Рішення № 98543540, 23.07.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.07.2021
Номер справи
200/5800/21
Номер документу
98543540
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 липня 2021 р. Справа№200/5800/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Мозгової Н.А.

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

14.05.2021 року позивач, ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ), звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області (код ЄДРПОУ:23346787, місцезнаходження: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Поштова, 5) про визнання протиправними дії щодо призначення та перерахунку пенсії згідно п.2 ст.86 Закону №1697 у розмірі 60% від суми заробітної плати та обмеження граничного розміру пенсійних виплат, зобов`язання здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії за вислугу років у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідно до п.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 88% від суми місячного (чинного) заробітку на підставі довідки прокуратури Донецької області №18-85-432 від 12.03.2020 року без обмеження її граничного розміру, встановленого після призначення пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат та виплатити заборгованість, що виникла на день такого перерахунку з 13.12.2019 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04.05.2020 року по справі №200/3369/20-а йому проведено перерахунок пенсії, однак, на його думку, з наступними порушеннями: зменшено відсоток розміру пенсії з 88 до 60 та розмір пенсії обмежено максимальним розміром. Вважає зазначені дії Пенсійного органу протиправними та такими, що порушують його права на пенсійне забезпечення.

Ухвалою суду від 28.05.2021 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін.

Ухвалою суду від 01.07.2021 року відмовлено у розгляді справи в порядку загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 23.07.2021 року відмовлено у задоволенні клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про заміну відповідача.

Відповідач відзив на адміністративний позов не надав. Витребувані судом докази відповідачем також до суду не надані.

Відповідно до ч.4 ст. 159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, судом встановлено наступне.

Позивач, ОСОБА_1 є громадянином України та відповідно до ст. 43 КАС України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки.

Відповідач, Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорськ Донецької області (код ЄДРПОУ 23346787), є суб`єктом владних повноважень, основним завданням якого, згідно вимог чинного законодавства, зокрема, є реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення.

Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2 на управління покладені повноваження, зокрема, щодо призначення (здійснення перерахунку) і виплати пенсії, щомісячного довічного грошове утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат відповідно до законодавства; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством (підпункти 7,8 пункту 4 Положення).

Судом встановлено, що Постановою Краматорського міського суду Донецької області від 06.09.2016 року по справі №234/12301/16-а позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії – задоволено. Визнано неправомірною відмову УПФУ в м. Краматорську Донецької області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області №18-57-1549 від 07.07.2016 року. Зобов`язано УПФУ в м. Краматорську Донецької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки прокуратури Донецької області №18-57-1549 від 07.07.2016 року про розмір фактичної заробітної плати відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії), виходячи із розрахунку 88% від суми місячної заробітної плати, починаючи з 01.08.2016 року без обмеження граничного розміру пенсії. Вирішено питання щодо розподілу судових витрат. Постанова набрала законної сили 21.10.2016 року (а.с.22-24).

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 04.05.2020 року по справі №200/3369/20-а позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років № 124 від 25.03.2020; зобов`язання з 19.03.2020 здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати на посаді прокурора м. Краматорська, зазначеної у довідці Прокуратури Донецької області № 18-85-432 від 12.03.2020 без обмеження максимальним розміром; зобов`язання виплатити різницю в пенсії за період з 19.03.2019 по 18.03.2020 (12 місяців, які передували зверненню за перерахунком пенсії), - задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за вислугу років № 124 від 25.03.2020. Зобов`язано Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії із визначенням в рішенні, прийнятим за наслідком розгляду наявності чи відсутності підстав для проведення перерахунку пенсії, для визначення розміру пенсії на рівні 90% заробітної плати (грошового забезпечення), зазначеної в довідці Прокуратури Донецької області № 18-85-432 від 12.03.2020 та для обмеження розміру пенсії після перерахунку. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено. Вирішено питання щодо розподілу судових витрат.

Так, судовим рішенням у сказаній справі встановлені наступні фактичні обставини.

ОСОБА_1 (позивач) є пенсіонером, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області, з вересня 2008 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 р. № 1789-XII.

