підставі заяви суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) з обов`язковим зазначенням місцезнаходження місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а також: для юридичних осіб - найменування, місцезнаходження, коду Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; для фізичних осіб - підприємців - прізвища, імені, по батькові, місця проживання, реєстраційного номера облікової картки платника податків. До заяви додаються копія виданої заявнику ліцензії на відповідний вид діяльності, засвідчена нотаріально або посадовою особою органу ліцензування, та документ, що підтверджує право користування цим приміщенням. Суб`єкти господарювання (у тому числі іноземні суб`єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які отримали ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами, вносять до Єдиного реєстру тільки ті місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, що розташовані за іншою адресою, ніж місце здійснення торгівлі.

Згідно частини 2 статті 17 Закону №481 до суб`єктів господарювання (у тому числі іноземних суб`єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, - 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 17000 гривень; оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без наявності ліцензій (крім випадків, передбачених цим Законом), - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень.

Згідно акту перевірки №4140/20-40-40-01-102728918659 від 04.10.2018 року встановлено факт здійснення позивачем роздрібної торгівлі алкогольними напоями протягом періоду з 05.03.2017 по 18.03.2017 за відсутності ліцензії.

Так, ФОП ОСОБА_6 отримав ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями протягом періоду з 05.03.2016 до 05.03.2017 - ліцензія № 162025641206 та з 19.03.2017 до 19.03.2018 - ліцензія № 172025661729.

Згідно з електронними звітами, що надходять на сервери Державної фіскальної службі (а.с.35) встановлено факт реалізації алкогольних напоїв 05.03.2017, 06.03.2017, 07.03.2017, 08.03.2017 на загальну суму 596,2 гривень.

При цьому, протягом періоду з 05.03.2017 по 18.03.2017 у позивача була відсутня ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями в магазині, розташованому за адресою: АДРЕСА_1 .

Доказів, що протягом періоду з 05.03.2017 по 18.03.2017 у платника податків наявна ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, судовим розглядом не встановлено, а позивачем не надано.

Отже, контролюючим органом правомірно застосовано штрафну (фінансову) санкцію відповідно абз. 5 ст. 17 Закону № 481 у розмірі 17000,00 грн. за здійснення ФОП ОСОБА_6 роздрібної торгівлі алкогольними напоями за відсутності ліцензії згідно рішення про застосування фінансових санкцій від 26.11.2018 № 0008474001.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв» № 957 від 30 жовтня 2008 року встановлено розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв згідно з додатком.

Так, у додатку до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 року № 957 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 09.08.2017 року № 634) встановлено, що для товару «Горілка та лікеро-горілчані вироби, інші» мінімальна роздрібна ціна за 1 літр 100-відсоткового спирту становить - 397,76 гривень, а для товару «Спиртові дистиляти та спиртні напої, одержані шляхом перегонки виноградного вина або вичавок винограду: коньяк (бренді) п`ять зірочок» мінімальна роздрібна ціна за 1 літр 100-відсоткового спирту становить - 692,60 гривень.

Згідно із примітками 1 та 2 до вказаного додатку мінімальні оптово-відпускні і роздрібні ціни під час реалізації (продажу) горілки та лікеро-горілчаних виробів, інших зброджених напоїв, суміші із зброджених напоїв та суміші зброджених напоїв з безалкогольними напоями, коньяку (бренді) три зірочки, коньяку (бренді) чотири зірочки, коньяку (бренді) п`ять зірочок, бренді ординарного, горілки виноградної та інших спиртових дистилятів і спиртних напоїв різного вмісту спирту в тарі різної місткості визначаються як добуток відповідних затверджених мінімальних цін, міцності за об`ємом (у відсотках) і місткості тари (у літрах), поділений на 100 відсотків. Мінімальна роздрібна ціна на вина та вермути у тарі місткістю менш як 1 літр та більш як 1 літр, 1 літр у скляній тарі розраховується як добуток затвердженої мінімальної ціни та місткості тари, поділений на 0,7.

За приписами частини першої статті 17 Закону № 481/95-ВР за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Частиною другою статті 17 Закону № 481/95-ВР встановлено, що до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 10000 гривень.

Зі змісту наведених норм убачається, що роздрібна торгівля алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої, є підставою для притягнення суб`єктів господарювання до фінансової відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 10000 гривень.

