
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
22 липня 2021 року м. Рівне№ 460/8507/21Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді В.В. Щербакова, розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинення певних дій,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - відповідач), в якому просив суд:
визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку та виплати позивачу пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України від 02.06.2021 №22/6-2283, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення;
зобов`язати відповідача провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років починаючи з 01.12.2019 на підставі довідки Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України від 02.06.2021 №22/6-2283, з урахуванням як основних, так і додаткових видів грошового забезпечення у загальній сумі 15456 (п`ятнадцять тисяч чотириста п`ятдесят шість гривень) грн. 57 коп., виходячи із 69% загальної суми такого грошового забезпечення із виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за період з 01.12.2019 до моменту здійснення перерахунку пенсії.
В обґрунтування позовних вимог позивач повідомив, що він перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". На виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 22.04.2021 у справі №460/1076/21 Департамент персоналу Міністерства внутрішніх справ України виготовив та надіслав відповідачу довідку про розмір грошового забезпечення від 02.06.2021 №22/6-2283 для перерахунку пенсії, в якій зазначив як основні складові грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавки за стаж служби в поліції), так і додаткові складові грошового забезпечення (надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції, премія).
Позивач вказав, що на його запит про доступ до публічної інформації щодо перерахунку пенсії на підставі отриманої довідки про розмір грошового забезпечення, відповідач листом від 22.06.2021 №1700-0307-8/26417 повідомив, що Кабінетом Міністрів України не прийнято нової постанови, яка б врегульовувала чи змінювала умови проведення перерахунку пенсій та встановлювала нові розміри, порядок проведення перерахунку та виплати перерахованих пенсій. Відтак, на думку Пенсійного органу, у позивача відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії, а тому примірник довідки про розмір грошового забезпечення, виданий Департаментом персоналу МВС України від 02.06.2021 №22/6-2283 долучено до матеріалів пенсійної справи без проведення будь-якого перерахунку.
Позивач з бездіяльністю ГУ ПФУ в Рівненській області щодо не проведення перерахунку та виплати йому пенсії з урахуванням розміру грошового забезпечення, зазначеного у довідці Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України, не погоджується. Зазначає, що відповідач мав всі підстави зробити перерахунок та виплату його пенсії з урахуванням документів, які містяться в матеріалах пенсійної справи, та вказаної довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії з 01.12.2019, яку відповідач отримав від Міністерства внутрішніх справ України, що видана на виконання рішення суду.
Ухвалою суду від 29.06.2021 дану позову заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розгляд справи провадити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач подав відзив на позовну заяву, за змістом якого позовні вимоги не визнав повністю. Свою позицію мотивував посиланням на відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.12.2019, оскільки після визнання нечинним пункту 3 постанови КМУ від 21.02.2018 №103 та пункту 5 Порядку №45 Урядом не приймалось рішення про зміну складових грошового забезпечення поліцейських чи збільшення їх розміру, а підставою для складення довідки про розмір грошового забезпечення є виключно список, наданий пенсійним органом роботодавцю, а не судове рішення.
З таких підстав відповідач просив суд відмовити у задоволенні позову повністю.
Розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи в порядку письмового провадження згідно зі ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), а відтак, за правилами ч. 4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, судом встановлено наступне.
Перебуваючи на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області, ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугою років, яка йому призначена із 09.12.2003, виходячи із 69% грошового забезпечення за посадою старшого оперуповноваженого-чергового чергової частини штабу Радивилівського районного відділу управління МВС України в Рівненській області, спеціальне звання «капітан міліції», що підтверджується висновком про призначення пенсії за вислугу років від 27.12.2003 та не заперечується відповідачем.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області на виконання рішення Рівненського міського суду Рівненської області від 23.10.2017 у справі №569/15318/17, залишеного без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 16.01.2018, було здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 виходячи із 69% грошового забезпечення на підставі довідки Управління МВС України в Рівненській області від 17.05.2017 №5/93, у якій було зазначено такі складові грошового забезпечення як: посадовий оклад; надбавка за спеціальне (військове звання); надбавка за вислугу років та премія.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 22.04.2021 у справі №460/1076/21 позов ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ про визнання відмови протиправною, зобов`язання вчинити певні дії задоволено повністю.
