
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 липня 2021 року ЛуцькСправа № 140/5214/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Ковальчука В.Д.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області до Селянського (фермерського) господарства “Надія” про застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю),
ВСТАНОВИВ:
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області (далі – Головне управління ДСНС України у Волинській області, позивач) звернулося з позовом до Селянського (фермерського) господарства “Надія” (далі – СФГ “Надія”, відповідач) про застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю) шляхом повного зупинення експлуатації адміністративної будівлі, будівель складу, зерноскладу та гаража за адресою: Волинська область, Володимир-Волинський район, с. Хорів, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що за результатами планової перевірки території, будівель, споруд та приміщень СФГ “Надія” щодо додержання (виконання) вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки було встановлено ряд порушень вимог Кодексу цивільного захисту України, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417, про що складено акт перевірки. Зауваження (заперечення) до проведеного позапланового заходу та складеного акта перевірки від суб`єкта господарювання не надходили.
Оскільки за результатами перевірки було виявлено, що при експлуатації адміністративної будівлі, будівель складу, зерноскладу та гаража за адресою: Волинська область, Володимир-Волинський район, с. Хорів, порушуються вимоги пожежної та техногенної безпеки, що може призвести до загрози життю та здоров`ю людей, виникнення пожежі, майнових втрат і негативних екологічних наслідків, також тяжкої ліквідації пожежі та складного проведення евакуаційних заходів у зв`язку з відсутністю відповідних умов, що в свою чергу створює загрозу життю та здоров`ю людей, тому позивач просив застосувати заходи реагування шляхом повного зупинення експлуатації цих будівель до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 25.05.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі без проведення судового засідання та виклику сторін.
Копія ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі від 25.05.2021 була надіслана відповідачу рекомендованою кореспонденцією за його юридичною адресою, та вручена адресату 16.06.2021, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Відповідач відзив на позов у встановлений судом строк не подав.
Від учасників справи клопотання про розгляд справи в судовому засіданні не надходили.
Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у позові, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що відповідно до Кодексу цивільного захисту України, статті 5 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” від 05.04.2007 № 877-V, Плану здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) на 2021 рік, який затверджено наказом Державної регуляторної служби України від 16.11.2020 №114, Плану перевірок, який затверджено наказом ДСНС України від 26.11.2020 № 633 та наказу Локачинського районного сектору Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області від 24.03.2021 № 6 в період з 23 квітня 2021 року по 28 квітня 2021 року провідним інспектором Локачинського PC УДСНС України у Волинській області здійснено планову перевірку території, будівель, споруд та приміщень СФГ “Надія”, що розташовані за адресою: Волинська область, Володимир-Волинський район, с. Хорів, щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
За результатами перевірки складено акт від 28.04.2021 року № 36 (далі – акт перевірки), яким встановлені порушення відповідачем вимог Кодексу цивільного захисту України (далі - КЦЗУ), Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за № 252/26697 (далі - ППБУ), а саме:
- для приміщень об`єкта не розроблені інструкції про заходи пожежної безпеки (пункт 4 Розділу II ППБУ);
- територія об`єкта, а також споруди та приміщення не забезпечені відповідними знаками безпеки (пункт 8 Розділу II ППБУ);
- для працівників охорони (сторожів) не розроблено інструкцію, в якій визначені їхні обов`язки щодо контролю за додержанням протипожежного режиму, огляду території і приміщень, порядок дій в разі виявлення пожежі, а також хто з посадових осіб об`єкта має бути викликаний у нічний час у разі пожежі (пункт 10 Розділу II ППБУ);
- з працівниками не проводяться інструктажі з питань пожежної безпеки (пункт 15 розділу II ППБУ);
- посадова особа не пройшла навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки (пункт 16 розділу II ППБУ);
- відсутня на в`їзді на територію господарства схема території з нанесенням розміщення будівель, водойм, водонапірних веж, під`їздів пожежних автомобілів до них (пункт 1.15 глави 1 розділу III ППБУ);
- дерев`яні елементи горищного покриття (крокви, лати) адміністративної будівлі, складу та гаража не оброблені засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності (абзац перший пункту 2.5 глави 2 розділу III ППБУ);
- для будівель і приміщень складського призначення не визначені категорія щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки "Норми визначення категорій приміщень, будинків та зовнішніх установок за вибухопожежною та пожежною небезпекою" (пункт 2.9 глави 2 розділу III ППБУ);
- відсутній захист від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів на будівлі зерноскладу та гаража (пункт 1.21 глави 1 розділу IV ППБУ);
- не відремонтовано захист від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів в будівлі складу (пункт 1.21 глави 1 розділу IV ППБУ);
- не проведено замір опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання (пункт 1.20 глави 1 розділу IV ППБУ);
- приміщення складу та зерноскладу не обладнані системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» (пункт 1.2 глави 1 розділу V ППБУ);
- на корпус водонапірної башти не нанесено позначення, яке вказує на місце розташування пристрою для забирання води пожежно-рятувальною технікою (підпункт 10 пункту 2.1 глави 2 розділу V ППБУ);
- біля місця розташування пожежної водойми не встановлений покажчик з літерним індексом ПВ, цифровими значеннями запасу води в кубічних метрах та кількості пожежних автомобілів, котрі можуть одночасно встановлюватися на майданчику біля водойми (підпункт 9 пункту 2.1 глави 2 розділу V ППБУ);
- територія фермерського господарства, приміщення не забезпечені первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, ящиками з піском, бочками з водою, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом, які використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку (пункт 3.6 глави 3 розділу V ППБУ);
- для розміщення первинних засобів пожежогасіння на території фермерського господарства не встановлені спеціальні пожежні щити (стенди) (пункт 3.11 глави 3 розділу V ППБУ);
- не здійснено навчання керівного складу з питань цивільного захисту, у тому числі правилам техногенної безпеки (пункт 8 частини першої статті 20 КЦЗУ);
- не розміщено інформацію про заходи безпеки та відповідну поведінку населення в разі виникнення аварії (пункт 3 частини 1 статті 20 КЦЗУ).