Під час проведення фактичних перевірок встановлено, що 10.09.2017 здійснена реалізація 1 пляшки горілки «Грін дей», ємністю 0,5 л., 40 %, за ціною 69,80 грн, мінімальна роздрібна відпускна ціна на вказану продукцію з 09.09.2017 встановлена постановою КМУ № 957 у розмірі 79,55 гривень, 11.09.2017 реалізація 1 пляшки горілки «Хлібний дар», ємністю 0,5 л., 40%, за ціною 54,99 грн, мінімальна роздрібна відпускна ціна на вказану продукцію з 09.09.2017 встановлена постановою КМУ № 957 у розмірі 79,55 гривень, 11.09.2017 реалізація 1 пляшки коняку «Шабо», ємністю, 0,5 л., 5 зірок, за ціною 127,00 грн., мінімальна роздрібна відпускна ціна на вказану продукцію з 09.09.2017 встановлена постановою КМУ № 957 у розмірі 138,52 гривень, 13.09.2017 реалізація 1 пляшки коняку «Болград»,ємністю 0,5 л., 5 зірок, за ціною 134,00 грн., а мінімальна роздрібна відпускна ціна на вказану продукцію з 09.09.2017 встановлена постановою КМУ у розмірі 138,52 гривень, 09.09.2017 реалізації 1 пляшки горілки «Медофф класична», ємністю 0,2 л., 40%, за ціною 25,0 грн., однак мінімальна роздрібна відпускна ціна вказаної продукції з 09.09.2017 встановлена постановою КМУ у розмірі 31,82 грн.

Вищевказані обставини свідчать про порушення ФОП ОСОБА_6 вимог Постанови КМУ № 957, внаслідок чого контролюючим органом правомірно застосовано фінансові санкції відповідно до рішення про застосування фінансових санкцій від 26.11.2018 № 0008464001 та від 26.11.2018 року № 0008444001.

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій та програмних реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначає Закон України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР /далі Закон № 265/95-ВР/, дія якого поширюється на всіх суб`єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб`єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.

За визначеннями, наведеними у статті 2 Закону № 265/95-ВР, фіскальні функції - це: а) здатність реєстраторів розрахункових операцій забезпечувати одноразове занесення, довгострокове зберігання у фіскальній пам`яті реєстратора розрахункових операцій, багаторазове зчитування і неможливість зміни підсумкової інформації про обсяг розрахункових операцій, виконаних у готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо), або про обсяг операцій з торгівлі валютними цінностями в готівковій формі, операцій з видачі готівкових коштів держателям електронних платіжних засобів; б) здатність програмних реєстраторів розрахункових операцій забезпечувати одноразове занесення для довгострокового зберігання на фіскальному сервері контролюючого органу та багаторазове зчитування і неможливість зміни підсумкової інформації про обсяг розрахункових операцій, виконаних у готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо), або про обсяг операцій з торгівлі валютними цінностями в готівковій формі; реєстратор розрахункових операцій - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з торгівлі валютними цінностями в готівковій формі та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг), операцій з видачі готівкових коштів держателям електронних платіжних засобів та з приймання готівки для подальшого переказу. До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, вбудований електронний контрольно-касовий реєстратор, комп`ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо; контрольна стрічка - копії розрахункових документів послідовно сформованих реєстратором розрахункових операцій, що надруковані або створені в електронній формі таким реєстратором, а також копії фіскальних звітних чеків у разі створення контрольної стрічки в електронній форм.

Пунктами 7 та 10 статті 3 Закону № 265/95-ВР встановлено, що суб`єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов`язані: 7) подавати до контролюючих органів звітність, пов`язану із застосуванням реєстратора розрахункових операцій та розрахункових книжок, не пізніше 15 числа наступного за звітним місяця у разі, якщо цим пунктом не передбачено подання інформації по дротових або бездротових каналах зв`язку. Суб`єкти господарювання, які використовують реєстратори розрахункових операцій (крім електронних таксометрів, автоматів з продажу товарів (послуг) та реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для обліку та реєстрації операцій з торгівлі валютними цінностями в готівковій формі), повинні подавати до контролюючих органів по дротових або бездротових каналах зв`язку електронні копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків, які містяться на контрольній стрічці в пам`яті реєстраторів розрахункових операцій або в пам`яті модемів, які до них приєднані. Суб`єкти господарювання, які використовують програмні реєстратори розрахункових операцій, повинні подавати до контролюючих органів по дротових або бездротових каналах зв`язку електронні фіскальні звіти та електронні фіскальні звітні чеки; 10) створювати контрольні стрічки у паперовій та/або електронній формі і забезпечувати їх зберігання: на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) - протягом трьох років; на програмних реєстраторах розрахункових операцій у разі здійснення розрахункових операцій у режимі офлайн відповідно до цього Закону - до моменту передачі електронних розрахункових документів, електронних фіскальних звітів, електронних фіскальних звітних чеків до фіскального сервера контролюючого органу.

