Рішення № 98544608, 26.07.2021, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.07.2021
Номер справи
360/2822/21
Номер документу
98544608
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

26 липня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2822/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом Головного управління ДПС у Луганській області до Товариства з обмеженою відповідальністю АГФ «КСК» про стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу в загальній сумі 12390,29 грн,

ВСТАНОВИВ:

01 червня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Луганській області (далі – позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю АГФ «КСК» (далі – відповідач), в якій позивач просить:

- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю АГФ «КСК» кошти за податковим боргом з орендної плати з юридичних осіб в сумі 11398,05 грн, з яких 8768,91 грн - основний платіж, 2629,14 грн – штрафні санкції;

- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю АГФ «КСК» кошти за податковим боргом з єдиного податку з юридичних осіб в сумі 992,24 грн, з яких 860,06 грн – штрафні санкції, 132,18 грн - пеня.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач є платником податків і зборів, передбачених Податковим кодексом України.

Відповідно до пункту 61.1 статті 61 та статті 41 Податкового кодексу України податковий контроль щодо правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів здійснюється державними податковими органами та іншими державними органами у межах повноважень, визначених цим Кодексом.

Відповідач знаходився на спрощеній системі оподаткування та до 31 грудня 2018 року був платником єдиного податку з юридичних осіб третьої групи, відповідно ніс обов`язки з самостійної сплати податкового зобов`язання з єдиного податку з юридичних осіб згідно з самостійно поданими до контролюючого органу податковими деклараціями.

Відповідач не сплачував до бюджету узгоджених сум податкових зобов`язань, що призвело до виникнення у підприємства податкового боргу на загальну суму 12390,29 грн, а саме:

- податковий борг з єдиного податку з юридичних осіб на загальну суму 992,24 грн, з яких 860,06 грн - штрафні санкції та 132,18 грн - пеня. Податковий борг зі штрафних санкцій у сумі 860,06 грн виник на підставі прийнятого за результатами акта камеральної перевірки від 21 вересня 2018 року № 3784/12-32-51-05/23477644 податкового повідомлення-рішення форми «Ш» від 06 листопада 2018 року № 0004075105;

- податковий борг з орендної плати з юридичних осіб на загальну суму 11398,05 грн, який складається з основного платежу у сумі 8768,91 грн та штрафних санкцій у сумі 2629,14 грн. Податковий борг з основного платежу виник на підставі самостійно поданої відповідачем податкової звітної декларації від 28 лютого 2018 року № 3748 за травень-листопад 2018 року на суму 7672,84 грн, з щомісячними нарахуваннями в розмірі 1096,12 грн та за грудень 2018 року у сумі 1096,07 грн. Податковий борг зі штрафних санкцій у сумі 2629,14 грн виник на підставі прийнятих за результатами акта камеральної перевірки від 03 серпня 2018 року № 3450/12-32-12-05/23477644 податкових повідомлень-рішень форми «Ш» від 05 листопада 2018 року № 0003991205 в сумі 575,91 грн, від 05 листопада 2018 року № 0003981205 в сумі 1733,41 грн, та на підставі прийнятих за результатами акта камеральної перевірки від 31 липня 2019 року № 811/12-32-51-05/23477644 податкових повідомлень-рішень форми «Ш» від 05 вересня 2019 року № 0011105105 в сумі 109,61 грн, від 05 вересня 2019 року № 0011115105 в сумі 210,21 грн.

Головним управлінням ДФС у Луганській області відповідно до вимог статті 59 Податкового кодексу України направлено відповідачу поштою податкову вимогу форми “Ю” від 10 травня 2018 року № 8944-17.

З посиланням на норму підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України, Головне управління ДПС у Луганській області просить стягнути з відповідача кошти в рахунок погашення податкової заборгованості.

Ухвалою від 07 червня 2021 року про відкриття провадження в адміністративній справі суд вирішив розглядати дану справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (арк. спр. 44-45).

Товариство з обмеженою відповідальністю АГФ «КСК» ухвалу від 07 червня 2021 року про відкриття провадження в адміністративній справі отримало 16 червня 2021 року, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (арк. спр. 49). Правом подати суду відзив на позовну заяву разом з доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, відповідач не скористався. Відповідно до положень частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до статей 72-76, 90 КАС України, судом встановлено таке.