Визнано протиправною відмову Міністерства внутрішніх справ України щодо виготовлення та надання до Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 19.11.2019 відповідно до вимог ст. ст. 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 №988, із обов`язковим зазначенням у ній окрім посадового окладу, окладу за спеціальне (військове) звання та надбавки за вислугу років, також відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.12.2019 основного розміру пенсії за вислугу років.
Зобов`язано Міністерство внутрішніх справ України виготовити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19.11.2019 відповідно до вимог ст. ст. 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 №988, із обов`язковим зазначенням у ній окрім посадового окладу, окладу за спеціальне (військове) звання та надбавки за вислугу років, також відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.12.2019 основного розміру пенсії за вислугу років.
На виконання вказаного рішення, Департамент персоналу Міністерства внутрішніх справ України виготовив та надіслав Головному управлінню Пенсійного фонду України в Рівненській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення від 02.06.2021 №22/6-2283 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , в якій зазначив як основні складові грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавки за стаж служби в поліції), так і додаткові складові грошового забезпечення (надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції, премія).
На запит про доступ до публічної інформації щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі отриманої довідки про розмір грошового забезпечення, відповідач листом від 22.06.2021 №1700-0307-8/26417 повідомив, що Кабінетом Міністрів України не прийнято нової постанови, яка б врегульовувала чи змінювала умови проведення перерахунку пенсій та встановлювала нові розміри, порядок проведення перерахунку та виплати перерахованих пенсій. Відтак, у Пенсійного органу відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії, а тому примірник довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Департаментом персоналу МВС України від 02.06.2021 №22/6-2283, долучено до матеріалів пенсійної справи без проведення будь-якого перерахунку.
Не погоджуючись із протиправною бездіяльністю щодо не перерахунку та не виплати пенсії на підставі оновленої довідки про складові грошового забезпечення, позивач звернувся до суду для захисту своїх прав та інтересів.
При прийнятті рішення, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон №2262-ХІІ).
Згідно з частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтю 63 Закону №2262-XII доповнено частиною третьою щодо перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, Законом України від 23.12.2015 №900-VIII (набрав чинності 29.12.2015), яким також доповнено пункт 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" абзацом другим такого змісту: "За колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ у редакції Закону України від 06.12.2016 №1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (набрала чинності з 01.01.2017) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
11.11.2015 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" /далі - Постанова №988/, яка набрала чинності 02.12.2015 та якою затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1, схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2, схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.
Пунктом 1 цієї постанови установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 /далі - Постанова №103/, пунктом 3 якої встановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Пунктом 5 Постанови №103 передбачено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р., №45.
Крім того, цією постановою внесені зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (надалі - Порядок №45).
Зокрема, за змістом пунктів 2, 3 Порядку №45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби: в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п`ятим і сьомим цього пункту) - МВС.
Згідно з абзацом другим пункту 5 Порядку №45 особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
У Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 було викладено в новій редакції, яка не передбачає такі складові грошового забезпечення як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Водночас, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 в адміністративній справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
Згідно з частиною другою статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Предметом цього спору є правовідносини щодо наявності підстав для проведення з 01.12.2019 перерахунку пенсії позивача з урахуванням грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського станом на 19.11.2019.
За обставин спору відповідач заперечує наявність визначених законом підстав для проведення перерахунку пенсії, оскільки з часу прийняття Постанови №988 і дотепер Урядом України не приймались рішення щодо підвищення розміру грошового забезпечення поліцейських та/або введення нових його складових.
Також, на переконання відповідача, рішення судів у справах №826/3858/18, №826/12704/18 не містить зобов`язань щодо видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у зв`язку з визнаннями нечинними змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 та пункту 3 Постанови №103, а тому й не створюють передумов для проведення перерахунку пенсій колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Оцінюючи наведені доводи відповідача, суд звертає увагу на такі обставини.
Позивач, як колишній працівник та пенсіонер органів внутрішніх справ, набув право на перерахунок розміру призначеної йому пенсії відповідно до статті 63 Закону №2262-XII та Порядку №45 в редакції Постанови №103 з 01.01.2016 і таке право реалізовано шляхом здійснення відповідного перерахунку у березні 2018 року.