У зв`язку з виявленими порушеннями відповідачем вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, Головне управління ДСНС України у Волинській області на підставі Кодексу цивільного захисту України, Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” звернулось з даним адміністративним позовом про застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації адміністративної будівлі, будівель складу, зерноскладу та гаража за адресою: Волинська область, Володимир-Волинський район, с. Хорів, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною першою статті 47 Кодексу цивільного захисту України державний нагляд (контроль) з питань цивільного захисту здійснюється за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, а також у сфері промислової безпеки та гірничого нагляду, поводження з радіоактивними відходами відповідно до Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, цього Кодексу та інших законодавчих актів.
Як встановлено статтею 1 Закону “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” від 05.04.2007 №877-V (далі – Закон №877-V), державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом; спосіб здійснення державного нагляду (контролю) - процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом.
Виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб та форми здійснення заходів здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа (частина четверта статті 4 Закону № 877).
Як встановлено статтею 64 Кодексу цивільного захисту України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення. До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: 1) органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; 2) органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; 3) підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.
Центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності відповідно до Указу Президента України від 16.01.2013 №20/2013 “Деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій” (далі - Указ №20/2013) є Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України).
Основними завданнями ДСНС України є, серед іншого, здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб (пункт 3 Указу № 20/2013).
ДСНС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення) – пункт 6 Указу № 20/2013.
Частиною сьомою статті 7 Закону № 877 визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Згідно із частиною другою статті 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Відповідно до статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.
Таким чином, Головне управління ДСНС України у Волинській області є територіальним органом центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, а тому воно наділене повноваженнями здійснювати державний нагляд (контроль) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки і звертатись до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.
Згідно із частиною другою статті 51 та частиною третьою статті 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення техногенної безпеки суб`єкта господарювання покладається на його керівника, забезпечення пожежної безпеки суб`єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб`єктів господарювання.
Як визначено пунктами 33, 43 частини першої статті 2 Кодексу цивільного захисту України, пожежна безпека - відсутність неприпустимого ризику виникнення і розвитку пожеж та пов`язаної з ними можливості завдання шкоди живим істотам, матеріальним цінностям і довкіллю; техногенна безпека - відсутність ризику виникнення аварій та/або катастроф на потенційно небезпечних об`єктах, а також у суб`єктів господарювання, що можуть створити реальну загрозу їх виникнення.
Правила пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом Міністерством внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417, є обов`язковими для виконання суб`єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування (далі - підприємства), громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.
Пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж (пункт 4 Розділ І Правил пожежної безпеки в Україні).
При експлуатації адміністративної будівлі, будівель складу, зерноскладу та гаража СФГ “Надія”, що розташовані за адресою: Волинська область, Володимир-Волинський район, с. Хорів, грубо порушуються вимоги пожежної та техногенної безпеки, що може призвести до загрози життю та здоров`ю людей, виникнення пожежі, майнових втрат і негативних екологічних наслідків, також тяжкої ліквідації пожежі та складного проведення евакуаційних заходів у зв`язку з відсутністю відповідних умов, що в свою чергу створює загрозу життю та здоров`ю людей.
Непроведення замірів опору ізоляції електромережі не дає інформації щодо справності чи несправності електрообладнання на об`єктах, що в свою чергу може призвести до короткого замикання електромережі, в результаті чого можливе виникнення пожежі та вплив небезпечних факторів - продуктів горіння, чадного газу та підвищених температур, що створює загрозу життю та/або здоров`ю людей, та може призвести до отримання травм, загибелі людей та значних матеріальних втрат.