Товариство з обмеженою відповідальністю АГФ «КСК» (ідентифікаційний номер 23477644) зареєстроване юридичною особою, знаходиться у м. Рубіжному Луганської області та перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Луганській області, Рубіжанська ДПІ (м. Рубіжне) як платник податків, про що свідчать витяг з реєстраційних та облікових даних платника податків та витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 26 липня 2021 року (арк. спр. 8-9, 61-62).

Відповідно до інформації з Реєстру платників єдиного податку та витягу з реєстраційних та облікових даних платника податків Товариство з обмеженою відповідальністю АГФ «КСК» з 01 січня 2016 року до 31 грудня 2018 року було платником єдиного податку третьої групи на ставці 5 % (арк. спр. 8-9, 59).

На виконання вимог пункту 54.1 статті 54 та пункту 286.2 статті 286 Податкового кодексу України Товариством з обмеженою відповідальністю АГФ «КСК» до Рубіжанської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області подано податкову декларацію від 28 лютого 2018 року № 3748 з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2018 рік, у якій визначені податкові зобов`язання з орендної плати за земельні ділянки на рік на загальну суму 13153,39 грн, у тому числі за січень-листопад 2018 року на суму 1096,12 грн щомісячно, за грудень 2018 року на суму 1096,07 грн (арк. спр. 29-30).

Згідно з актом Головного управління ДФС у Луганській області від 03 серпня 2018 року № 3450/12-32-12-05/23477644 про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) (м. Рубіжне) Товариства з обмеженою відповідальністю АГФ «КСК», код ЄДРПОУ 23477644, за жовтень 2015 року, за 2016 рік, за 2017 рік, за січень 2018 року, перевіркою встановлено порушення строків сплати узгодженої суми грошового зобов`язання по орендній платі за землю з юридичних осіб (м. Рубіжне) протягом строків, визначених пунктом 287.3 статті 287 Податкового кодексу України, за перевіряємий період (арк. спр. 31-32).

На підставі акта від 03 серпня 2018 року № 3450/12-32-12-05/23477644 Головним управлінням ДФС у Луганській області винесені податкове повідомлення-рішення від 05 листопада 2018 року № 0003991205 про застосування штрафу у розмірі 575,91 грн і податкове повідомлення-рішення від 05 листопада 2018 року № 0003981205 про застосування штрафу у розмірі 1733,41 грн (арк. спр. 34, 35).

Податкові повідомлення-рішення від 05 листопада 2018 року №№ 0003991205, 0003981205 про застосування штрафу направлені Головним управлінням ДФС у Луганській області Товариству з обмеженою відповідальністю АГФ «КСК» поштовим зв`язком та отримані платником податків 20 листопада 2018 року, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (арк. спр. 36).

Згідно з актом Головного управління ДФС у Луганській області від 31 липня 2019 року № 811/12-32-51-05/23477644 про результати камеральної перевірки своєчасності сплати податкового зобов`язання з плати за землю (орендна плата) м. Рубіжне за березень-квітень 2018 року Товариством з обмеженою відповідальністю АГФ «КСК», код ЄДРПОУ 23477644, перевіркою встановлено порушення строків сплати узгодженої суми грошового (податкового) зобов`язання з орендної плати за землю з юридичних осіб, визначеного пунктом 287.3 статті 287 Податкового кодексу України, за перевіряємий період (арк. спр. 37-38).

Акт від 31 липня 2019 року № 811/12-32-51-05/23477644 направлений Головним управлінням ДФС у Луганській області Товариству з обмеженою відповідальністю АГФ «КСК» поштовим зв`язком та отриманий платником податків 03 серпня 2019 року, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (арк. спр. 38).

На підставі акта від 31 липня 2019 року № 811/12-32-51-05/23477644 Головним управлінням ДФС у Луганській області винесені податкове повідомлення-рішення від 05 вересня 2019 року № 0011105105 про застосування штрафу у розмірі 109,61 грн і податкове повідомлення-рішення від 05 вересня 2019 року № 0011115105 про застосування штрафу у розмірі 210,21 грн (арк. спр. 38 зв. – 39, 39 зв. - 40).

Податкові повідомлення-рішення від 05 вересня 2019 року №№ 0011105105, 0011115105 про застосування штрафу направлені Головним управлінням ДФС у Луганській області Товариству з обмеженою відповідальністю АГФ «КСК» поштовим зв`язком та отримані платником податків 12 вересня 2019 року, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (арк. спр. 40 зв.).

