
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 липня 2021 р. Справа № 480/4400/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Прилипчука О.А.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Національної поліції в Сумській області
про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Сумській області, в якій просить:
1. Визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Сумській області у задоволенні заяви позивача від 17.03.2021 щодо підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсії за вислугу років;
2. Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Сумській області підготувати та направити до органів Пенсійного фонду України необхідні документи для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що з 27.11.1995 р. по 02.11.1997 р. позивач проходив службу у Збройних Силах України, в період з 19.11.2001 р. по 06.11.2015 р. - в органах внутрішніх справ на посадах рядового та середнього начальницького складу, в період з 07.11.2015 р. по 16.08.2018 р. - на посадах середнього начальницького складу в Національній поліції України. Відповідно до наказу Головного управління Національної поліції в Сумській області від 16.08.2018 р. № 438 о/с позивача з 16.08.2018 р. звільнено зі служби в поліції на підставі п.7 (за власним бажанням) ч.1 ст.77 Закону України "Про Національну поліцію".
На день звільнення вислуга в Збройних силах України, органах внутрішніх справ та Національної поліції України складала: в календарному обчисленні - 18 років 08 місяців 06 днів, у пільговому обчисленні - 04 роки 11 місяців 27 днів. Таким чином, загальна вислуга з урахуванням вислуги років у пільговому обчисленні складала 23 роки 08 місяців 03 дні.
16.08.2018 р. позивач звернувся до Головного управління Національної поліції в Сумській області із заявою з метою підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України відповідних документів для призначення пенсії за вислугу років, однак листом від 29.08.2018 р. № 33/Г-63 Головне управління Національної поліції в Сумській області відмовило у задоволенні вимог, мотивувавши це відсутністю календарної вислуги, необхідної для призначення пенсії за вислугу років.
Не погодившись в прийнятим рішенням, позивач оскаржив його у судовому порядку.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 05.10.2018 р. позовні вимоги було задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Сумській області, яка полягає у відмові позивачу у задоволенні заяви стосовно підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсії за вислугу років. Зобов`язано Головне управління Національної поліції в Сумській області підготувати та направити до органів Пенсійного фонду України необхідні документи, передбачені пунктом 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, для призначення пенсії за вислугу років за заявою позивача від 16.08.2018.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу відповідача задоволено. Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 05.10.2018 скасовано та прийнято постанову, якою відмовлено у задоволенні адміністративного позову. Постанова суду апеляційної інстанції обґрунтована тим, що для отримання права на призначення пенсії обов`язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімально визначеному законом розмірі. До цієї вислуги зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні законом не передбачено.
У той же час, згідно правого висновку Верховного Суду у складі суддів об`єднаної палати Касаційного адміністративного суду, наведеного у постанові від 03.03.2021 року у справі №805/3923/18-а щодо застосування норм постанови № 393 при обчисленні пільгового стажу для призначення пенсії за вислугою років, з метою приведення судової практики до єдиного тлумачення та застосування норм Закону № 2262-ХІІ у частині призначення пенсії за вислугу років, враховуючи пільгове нарахування стажу, колегія суддів вважає за необхідне відступити від правових висновків, викладених у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19 вересня 2018 року у справі №725/1959/17, від 27 березня 2018 року у справі №295/6301/17.
Верховний Суд у вказаній постанові зазначив, що статтею 17 Закону № 2262-ХІІ визначено види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, а статтею 17-1 Закону № 2262-ХІІ встановлено саме порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим законом. У свою чергу, вказаною нормою передбачено, що цей період та пільгові умови встановлюються саме Кабінетом Міністрів України.
Отже, Законом № 2262-ХІІ передбачені пільгові умови для призначення пенсій за вислугу років, які встановлюються урядом, шляхом прийняття підзаконних нормативно-правових актів.
Постановою №393 визначено, зокрема, порядок обчислення та призначення пенсій за вислугу років, зокрема, поліцейським. Вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, мета якого конкретизувати нормативне регулювання з метою вирішення питань, що виникають з приводу призначення пенсії за вислугу років, зокрема, і на пільгових умовах.
Таким чином, основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон № 2262-ХІІ. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов`язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.
З урахуванням таких правових висновків Верховного Суду позивач 17.03.2021 р. направив відповідачу заяву з проханням оформити та направити документи до ГУПФУ в Сумській області для вирішення питання про призначення пенсії на підставі вислуги років, яка склала: у пільговому обчисленні - 23 роки 08 місяців 03 дні; у календарному обчисленні - 18 років 08 місяців 06 днів; у пільговому обчисленні - 04 роки 11 місяців 27 днів, яку позивач мав на день звільнення з Національної поліції України.
Листом від 29.03.2021 р. № 33/Г-3 відповідач повідомив, оскільки правових підстав для призначення позивачу пенсії за вислугу років відповідно до закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" немає, оскільки згідно витягу з наказу від 16.08.2018 № 438 о/с вислуга років на день звільнення зі служби в поліції 16.08.2018 складає в календарному обчисленні 18 років 08 місяців 06 днів, а до визначеної законодавством календарної вислуги років додатково зараховується вислуга років, в разі проходження служби відповідно до умов, визначених у пункті 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393, - у відповідному пільговому обчисленні, що дає право на збільшення процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Позивач вважає відмову відповідача у направленні документів до ГУПФУ в Сумській області для подальшого вирішення питання про призначення пенсії протиправною, оскільки на час звільнення зі служби вислуга років у пільговому обчисленні складала більше 23 рік 6 мі сяців.
Ухвалою суду від 26.05.2021 відкрито провадження у справі, ухвалено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначив, що відповідно до розділу 1 статті 1 Закону № 2262-ХІІ визначено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги років на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Відповідно до розділу II статті 12 пункту "а" Закону пенсія за вислугу років призначається: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б" - "д", "ж" статті 12 Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: - з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше.
