
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 липня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/2558/20
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
відповідач: Головне управління ДПС у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55, код ЄДРПОУ 43142606)
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 , через адвоката Белашова К.В., звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №23000-5207-1128 від 27.05.2020 року, яким йому визначено суму грошового зобов`язання за платежем орендна плата з фізичних осіб у розмірі 263 368, 54 грн.
Позов ОСОБА_1 мотивовано тим, що за між ним та Кіровоградською міською радою укладено договір №2 від 20.04.2016 року оренди земельної ділянки площею 0,5426 га у АДРЕСА_2 терміном на 25 років для будівництва житлового комплексу та адміністративно-побутових приміщень. На цій земельній ділянці знаходився комплекс будівель, які позивач придбав раніше. Згодом цей об`єкт нерухомого майна було знищено, а на земельній ділянці збудовано житловий комплекс з вбудованими адміністративними приміщеннями. У 2018-2019 роках право власності на квартири у житловій частині об`єкта нерухомості, збудованого на земельній ділянці по АДРЕСА_2 , придбали громадяни. Позивач стверджує, що він не був замовником будівництва житлового комплексу, розташованого на земельній ділянці, переданій йому в оренду, та не став власником цього житлового комплексу після введення його в експлуатацію. З метою розірвання договору оренди земельної ділянки позивач у жовтні 2019 року звернувся до Кіровоградської міської ради із заявою про розірвання цього договору, а згодом - з відповідним позовом до суду. Позивач стверджує, що відповідно до пп. "а", "е" ст.141 Земельного кодексу України договір оренди земельної ділянки №2 від 20.04.2016 року припинений. Позивач фактично не користується земельною ділянкою, повідомив про це Кіровоградську міську раду, не має права на об`єкти нерухомості, розташовані на цій земельній ділянці, отже не є її орендарем. Вважає, що відповідач безпідставно визначив йому податкове зобов`язання з орендної плати за землю за 2020 рік у спірному рішенні. З цих підстав просить суд визнати його протиправним та скасувати.
Ухвалою судді від 24.07.2020 року відкрито провадження в адміністративній справі та прийнято рішення здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що позивач як орендар земельної ділянки комунальної власності, розташованої у АДРЕСА_2 , повинен сплачувати до місцевого бюджету орендну плату у розмірі, що встановлений договором оренди №2 від 20.04.2016 року - 6% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за кадастровим номером 3510100000:28:193:0007 від 20.05.2019 року така становить 4389475,56 грн. Тож контролюючий орган визначив позивачу податкове зобов`язання з орендної плати за землю за 2020 рік у розмірі 263 368, 54 грн., про що прийняв податкове повідомлення-рішення №23000-5207-1128 від 27.05.2020 року. Доводячи його правомірність, просив суд у задоволенні позову відмовити.
У ході розгляду справи суд постановив ухвалу від 25.06.2021 року про витребування доказів.
Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.
ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу від 10.09.2015 року набув у приватну власність комплекс будівель, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 та розташований на земельній ділянці площею 0,5426 га за кадастровим номером 3510100000:28:193:0007. (а.с. 11 - 14) Право власності позивача на цей комплекс будівель 10.09.2015 року зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. (а.с. 15)
У подальшому комплекс будівель, що був придбаний ОСОБА_1 за договором купівлі-продажу від 10.09.2015 року було знищено, а 16.03.2018 року право власності ОСОБА_1 на цей об`єкт нерухомого майна у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно було погашено. (а.с. 17 - 18)
Рішенням Кіровоградської міської ради №4762 від 29.05.2015 року "Про передачу ОСОБА_1 земельної ділянки по АДРЕСА_2 " (зі змінами, внесеними рішенням №276 від 30.03.2016 року) передано ОСОБА_1 земельну ділянку з правом суборенди (кадастровий номер 3510100000:28:193:0007) в оренду строком на 25 років по АДРЕСА_2 загальною площею 0,5426 га для будівництва житлового комплексу та адміністративно-побутових приміщень. Встановлено розмір орендної плати на рівні 6 % від нормативної грошової оцінки. (а.с. 9 - 10)
На підставі цього рішення між Кіровоградською міською радою (орендодавцем) та ОСОБА_1 (орендарем) укладено договір оренди земельної ділянки №2 від 20.04.2016 року про передачу у строкове платне користування земельної ділянки загальною площею 0,5426 га для будівництва житлового комплексу та адміністративно-побутових приміщень за рахунок земель житлової та громадської забудови, розташовану по АДРЕСА_2 , строком на 25 років. (а.с. 19 - 10)
Згідно з пунктом 4 договору річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у розмірі 6% від нормативної грошової оцінки ділянки.