Станом на час розгляду справи заборгованість відповідача з орендної плати з юридичних осіб складає 11398,05 грн, з яких 8768,91 грн – податкові зобов`язання, 2629,14 грн - штрафні (фінансові) санкції (штрафи).

Згідно з актом Головного управління ДФС у Луганській області від 13 квітня 2018 року № 1000/12-32-12-05/23477644 про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій декларації платника єдиного податку третьої групи (юридичної особи) Товариства з обмеженою відповідальністю АГФ «КСК», код ЄДРПОУ 23477644, за період 2015 рік, І квартал 2016 року, І півріччя 2016 року, три квартали 2016 року, 2016 рік, І квартал 2017 року, І півріччя 2017 року, три квартали 2017 року, який отримано головним бухгалтером Товариства з обмеженою відповідальністю АГФ «КСК» нарочним 13 квітня 2018 року, про що свідчить її особистий підпис, перевіркою встановлено порушення строків сплати узгодженої суми грошового зобов`язання єдиного податку з юридичних осіб протягом строків, встановлених пунктом 295.3 статті 295 Податкового кодексу України (арк. спр. 22-23).

На підставі акта від 13 квітня 2018 року № 1000/12-32-12-05/23477644 Головним управлінням ДФС у Луганській області винесені податкове повідомлення-рішення від 17 квітня 2018 року № 0014941205 про застосування штрафу у розмірі 3091,40 грн і податкове повідомлення-рішення від 17 квітня 2018 року № 0014951205 про застосування штрафу у розмірі 1208,86 грн, які отримані головним бухгалтером Товариства з обмеженою відповідальністю АГФ «КСК» нарочним 17 квітня 2018 року, про що свідчить її особистий підпис (арк. спр. 24, 25).

Згідно з актом Головного управління ДФС у Луганській області від 21 вересня 2018 року № 3784/12-32-12-05/23477644 про результати камеральної перевірки своєчасності сплати узгоджених податкових зобов`язань з єдиного податку третьої групи (юридичні особи) Товариством з обмеженою відповідальністю АГФ «КСК», код ЄДРПОУ 23477644, перевіркою встановлено порушення строків сплати узгодженої суми грошового зобов`язання єдиного податку з юридичних осіб за податковим повідомленням-рішенням від 17 квітня 2018 року № 0014951205 протягом строків, визначених пунктом 57.3 статті 57, пунктом 295.3 статті 295 Податкового кодексу України (арк. спр. 26).

На підставі акта від 21 вересня 2018 року № 3784/12-32-12-05/23477644 Головним управлінням ДФС у Луганській області винесено податкове повідомлення-рішення від 06 листопада 2018 року № 0004075105 про застосування штрафу у розмірі 860,06 грн (арк. спр. 27).

Акт від 21 вересня 2018 року № 3784/12-32-12-05/23477644 та податкове повідомлення-рішення від 06 листопада 2018 року № 0004075105 направлені Головним управлінням ДФС у Луганській області Товариству з обмеженою відповідальністю АГФ «КСК» поштовим зв`язком та отримані платником податків 20 листопада 2018 року, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (арк. спр. 28).

У зв`язку з несвоєчасною сплатою грошових зобов`язань з єдиного податку з юридичних осіб, нарахованих контролюючим органом податковим повідомленням-рішенням від 17 квітня 2018 року № 0014951205, відповідно до вимог пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України 26 червня 2018 року відповідачу за період з 02 травня 2018 року по 25 червня 2018 року нарахована пеня в загальній сумі 132,18 грн.

Станом на час розгляду справи заборгованість відповідача з єдиного податку з юридичних осіб складає 992,24 грн, з яких 860,06 грн - штрафні (фінансові) санкції (штрафи), 132,18 грн - пеня, нарахована відповідно до вимог пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, суд виходить з такого.

Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до статті 14 Податкового кодексу України:

грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов`язання та/або інше зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);

податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);

пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми податкових зобов`язань та/або на суми штрафних (фінансових) санкцій, не сплачених у встановлені законодавством строки, а також нарахована в інших випадках та порядку, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);

податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 14.1.175 пункту 14.1);

штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з осіб, що вчинили податкове правопорушення або порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1).