Відповідно до протоколу № 8523 від 12.09.2008 позивачу з 01.09 2008 призначено пенсію за вислугу років в розмірі 88 % від суми відповідного заробітку в сумі 4 114,73 грн.

Згідно з розпорядженням № 805460 від 16.11.2012 територіальним управлінням пенсійного фонду проведено перерахунок призначеної позивачу пенсії, після проведеного перерахунку пенсію визначено в розмірі 80 % від заробітку в сумі 5793, 02 грн.

Відповідно до розпорядження № 805460 від 03.11.2013 управлінням пенсійного фонду проведено перерахунок пенсії позивача, після проведеного перерахунку пенсію визначено в розмірі 80% від заробітку в сумі 6016,52 грн.

19.03.2020 позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії за вислугою років, разом із заявою позивач надав довідку про заробітну плату від 12.03.2020 № 18-85-432. Зазначену заяву зареєстровано за вхідним номером 3278.

20.03.2020 позивач надав заяву про призначення/перерахунок пенсії від 19.03.2012 , в якій просив перерахувати пенсію за вислугу років згідно рішення Конституційного суду України від 13.12.2019 у справі 7-р(ІІ)2019, визначити пенсію у розмірі 90 % від суми місячної заробітної плати на посаді прокурора м. Краматорська, зазначеної в довідці Прокуратури Донецької області № 18-85-432 від 12.03.2020 без обмеження максимальним розміром та призначити набавку до пенсії за почесне звання «Заслужений юрист України», а також виплатити різницю в пенсії за 12 місяців, що передують зверненню за перерахунком.

За наслідком розгляду заяви позивача № 3278 від 19.03.20202 відповідачем прийнято рішення № 124 від 25.03.2020, яким відмовлено позивачу в проведенні перерахунку пенсії за вислугу років. В рішенні зазначено, що схеми посадових окладів прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних прокуратур, та прирівняних до них прокуратур визначені Постановою Кабінету Міністрів України «Про умови оплати праці прокурорів» від 11.12.2019 № 1155. Пунктом 7 цієї постанови встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою не є підставою перерахунку пенсій, призначених згідно Закону України № 1697 (а.с.15-17).

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 08.04.2021 року по справі №200/3369/20 апеляційну скаргу ОСОБА_1 – задоволено частково. Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 травня 2020 року у справі № 200/3369/20-а – змінено. Абзац третій рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 травня 2020 року у справі № 200/3369/20-а викладено в наступній редакції: «Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 86 Закону № 1697-VII на підставі довідки Прокуратури Донецької області № 18-85-432 від 12.03.2020, з урахуванням раніше проведених виплат, починаючи з 13 грудня 2019 року.». В іншій частині рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 травня 2020 року у справі № 200/3369/20-а – залишено без змін. Вирішено питання щодо розподілу судових витрат (а.с.22-24).

15.04.2021 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську із заявою про добровільне виконання рішення суду (а.с.8, зворотній бік).

Листом від 29.04.2021 року позивача повідомлено про те, що перерахунок пенсії проведено з урахуванням висновків суду та п.2 ст.86 Закону №1697. Перерахунок пенсії в розмірі 88% від суми місячної (чинної) заробітної плати не відповідає вимогам чинного законодавства (а.с.9).

Рішенням №914260839804 від 16.04.2021 року позивачу проведено перерахунок пенсії. Загальний розмір пенсії від середнього заробітку становить 60%, максимальний розмір пенсії склав 17690,00 грн. (а.с.12).

Не погоджуючись із такими діями Пенсійного органу, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Приписами статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих було визначено статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (надалі - Закон №1789-ХІІ у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії).

Частиною 1 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ було передбачено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно з частиною 17 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

З 15.07.2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» №1697-VІІ від 14.10.2014 року та втратив чинність Закон України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ, крім пункту 8 частини 1 статті 15, частини 4 статті 16, абзацу першого частини 2 статті 46-2, статті 47, частини 1 статті 49, частини 5 статті 50, частин 3, 4, 6 та 11 статті 50-1, частини 3 статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів.

Правове регулювання питання пенсійного забезпечення працівників органів прокуратури закріплено у статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII.