Речове право оренди ОСОБА_1 щодо земельної ділянки за кадастровим номером 3510100000:28:193:0007 зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 29.04.2016 року.
За договором суборенди №1 від 29.04.2016 року орендар ОСОБА_1 передав вказану земельну ділянку в строкове платне користування ТОВ "Кадіум-Буд" для будівництва житлового комплексу та адміністративно-побутових приміщень. Вказаний договір діяв до 18.03.2019 року, коли був достроково розірваний за згодою сторін. (а.с. 24 - 28)
На вказаній земельній ділянці побудовано житловий комплекс з вбудованими адміністративними приміщеннями, замовником будівництва виступало ТОВ "Кадіум-Буд". (а.с. 33)
На підставі акта готовності об`єкта до експлуатації від 29.12.2017 року ТОВ "Кадіум-Буд" отримало сертифікат відповідності закінченого будівництвом об`єкту серії КД №1621804609454 від 15.02.2018 року, виданий управлінням Державного архітектурно-будівельного контролю Міської ради міста Кропивницького. (а.с. 33)
На підставі акта приймання-передачі від 01.02.2019 року житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_2 , був переданий від забудовника ТОВ "Кадіум-Буд" в управління експлуатуючій організації ТОВ "Кадіум-Сервіс". (а.с. 152 - 153)
За договором суборенди земельної ділянки №3 від 18.03.2019 року орендар ОСОБА_1 передав у строкове платне користування ТОВ "Кадіум-Сервіс" частину земельної ділянки загальною площею 0,5315 га для будівництва житлового комплексу та адміністративно-побутових приміщень. (а.с. 29 - 31) Вказаний договір діяв до 21.01.2021 року, коли був достроково розірваний за згодою сторін. (а.с. 117 - 118)
Крім того, за договором суборенди земельної ділянки №2 від 09.12.2016 року, укладеним між ОСОБА_1 та ПАТ "Кіровоградоблренерго", частина земельної ділянки площею 0,0111 га перебуває у користуванні останнього. (а.с. 113 - 114)
У жовтні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Міської ради міста Кропивницького із заявою про розірвання договору оренди земельної ділянки №2 від 20.04.2016 року, а у березні 2020 року - до Ленінського районного суду м. Кіровограда з позовом про розірвання цього договору. (а.с. 37 - 44)
ГУ ДПС у Кіровоградській області на підставі пп.54.3.3 п.54.3 ст.54 ПК України, відповідно до п. 286.5 ст.286 ПК України винесено податкове повідомлення-рішення форми "Ф" №23000-5207-1128 від 27.05.2020 року, яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов`язання з орендної плати з фізичних осіб за 2020 рік в розмірі 263 368,54 грн. (а.с. 8)
Не погодившись з цим рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір, суд виходив з того, що за визначеннями, наведеними у пункті 14.1 статті 14 Податкового кодексу України:
14.1.147. плата за землю - обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності;
14.1.136. орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі XII - орендна плата);
14.1.73. землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.
Згідно з пунктом 269.1 статті 269 ПК України платниками податку (плати за землю) є: 269.1.1. власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); 269.1.2. землекористувачі.
Відповідно до пункту 270.1 статті 270 ПК України об`єктами оподаткування є: 270.1.1. земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; 270.1.2. земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Пунктом 271.1 статті 271 ПК України передбачено, що базою оподаткування є: 271.1.1. нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; 271.1.2. площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
Згідно з пунктами 288.1, 288.2, 288.3, 288.4 статті 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки.
Об`єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Згідно з пунктом 288.5 статті 288 ПК України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: 288.5.1. для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки; 288.5.2. не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Плата за суборенду земельних ділянок не може перевищувати орендної плати (пункт 288.6 статті 288 ПК України).
Пунктом 288.7 статті 288 ПК України передбачено, що податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу.
Відповідно до статті 285 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв`язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).
