
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 липня 2021 р. Справа№200/5825/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазарєва В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
У травні 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Національної поліції в Донецькій області, в якому просить:
1) визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Донецькій області щодо відмови в обчисленні вислуги років для призначення пенсії з урахуванням пільгових умов - один місяць служби за три місяці та внесенні відповідних змін до наказу про звільнення №140 о/с від 10.04.2020 року;
2) зобов`язати відповідача обчислити позивачу вислугу років для призначення пенсії з урахуванням Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17 липня 1992 року «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» та внести зміни до наказу №140 о/с від 10.04.2020 року про звільнення з зарахуванням до вислуги років для призначення пенсії час проходження служби з 29.07.2014 до 06.11.2015 і з 07.11.2015 до 30.04.2018 протягом яких позивач брала участь в антитерористичній операції та час проходження служби з 01.05.2018 до 11.04.2020 протягом якого позивач брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці;
3) визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Донецькій області щодо відмови в оформленні та направленні необхідних документів до органу Пенсійного фонду для призначення пенсії позивачу за вислугу років, відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»;
4) зобов`язати Головне управління Національної поліції в Донецькій області оформити та направити необхідні документи до відповідного органу Пенсійного фонду для призначення пенсії за вислугу років відповідно до ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», із зарахуванням до вислуги років для призначення такої пенсії час проходження служби з 29.07.2014 до 06.11.2015 і з 07.11.2015 до 30.04.2018 протягом яких позивач брала участь в антитерористичній операції та час проходження служби з 01.05.2018 до 11.04.2020 протягом якого позивач брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці;
5) зобов`язати Головне управління Національної поліції в Донецькій області нарахувати та виплатити позивачу, як особі що має право на пенсію, одноразову грошову допомогу при звільненні зі служби відповідно до ст.9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за кожний повний рік служби із зарахуванням до вислуги років час проходження служби з 29.07.2014 до 06.11.2015 із 07.11.2015 до 30.04.2018 протягом яких позивач брала участь в антитерористичній операції та час проходження служби з 01.05.2018 до 11.04.2020 протягом якого позивач брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці, враховуючи попередньо виплачену суму при звільненні зі служби.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що вона проходила службу в органах внутрішніх справ з 15.08.2000 по 06.11.2015 та в Національній поліції України з 07.11.2015 по 10.04.2020, що підтверджується довідкою-витягом з послужного списку від 12.05.2021. Під час служби з 29.07.2014 до 06.11.2015 та з 07.11.2015 до 30.04.2018 брала безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальній цілісності України в районі/районах проведення антитерористичній операції, а також з 01.05.2018 до 11.04.2020 брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення, перебуваючи в районах та в період здійснення зазначених заходів, що підтверджується довідками №2429/05/12-2021 від 12.05.2021 та №2428/05/12-2021 від 12.05.2021 відповідно. Має статус учасника бойових дій. Ураховуючи вищевикладене період з 29.07.2014 до 11.04.2020 повинен рахуватися, як особі, яка безпосередньо брала участь у вищевказаних заходах, на пільгових умовах з розрахунку - один місяць служби за три місяці, тобто у трикратному розмірі, згідно підпункту «а» пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 року «Про порядок обчислення вислуги років призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей».
Згідно наказу ГУНП в Донецькій області від 10.04.2020 №140 о/с позивача було звільнено зі служби в поліції за п.7 ч. 1 ст.77 (за власним бажанням) відповідно до розділу VII Закону України «Про Національну поліцію» з посади заступника начальника відділення поліції - начальника слідчого відділення Авдіївського відділення поліції Покровського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області з 10 квітня 2020 року. Вислуга років станом на день звільнення склала: у календарному обчисленні та для виплати одноразової грошової допомоги - 19 років 07 місяців 26 днів, у пільговому обчисленні - 29 років 08 місяців 26 днів. Отже, на думку позивача, вона має право на пенсію за вислугою років.
