Рішення № 98517244, 23.07.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
23.07.2021
Номер справи
640/8210/20
Номер документу
98517244
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

місто Київ

23 липня 2021 року справа №640/8210/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., розглянувши у спрощеному позовному провадженні (письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомАкціонерного товариства закритого типу «ЛК Феофанія» (далі по тексту - позивач, АТЗТ «ЛК Феофанія»)доНаціональної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі по тексту - відповідач, НКЦПФР)про1) визнання протиправним та скасування розпорядження від 03 січня 2020 року №01-ДР-В-ЗС; 2) зобов`язання відповідача здійснити заміну свідоцтва про реєстрацію випуску цінних паперів від 05 липня 1999 року №541/10/1/99, виданого Управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м. Києві Київській області, у зв`язку із забезпеченням існування іменних цінних паперів позивача у бездокументарній форміУ С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва, зазначаючи про протиправність оскаржуваного рішення, у зв`язку з тим, що відповідач, відмовивши АТЗТ «ЛК Феофанія» у заміні свідоцтва про реєстрацію випуску цінних паперів від 05 липня 1999 року №541/10/1/99, позбавив позивача будь-якої можливості скликати загальні збори акціонерів та сформувати свої виконавчі та контролюючі органи для проведення подальшої господарської діяльності.

Ухвалою від 14 квітня 2020 року Окружний адміністративний суд міста Києва відкрив провадження в адміністративній справі №640/8210/20 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.

Відповідач подав до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначив про безпідставність позовних вимог та правомірність оскаржуваного розпорядження, у зв`язку з тим, що АТЗТ «ЛК Феофанія» подав документи, які не відповідають положенням Порядку №736.

У відповіді на відзив позивач зазначив, що на виконання положень Порядку №736 він подав усі необхідні документи, а документом, що визначає компетентні органи є статут, положеннями якого передбачено, що рішення про форму випуску акцій приймаються загальними зборами акціонерів товариства; Порядком №736 не конкретизовано, яким саме уповноваженим органом товариства може прийматися рішення щодо бездокументарної форми існування цінних паперів, а лише передбачено необхідність надання копії документу, що підтверджує повноваження такого органу, що і було зроблено.

У запереченні на відповідь на відзив відповідач вказує, що в пакеті документів для заміни свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у зв`язку з забезпеченням існування іменних цінних паперів у бездокументарній формі надано нотаріальну копію статуту АТЗТ «ЛК Феофанія», затвердженого рішенням Загальних зборів акціонерів протокол №1 від 30 березня 2003 року, зареєстрований 15 квітня 2004 року №2987; відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 02 січня 2020 року за №1006150824 державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи була проведена 20 квітня 2007 року №10681050001004187; в Єдиному державному реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 02 січня 2020 року установчі документи позивача не знайдено, а тому для заміни свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у зв`язку із забезпеченням існування іменних цінних паперів у бездокументарній формі АТЗТ «ЛК Феофанія» повинно було надати статут, державна реєстрація якого проведена 20 квітня 2007 року №10681050001004187. Крім того, в пакеті документів надано рішення про забезпечення існування іменних цінних паперів позивача у бездокументарній формі, затверджене наказом першого заступника Генерального директора від 20 вересня 2019 року №01/19, проте, відповідно до поданих документів дирекцію позивача складає 3 особи - генеральний директор, перший заступник генерального директора та головний лікар, а, отже, наказ першого заступника Генерального директора від 20 вересня 2019 року №01/19 не є рішенням уповноваженого органу емітента щодо бездокументарної форми існування цінних паперів.

Дослідивши наявні у справі докази, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив такі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи.

Відповідно до частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Розпорядженням НКЦПФР від 03 січня 2020 року №01-ДР-В-ЗС на підставі пункту 9 Порядку заміни свідоцтва (свідоцтв) про реєстрацію випуску (випусків) емісійних цінних паперів у зв`язку зі зміною найменування емітента та/або забезпеченням існування іменних цінних паперів у бездокументарній формі, затвердженого рішенням Комісії від 23 квітня 2013 року №736, під час розгляду документів, наданих АТЗТ «ЛК Феофанія» на заміну свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у зв`язку з забезпеченням існування іменних цінних паперів у бездокументарній формі на підставі підпунктів «а», «б» пункту 8 розділу І Порядку №736 позивачу відмовлено в заміні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у зв`язку з забезпеченням існування іменних цінних паперів у бездокументарній формі.

Зазначене розпорядження мотивоване тим, що АТЗТ «ЛК Феофанія» не надало копію рішення уповноваженого органу емітента про забезпечення існування іменних цінних паперів у бездокументарній формі та копію документа, що підтверджує повноваження органу приймати відповідне рішення, що є порушенням вимог пункту 1.2 розділу ІІ та пункту 13 розділу І Порядку №736.

