Рішення № 98526538, 19.07.2021, Бахмутський міськрайонний суд Донецької області (до 25.04.2025 - Артемівський міськрайонний суд Донецької області)

Дата ухвалення
19.07.2021
Номер справи
219/3786/21
Номер документу
98526538
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 219/3786/21

Провадження № 2/219/1905/2021

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

Іменем України

19 липня 2021 року м. Бахмут Донецької області

Артемівський міськрайонний суд Донецької області в складі:

головуючого судді Шевченко Л.В.,

за участ секретаря судового засідання Брагіної М.В.,

без участі сторін

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Бахмут в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів державної допомоги, -

В С Т А Н О В И В:

19.04.2021 до Артемівського міськрайонного суду надійшла позовна заяваУправління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів державної допомоги.

В обґрунтування позову вказує, що 03.05.2018 року ОСОБА_1 відповідно до Положення про порядок призначення житлової субсидії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» вперше звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради із заявою про призначення житлової субсидії та декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Надані заява та декларація були власноруч підписані відповідачкою та завірені власним підписом. При заповненні заяви про призначення житлової субсидії відповідачкою особисто під підпис було надано зобов`язання про те, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), джерел доходу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг, на суму, що перевищує 50 тис. гривень), вона повинна протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення.?

На підставі даної заяви Управлінням було призначено житлову субсидію на 12 місяців з місяця звернення, а саме: з травня 2018 року по квітень 2019 року. Надалі субсидія призначалась відповідачу автоматично, без повторного звернення відповідача, як домогосподарству, яке отримувало субсидію у попередньому періоді.

Відповідно до постанови Кабінету України від 28 лютого 2015 р. № 106, починаючи з травня 2015 року відповідачу призначення субсидії здійснювалось на наступний період (12 місяців, календарний рік) для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому відповідному період в автоматичному режимі без звернення громадянина.

При перевірці особистої достовірності наданої інформації про доходи та витрати встановлено, що відповідачкою 19.06.2019 укладено договір купівлі-продажу квартири та отримано дохід який перевищує 50 тисяч гривень, про що відповідачкою своєчасно не було повідомлено Управління.

Згідно інформації з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності приватним нотаріусом Бахмутського міського нотаріального округу Пигіда С.І., відповідно до договору купівлі-продажу серії № 588, виданого 19.06.2019 відповідачем продана квартира, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 .

У зв`язку з тим, що відповідачем в порушення п. 90 Положення, не повідомлено про зняття її з реєстрації та продаж квартири, на рахунок відповідача, відкритий в ПАТ КБ «Приватбанк», були надміру перераховані кошти житлової субсидії за опалювальний період 2019 - 2020 роки у розмірі 8645,94 грн. із них: за жовтень 2019 року - 674,89 грн., за листопад 2019 року - 1374,17 грн., за грудень 2019 року - 1370,04 грн., за січень 2020 року - 1374,57 грн., за лютий 2020 року - 1412,84 грн., за березень 2020 року - 1413,07 грн., за квітень 2020 року - 1026,36 грн. Отже внаслідок надання відповідачем недостовірної інформації їй було надмірно нараховані кошти житлової субсидії за період з 01.10.2019 по 30.04.2020 на загальну суму 8645,94 грн. Відповідачу Управлінням 07.07.2020 було направлено повідомлення з вимогою термінового перерахунку коштів у розмірі 8645,94 грн., але вона добровільно вказану суму не сплатила.

Ухвалою Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 20.04.2021 року позовну заяву було залишено без руху.

Ухвалою Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 19.05.2021 відкрито спрощене позовне провадження та призначено судове засідання по вказаній цивільній справі для розгляду справи по суті.

Представник позивача у судове засідання не з`явився, разом з тим, 19.07.2021 представник управління Гринь Д.В. надав суду заяву про розгляд справи без його участі. Позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити, проти винесення заочного рішення не заперечував.

Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилася, вона у встановленому законом порядку була повідомлена про дату, час та місце розгляду справи (шляхом надіслання судових повісток за адресою реєстрації). Про причини своєї неявки вона суд не сповістила, від неї не надійшло клопотання про відкладення слухання справи.