Згідно з пунктом 286.5 статті 286 ПК України нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу.
У разі переходу права власності на земельну ділянку від одного власника - юридичної або фізичної особи до іншого протягом календарного року податок сплачується попереднім власником за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому припинилося його право власності на зазначену земельну ділянку, а новим власником - починаючи з місяця, в якому він набув право власності.
У разі переходу права власності на земельну ділянку від одного власника - фізичної особи до іншого протягом календарного року контролюючий орган надсилає (вручає) податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.
Якщо такий перехід відбувається після 1 липня поточного року, контролюючий орган надсилає (вручає) попередньому власнику нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).
Відповідно до пункту 287.1 статті 287 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
Облік фізичних осіб - платників податку і нарахування відповідних сум проводяться щороку до 1 травня. (пункт 287.2 статті 287 ПК України)
Пунктом 287.5 статті 287 ПК України передбачено, що податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Згідно з пунктом 287.7 статті 287 ПК України у разі надання в оренду земельних ділянок (у межах населених пунктів), окремих будівель (споруд) або їх частин власниками та землекористувачами, податок за площі, що надаються в оренду, обчислюється з дати укладення договору оренди земельної ділянки або з дати укладення договору оренди будівель (їх частин).
Пунктом 289.1 статті 289 ПК України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Згідно з підпунктом 54.3.3 пункту 54, пунктом 54.5 статті 54 ПК України контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов`язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов`язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.
Згідно зі статтями 13, 14 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Істотними умовами договору оренди землі є зокрема орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Відповідно до статті 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Згідно зі статтями 125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Як установив суд, право оренди земельної ділянки за кадастровим номером 3510100000:28:193:0007 зареєстровано за ОСОБА_1 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 29.04.2016 року на підставі договору оренди №2 від 20.04.2016 року, укладеного строком на 25 років. Договір оренди був чинним у 2020 році, його умови щодо розміру орендної плати, способу та умов розрахунків не переглядалися. Відтак, у 2020 році позивач як орендар цієї земельної ділянки був платником земельного податку у розумінні статей 269, 288 ПК України та був зобов`язаний сплачувати орендну плату за землю у розмірі, встановленому договором оренди №2 від 20.04.2016 року - 6% від нормативної грошової оцінки.
Тож, контролюючий орган на підставі пп.54.3.3 п.54 ст.54 ПК України правильно розрахував, що річна сума орендної плати за 2020 рік за цю земельну ділянку, з огляду на її нормативну грошову оцінку, підтверджену витягом від 20.05.2019 року (4 389 475, 56 грн.), становить 263 368, 54 грн.
Суд відхиляє доводи позивача про те, що він не має обов`язку сплачувати орендну плату за користування земельною ділянкою після відчуження об`єктів нерухомості, які на ній розташовані.
Як установлено судом, позивач не відчужував об`єкт (об`єкти) нерухомості, розташовані на орендованій ним земельній ділянці.
За даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно станом на 25.06.2021 року за адресою: АДРЕСА_2 зареєстровано 115 об`єктів житлової та нежитлової нерухомості, з них 106 - житлових квартир, власниками яких були/є фізичні та юридичні особи. (а.с. 34 - 74, 131 - 137)
Доказів того, що у 2020 році договори оренди земельних ділянок комунальної власності були укладені з власниками цих об`єктів нерухомості, суду не надано.
ТОВ "Кадіум-Сервіс" як експлуатуюча організація також не оформила право користування земельною ділянкою, на якій розташовано багатоквартирний будинок.
Не заперечуючи право позивача на дострокове розірвання договору оренди земельної ділянки з підстав завершення будівництва та прийняття до експлуатації об`єкта будівництва, який розташований на цій земельній ділянці, суд зазначає, що до припинення дії договору оренди земельної ділянки комунальної власності обов`язки орендаря, зокрема щодо внесення орендної плати, має нести саме позивач.
Спірне податкове повідомлення-рішення форми "Ф" №23000-5207-1128 від 27.05.2020 року є правомірним, суд не вбачає підстав для його скасування та відмовляє позивачу у задоволенні його позову.
Враховуючи, що спір вирішено не на користь позивача, підстав для присудження йому судового збору, сплаченого при зверненні до суду, не має.
Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш