Рішення № 98516073, 21.07.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.07.2021
Номер справи
520/7137/21
Номер документу
98516073
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 липня 2021 р. № 520/7137/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Мороко А.С.,

за участю секретаря судового засідання - Рубіної Я.О.,

представника позивача - представника позивача - Прокопченко К.А.,

представника відповідача - Шутової А.А.,

розглянувши в порядку спрощеного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду у м. Харкові адміністративну справу № 520/7137/21 за позовом Інституту тваринництва Національної академії аграрних наук України до Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

Інститут тваринництва Національної академії аграрних наук України звернувся до Харківського окружного адміністративного суду із позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління ДПС у Харківській області, про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 004330441 від 27 листопада 2020 року;

- зобов`язати Головне управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу ДПС України внести зміни до інтегрованої картки платника податків - Інституту тваринництва Національної академії аграрних наук України по єдиному соціальному внеску шляхом виключення нарахованої суми штрафу у розмірі 316067,66 грн. та пені у розмірі 26810,17 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що спірне рішення є протиправним та підлягає скасуванню з підстав того, що відповідач в порушення Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) № 533-ІХ від 29.03.2020 протиправно нараховував штраф та пеню, починаючи з 01.03.2020 року. Також позивач стверджує, що сума заборгованості по єдиному внеску значно менша ніж нараховано відповідачем, а отже і сума штрафної санкції та пені повинні бути зменшені.

Представник позивача в судове засідання прибув, просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача під час судового розгляду справи проти позову заперечував, надавши відзив на адміністративний позов, та зазначив, що при проведенні перевірки позивача податковий орган діяв у межах та у спосіб, встановлені чинним законодавством України, а отже і винесене рішення є законним. Просив у позові відмовити в повному обсязі.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.

Головним управлінням ДПС у Харківській області винесено вимоги про сплату боргу (недоїмки): № Ю-30304-58 від 15.05.2020, якою Інституту тваринництва Національної академії аграрних наук України нараховано єдиний внесок в розмірі 50225,81 грн; № Ю-30304-58 від 13.07.2020 - про нарахування позивачу єдиного внеску на суму 59662,96 грн.

Підприємство сплатило вказані суми боргу, що підтверджується платіжними дорученнями № 190 від 28.07.2020 на суму 59662,96 грн; № 186 від 23.07.2020 на суму 19019,60 грн; № 198 від 23.07.2020 на суму 31206,21 грн.

При цьому, 27.11.2020 Головним управлінням ДПС у Харківській області винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 004330441 від 27 листопада 2020 року в загальному розмірі 342877,83 грн, з яких 316067,66 грн - застосовано штраф за період з 21.06.2019 по 30.10.2020 та 26810,17 грн - нараховано пеню.

Не погоджуючись із вказаним рішенням, позивач звернувся із скаргою до ДПС України.

Рішенням ДПС України № 3368/6/99-00-06-02-02-06 від 12.02.2021 скаргу залишено без розгляду.

Щодо вирішення справи по суті, суд вказує наступне.

Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Згідно з ч. 11 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" податковий орган застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: 1) у разі ухилення від взяття на облік або несвоєчасного подання заяви про взяття на облік платниками єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", накладається штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; 2) за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум; 3) за донарахування податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску; 5) за неналежне ведення бухгалтерської документації, на підставі якої нараховується єдиний внесок, накладається штраф у розмірі від восьми до п`ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; 6) за несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), накладається штраф у розмірі 10 відсотків таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум; 7) за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої цим Законом, податковим органом здійснюється накладення штрафу в розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання, несвоєчасне подання або подання не за встановленою формою.

Відповідно до ч. 10 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Частиною 6 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" передбачено, що за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

При цьому, згідно з п. 9 прим. 11 розд. VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" тимчасово штрафні санкції, визначені частиною одинадцятою статті 25 цього Закону, не застосовуються за такі порушення, вчинені у період з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19): несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску; неповна сплата або несвоєчасна сплата суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів); несвоєчасне подання звітності, передбаченої цим Законом, до податкових органів. При цьому абзаци другий та третій пункту 7 частини одинадцятої статті 25 цього Закону щодо такого порушення, вчиненого у період з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовується.

Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам єдиного внеску не нараховується пеня, а нарахована пеня за ці періоди підлягає списанню.

Судом встановлено, що позивач у спірному періоді несвоєчасно сплачував єдиний внесок, при цьому зарахування платежів, здійснених позивачем, відбувалось в порядку календарної черговості, що відповідає положенням частини 6 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування".

В оскаржуваному рішенні про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 004330441 від 27 листопада 2020 року податковий орган нарахував суму боргу з єдиного внеску в загальному розмірі 342877,83 грн, з яких 316067,66 грн - застосовано штраф за період з 21.06.2019 по 30.10.2020 та 26810,17 грн - нараховано пеню.

Проте, враховуючи положення п. 9 прим. 11 розд. VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", Головне управління ДПС у Харківській області протиправно нараховувало Інституту тваринництва Національної академії аграрних наук України штраф та пеню за період з 01.03.2020 по 30.10.2020 включно.

Отже, оскільки за період з 21.06.2019 по 28.02.2020 податковим органом нараховано позивачу штраф в розмірі 156519,56 грн та пеню на суму 14721,16 грн, суд приходить до висновку, що рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 004330441 від 27 листопада 2020 року підлягає скасуванню за період з 01.03.2020 по 30.10.2020 в частині застосування штрафу в розмірі 159548,10 грн (316067,66 - 156519,56) та в частині нарахування пені в розмірі 12089,01 грн (26810,17 - 14721,16), всього на загальну суму 171637,11 грн (159548,10 + 12089,01).

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Інституту тваринництва Національної академії аграрних наук України підлягають частковому задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Інституту тваринництва Національної академії аграрних наук України (місцезнаходження: вул. Тваринників, буд. 1-А, м. Харків, 61026, ідентифікаційний код - 00497199) до Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (місцезнаходження: вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, ідентифікаційний код - 43983495) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Харківській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 004330441 від 27 листопада 2020 року в частині застосування штрафу в розмірі 159848 (сто п`ятдесят дев`ять тисяч вісімсот сорок вісім) грн 10 коп. та в частині нарахування пені в розмірі 12089 (дванадцять тисяч вісімдесят дев`ять) грн 54 коп., всього на загальну суму 170940 (сто сімдесят тисяч дев`ятсот сорок) грн 19 коп.

Зобов`язати Головне управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу ДПС України внести зміни до інтегрованої картки платника податків - Інституту тваринництва Національної академії аграрних наук України по єдиному соціальному внеску шляхом виключення нарахованої суми штрафу в розмірі 159848 (сто п`ятдесят дев`ять тисяч вісімсот сорок вісім) грн 10 коп. та пені в розмірі 12089 (дванадцять тисяч вісімдесят дев`ять) грн 54 коп., всього на загальну суму 170940 (сто сімдесят тисяч дев`ятсот сорок) грн 19 коп.

Стягнути на користь Інституту тваринництва Національної академії аграрних наук України (ідентифікаційний код - 00497199) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (ідентифікаційний код - 43983495) судовий збір у розмірі 2564 (дві тисячі п`ятсот шістдесят чотири) грн 10 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 23 липня 2021 року.

Суддя А.С. Мороко