Отже, якщо особа звільнена з Національної поліції з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення має 23 роки та 6 місяців і більше в календарному обчисленні, вона має право на призначення пенсії за вислугу років згідно чинного законодавства. А вже до визначеної законодавством календарної вислуги років додатково зараховується вислуга років, в разі проходження служби відповідно до умов, визначених у пункті 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393, - у відповідному пільговому обчисленні, що дає право на збільшення процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Згідно витягу з наказу від 16.08.2018 № 438 о/с вислуга років позивача на день його звільнення зі служби в поліції 16.08.2018 складає в календарному обчисленні - 18 років 08 місяців 06 днів.
Враховуючи зазначене, просить відмовити у задоволенні позовних вимог у зв`язку з їх необґрунтованістю (а.с. 35-36).
Дослідивши матеріали адміністративної справи, позовну заяву та відзив, зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні відносини, суд виходить з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що наказом Головного управління Національної поліції в Сумській області від 16.08.2018 р. № 438 о/с ОСОБА_1 з 16.08.2018 р. звільнено зі служби в поліції на підставі п.7 (за власним бажанням) ч.1 ст.77 Закону України "Про Національну поліцію" (а.с. 15).
17.03.2021 р. ОСОБА_1 звернувся із заявою до Головного управління Національної поліції в Сумській області з проханням оформити та направити документи до ГУПФУ в Сумській області для вирішення питання про призначення пенсії на підставі вислуги років, яка склала: у пільговому обчисленні - 23 роки 08 місяців 03 дні; у календарному обчисленні - 18 років 08 місяців 06 днів; у пільговому обчисленні - 04 роки 11 місяців 27 днів, яку позивач мав на день звільнення з Національної поліції України (а. с. 13).
Листом від 29.03.2021 р. № 33/Г-3 відповідачем відмовлено у оформленні та направленні документів до ГУПФУ в Сумській області для вирішення питання про призначення пенсії на підставі вислуги років (а.с.14)
В обґрунтування відмови зазначив, що правових підстав для призначення позивачу пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" немає, оскільки згідно витягу з наказу від 16.08.2018 № 438 о/с вислуга років на день звільнення зі служби в поліції 16.08.2018 складає в календарному обчисленні 18 років 08 місяців 06 днів, а до визначеної законодавством календарної вислуги років додатково зараховується вислуга років, в разі проходження служби відповідно до умов, визначених у пункті 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393, - у відповідному пільговому обчисленні, що дає право на збільшення процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Згідно п. "а" ст. 1-2 Закону № 2262 право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України №1522 від 02.11.2006 "Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян" врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 (далі по тексту - Порядок № 3-1).
Так, пунктом 1 Порядку № 3-1 встановлено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи міністерств та відповідних служб.
Відповідно правових положень Порядку №3-1, на уповноважені структурні підрозділи міністерств та відповідних служб покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.
Разом з тим, пунктами 12 і 13 Порядку №3-1 передбачено, що уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.
Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії.
У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.
Копії документів, необхідних для призначення пенсії, що подаються уповноваженими структурними підрозділами до органів, що призначають пенсії, мають бути завірені цими уповноваженими структурними підрозділами в установленому порядку.
Копії документів, необхідних для призначення пенсії, що подаються безпосередньо заявниками до органів, що призначають пенсії, завіряються органами, що призначають пенсії.
При прийманні документів для призначення пенсії орган, що призначає пенсії: перевіряє правильність оформлення заяви й подання про призначення пенсії, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; здійснює попередню перевірку змісту і належного оформлення представлених документів; перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження.
Орган, що призначає пенсії, має право вимагати від міністерств та інших органів, заявників дооформлення поданих документів, а також подання додаткових документів та перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії.
Рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії оформляється розпорядженням органу, що призначає пенсії (п. 16-18 Порядку № 3-1).
Виходячи із положень вищевказаного Порядку, на уповноважені структурні підрозділи покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.
У свою чергу, рішення щодо призначення або відмови в призначенні певного виду пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" приймають органи Пенсійного фонду України (ст. 49 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб").
Тобто, законодавцем чітко визначено, що виключно органи Пенсійного фонду України уповноважені приймати рішення про призначення або відмову у призначенні пенсії тим категоріям осіб, на яких розповсюджується дія Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
У порушення вимог п. 12 Порядку № 3-1 відповідачем не здійснено оформлення всіх необхідних документів про призначення пенсії позивачу та подання їх у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії, окрім того, позивача з ними не ознайомлено, і не надіслано їх до відповідних органів для прийняття відповідного рішення, а фактично відмовлено позивачу у призначенні пенсії з посиланням на відсутність у останнього календарної вислуги років для призначення пенсії за вислугою років.
Враховуючи викладене, суд відповідно до ч.2 ст.9 КАС України вважає за потрібне визнати протиправною відмову відповідача щодо підготовки та подання до Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області документів для призначення позивачу пенсії за вислугу років та зобов`язати відповідача підготувати та направити до Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області документи для розгляду питання щодо призначення пенсії за вислугу років позивачу.
Відповідно до ч.1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області 908,00 грн. судового збору, сплаченого згідно з квитанцією від 22.05.2021 р. № 10483 (а.с. 7).
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Сумській області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Сумській області щодо підготовки та подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області документів для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, яка викладена у листі від 29.03.2021 № 33/Г-3.
Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Сумській області (40000, м. Суми, вул. Г.Кондратьєва, 23, код ЄДРПОУ 40108777) підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області документи для розгляду питання щодо призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 .
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Сумській області (40000, м. Суми, вул. Г.Кондратьєва, 23, код ЄДРПОУ 40108777) судовий збір у розмірі 908,00 грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.А. Прилипчук