30 березня 2021 року позивач звернулася до відповідача із заявою в якій просила: обчислити вислугу років з урахуванням вимог Закону України № 2262 - XII від 9 квітня 1992 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 « Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокові служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» та внести зміни до наказу про звільнення; оформити та подати необхідні документи до органів Пенсійного Фонду для призначення пенсії за вислугу років відповідно до статті 12 Закону № 2262- XII від 9 квітня 1992 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»; надати грошову допомогу при звільненні у зв`язку з виходом на пенсію.
Головне управління Національної поліції в Донецькій області листом від 21.04.2021 року №111-157/12/02-2021 повідомило що, пільгова вислуга років додатково зараховується для встановлення розміру пенсії. Інших підстав зарахування пільгової вислуги років та умов призначення пенсії за вислугу років, окрім визначених законодавством України не передбачено. Законні підстави для призначення пенсії відповідно до діючого законодавства та внесення змін до наказу щодо звільнення в частині оголошення вислуги років у календарному обчисленні, для виплати одноразової грошової допомоги та пільговому обчисленні відсутні. ГУНП в Донецькій області не має законних підстав для виконання своїх повноважень по організації роботи з оформлення документів для призначення пенсії та для направлення їх до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Позивач, посилаючись на приписи Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», Закону України «Про Національну поліцію», Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393, вважає такі дії відповідача протиправними, у зв`язку з чим звернулася до суду за захистом свої прав.
31 травня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі із вирішенням розглядати її у порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін, про що постановлена ухвала. Також, поновлено позивачу строку звернення до адміністративного суду. В ухвалі було запропоновано відповідачу у п`ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача. Також, судом витребувана додаткові докази з відповідача (а.с. 37).
23 червня 2021 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому Головне управління Національної поліції в Донецькій області із посилання на певні нормативно-правові акти зазначає, що ОСОБА_1 в період її залучення до складу сил та засобів АТО та ООС перебувала на лікарняних та у відпустках і в цей період безпосередньої участі здійсненні відповідних заходів не приймала, а відтак працівниками ГУНП в області правомірно здійснено розрахунок вислуги років з відрахуванням періодів знаходження на лікарняному та відпустках та видано наказ ГУНП в Донецькій області від 10.04.2020 № 140 о/с.
Щодо підготовки та направлення документів для призначення пенсії представник відповідача вказує на те, що для отримання права на призначення пенсії обов`язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімально визначеному законом розмірі. До цієї вислуги зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні законом не передбачено. За таких підстав вбачається, що вислуги 19 календарних років 07 місяців 26 днів служби в органах внутрішніх справ та поліції недостатньо для підготовки та направлення ГУНП в Донецькій області документів для призначення позивачу пенсії відповідно до п. «а» ст. 12 Закону № 2262-ХІІ.
Стосовно виплати одноразової грошової допомоги у пільговому обчисленні відповідач зазначає, що пільгова вислуга років враховується для призначення пенсії, а не для виплати одноразової грошової допомоги. Враховуючи зазначене, ОСОБА_1 отримала одноразову грошову допомогу у розмірі 68876,88 грн. із розрахунку: посадовий оклад - 3000 грн., оклад за спеціальне звання 2000 грн., надбавка за вислугу років (40%) - 2000 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби (60%) - 4200 грн., премія (28,34%) - 3174,08 грн. = 14374,08 грн. * 19 календарних років вислуги = 67252,73 грн. із відрахуванням обов`язкових податків і зборів. На думку відповідача, посадовими особами ГУНП в Донецькій області здійснено виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні із розрахунку календарної вислуги років відповідно до вимог чинного законодавства.
Враховуючи вищенаведене, представник відповідача вважає, що позов є необґрунтованим та не підлягає задоволенню.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
У відповідності до частини 2 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України, за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
У відповідності до частини 8 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Розглянувши наявні заяви по суті справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується вимоги, дослідивши докази, суд встановив наступне.
Позивач – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, що підтверджується копією паспорта громадянина України (а.с. 7-9). Має статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 (а.с. 11).
Позивач проходила службу в органах внутрішніх справ з 15.08.2000 по 06.11.2015 та в Національній поліції України з 07.11.2015 по 10.04.2020, що підтверджується довідкою-витягом з послужного списку від 12.05.2021. (а.с. 17-18).