Долученою до матеріалів справи копією довідки про розмір грошового забезпечення від 17.05.2017 №5/93, що враховується для перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справи (міліції) підтверджено, що грошове забезпечення за нормами, чинними на січень 2016 року, за прирівняною посадою складалося лише з: посадового окладу, окладу за спеціальним званням (капітан міліції), надбавки за вислугу років, премії.
З огляду на визнання судом нечинними змін, внесених Постановою №103, зокрема, до пункту 5 та додатку 2 до Порядку №45, якими визначено складові грошового забезпечення, що враховуються при перерахунку пенсії, а також форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 (05.03.2019) діє редакція пункту 5 та додатку 2 до Порядку №45, що були чинними до зазначених змін.
Зокрема, пунктом 5 Порядку №45 у редакції, чинній до внесення змін на підставі Постанови №103, було передбачено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Наведеною у додатку 2 до Порядку №45 формою довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії було передбачено врахування додаткових складових грошового забезпечення (зокрема, надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, премії тощо).
Поряд з цим суд зауважує, що у період з 05.03.2019 по 19.11.2019 залишались чинними положення пункту 3 Постанови №103, яким питання перерахунку пенсій осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ були урегульовані по іншому.
Відтак, оскільки Постанова №103 прийнята пізніше за Порядок №45, то до 19.11.2019 підстав для складення нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії не було; відповідні підстави виникли після набрання законної сили рішенням окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, яким визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови №103, тобто з 19.11.2019.
Отже, з 19.11.2019 - дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/12704/18 - пункт 3 Постанови №103 втратив чинність, а інші нормативні акти, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, відсутні.
Тобто, з цієї дати виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за спеціальним званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №988, та відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ.
Окрім цього, рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 22.04.2021 у справі №460/1076/21, у якій Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області виступало третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, було встановлено наявність у ОСОБА_1 права на перерахунок із 01.12.2019 пенсії за вислугою років, виходячи як з основних, так і додаткових складових грошового забезпечення особи, працюючої на відповідній посаді, з якої позивач вийшов на пенсію.
Відомості про оскарження Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 22.04.2021 у справі №460/1076/21 у апеляційному порядку у розпорядженні суду відсутні.
Частиною четвертою статті 78 КАС України визначено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, наявність права ОСОБА_1 на перерахунок із 01.12.2019 його пенсії за вислугою років, в тому числі із врахуванням щомісячних додаткових складових грошового забезпечення, не підлягає доказуванню у даній справі, позаяк встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили.
Долученою до матеріалів справи копією довідки Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України від 02.06.2021 №22/6-2283 підтверджено, що станом на 19.11.2019 розмір грошового забезпечення позивача за прирівняною посадою поліцейського складався із урахуванням як основних складові грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавки за стаж служби в поліції), так і додаткових складових грошового забезпечення (надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції, премія).
Таким чином, станом на листопад 2019 року має місце збільшення грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, з урахуванням якого позивач має право на перерахунок його пенсії.
При цьому відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Згідно з частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Оскільки пункт 3 Постанови №103, який стосується перерахунку розміру грошового забезпечення особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), визнано протиправним рішенням суду у справі №826/12704/18, що набрало законної сили 19.11.2019, з 01.12.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) позивач має право на перерахунок пенсії, виходячи з розміру складових, визначених Постановою №988 та Порядком №260 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ.
Суд зауважує, що довідка Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України від 02.06.2021 №22/6-2283 складена на виконання рішення суду, яке набрало законної сили за формою, передбаченою додатком 2 до Порядку №45 (у редакції, чинній до змін, внесених постановою КМУ від 21.02.2018 №103), підписана уповноваженою особою державного органу та скріплена гербовою печаткою.
А тому, з урахуванням наведеного вище, зазначена довідка є достатньою та належною підставою для здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.12.2019.
Суд також враховує, що спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Згідно з частиною четвертою статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Отже, позивач має право на обчислення основного розміру його пенсії виходячи з грошового забезпечення, зазначеного у довідці Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України від 02.06.2021 №22/6-2283.
