
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 липня 2021 року м. Житомир справа № 240/7842/21
категорія 112010100
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Лавренчук О.В.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Житомирській області до Житомирського районного центру соціальних служб про стягнення заборгованості,
встановив:
Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Житомирській області в особі Житомирського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Житомирській області 30.04.2021 звернулось до суду з позовом до Житомирського районного центру соціальних служб в якому просить стягнути з відповідача заборгованість по сплаті страхових внесків на користь управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Житомирській області в особі Житомирського відділення 69748,03 грн.
В обґрунтування позову вказує, що під час проведення позапланової перевірки дотримання порядку використання страхувальником страхових внесків Фонду встановлені порушення використання страхових коштів та складено акт від 20.01.2021 №1, а 26.01.2021 було прийнято рішення №24 про повернення страхових коштів фонду та застосування штрафних санкцій за порушення використання страхових внесків Фонду. Зазначає, що 24.02.2021 у зв`язку із несвоєчасним поверненням відповідачем страхових внесків Фонду, позивачем було прийнято рішення №9 про застосування штрафних санкцій до відповідача.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 05.05.2021 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
Копію ухвали направлено на адресу відповідача, що вказана у позовній заяві та відповідає адресі, що міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
До суду 01.06.2021 повернувся конверт із вкладенням, що направлявся відповідачу із зазначенням причини повернення: адресат відсутній за вказаною адресою.
Станом на дату розгляду адміністративної справи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань міститься інформація про те, що Житомирський районний центр соціальних служб із 04.11.2020 перебуває у процесі припинення.
Відзив на позовну заяву до суду не надходив.
Розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними статтями 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву та відзив, повно і всебічно з`ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
У період із 22.06.2021 по 12.07.2021 (включно) головуюча суддя перебувала у відпустці.
Встановлено, що у період з 19.01.2021 по 20.01.2021 на підставі наказу від від 16.01.2021 №4-од та направлення від 18.01.2021 №1 посадовими особами Житомирського відділення Управління проведено позапланову виїзну документальну перевірку дотримання порядку використання страхувальником страхових коштів, за результатами якої складено Акт перевірки №1 від 20.01.2021.
Актом зафіксовано порушення відповідачем Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 18.01.2001 №2240-ІІІ. Загальна сума по акту складає 41740,29 грн.
В Акті від 18.01.2021 містяться запис, вчинений заступником голови з ліквідаційної комісії Житомирського районного центру соціальних служб про те, що з актом перевірки згідні. Кошти будуть перераховані згідно чинного законодавства. Копію акту отримано заступником голови з ліквідаційної комісії Житомирського районного центру соціальних служб 20.01.2021.
На підставі висновків акту перевірки №1 від 20.01.2021 позивачем прийнято рішення №24 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду, яким відповідача зобов`язано повернути 41740,29 грн коштів згідно акту та фінансові санкції у розмірі 20870,15 грн. Загальна сума коштів, яка підлягає сплаті відповідачем згідно з цим рішенням складає 62610,44 грн. У рішенні також повідомлено про необхідність перерахування зазначеної суми коштів в 10-денний термін від дня отримання рішення та повідомлено, що у разі несвоєчасного повернення або повернення не в повному обсязі сум страхових коштів, визначених цим рішенням в установлений строк, до відповідача будуть застосовані фінансові санкції (штраф, пеня).
Листом №06-183 від 26.01.2021 Управління повідомило керівника Житомирського районного центру соціальних служб про прийняте рішення №24 від 26.01.2021.
Лист отримано 27.01.2021 заступником голови з ліквідаційної комісії відповідача, що підтверджується записом відповідного змісту на рішенні від 20.01.2021 №1.
Факт несплати відповідачем коштів згідно з рішенням №24 від 26.01.2021 зафіксовано довідкою про несвоєчасне повернення страхових коштів Фонду .
У зв`язку з цим, 24 лютого 2021 року позивачем прийнято рішення про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду соціального страхування України №9, згідно з яким до Житомирського районного центру соціальних служб застосовано фінансові санкції в таких розмірах: 876,55 грн пеня за несвоєчасне повернення страхових коштів Фонду; 6261,04 грн. штраф за несвоєчасне повернення страхових коштів Фонду.
У рішенні також зазначено, що загальна сума коштів, яка в 10-ти денний термін від дня його отримання, підлягає перерахуванню до Житомирського відділення Управління, становить 7137,59 грн. Роз`яснено, що воно може бути оскаржено протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання цього рішення в порядку, визначеному ст. 17 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування».
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Нормативно-правовим актом, який визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров`я, є Закон України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 23.09.1999 № 1105-ХІV (далі - Закон №1105-ХІV).