Згідно довідок №2429/05/12-2021 від 12.05.2021 та №2428/05/12-2021 від 12.05.2021 позивач з 29.07.2014 до 06.11.2015 та з 07.11.2015 до 30.04.2018 брала безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальній цілісності України в районі/районах проведення антитерористичній операції, а також з 01.05.2018 до 11.04.2020 брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення, перебуваючи в районах та в період здійснення зазначених заходів (а.с. 19, 20-21).
Згідно наказу ГУНП в Донецькій області від 10.04.2020 №140 о/с позивача було звільнено зі служби в поліції за п.7 ч. 1 ст.77 (за власним бажанням) відповідно до розділу VII Закону України «Про Національну поліцію» з посади заступника начальника відділення поліції - начальника слідчого відділення Авдіївського відділення поліції Покровського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області з 10 квітня 2020 року. Вислуга років станом на день звільнення склала: у календарному обчисленні та для виплати одноразової грошової допомоги - 19 років 07 місяців 26 днів, у пільговому обчисленні - 29 років 08 місяців 26 днів (а.с. 52).
30 березня 2021 року позивач звернувся до ГУНП в Донецькій області із заявою в якій просила: обчислити вислугу років з урахуванням вимог Закону України № 2262 - XII від 9 квітня 1992 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 та внести зміни до наказу про звільнення; оформити та подати необхідні документи до органів Пенсійного Фонду для призначення пенсії за вислугу років відповідно до статті 12 Закону № 2262- XII від 9 квітня 1992 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»; надати грошову допомогу при звільненні у зв`язку з виходом на пенсію.
Головне управління Національної поліції в Донецькій області листом від 21.04.2021 року №111-157/12/02-2021 відмовило позивачу у задоволенні її заяви.
Позивач оскаржує вищевказані дії відповідача, як такі, що суперечать чинному законодавству.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та вирішуючи спір по суті, суд зазначає наступне.
Україна є […] правова держава (стаття 1 Конституції України) .
Людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави (стаття 3 Конституції України).
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними (стаття 46 Конституції України).
Згідно з пунктом 6 частини 1 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Закон України від 9 квітня 1992 року №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом (далі – Закон №2262-XII).
Згідно з пунктом «а» частини 1 статті 12 Закону №2262-XII пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше.
Частиною другою статті 17 Закону №2262-XII визначено, що до вислуги років поліцейським, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п`яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
Згідно зі статтею 17-1 Закону №2262-XII порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 затверджений «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» (далі – Постанова №393).
Відповідно до підпункту «а» пункту 3 Постанови №393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці - час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.
Підпункт «в» пункту 3 Постанови №393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах, крім іншого, один місяць служби за півтора місяці: у військових частинах і підрозділах внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії з охорони дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні, у підрозділах Управління державної охорони, що визначаються в установленому порядку, а також у підрозділах спеціального призначення Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, установ виконання покарань органів внутрішніх справ, воєнізованих формуваннях Державної кримінально-виконавчої служби, у частинах і підрозділах (загонах) спеціального призначення внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії та у підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами (в порядку), що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств.
У справі, що розглядається, позивач не має календарної вислуги років для призначення пенсії, проте, в нього наявний відповідний пільговий стаж, відповідно до приписів пункту 3 Постанови № 393, а саме період служби в органах МВС України та Національної поліції, протягом якого позивач брав участь в антитерористичній операції та здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях.
Статтею 17 Закону №2262-XII визначено види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, а статтею 17-1 Закону №2262-XII встановлено саме порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим законом. У свою чергу, вказаною нормою передбачено, що цей період та пільгові умови встановлюються саме Кабінетом Міністрів України.
Отже, Законом №2262-XII передбачені пільгові умови для призначення пенсій за вислугу років, які встановлюються урядом, шляхом прийняття підзаконних нормативно-правових актів.
Постановою №393 визначено, зокрема, порядок обчислення та призначення пенсій за вислугу років, зокрема, поліцейським. Вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, мета якого конкретизувати нормативне регулювання з метою вирішення питань, що виникають з приводу призначення пенсії за вислугу років, зокрема, і на пільгових умовах.