За таких обставин, суд вважає, що належним та необхідним способом захисту порушеного права позивача є визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області щодо не проведення перерахунку та виплати позивачу пенсії за вислугою років з 01.12.2019 на підставі довідки Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України від 02.06.2021 №22/6-2283, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення.
Ефективне відновлення порушених прав свобод та інтересів позивача буде здійснене у спосіб зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років починаючи з 01.12.2019 на підставі довідки Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України від 02.06.2021 №22/6-2283, з урахуванням як основних, так і додаткових видів грошового забезпечення у загальній сумі, виходячи із 69% загальної суми такого грошового забезпечення із виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за період з 01.12.2019 до моменту здійснення перерахунку пенсії.
Оскільки судом встановлений факт наявності порушеного права позивача з боку Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, то поданий позов необхідно задовольнити повністю.
Окрім цього, представником позивача адвокатом Мельничуком С.В. було подане клопотання про стягнення понесених витрат на професійну правничу допомогу.
Оцінюючи вказане клопотання суд враховує, що статтею 132 КАС України передбачено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) сторін та їхніх представників, що пов`язані із прибуттям до суду; 3) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; 4) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 5) пов`язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.
Згідно зі статтею 134 КАС України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Частинами третьою-п`ятою статті 134 КАС України передбачено, що для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Відповідно до абзаців 1-2 частини 7 статті 139 КАС України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
Згідно ч. 1 ст. 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" від 05 липня 2012 року №5076-VI адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги. Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
Договором про надання правової допомоги є домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору (ст.1 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність").
За приписами ч. 3 ст. 27 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" до договору про надання правової допомоги застосовуються загальні вимоги договірного права.
Відповідно до договору про надання правової допомоги від 13.05.2021 №б/н в порядку та на умовах, визначених цим договором, ОСОБА_1 (Клієнт) доручає, а Адвокатське об`єднання приймає на себе зобов`язання з надання правової допомоги, спрямованої для юридичного (судового) вирішення спірних правовідносин, що виникли між Клієнтом та Міністерством внутрішніх справ України і його структурними підрозділами, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області в частині, зокрема, бездіяльності Пенсійного органу у не перерахуванні пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року, виходячи із таких складових грошового забезпечення станом на 19 листопада 2019 року, як основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії.
Згідно зі ст.30 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Відповідно до наведених норм законодавства, договір про надання правової допомоги є підставою для надання адвокатських послуг та, зазвичай, укладається в письмовій формі (виключення щодо останнього наведені в ч.2 ст.27 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність"); за своєю правовою природою договір про надання правової допомоги є договором про надання послуг, крім цього, на такий договір поширюються загальні норми та принципи договірного права, включаючи, але не обмежуючись главою 52 ЦК України; як будь-який договір про надання послуг, договір про надання правової допомоги може бути оплатним або безоплатним. Ціна в договорі про надання правової допомоги встановлюється сторонами шляхом зазначення розміру та порядку обчислення адвокатського гонорару; адвокатський гонорар може існувати в двох формах - фіксований розмір та погодинна оплата. Вказані форми відрізняються порядком обчислення - при зазначенні фіксованого розміру для виплати адвокатського гонорару не обчислюється фактична кількість часу, витраченого адвокатом при наданні послуг клієнту, і навпаки, підставою для виплати гонорару, який зазначено як погодинну оплату, є кількість годин помножена на вартість такої години того чи іншого адвоката в залежності від його кваліфікації, досвіду, складності справи та інших критеріїв; адвокатський гонорар (ціна договору про надання правової допомоги) зазначається сторонами як одна із умов договору при його укладанні. Вказане передбачено як приписами цивільного права, так і Законом України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність; відсутність в договорі про надання правової допомоги розміру та/або порядку обчислення адвокатського гонорару (як погодинної оплати або фіксованого розміру) не дає можливості пересвідчитись у дійсній домовленості сторін щодо розміру адвокатського гонорару.
Тобто, визначаючи розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації гонорару адвоката іншою стороною, необхідно виходити з встановленого у самому договорі розміру та/або порядку обчислення таких витрат, що узгоджується з приписами ст. 30 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність".