Пунктом 15.1 статті 15 Податкового кодексу України визначено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Кожний з платників податків може бути платником податку за одним або кількома податками та зборами (пункт 15.2 статті 15 Податкового кодексу України).

Відповідно до підпункту 49.18.2 пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Згідно з пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.

Контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган (підпункт 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України (у редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин)).

Відповідно до абзацу першого пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України (у редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов`язання платник податків зобов`язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження (абзац другий пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України (у редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин)).

Відповідно до пункту 285.1 статті 285 Податкового кодексу України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.

Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв`язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців) (пункт 285.2 статті 285 Податкового кодексу України).

Згідно з пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов`язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а надалі такий витяг подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Відповідно до пункту 287.3 статті 287 Податкового кодексу України податкове зобов`язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

В порушення вимог пункту 57.1 статті 57 та пункту 287.3 статті 287 Податкового кодексу України Товариство з обмеженою відповідальністю АГФ «КСК» щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (до 30 числа місяця, наступного за звітним) за період травень-грудень 2018 року самостійно суму податкового зобов`язання з орендної плати, зазначену у податковій декларації, в сумі 8768,91 грн не сплатило, внаслідок чого за платником податків утворився податковий борг за вказаний період в сумі 8768,91 грн.

В порушення вимог пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України Товариство з обмеженою відповідальністю АГФ «КСК» протягом 10 календарних днів після отримання податкових повідомлень-рішень від 05 листопада 2018 року №№ 0003991205, 0003981205 та від 05 вересня 2019 року №№ 0011105105, 0011115105 грошове зобов`язання самостійно не сплатило, внаслідок чого за платником податків утворився податковий борг в загальній сумі 2629,14 грн.

Таким чином, податковий борг з орендної плати з юридичних осіб, заявлений до стягнення у даній справі, складає 11398,05 грн (8768,91 грн (податкові зобов`язання, визначені платником податків) + 2629,14 грн (грошові зобов`язання, визначені платнику податків контролюючим органом)).

Наявність у відповідача податкового боргу з орендної плати з юридичних осіб станом на час розгляду даної адміністративної справи в загальній сумі 11398,05 грн підтверджена інтегрованою карткою платника податків з орендної плати з юридичних осіб за 2018-2021 роки (арк. спр. 19-21, 55).

Підпунктом 3 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України передбачено, що платники єдиного податку третьої групи - це фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та юридичні особи - суб`єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Абзацом другим пункту 294.1 статті 294 Податкового кодексу України визначено, що податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку третьої групи є календарний квартал (крім податкового періоду для податкової звітності з податку на додану вартість, визначеного пунктом 202.1 статті 202 цього Кодексу).

Відповідно до абзацу першого пункту 296.3, пункту 296.4 статті 296 Податкового кодексу України платники єдиного податку третьої групи подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду. Податкова декларація подається до контролюючого органу за місцем податкової адреси.

Згідно з абзацом першим пункту 294.2 статті 294 Податкового кодексу України податковий (звітний) період починається з першого числа першого місяця податкового (звітного) періоду і закінчується останнім календарним днем останнього місяця податкового (звітного) періоду.

Відповідно до пункту 295.3 статті 295 Податкового кодексу України платники єдиного податку третьої групи сплачують єдиний податок протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за податковий (звітний) квартал.

Сплата єдиного податку платниками першої - третьої груп здійснюється за місцем податкової адреси (пункт 295.4 статті 295 Податкового кодексу України).

В порушення вимог пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України Товариство з обмеженою відповідальністю АГФ «КСК» протягом 10 календарних днів після отримання податкового повідомлення-рішення від 06 листопада 2018 року № 0004075105 грошове зобов`язання самостійно не сплатило, внаслідок чого за платником податків утворився податковий борг в загальній сумі 860,06 грн.

Відповідно до пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України (в редакції, яка діла до 01 січня 2019 року) нарахування пені розпочинається:

129.1.1. при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов`язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження);

129.1.2. при нарахуванні суми податкового зобов`язання, визначеного контролюючим органом у випадках, не пов`язаних з проведенням податкових перевірок, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження);

129.1.3. при нарахуванні суми податкового зобов`язання, визначеного платником податків або податковим агентом, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання.