Таким чином, основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон №2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов`язується не з категорією працівників, що реалізують право на пенсію, а з спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку. Така можливість передбачена Постановою №393.
Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що до актів правового регулювання умов і порядку призначення пенсій за вислугу років належать і ті правові акти, які передбачають пільгове (кратне) обчислення періоду проходження служби для зарахування його до стажу роботи еквівалентно, що дає право на призначення й отримання різних видів пенсій та соціального забезпечення.
Подібний висновок, про застосування постанови №393 при обчисленні пільгового стажу для призначення пенсії за вислугою років поліцейським, викладений у постанові Верховного Суду у складі суддів об`єднаної палати Касаційного адміністративного суду від 03 березня 2021 року у справі №805/3923/18-а та у постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 27 червня 2018 року у справі № 750/9775/16-а.
У зв`язку із наведеним суд не приймає до уваги посилання відповідача на правову позицію викладену в постановах Верховного Суду від 27.03.2018 у справі № 295/6301/17 та від 19.09.2018 у справі № 725/1959/17.
Неправомірне застосування відповідачем наведених положень законодавства призвело до порушення права позивача на призначення пенсії за вислугу років.
З огляду на наведене порушене право позивача підлягає відновленню.
Відповідно до пункту 1 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 (далі – Порядок), заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно з вказаним Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).
Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Пунктом 12 Порядку визначено, що Уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.
Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії.
У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.
Згідно з підпунктом 5 пункту 4 «Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року №28-2, головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Як встановлено судом, на час звільнення зі служби позивач набув право на призначення пенсії за вислугою років, у зв`язку з чим звернувся до відповідача із заявою про призначення такої пенсії, в якій також просив оформити та подати необхідні документи до органу Пенсійного фонду України для призначення такої пенсії. Проте, відповідач, не врахувавши вислугу років на пільгових умовах, протиправно відмовив позивачу в оформленні та поданні документів для призначення пенсії за вислугу років.
З огляду на наведене порушене право позивача підлягає відновленню шляхом зобов`язання відповідача направити необхідні документи до органу Пенсійного фонду для призначення позивачу пенсії за вислугу років, відповідно до статті 12 Закону №2262-ХІІ.
Щодо обчислення позивачу вислугу років для призначення пенсії та внести зміни до наказу №140 о/с від 10.04.2020 року про звільнення з зарахуванням до вислуги років для призначення пенсії весь час проходження служби з 29.07.2014 до 06.11.2015 і з 07.11.2015 до 30.04.2018 протягом яких позивач брала участь в антитерористичній операції та час проходження служби з 01.05.2018 до 11.04.2020 протягом якого позивач брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці, суд зазначає наступне.
У відповідності до приписів ст. 4 Статтею 13 Закону України від 20 березня 2003 року №638-IV «Про боротьбу з тероризмом» (в редакції, чинної у спірний період) до складу суб`єктів, які безпосередньо здійснюють боротьбу з тероризмом у межах своєї компетенції входить МВС України, Національна поліція.
Згідно з ч. 2 ст. 5 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» міністерство внутрішніх справ України спільно з Національною поліцією організовує боротьбу з тероризмом шляхом запобігання, виявлення та припинення кримінальних правопорушень, вчинених з терористичною метою, розслідування яких віднесене законодавством України до компетенції Національної поліції; надає Антитерористичному центру при Службі безпеки України необхідні сили і засоби; забезпечує їх ефективне використання під час проведення антитерористичних операцій.
Статтею 13 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» визначено, що при проведенні антитерористичної операції використовуються сили і засоби (особовий склад, спеціалісти, зброя, спеціальні і транспортні засоби, засоби зв`язку, інші матеріально-технічні засоби) суб`єктів боротьби з тероризмом, а також підприємств, установ, організацій, які залучаються до участі в антитерористичній операції, в порядку, визначеному згідно з положенням, зазначеним у частині другій статті 12 цього Закону.