Пунктами 4.1 та 4.2 Розділу 4 Договору про надання правової допомоги узгоджено порядок оплати послуг Адвокатського об`єднання, за змістом яких: «За виконання послуг, зазначених у Договорі, Клієнт сплачує Адвокатському об`єднанню фіксований розмір гонорару:
4000 (чотири тисячі) гривень впродовж двох банківських днів з дня отримання рахунку на оплату;
в разі подання будь-яким із учасників справи апеляційної скарги та відкриття апеляційного провадження у справі – додатково 2500 (дві тисячі п`ятсот) гривень впродовж двадцяти днів з дня відкриття апеляційного провадження Восьмим апеляційним адміністративним судом.
Таким чином, між позивачем та Адвокатським об`єднанням погоджено фіксований розмір гонорару, що сплачується у даній справі за надання професійної правничої допомоги як в суді першої, так і в суді апеляційної інстанції.
На виконання вказаного договору, ОСОБА_1 після отримання рахунку на оплату перераховано Адвокатському об`єднанню 4000,00 грн. 00 коп. без ПДВ, що підтверджується квитанцією №МР_АВ0309880АА1_19261463 від 14.05.2021.
За результатами наданих послуг у даній справі, між позивачем та Адвокатським об`єднанням «Юридичний дім «Захист» 14.07.2021 підписано Акт здачі-приймання виконаних послуг (надання правової допомоги) з описом виконаної роботи по наданню правової допомоги.
Розрахунок вартості виконаних робіт становить фіксований розмір - 4000,00 грн, які сплачено позивачем на рахунок Адвокатського об`єднання «Юридичний дім «Захист» повністю, що підтверджується долученою до позовної заяви квитанцією.
Основними критеріями для прийняття судом рішення по відшкодуванню заявлених витрат по наданню правової допомоги адвокатом пов`язаної з розглядом справи є - реальність витрат, розумність їхнього розміру та співмірність зі складністю цієї справи.
Так, відповідно до Акту здачі-приймання виконаних послуг (надання правової допомоги) Адвокатським об`єднанням надано позивачу (клієнту) наступну правову допомогу:
1. попередня консультація із клієнтом (замовником) щодо характеру спірних правовідносин (2 години);
2. пошук, вивчення та правовий аналіз доказів для матеріалів справи (2 години);
3. пошук судової практики (1 година);
4. підготовка та надіслання до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області запиту про доступ до публічної інформації від 16.06.2021 (1 година);
5. підготовка документів для подання до суду, в тому числі: формування позовної заяви в кількості 3867 слів; формування/копіювання доказів в кількості 19 документів та їх копії для відповідача; засвідчення відповідності копій долучених до позовної заяви документів оригіналам (сумарно 5 годин);
6. підготовка клопотання про стягнення витрат на професійну правничу допомогу (2 години).
У зв`язку з цим, суд дійшов висновку, що витрачений адвокатом ресурс та час, в процесі надання правової допомоги у даній справі, та сплачена позивачем за вказані послуги їх вартість 4000,00 грн співмірні одні з одним.
Частиною 7 ст.134 КАС України обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Отже, питання про співмірність заявлених до стягнення витрат на професійну правничу допомогу має вирішуватись із застосуванням критеріїв пропорційності та розумності, керуючись принципом верховенства права.
Всупереч наведеному, клопотання про зменшення витрат на оплату професійної правничої допомоги відповідачем у даній справі не заявлялось.
Частиною другою ст. 124 КАС України установлено, що за результатами розгляду справи, витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Відтак, на користь позивача слід стягнути документально підтверджені судові витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 4000,00 грн.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7, м. Рівне, 33028, код ЄДРПОУ 21084076) про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинення певних дій - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області щодо не проведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України від 02.06.2021 №22/6-2283, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення;
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Рівненській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років починаючи з 01.12.2019 на підставі довідки Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України від 02.06.2021 №22/6-2283, з урахуванням як основних (посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за стаж служби), так і додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, премії), виходячи із 69% загальної суми такого грошового забезпечення із виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за період з 01.12.2019 до моменту здійснення перерахунку пенсії;
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7, м. Рівне, 33028, код ЄДРПОУ 21084076) судові витрати, що складаються із судового збору в розмірі 908,00 грн. та витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 4000,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 22.07.2021.
Суддя В.В. Щербаков