Окружний адміністративний суд міста Києва, виходячи зі змісту пред`явлених позовних вимог, звертає увагу на таке.

Строки та порядок заміни або відмови у заміні Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія) свідоцтва (свідоцтв) про реєстрацію випуску (випусків) акцій (крім акцій корпоративних інвестиційних фондів), облігацій підприємств, облігацій міжнародних фінансових організацій, іпотечних сертифікатів, іпотечних облігацій, сертифікатів фонду операцій з нерухомістю, опціонних сертифікатів (далі - цінні папери) у зв`язку з прийняттям уповноваженим органом емітента емісійних цінних паперів рішення про зміну найменування емітента та/або рішення про забезпечення існування іменних цінних паперів у бездокументарній формі (переведення випуску цінних паперів у бездокументарну форму існування) (далі - рішення щодо бездокументарної форми існування цінних паперів); перелік документів, які подаються для заміни свідоцтва (свідоцтв) про реєстрацію випуску (випусків) емісійних цінних паперів (далі - свідоцтво (свідоцтва)), та вимоги до оформлення таких документів установлює Порядок заміни свідоцтва (свідоцтв) про реєстрацію випуску (випусків) емісійних цінних паперів у зв`язку зі зміною найменування емітента та/або забезпеченням існування цінних паперів у без документарній формі, затверджений рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23 квітня 2013 року №736 (далі по тексту - Порядок №736).

Цей Порядок застосовується у випадках зміни найменування емітента та/або прийняття рішення щодо бездокументарної форми існування цінних паперів та не поширюється на емітентів у разі їх припинення шляхом реорганізації.

Пункт 3 Порядку №736 визначає, що емітент зобов`язаний здійснити заміну свідоцтва (свідоцтв) у разі зміни найменування (крім випадку, зазначеного в абзаці третьому цього пункту) та/або забезпечення існування іменних цінних паперів у бездокументарній формі.

У разі розміщення емітентом більше ніж одного випуску цінних паперів здійснюється заміна свідоцтва за кожним випуском.

Відповідно до пункту 4 Порядку №736 документи для заміни свідоцтва (свідоцтв) подаються емітентом до центрального апарату Комісії або її територіальних органів, які відповідно до повноважень, делегованих Комісією, зареєстрували відповідний випуск (випуски) цінних паперів емітента.

Емітент подає документи для заміни свідоцтва (свідоцтв) не пізніше 60 календарних днів з дати державної реєстрації в органах державної реєстрації змін до установчих документів емітента, пов`язаних зі зміною його найменування (крім випадку, зазначеного в абзаці третьому пункту 3 цього розділу), і не пізніше 5 робочих днів від дати прийняття уповноваженим органом емітента рішення щодо бездокументарної форми існування цінних паперів.

Згідно з пунктом 5 Порядку №736 заміна свідоцтва (свідоцтв) або відмова у заміні свідоцтва (свідоцтв) здійснюється шляхом прийняття відповідних рішень.

Рішення про заміну свідоцтва (свідоцтв) або про відмову в заміні свідоцтва (свідоцтв) приймається Комісією або відповідним структурним підрозділом Комісії. У разі прийняття рішення про заміну свідоцтва (свідоцтв) або про відмову в заміні свідоцтва (свідоцтв) відповідним структурним підрозділом Комісії таке рішення оформлюється відповідним розпорядженням (додатки 1, 2).

На підставі рішення про заміну свідоцтва (свідоцтв) відповідним структурним підрозділом Комісії оформлюється (оформлюються) та видається (видаються) свідоцтво (свідоцтва) установленого зразка (додатки 3-11).

Згідно пункту 8 Порядку№736 підставами для відмови в заміні свідоцтва (свідоцтв) є:

а) невідповідність поданих документів вимогам законодавства;

б) відсутність будь-якого з документів, визначених у пункті 1 розділу II цього Порядку.

Відповідно до пункту 9 Порядку №736 рішення про відмову в заміні свідоцтва (свідоцтв) доводиться до відома емітента письмово і має містити правове обґрунтування такої відмови.

Пункт 10 Порядку №736 передбачає, що Центральний апарат Комісії або її територіальні органи мають право здійснювати перевірку відомостей, що містяться в поданих документах, а також повноважень органів емітента.

Відповідно до пункту 13 Порядку №736 для заміни свідоцтва (свідоцтв) емітент подає документи, визначені цим Порядком (якщо відомості, що містяться в них, не внесені до відповідних інформаційних баз в достатньому обсязі).

Відбиток печатки є необов`язковим реквізитом будь-якого з документів, подання яких до Комісії передбачено цим Порядком. Копії документів, подання яких до Комісії передбачено цим Порядком, вважаються засвідченими у встановленому порядку, якщо на таких копіях проставлено підпис уповноваженої особи суб`єкта господарювання.