У разі скасування нарахованого контролюючим органом грошового зобов`язання (його частини) у порядку адміністративного та/або судового оскарження пеня за період заниження такого грошового зобов`язання (його частини) скасовується (пункт 129.2 статті 129 Податкового кодексу України).

Згідно з підпунктом 129.3.1 пункту 129.3 статті 129 Податкового кодексу України нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов`язань.

У разі часткового погашення податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку (абзац шостий пункту 129.3 статті 129 Податкового кодексу України).

Відповідно до абзацу першого пункту 129.4 статті 129 Податкового кодексу України на суми грошового зобов`язання, визначеного підпунктами 129.1.1 та 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, коли її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов`язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

На суми грошового зобов`язання, визначеного підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення у його сплаті, включаючи день погашення, із розрахунку 100 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день (абзац другий пункту 129.4 статті 129 Податкового кодексу України в редакції, яка діяла до 01 січня 2019 року).

Згідно з абзацом другим пункту 129.4 статті 129 Податкового кодексу України в редакції, яка діяла до 01 січня 2019 року, на суми грошового зобов`язання, визначеного підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення у його сплаті, починаючи з 91 календарного дня (з 271 календарного дня у разі здійснення платником податків самостійного коригування відповідно до підпункту 39.5.4 пункту 39.5 статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання, із розрахунку 100 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

Відповідно до пункту 129.5 статті 129 Податкового кодексу України зазначений розмір пені застосовується щодо всіх видів податків, зборів та інших грошових зобов`язань, крім пені, яка нараховується за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється відповідним законодавством.

Нараховану відповідно до статті 129 Податкового кодексу України 26 червня 2018 року за період з 02 травня 2018 року по 25 червня 2018 року пеню з єдиного податку з юридичних осіб в загальній сумі 132,18 грн Товариство з обмеженою відповідальністю АГФ «КСК» самостійно не сплатило, внаслідок чого за платником податків утворився податковий борг в сумі 132,18 грн.

Таким чином, податковий борг з єдиного податку з юридичних осіб, заявлений до стягнення у даній справі, складає 992,24 грн (860,06 грн (грошові зобов`язання, визначені платнику податків контролюючим органом) + 132,18 грн (пеня, нарахована відповідно до пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України).

Станом на час розгляду справи заборгованість відповідача з єдиного податку з юридичних осіб складає 992,24 грн, з яких 860,06 грн - штрафні (фінансові) санкції (штрафи), 132,18 грн - пеня, нарахована відповідно до вимог пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України.

Наявність у відповідача податкового боргу з єдиного податку з юридичних осіб станом на час розгляду даної адміністративної справи в загальній сумі 992,24 грн підтверджена інтегрованою карткою платника податків з єдиного податку з юридичних осіб за 2018-2021 роки (арк. спр. 16-17, 56).

Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (пункти 95.2 та 95.3 статті 95 Податкового кодексу України).

Головним управлінням ДФС у Луганській області поштовим зв`язком Товариству з обмеженою відповідальністю АГФ «КСК» надіслано податкову вимогу форми «Ю» від 10 травня 2018 року № 8944-17, яка отримана останнім 24 травня 2018 року, що підтверджено рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (арк. спр. 10).

Оскільки податкова вимога від 10 травня 2018 року № 8944-17 є чинною (доказів про скасування або відкликання податкової вимоги суду не надано), суд дійшов висновку, що контролюючим органом при зверненні до адміністративного суду з позовом про стягнення коштів за податковим боргом дотримані вимоги пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України.

Згідно з підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.

Органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється (пункт 41.4 статті 41 Податкового кодексу України).

Згідно з підпунктами 19-1.1.22, 19-1.1.45 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу: здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів; звертаються до суду у випадках, передбачених законодавством.

Контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини (підпункт 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України).

Головне управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код 44082150) є відокремленим підрозділом Державної податкової служби України, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 07 червня 2021 року (арк. спр. 60).