Відповідно до ч. 8, 9 Прикінцевих та перехідних положень Закону №1105 до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони та інші нормативно - правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Нормативно-правові та розпорядчі акти Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності діють до затвердження відповідних рішень Фондом.
Згідно зі ст. 10 Закону №1105-ХІV фонд має право, зокрема: перевіряти достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів Фонду, дотримання порядку використання роботодавцем виділених йому коштів Фонду та зупиняти виплати з Фонду в разі відмови або перешкоджання з боку роботодавця у проведенні перевірки, виявлення фактів подання ним Фонду недостовірних відомостей або порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду; накладати і стягувати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені законом за порушення вимог цього Закону.
Відповідно до ч.2 ст.15 Закону №1105-XIV роботодавець зобов`язаний, зокрема, під час перевірки правильності використання коштів Фонду та достовірності поданих роботодавцем даних надавати посадовим особам Фонду необхідні документи та пояснення з питань, що виникають під час перевірки; подавати в установленому порядку відповідно до законодавства відомості про: розмір заробітної плати та використання робочого часу працівників; річний фактичний обсяг реалізованої продукції (робіт, послуг), кількість нещасних випадків і професійних захворювань на підприємстві за минулий календарний рік; використання коштів Фонду за іншими визначеними цим Законом напрямами в порядку, встановленому правлінням Фонду; повернути Фонду суму виплаченого матеріального забезпечення та вартість наданих соціальних послуг потерпілому на виробництві у разі невиконання своїх зобов`язань щодо сплати страхових внесків.
Частиною 3 ст.15 Закону №1105-XIV визначено, що достовірність зазначених у документах даних перевіряється Фондом. У разі подання недостовірних відомостей, використання роботодавцем коштів Фонду з порушенням встановленого порядку роботодавець добровільно чи на підставі рішення суду повинен відшкодувати страховику заподіяну шкоду.
Згідно з ч. 6, 7, 8 ст.15 Закону №1105-XIV у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми. За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів. Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу. Своєчасно не сплачені фінансові санкції та адміністративні штрафи стягуються із страхувальника в дохід Фонду в порядку, встановленому законом. Право застосовувати фінансові санкції та накладати адміністративні штрафи від імені Фонду мають директор виконавчої дирекції Фонду та його заступники, керівники робочих органів Фонду та їх заступники.
Процедура проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, порядок прийняття рішень за результатами перевірок та оскарження рішень за результатами перевірок врегульовано Інструкцією про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження, затвердженої Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 22.12.2010 №29 (далі - Інструкція).
Згідно із п.4.1 Інструкції за матеріалами акта перевірки та результатами розгляду заперечень страхувальника (за їх наявності) керівник органу Фонду або його заступник приймає рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій до страхувальника відповідно до статей 21, 22, 28, 30 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", яке надсилається страхувальнику разом з листом про результати розгляду заперечень (за їх наявності) протягом 20 календарних днів з дня підписання акта перевірки. Рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності складається за формою, наведеною у додатку 3 до цієї Інструкції.
Пунктом 4.3 Інструкції визначено, що у рішеннях зазначаються суми коштів Фонду, що підлягають поверненню органу Фонду, суми фінансових санкцій, які належить перерахувати до Фонду та в подальшому відобразити у звіті страхувальника по коштах Фонду, строк для виконання рішення та строк, передбачений законодавством для звернення страхувальника зі скаргою про перегляд цього рішення.
Як встановлено судом, відповідач самостійно, у повному обсязі не сплатив суми коштів у загальному розмірі 26421, 69 грн, визначеної Управлінням у рішенні №24 від 26.01.2021 та №9 від 24.02.2021.
Жодних доказів, які б спростовували доводи позивача щодо наявності у відповідача заборгованості в сумі 69748,03 грн., а також доказів оскарження відповідачем вказаних рішень №24 від 26.01.2021 та №9 від 24.02.2021, на підставі яких виникла така заборгованість, відповідачем не надано, судом не встановлено та матеріали справи, не містять.
За встановлених в ході розгляду справи обставин в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підтверджені належними та допустимими доказами.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
вирішив:
Позовну заяву Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Житомирській області (майдан ім. С.П.Корольова,2, м.Житомир, 10014, код ЄДРПОУ 41313540) до Житомирського районного центру соціальних служб (вул. Лесі Українки, 1, м.Житомир,10003, код ЄДРПОУ 25923639) стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з Житомирського районного центру соціальних служб на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Житомирській області заборгованість по сплаті страхових коштів в сумі 69748 (шістдесят дев`ять тисяч сімсот сорок вісім) гривень 03 копійки.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Лавренчук