Наведені норми Порядку №736 вказують, що під час розгляду поданих емітентом документів для заміни свідоцтва у разі зміни найменування Комісія та її територіальні органи мають право здійснювати перевірку відомостей, що містяться в поданих документах, а також повноважень органів емітента, та прийняти рішення про відмову в заміні свідоцтва у разі невідповідності поданих документів вимогам законодавства або відсутності будь-якого з документів, визначених у пункті 1 розділу II цього Порядку.

Так, згідно з пунктом 1 розділу ІІ Порядку для заміни свідоцтва (свідоцтв) емітентом подаються:

1.1. Заява про заміну свідоцтва (свідоцтв) про реєстрацію випуску (випусків) емісійних цінних паперів у зв`язку зі зміною найменування емітента (додаток 12), або заява про заміну свідоцтва (свідоцтв) про реєстрацію випуску (випусків) емісійних цінних паперів у зв`язку із забезпеченням існування іменних цінних паперів у бездокументарній формі (додаток 13), або заява про заміну свідоцтва (свідоцтв) про реєстрацію випуску (випусків) емісійних цінних паперів у зв`язку зі зміною найменування емітента та забезпеченням існування іменних цінних паперів у бездокументарній формі (додаток 14).

1.2. Копія рішення уповноваженого органу емітента з питання внесення змін до установчих документів емітента, які, зокрема, передбачають зміну найменування емітента, та/або копія рішення щодо бездокументарної форми існування цінних паперів, що має містити кількість та відсоток голосів учасників (членів) уповноваженого органу емітента, які беруть участь у засіданні цього органу (у разі прийняття рішення загальними зборами акціонерів - кількість та відсоток голосів акціонерів - власників голосуючих з відповідного питання порядку денного акцій, які зареєструвалися для участі у загальних зборах), кількість та відсоток голосів учасників (членів) уповноваженого органу емітента, які голосували за прийняття такого рішення (рішень), при цьому:

у разі прийняття відповідного рішення загальними зборами акціонерів подається копія протоколу (виписки з протоколу) загальних зборів акціонерів, оформленого відповідно до статті 46 Закону України «Про акціонерні товариства»;

у разі прийняття відповідного рішення єдиним акціонером товариства подається копія такого рішення, оформленого відповідно до статті 49 Закону України «Про акціонерні товариства»;

у разі прийняття відповідного рішення суб`єктом управління об`єктами державної власності подається копія такого рішення, оформленого наказом (постановою, розпорядженням, рішенням тощо) суб`єкта управління об`єктами державної власності, передбаченим законодавством;

у разі прийняття відповідного рішення загальними зборами учасників товариства з обмеженою відповідальністю подається копія протоколу (витягу з книги протоколів) загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю;

у разі прийняття відповідного рішення іншим уповноваженим органом емітента подається копія такого рішення та копія документа, що підтверджує повноваження такого органу приймати відповідні рішення.

У разі прийняття рішення щодо бездокументарної форми існування цінних паперів таке рішення (протокол, наказ тощо) має містити відомості, передбачені нормативно-правовим актом Комісії, яким встановлюється порядок забезпечення існування іменних цінних паперів у бездокументарній формі.

Копія відповідного рішення уповноваженого органу емітента (протоколу, виписки з протоколу уповноваженого органу емітента, наказу тощо) повинна бути засвідчена підписом керівника емітента, а у разі якщо така копія має більше одного аркуша, усі аркуші повинні бути пронумеровані та прошнуровані.

1.3. Оригінал (оригінали) свідоцтва (свідоцтв), що підлягають заміні.

1.4. Копії публікацій повідомлення про прийняття рішення щодо бездокументарної форми існування цінних паперів, опублікованого згідно із вимогами нормативно-правового акта Комісії, що встановлює порядок забезпечення існування іменних цінних паперів у бездокументарній формі, засвідчені підписом керівника емітента.

1.5. Складена у довільній формі довідка про персональне повідомлення учасників емітента про проведення загальних зборів учасників емітента (у спосіб, передбачений статутом емітента), на яких прийнято рішення про затвердження (внесення) змін до установчих документів емітента, пов`язаних зі зміною найменування, та/або рішення щодо бездокументарної форми існування цінних паперів, засвідчена підписом керівника емітента, що містить дані про дату (або дати початку та закінчення) і спосіб надсилання повідомлення учасникам емітента, дату складення переліку учасників емітента (акціонерів), які мають бути повідомлені про проведення загальних зборів (подається у разі якщо персональне повідомлення передбачено законом).