З такого правового регулювання слідує, що розрахунковий документ (фіскальний чек) та його електронна копія, яка передана до контролюючих органів по дротових або бездротових каналах зв`язку, підтверджує вчинення суб`єктом господарювання розрахункових операцій щодо продажу товару із зазначенням дати і часу операції, реалізованого товару та ціни продажу такого товару.

Таким чином, наявні у матеріалах справи докази підтверджують факти продажу позивачем 09.09.2017, 10.09.2017, 11.09.2017 та 13.09.2017 алкогольних напоїв за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої.

Відповідно п.1 п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб`єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов`язані вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку.

Згідно ст. 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» до суб`єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

На останніх сторінках актів перевірки зроблений запис про перелік документів, які пропонується надати суб`єкту господарювання для перевірок.

Документами, що є підставою для внесення записів до бухгалтерського обліку є накладні, витратні накладні, товарно-транспортні накладні, тощо.

Контролюючим органом на адресу ФОП ОСОБА_6 направлено лист ГУ ДФС області від 05.10.2018 № 9970/ФОП/20-40-40-01-16 про необхідність надати документи, що підтверджують облік алкогольних напоїв згідно з описом.

Проте, вказана поштова кореспонденція повернута до контролюючого органу з відміткою «по закінченню терміну зберігання».

Як вбачається із матеріалів справи, за наслідками перевірок візуально посадовими особами контролюючого органу встановлено необлікований товар на суму 10314,50 грн. (податкове повідомлення-рішення №0008454001 від 26.11.2018 року) та на суму 21124,65 грн. (податкове повідомлення-рішення №0008434001 від 26.11.2018 року).

Під час розгляду справи позивачем не надано доказів надання під час перевірки відповідних документів, які б підтверджували факт належного обліку товарів по встановленим в актах перевірок конкретним позиціям, що знаходились на реалізації.

Враховуючи зазначене, суд вважає, що відповідачем правомірно застосовано до позивача штрафні санкції згідно податкових повідомлень-рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій у відношенні ФОП ОСОБА_6 від 26.11.2018 р. № 0008434001 в розмірі 42249,30 грн. та № 0008454001 в розмірі 20629,00 грн.

Щодо посилань позивача на те, що відповідачем рішення про застосування фінансових санкцій, як вид адміністративно-господарських санкцій прийнято з порушенням строку, передбаченого ч. 1 ст. 250 Господарського кодексу України, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб`єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб`єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Згідно з ч.2 ст.250 Господарського кодексу України дія цієї статті не поширюється на штрафні санкції, розмір і порядок стягнення яких визначені Податковим кодексом України, Законом України "Про банки і банківську діяльність" та іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на органи доходів і зборів.

Відповідно до п.110.1 ст.110 Податкового кодексу України платники податків, податкові агенти та/або їх посадові особи несуть відповідальність у разі вчинення порушень, визначених законами з питань оподаткування та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Згідно з п.113.3 ст.113 Податкового кодексу України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються у порядку та у розмірах, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Частиною 1 статті 16 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР встановлено, що контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України. Контроль за дотриманням вимог відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства до малих виробництв виноробної продукції здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпечності та, окремих показників якості харчових продуктів.

Частиною 22 статті 15 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР передбачено, що ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади в містах, районах, районах у містах Києві та Севастополі за місцем торгівлі суб`єкта господарювання терміном на один рік і підлягають обов`язковій реєстрації в органі доходів і зборів, а у сільській місцевості - і в органах місцевого самоврядування за місцем торгівлі суб`єкта господарювання.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 05.08.2015 № 609 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) органом ліцензування у сфері виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами визначено органи ДФС.

З огляду на викладене, вищевказані посилання позивача є необґрунтованими.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що рішення Головного управління ДФС у Харківській області про застосування фінансових санкцій у відношенні ФОП ОСОБА_6 від 26.11.2018 р. № 0008474001 в розмірі 17000,00 грн.; № 0008464001 в розмірі 10000,00 грн; № 0008444001 в розмірі 10000,00 грн.; та податкові повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Харківській області про застосування штрафних (фінансових) санкцій у відношенні ФОП ОСОБА_6 від 26.11.2018 р. № 0008434001 в розмірі 42249,30 грн. та № 0008454001 в розмірі 20629,00 грн., скасуванню не підлягають.

Враховуючи викладене, суд вважає, що у спірних правовідносинах відповідачем не порушено прав позивача, протилежного судовим розглядом не встановлено, а позивачем не доведено.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову Фізичної особи - підприємця ОСОБА_6 ( АДРЕСА_3 ) до відокремленого підрозділу Державної податкової служби України Головне управління ДПС у Харківській області (61057, м. Харків, вул. Пушкінська, 46) про скасування рішень - відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Бабаєв А.І.

Повний текст рішення складено 26.07.2021 року