Відповідно до ст. 280 ЦПК України суд вважає можливим проводити заочний розгляд справи за відсутності відповідача, на підставі наявних у справі доказів, проти чого представник позивача не заперечує.

На підставі ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України, у зв`язку з неявкою учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, розглянувши цивільну справу в межах заявлених позовних вимог, дослідивши матеріали справи та докази в їх сукупності, приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Як передбачено ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачений цим Кодексом випадках.

Судом встановлено, що 03.05.2018 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вперше звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради із заявою про призначення житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.6). У заяві на призначення житлової субсидії відповідач взяла на себе зобов`язання, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), джерел доходу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг, на суму, що перевищує 50 тис. гривень), вона повинна протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення. Для оформлення субсидії ОСОБА_1 заповнила декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, де у розділі V зазначила, що вона не придбала майна, товарів або оплату послуг на суму, що перевищує 50 тис. грн, які здійснені протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії (а.с.7).

На підставі заяви від 03.05.2018 (а.с.6), відповідачу ОСОБА_1 була призначена і виплачувалася субсидія.

Відповідно до довідки про забезпеченість громадян житловою площею, виданою ОСББ «Ціолковського, 4-А-Арт», за адресою: АДРЕСА_1 зареєстрована ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка є власником вказаного житла (а.с.10, 20).

Розрахунком субсидії на ЖКП ОСОБА_1 призначено субсидію в період: з травня 2018 року по квітень 2019 року включно, розраховано житлову субсидію на 5 місяців, з травня 2018 року по травень 2018 року включно щомісячно в сумі 18,26 грн.; з жовтня 2018 року по квітень 2019 року включно, розраховано субсидію на 5 місяців, з листопада 2018 року по березень 2019 року включно щомісячно в сумі 1238,57 грн.; з жовтня 2019 року по квітень 2020 року включно, розраховано субсидію на 1 місяць, з жовтня 2019 року по жовтень 2019 року включно щомісячно в сумі 674,89 грн.; з жовтня 2019 року по квітень 2020 року включно, розраховано субсидію на 5 місяців, з листопада 2019 року по березень 2020 року включно щомісячно в сумі 1374,17 грн. (а.с. 13-14, 16-17).

Субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг була призначена відповідачу на підставі Положення про призначення та надання населенню субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою КабінетуМіністрів Українивід 21 жовтня 1995 року №848 (далі Положення №848).

Згідно п. 6 Постанови № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного, побутового палива», субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб.

Згідно п.14 вказаного Положення та особистою заявою відповідача від 03.05.2018, відповідач була обізнана, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), джерел доходу, переліку одержуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тис. грн.), вона зобов`язана протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, тобто УСЗН.

При перевірці особистої достовірності наданої інформації про доходи та витрати на придбання майна, товарів та послуг на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законних спосіб перевищує 50 тисяч гривень, протягом 12 місяців перед зверненням відповідача за призначенням житлової субсидії встановлено, що відповідачкою 19.06.2019 укладено договір купівлі-продажу квартири.

Як вбачається з договору купівлі-продажу квартири, посвідченого 19.06.2019 приватним нотаріусом Бахмутського нотаріального округу Донецької області Пигіда С.І., зареєстровано в реєстрі за № 588, ОСОБА_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , продала квартиру, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 . Згідно зі звітом про незалежну експертну оцінку вартості нерухомого майна, станом на 03.06.2019 ринкова вартість оцінки становить 55500 гривень (а.с.18-19).

Рішенням про призначення субсидії, житлову субсидію, призначену з 01.04.2020 по 30.04.2020 відмінено з квітня 2020 року із зміною житла (адреси), продаж квартири 19.06.2019 (а.с.17 на звороті).

Отже, у зв`язку з тим, що відповідач не повідомила позивача про зняття її з реєстрації та продаж квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , та на її рахунок відкритий В ПАТ КБ «Приватбанк», були надміру перераховані кошти житлової субсидії за опалювальний період 2019-2020 років у розмірі 8645,94 грн., з них: за жовтень 2019 року - 674,89 грн., за листопад 2019 року - 1374,17 грн., за грудень 2019 року - 1370,04 грн., за січень 2020 року - 1374,57 грн., за лютий 2020 року - 1412,84 грн., за березень 2020 року - 1413,07 грн., за квітень 2020 року - 1026,36 грн.