Відповідно до частини 1 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення відповідної вислуги років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів.

Згідно з частиною 2 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Частиною 3 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII передбачено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Згідно з частиною 4 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на 60. Коригування зазначених виплат проводиться із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього. Посадовий оклад, надбавки за вислугу років під час призначення пенсії враховуються в розмірах за останньою займаною посадою прокурора, встановлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії за вислугу років.

Частиною 13 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII передбачено, що пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.

Відповідно до частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII (у редакції, чинній на момент прийняття цього Закону) було передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

Проте Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76-VІІI від 28.12.2014 року (набрав чинності 01.01.2015 року) частина 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII викладена в такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

Таким чином, починаючи з 1 січня 2015 року в Україні жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України «Про прокуратуру».

Законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури після 1 січня 2015 року делегував Кабінету Міністрів України. Проте Кабінет Міністрів України впродовж 2015 2019 років не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

Між тим, Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII від 14.10.2014 року зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Положення частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Установлено такий порядок виконання цього Рішення:

- частина 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: "20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

Відповідно до частин 1, 2 статті 152 Конституції України закони та інші акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності.

Закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Така ж норма передбачена у статті 91 Закону України «Про Конституційний Суд України».

Отже чинна з 13.12.2019 року норма частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII визначає умовою перерахунку пенсії за вислугу років підвищення заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури.

У судових рішеннях у зразковій справі №560/2120/20 (№Пз/9901/9/20) про перерахунок пенсій прокурорів відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 Верховний Суд сформулював правовий висновок, що з 13.12.2019 року особи, яким пенсії призначені відповідно до Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ або Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII, мають право на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам.

Вирішуючи у цій зразковій справі питання щодо порядку перерахунку пенсії за вислугу років колишнього працівника прокуратури, суд вказав, що перерахунок пенсії проводиться за заявою особи, до якої додаються необхідні документи на підтвердження умов, що зумовлюють перерахунок пенсії; відповідно до частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Судом встановлено, що позивач перед зверненням за призначенням пенсії у 2008 році працював в органах прокуратури. Розмір пенсії був обчислений, виходячи із розрахунку 88% від суми заробітної плати (грошового забезпечення).

Прокуратура Донецької області з метою перерахунку пенсії позивача видала довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії від 12.03.2020 року №18-85-432.

У вказаній довідці визначено розмір заробітної плати (грошового забезпечення) працюючого працівника за відповідною (прирівняною) посадою прокурора м. Краматорська, який складає 40887,46 грн.:

- посадовий оклад 8000,00 грн.;

- надбавка за класний чин (старший радник юстиції) 2400,00 грн.;

- надбавка за вислугою років (30%) 2400,00 грн.;

- надбавка за почесне звання «заслужений» (5%) 400,00 грн.;

- надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі (68%) 8704,00 грн.;

- премія (60%) 13142,40 грн.;

- матеріальна допомога на оздоровлення (1/12) 2920,53 грн.;

- матеріальна допомога для вирішення соціально – побутових питань (1/12) 2920,53 грн. (а.с.14).

Відповідач врахував довідку прокуратури Донецької області від 12.03.2020 року №18-85-432, здійснив перерахунок пенсії позивача, зменшивши при цьому її відсоткове значення (з 88% до 60%) та обмеживши її максимальний розмір десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність (17690,00 грн.).

Суд зазначає, що від часу призначення позивачу пенсії на підставі Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ правове регулювання спірних правовідносин неодноразово змінювалося. Відтоді зокрема відбулася зміна відсоткового значення базового розміру пенсії за вислугу років та зміна правил визначення стажу роботи на посадах прокурорів, який дає право на призначення пенсії за вислугу років.

Частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

З рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 року №1/99-рп, частину 1 статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

У рішенні від 05.04.2001 року №3-рп/2001 Конституційний Суд України зазначив, що Конституція України закріпила принцип незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів (частина перша статті 58). Це означає, що дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом. Закріплення принципу незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів є гарантією безпеки людини і громадянина, довіри до держави. Винятки з цього конституційного принципу, тобто надання закону або іншому нормативно-правовому акту зворотної сили, передбачено частиною першою статті 58 Конституції України, а саме: коли закони або інші нормативно-правові акти пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

З огляду на принцип незворотності дії нормативно-правових актів в часі, розмір пенсії за вислугу років у відсотках, право на які особа набула на момент призначення пенсії відповідно до наявного стажу, не може бути зменшений наступними змінами в законодавстві.