Відсутність пристроїв блискавкозахисту або їх несправність створює загрозу проходження електричного розряду - блискавки через об`єкт, що призведе до можливого ураження людини електричним струмом, а також до виділення теплоти на шляху проходження струму блискавки через об`єкт - виникнення пожежі/вибуху, що створює загрозу життю та/або здоров`ю людей, може призвести до отримання травм, загибелі людей та значних матеріальних втрат.
Системи пожежної сигналізації, оповіщування про пожежу та управління евакуацією людей, устаткування передавання тривожних сповіщень, призначені для раннього виявлення пожежі та подавання сигналу тривоги для вжиття необхідних заходів, як наприклад: евакуації людей, виклик пожежно-рятувальних підрозділів, відключення або блокування (розблокування) інших інженерних систем. Відсутність даних систем може призвести до значного поширення пожежі без інформування людей про загрозу пожежі, яка несе загрозу життю та/або здоров`ю людей, та може призвести до завдання значних матеріальних втрат, отримання травм, загибелі людей.
Непроведення вогнезахисного обробляння дерев`яних конструкцій покрівлі вогнетривким розчином пришвидшить процес горіння та розповсюдження продуктів горіння по будівлі, руйнування горищної конструкції, перехід пожежі на сусідні будівлі, що створює загрозу життю та/або здоров`ю людей, та може призвести до отримання травм, загибелі людей та значних матеріальних втрат.
Відсутність первинних засобів пожежогасіння відповідно до норм належності, відсутність пожежного щита для розміщення вогнегасників відповідно до норм належності унеможливлює гасіння пожежі на ранній стадії без залучення спеціальної техніки, а отже призведе до безперешкодного розвитку пожежі на початковій стадії, що в свою чергу може призвести до отримання травм, загибелі людей та значних матеріальних втрат.
Відсутність при в`їзді на територію підприємства схеми території збільшує час пошуку пожежно-рятувальними підрозділами необхідних будівель, джерел зовнішнього водопостачання, місць можливого відключення електромереж, а також неможливість відкриття в`їзних воріт в ручному режимі при можливому зникненні електроструму може призвести до великих масштабів пожежі, що в свою чергу створює загрозу життю та/або здоров`ю людей.
Відсутність вказівників місця розташування пожежної водойми та водонапірної башти збільшує час пошуку пожежно-рятувальними підрозділами джерел зовнішнього водопостачання, що призведе до збільшення часу поновлення запасів воду в пожежних автомобілях, що збільшить час гасіння пожежі. Збільшення часу гасіння пожежі призведе до безперешкодного розвитку пожежі на початковій стадії, що в свою чергу створює загрозу життю та/або здоров`ю людей.
Непроведення категорування виробничих та складських будівель за вибухопожежною та пожежною небезпекою не надасть первинну інформацію працівникам пожежно-рятувальних підрозділів про наявні небезпеки в даних будівлях, що може призвести до травмувань працівників та створює загрозу життю та/або здоров`ю людей.
Непроходження відповідного спеціального навчання посадовими особами, непроведення протипожежного та техногенного інструктажу, відсутність інструкцій з пожежної безпеки в будівлях підприємства, відсутність знаків пожежної безпеки може призвести до того, що в разі виникнення загоряння чи іншої надзвичайної події персонал може розгубитись, не ліквідувати надзвичайну ситуацію на ранній стадії, невірно здійсниться організація евакуації людей та матеріальних цінностей, що в цілому може призвести до отримання травм, загибелі людей та значних матеріальних втрат.
Відповідачем не надано жодних доказів, які б вказували та підтверджували усунення порушень, що виявлені позивачем під час планової перевірки.
Зважаючи на те, що в матеріалах справи відсутні відомості, що відповідачем усунуті порушення вимог пожежної безпеки в будівлі, де знаходяться люди, суд вважає недопустимою експлуатацію таких будівель до повного усунення виявлених перевіркою порушень.
Згідно статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позивач обґрунтував наявність підстав для застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації адміністративної будівлі, будівель складу, зерноскладу та гаража за адресою: Волинська область, Володимир-Волинський район, с. Хорів, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертизи.
Відтак, судовий збір у розмірі 2270,00 грн., сплачений позивачем при поданні позову, йому не відшкодовується (з відповідача не стягується).
Керуючись статтями 243, 245, 246, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Зобов`язати Селянське (фермерське) господарство “Надія” повністю зупинити експлуатацію адміністративної будівлі, будівель складу, зерноскладу та гаража за адресою: Волинська область, Володимир-Волинський район, село Хорів, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області (43020, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Електроапаратна, будинок 6, код ЄДРПОУ 38592652).
Відповідач: Селянське (фермерське) господарство “Надія” (45532, Волинська область, Локачинський район, село Заячиці, код ЄДРПОУ 30089486).
Суддя В.Д. Ковальчук