Відповідно до пунктів 1, 3 Положення про Головне управління ДПС у Луганській області, затвердженого наказом Державної податкової служби України від 12 листопада 2020 року № 643 «Про затвердження положень про територіальні органи ДПС», зі змінами, внесеними наказом Державної податкової служби України від 04 березня 2021 року № 264 (далі - Положення), Головне управління ДПС у Луганській області (далі - ГУ ДПС) є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (далі - ДПС). ГУ ДПС забезпечує реалізацію повноважень ДПС на території Луганської області. ГУ ДПС є правонаступником майна, прав та обов`язків Головного управління ДПС у Луганській області (ЄДРПОУ 43143746). Основними завданнями ГУ ДПС (крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій (далі - ДПІ)) є: забезпечення реалізації державної податкової політики, здійснення у межах повноважень, передбачених законом, контролю за надходженням до бюджетів та державних цільових фондів податків, зборів, платежів, державної політики у сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), державної політики у сфері контролю за своєчасністю здійснення розрахунків в іноземній валюті в установлений законом строк, дотримання порядку проведення розрахункових операцій, у тому числі готівкових розрахунків за товари (послуги), а також за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону.

Відповідно до підпунктів 15, 22 пункту 4 Положення ГУ ДПС відповідно до покладених на нього завдань здійснює погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів; звертається до суду у випадках, передбачених законом.

Згідно з підпунктом 12 пункту 5 Положення ГУ ДПС з метою організації своєї діяльності забезпечує самопредставництво ДПС та ГУ ДПС у судах через начальника ГУ ДПС, а також без окремого доручення Голови ДПС та начальника ГУ ДПС через їхніх заступників, державних службовців підрозділів до функціональних повноважень яких належить представництво в судах інтересів ГУ ДПС відповідно до положень про такі підрозділи, які забезпечують самопредставництво інтересів ДПС та ГУ ДПС в судах без окремого доручення Голови ДПС та начальника ГУ ДПС.

Відповідно до підпункту 28 пункту 6 Положення ГУ ДПС для виконання покладених на нього завдань має право звертатися у передбачених законом випадках до суду.

ГУ ДПС є контролюючим органом (податковим органом, органом стягнення). У складі ГУ ДПС діють ДПІ, які є його структурними підрозділами та перелік яких затверджується окремим наказом ДПС. ДПІ діють на підставі цього Положення, у межах функцій, визначених статтею 19-3 Податкового кодексу України. Начальник ДПІ може забезпечувати загальну організацію та координацію роботи (не пов`язану з виконанням функцій, визначених статтею 19-1 Податкового кодексу України) структурних підрозділів ГУ ДПС, що територіально розміщені за адресою місцезнаходження ДПІ, з метою забезпечення їх комунікацій (пункт 7 Положення).

Згідно з пунктом 15 Положення ГУ ДПС утворюється без статусу юридичної особи та є органом державної влади, має окремий баланс, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку та бланк зі своїм найменуванням та із зображенням Державного Герба України, є розпорядником бюджетних коштів (арк. спр. 51, 52, 53-54).

З вищевикладеного слідує, що у межах спірних правовідносин контролюючим органом, уповноваженим здійснювати стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини є Головне управління ДПС у Луганській області.

Враховуючи, що відповідачем за час розгляду даної справи податковий борг з орендної плати з юридичних осіб в сумі 11398,05 грн та з єдиного податку з юридичних осіб в загальній сумі 992,24 грн не сплачений, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина третя статті 139 КАС України).

З викладеного слідує, що витрати суб`єкта владних повноважень на сплату судового збору відносяться на рахунок суб`єкта владних повноважень. Такий вид судових витрат, як судовий збір, поверненню позивачу - суб`єкту владних повноважень, не підлягає.

Такі обмеження у можливостях суб`єктів владних повноважень свідчать про загальну спрямованість адміністративного судочинства на захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у спірних правовідносинах із владою.

Оскільки Головне управління ДПС у Луганській області у вказаній справі є суб`єктом владних повноважень, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача судового збору на користь позивача.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код 44082150, місцезнаходження: 93401, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, буд. 72) до Товариства з обмеженою відповідальністю АГФ «КСК» (ідентифікаційний код 23477644, місцезнаходження: 93000, Луганська область, м. Рубіжне, вул. Революції, буд. 12) про стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу в загальній сумі 12390,29 грн задовольнити повністю.

Стягнути в доход місцевого бюджету кошти Товариства з обмеженою відповідальністю АГФ «КСК» з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків, за податковим боргом з орендної плати з юридичних осіб в сумі 11398,05 грн (одинадцять тисяч триста дев`яносто вісім грн 05 коп.) та з єдиного податку з юридичних осіб в сумі 992,24 грн (дев`ятсот дев`яносто дві грн 24 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Т.І. Чернявська