Суд зазначає, що передбачені Законом України «Про прокуратуру» процедури призначення та перерахунку пенсії за вислугу років є різними за змістом та механізмом їх проведення. Положення частини 2 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Натомість при перерахунку пенсій на підставі частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам, змінною величиною є лише розмір заробітку, натомість відсоткове значення розміру пенсії, яке обчислювалося при її призначенні, є незмінним.

Подібного висновку дійшов Верховний Суд України у постанові №21-2432a15 від 06.10.2015 року, який вказав, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Відтак, суд доходить висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії, виходячи з розрахунку 88 % від суми місячної заробітної плати, на підставі довідки прокуратури Донецької області від 12.03.2020 року №18-85-432.

Щодо обмеження пенсії максимальним розміром, то редакція Закону України «Про прокуратуру» №1789-XII від 05.11.1991 року станом на дату призначення позивачу пенсії за вислугу років не містила жодних обмежень щодо максимального розміру пенсії.

Відповідно до статті 2 Закону України від 08.07.2011 № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Національний банк України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», «;Про пенсійне забезпечення», «Про судоустрій і статус суддів», Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Пунктом 1 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» вказаного Закону визначено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом (тобто до 01 жовтня 2011 року).

Згідно з пунктами 1 та 2 Розділу II «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №911-VIII від 24.12.2015 року цей Закон набирає чинності з 1 січня 2016 року, а дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року.

Судом встановлено, що позивач є непрацюючим пенсіонером і пенсія призначена йому у вересні 2008 року, тому до розміру пенсії позивача при її перерахунку не застосовуються обмеження максимального розміру пенсії, визначені абзацом 6 частини 15 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII.

Таким чином, відповідач, здійснюючи у квітні 2021 року перерахунок пенсії позивача протиправно зменшив розмір відсотку розрахунку пенсії, призначеної у розмірі 88% місячної заробітної плати до 60%, а також безпідставно застосував обмеження максимального розміру пенсії, що призвело до порушення права позивача на отримання пенсії у розмірі, встановленому законом.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено правомірність пред`явленого позову, а відповідачем доводи позовної заяви не були спростовані, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при зверненні до суду з даним адміністративним позовом сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн.

Таким чином, судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача у розмірі 908,00 грн.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ) до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області (код ЄДРПОУ:23346787, місцезнаходження: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Поштова, 5) про визнання протиправними дії щодо призначення та перерахунку пенсії згідно п.2 ст.86 Закону №1697 у розмірі 60% від суми заробітної плати та обмеження граничного розміру пенсійних виплат, зобов`язання здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії за вислугу років у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідно до п.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 88% від суми місячного (чинного) заробітку на підставі довідки прокуратури Донецької області №18-85-432 від 12.03.2020 року без обмеження її граничного розміру, встановленого після призначення пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат та виплатити заборгованість, що виникла на день такого перерахунку з 13.12.2019 року - задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області (код ЄДРПОУ:23346787, місцезнаходження: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Поштова, 5) щодо призначення та перерахунку пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ) згідно п.2 ст.86 Закону №1697 у розмірі 60% від суми заробітної плати та обмеження граничного розміру пенсійних виплат.

Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області (код ЄДРПОУ:23346787, місцезнаходження: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Поштова, 5) здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ) у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідно до п.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 88% від суми місячного (чинного) заробітку на підставі довідки прокуратури Донецької області №18-85-432 від 12.03.2020 року без обмеження її граничного розміру, встановленого після призначення пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат та виплатити заборгованість, що виникла на день такого перерахунку з 13.12.2019 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області (код ЄДРПОУ:23346787, місцезнаходження: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Поштова, 5) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп.

Повний текст судового рішення складено та підписано 23.07.2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Донецький окружний адміністративний суд.

Суддя Н.А. Мозговая