За рішенням керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України, погодженим із керівництвом відповідних суб`єктів боротьби з тероризмом, до широкомасштабних, складних антитерористичних операцій у районі їх проведення залучаються та використовуються сили та засоби (особовий склад та спеціалісти окремих підрозділів, військових частин, зброя, бойова техніка, спеціальні і транспортні засоби, засоби зв`язку, інші матеріально-технічні засоби) Служби безпеки України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції, Національної гвардії України, Збройних Сил України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері захисту державного кордону, та органів охорони державного кордону, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, Управління державної охорони України.
Працівники правоохоронних органів, військовослужбовці та інші особи, які залучаються до антитерористичної операції, на час її проведення підпорядковуються керівнику оперативного штабу.
Відповідно до підпункту а пункту 3 Постанови № 393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці, зокрема, період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів
Аналіз наведених норм дозволяє дійти висновку про те, що до вислуги років для призначення пенсій зараховується безпосередня участь в антитерористичній операції та у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, тобто, час фактичної участі у відповідних заходах.
Згідно з довідкою Покровського ВП ГУНП в Донецькій області від 06.04.2020 (а.с. 62), що підтверджується відповідними наказами та листками непрацездатності (а.с. 72-95) ОСОБА_1 у період її залучення до складу сил та засобів АТО та ООС перебувала на лікарняному та у відпустках, а саме: з 01.08.16 до 31.08.16 – щорічна відпустка (наказ від 27.07.16 № 236 о/с); з 03.10.16 до 12.10.16 – щорічна додаткова відпустка (наказ від 30.09.16 № 331 о/с); з 16.05.17 до 26.05.17 – щорічна додаткова відпустка (наказ від 28.04.17 № 208 о/с); з 24.07.17 до 22.08.17 – щорічна основна відпустка (наказ від 30.06.17 № 308 о/с); з 17.10.17 до 24.10.17 – період непрацездатності; з 01.01.18 до 14.01.18 – щорічна відпустка (наказ від 20.12.18 № 603 о/с); 01.05.18 до 21.05.18 – щорічна відпустка (наказ від 27.04.18 № 168 о/с); з 01.01.19 до 14.01.19 – щорічна відпустка (наказ від 29.12.18 № 550 о/с); з 03.06.19 до 04.07.19 – щорічна відпустка (наказ від 24.05.19 № 197 о/с); з 03.07.19 до 15.07.19 – період непрацездатності; з 09.09.19 до 21.09.19 – додаткова відпустка (наказ від 23.08.19 № 368 о/с); з 04.11.19 до 17.11.19 – соціальна відпустка (наказ від 28.10.19 № 467 о/с); з 13.01.20 до 22.01.20 – період непрацездатності; з 03.02.20 до 16.02.20 – соціальна відпустка (наказ від 31.01.20 № 42 о/с); з 17.02.20 до 01.03.20 – додаткова відпустка (наказ від 31.01.20 № 42 о/с); з 02.03.20 до 20.03.20 – період непрацездатності; з 23.03.20 до 09.04.20 – період непрацездатності.
Згідно довідки про вислугу років від 15.06.21 відповідачем здійснено розрахунок вислуги років позивача за фактичною участю останньої в АТО та ООС із розрахунку один місяць служби за три місяці з відрахуванням періодів знаходження позивача на лікарняному та у відпустках. Вислуга років позивача у календарному обчисленні становить 19 років 07 місяців 26 днів, у пільговому обчисленні (без урахування вислуги років у календарному обчисленні) – 10 років 01 місяць 00 днів. Загальна вислуга років 29 років 08 місяців 26 днів (а.с. 53-60).
Враховуючи вищенаведені приписи законодавства, які передбачають, що до вислуги років для призначення пенсій зараховується період безпосередньої участі в антитерористичній операції, суд дійшов висновку про правомірність дій відповідача щодо зарахування до вислуги років позивача саме періодів такої участі в АТО та ООС без урахування періодів, в яких позивач перебувала на лікарняному та у відпустках.
Таким чином, позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.
Оскільки позовні вимоги про внесення змін до наказу про звільнення є похідними вони також не підлягають задоволенню.