Згідно з п. 20 Постанови № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного, побутового палива», сума субсидії перерахованої (виплаченої) надміру, внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію.

Листом позивача від 07.07.2020 відповідача повідомлено про необхідність повернення надмірно нарахованих коштів у розмірі 8 645,94 грн (а.с.21).

В добровільному порядку відповідачем грошові кошти не повернуті, що нею не спростовано.

Відповідно до п. 12 Порядку виплата тимчасової допомоги припиняється у разі виявлення обставин, що свідчать про виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.

Виплата тимчасової допомоги припиняється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому виникла одна із зазначених обставин.

Відповідно до п. 2 «Про затвердження Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями» (далі за текстом - Порядок повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями), в разі виявлення при перевірках подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, органи соціального захисту населення вживають таких заходів: припиняють надання субсидії; повідомляють рекомендованим листом отримувачів житлової субсидії про припинення надання житлової субсидії, необхідність і терміни повернення надміру виплачених коштів (додаток 1); подають позовні заяви до суду (додаток 2) про стягнення надміру виплачених коштів (при неповерненні їх добровільно у встановлені терміни); повідомляють надавачів послуг про припинення надання субсидії; терміни повернення надміру виплачених коштів встановлюються органом соціального захисту населення в кожному конкретному випадку з урахуванням матеріального стану отримувача субсидії, але не менше місяця з дня отримання повідомлення.

Відповідно до пп. 4 п. 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 «Про спрощення надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового», житлова субсидія не призначається якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла (в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному у пункті 10 цього Положення) та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис. грн.

Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

Згідно з п. 90 Положення громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про виникнення обставин щодо настання умов, зазначених у підпунктах 2 і 4 пункту 14 цього Положення.

Пунктом 125 вказаного Положення передбачено, що у випадках, зазначених в абзацах четвертому - сьомому пункту 119 цього Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об`єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії. У разі призначення житлової субсидії громадянину на наступний період структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може утримувати суму надміру виплаченої житлової субсидії під час виплати щомісячних сум субсидій шляхом їх зменшення не більш як 20 відсотків.

Відповідно до п.127 цього Положення у разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується органом, який призначив житлову субсидію, у судовому порядку.

Згідно ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до ч. 1 ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; інше майно, якщо це встановлено законом.

Разом з тим, з доказів наданих стороною позивача, вбачається, що поведінка відповідача як набувача щомісячної допомоги не була добросовісною, а позивачем було прийнято рішення про надання такої допомоги за недостовірних даних наданих відповідачем, що є підставою для стягнення з відповідача безпідставно набутих грошових коштів.

На даний час відповідач не сплатила у добровільному порядку тимчасової допомоги загальною сумою 8645,94 грн.

Сума допомоги, перерахованої (виплаченої) повертається отримувачем за вимогою органу, що призначив допомогу. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму допомоги, питання про її стягнення органи, що призначають допомогу, вирішують у судовому порядку.

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги про стягнення з відповідача надміру виплаченої субсидії на оплату житлово-комунальних послуг у розмірі 8 645,94 грн. підлягають задоволенню в повному обсязі.

На підставі ст. 141 ЦПК України суд стягує з відповідача на користь позивача судовий збір в розмірі 2 270 грн. 00 коп.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 4, 12, 13, 77, 78,81, 89,141, 258, 259, 263-265, 280-282 Цивільного процесуального кодексу України, ст.ст.1166, 1215 Цивільного кодексу України, суд

У Х В А Л И В:

Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів державної допомоги - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради (р/р UA 968201720343100007000040846 Держказначейська служба України м. Київ, ОКПО 25953178, МФО 820172,) суму надміру виплачених коштів державної допомоги у розмірі 8 645 (вісім тисяч шістсот сорок п`ять) грн. 94 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради судовий збір у розмірі 2 270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана позивачем до Донецького апеляційного суду через Артемівський міськрайонний суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Сторони по справі:

Позивач: Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради, адреса знаходження: Донецька область, м. Бахмут, вул. Перемоги, 53.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 .

Суддя Л.В.Шевченко