Вирішуючи питання дотримання позивачем вимог Порядку та обґрунтованості виявлених в оскаржуваних розпорядженнях порушень, суд керується наступним.

Матеріалами справи підтверджують, що Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку видано Закритому акціонерному товариству «ЛК Феофанія» свідоцтво про реєстрацію випуску цінних паперів від 05 липня 1999 року №541/10/01/99.

З метою заміни свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у зв`язку з забезпеченням існування іменних цінних паперів у бездокументарній формі АТЗТ «ЛК Феофанія» звернулося до відповідача з відповідною заявою, до якої додало пакет документів, зокрема, нотаріально засвідчену копію статуту АТЗТ «ЛК Феофанія», затвердженого рішенням Загальних зборів акціонерів, протокол №1 від 30 березня 2003 року, зареєстрованого 15 квітня 2004 року №2987.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 02 січня 2020 року за №1006150824 державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи була проведена 20 квітня 2007 року №10681050001004187, при цьому, в Єдиному державному реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 02 січня 2020 року установчі документи позивача не знайдено.

Оскільки з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 02 січня 2020 року за №1006150824 вбачається, що державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи була проведена 20 квітня 2007 року №10681050001004187, позивач, відповідно, повинен був надати для заміни свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у зв`язку із забезпеченням існування іменних цінних паперів у бездокументарній формі статут, державна реєстрація якого проведена 20 квітня 2007 року №10681050001004187.

Однак, пояснень позивача з приводу ненадання статуту державна реєстрація якого проведена 20 квітня 2007 року №10681050001004187 та доказів його надання матеріали справи не містять.

Крім того, суд звертає увагу, що в пакеті документів надавалось рішення про забезпечення існування іменних цінних паперів позивача у бездокументарній формі, затверджене наказом першого заступника Генерального директора від 20 вересня 2019 року №01/19.

У свою чергу, відповідно до частини третьої статті 58 Закону України «Про акціонерні товариства» виконавчий орган акціонерного товариства може бути колегіальним (правління, дирекція) або одноосібним (директор, генеральний директор).

Згідно з частиною першою статті 59 Закону України «Про акціонерні товариства» кількісний склад виконавчого органу, порядок призначення його членів визначаються статутом. Порядок скликання та проведення засідань колегіального виконавчого органу встановлюється статутом або положенням про виконавчий орган акціонерного товариства.

Відповідно до рішення загальних зборів акціонерів АТЗТ «ЛК Феофанія» від 25 березня 2009 року (протокол №1) по питанню 2 порядку денного обрано дирекцію у складі директора та членів дирекції у кількості 3-х осіб, а саме: генеральний директор, перший заступник генерального директора та головний лікар.

Крім того, відповідно до наявної в матеріалах справи копії статуту АТЗТ «ЛК Феофанія», затвердженого рішенням Загальних зборів акціонерів, протокол №1 від 30 березня 2003 року, зареєстрованого 15 квітня 2004 року №2987, (пункт 7.1) органами управління товариства є: загальні збори акціонерів, наглядова рада, дирекція, ревізійна комісія.

Оскільки наказ першого заступника Генерального директора від 20 вересня 2019 року №01/19 не прийнятий дирекцією у складі 3-х осіб, як це зазначено у рішенні загальних зборів акціонерів АТЗТ «ЛК Феофанія» від 25 березня 2009 року (протокол №1), він не може вважатися рішенням уповноваженого органу емітента щодо бездокументарної форми існування цінних паперів.

При цьому, суд зазначає, що питання щодо відсутності можливості позивачем скликати загальні збори своїх акціонерів через те, що ним не було своєчасно здійснення переведення у бездокументарну форму емітованих цінних паперів не є предметом розгляду в межах заявлених позовних вимог.

Таким чином, в матеріалах справи відсутні докази, які б підтверджували подання позивачем усіх документів, передбачених пунктом 1 розділу II Порядку, у зв`язку із чим, на думку суду, відповідач правомірно прийняв розпорядження про відмову в заміні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у зв`язку з забезпеченням існування іменних цінних паперів у бездокументарній формі.

Враховуючи викладене, позовні вимоги про АТЗТ «ЛК Феофанія» нормативно та документально не підтверджуються.

На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідач довів правомірність оскаржуваного розпорядження з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов не підлягає задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки у задоволенні позову відмовлено, розподіл судових витрат не здійснюється.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову Акціонерному товариству закритого типу «ЛК Феофанія» повністю.

Згідно з частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Частина перша статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Акціонерне товариство закритого типу «ЛК Феофанія» (03143, м. Київ, вул. Академіка Лебедєва, буд. 31; ідентифікаційний код 23521546);

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (01010, м. Київ, вул. Московська, буд 8, корп. 30; ідентифікаційний код 37956207).

Суддя В.А. Кузьменко