Щодо виплатити позивачу, як особі що має право на пенсію, одноразову грошову допомогу при звільненні зі служби відповідно до ст.9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за кожний повний рік служби із зарахуванням до вислуги років час проходження служби з 29.07.2014 до 06.11.2015 із 07.11.2015 до 30.04.2018 протягом яких позивач брала участь в антитерористичній операції та час проходження служби з 01.05.2018 до 11.04.2020 протягом якого позивач брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до пункту 23 розділу І Порядку «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання», затвердженого наказом МВС України від 06.04.2016 № 260 (далі – Порядок №260) поліцейським, які звільняються зі служби в поліції та в установленому порядку мають право на отримання одноразової грошової допомоги при звільненні, нарахування такої допомоги здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що мають постійний характер, та премій, установлених на день звільнення.
При цьому до розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні не включається винагорода за безпосередню участь у воєнних конфліктах, антитерористичних операціях та інших заходах в умовах особливого періоду.
За приписами частини 1 статті 9 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-XII) особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, при звільненні зі служби за власним бажанням, через сімейні обставини або інші поважні причини, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, які мають вислугу 10 років і більше виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби (абзац 2).
Позивач вважає, що при обчисленні одноразової грошової допомоги, відповідач повинен був врахувати повні роки служби у пільгову обчисленні.
Суд вказує, що вищенаведеними нормами визначено виплату одноразової грошової допомоги в розмірі певного відсотку місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Верховний Суд у постанові від 11.04.2018 у справі №806/2104/17, на підставі системного аналізу наведених вище правових норм, дійшов висновку, що поняття календарна вислуга років застосовується не для позначення, необхідної для призначення допомоги, вислуги років, а для визначення розміру грошової допомоги в розмірі певного відсотку місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Тобто, Верховний Суд дійшов висновку, що для визначення розміру допомоги застосовується календарна вислуга років.
Таким чином, пільгова вислуга років враховується для призначення пенсії, а не для виплати одноразової грошової допомоги.
Відповідно до п. 6 розділу VI Порядку № 260 нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні із служби здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення, ураховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, процентну надбавку за стаж служби в поліції, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, установлених наказами на день звільнення.
Згідно з п. 8 розділу VI Порядку № 260 одноразова грошова допомога при звільненні виплачується не пізніше двох місяців з дня звільнення із служби, а в разі надходження коштів пізніше цього терміну - протягом п`яти робочих днів після їх надходження в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання центрального органу управління поліцією, органів поліції, державних органів, установ та організацій, до яких відряджені (прикомандировані) поліцейські.
Згідно довідки УФЗБО ГУНП в Донецькій області (а.с.96), відомості на виплату розрахунок при звільненні (а.с. 98), платіжного доручення № 1976 від 10.04.20 та розрахункового листа (а.с. 99, 100) позивачу була нарахована та виплачена одноразова грошова допомога у розмірі 68276,88 грн. із розрахунку: посадовий оклад - 3000 грн., оклад за спеціальне звання 2000 грн., надбавка за вислугу років (40%) - 2000 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби (60%) - 4200 грн., премія (28,34%) - 3174,08 грн. = 14374,08 грн. * 25% * 19 календарних років вислуги (а.с. 61).
У зв`язку з наведеним, позовні вимоги в цій частині є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Приймаючи до уваги наведене в сукупності, суд вважає, що ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії підлягають частковому задоволенню.
Враховуючи приписи пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» та статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати не підлягають відшкодуванню.
На підставі викладеного, керуючись нормами Конституції України та Кодексу адміністративного судочинства, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 ) до Головного управління Національної поліції в Донецькій області (місцезнаходження: 87517, Донецька область, місто Маріуполь, пр.-т Нахімова, буд. 86, код ЄДРПОУ 40109058) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Донецькій області щодо відмови у підготовці та направленні до органу Пенсійного фонду України документів для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років згідно з пунктом «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» відповідно до вислуги років, яка становить 29 років 08 місяців 26 днів.
Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Донецькій області оформити та направити необхідні документи до відповідного органу Пенсійного фонду України для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 згідно з пунктом «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Повне судове рішення складено – 22 липня 2021 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя В.В. Лазарєв