
Справа № 420/8563/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 липня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді Бойко О.Я.,
розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання підготувати довідку та провести перерахунок пенсії з 01.01.2018 р. з основним розміром пенсії та з 05.03.2019 р. по 31.12.2019 р., вирішив адміністративний позов задовольнити частково.
І. Суть спору:
Позивач, ОСОБА_1 звернувся до відповідачів Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому просив суд:
(1).Визнати протиправною бездіяльність Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо неподання до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із зазначенням у довідці розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення – надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; премії в розмірі 90 відсотків посадового окладу.
(2).Зобов`язати Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із зазначенням у довідці розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення – надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; премії в розмірі 90 відсотків посадового окладу.
(3).Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01.01.2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення – надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; премії в розмірі 90 відсотків посадового окладу, з виплатою перерахованої пенсії в 100 – відсотковому від обчисленого розміру (без застосування зменшення розміру).
(4). Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок ОСОБА_1 пенсії з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення 01.01.2018 року з основним розміром пенсії та з 05.03.2019 р. по 31.12.2019 р. додаткових видів грошового забезпечення 100% з врахуванням основного розміру пенсії.
ІІ. Аргументи сторін
(а) Позиція Позивача
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив наступне.
Позивач є військовим пенсіонером та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
21.02.2018 р. КМУ України прийняв постанову №103, пунктами 1,2 якої встановлено перерахувати з 01.01.2018 р. пенсії, призначені згідно з Законом України №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби, що визначено станом на 01.03.2018 р. відповідно до постанови №704.
16.04.2018 р. Головне управління Пенсійного фонду України здійснило перерахунок пенсії позивачу виходячи з грошового забезпечення, яке складається з посадового окладу, окладу за військове звання, відсоткової надбавки за вислугу років.
05.03.2019 р. набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 р. у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пукти 1,2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Позивач звернувся до відповідача Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки з заявою в якій просив підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 р. у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 року №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення з 01.04.2019 р. перерахунку основного розміру його пенсії.
Відповідач листом від 21.04.2021 р. за №943/5207 відмовив позивачу у задоволенні його заяви.
В квітні 2021 р. позивач звернувся до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про проведення перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення за відповідною посадою на 05.03.2019 р., а саме з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення – надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; премії, а також інших додаткових видів грошового забезпечення, які враховувались в пенсію до 01.01.2018 р., та виплачувати перераховану пенсію в 100 – відсотковому від обчисленого розміру (без застосування зменшення розміру).
Відповідач листом від 22.04.2021 р. № 6536-6047/К-02/8-1500/21 відмовив у проведенні перерахунку.
Позивач зазначив, що відповідач застосував відтермінування пенсійних виплат: у 2018 році - 50%, у 2019 році - 75%, у 2020 році - 100% від суми підвищення пенсії.
Однак позивач вважає у відповідача з 05.03.2019 р. відсутні підстави для застосування обмежень розміру пенсії, що були передбачені п.2 постанови №103.
Позивач вважаю бездіяльність відповідачів протиправною та такою, що порушує право позивача на належний соціальний захист та справедливий і гарантований державою рівень пенсійного забезпечення.
(б) Позиція Відповідача
Відповідач Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки своїм правом не скористався та відзив на позовну заяву до суду не подав.
22.06.2021 р. від відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просив у задоволення позову відмовити.
Головне управління призначає/перераховує пенсії лише на підставі документів, які надходять від уповноважених органів, оскільки розрахунок вислуги років та визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців чи окремих його складових для обчислення/перерахунку пенсії до компетенції органів Пенсійного фонду не належить.
У Головного управління відсутні підстави для складання та направлення списку осіб, яким необхідно видати нові довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Відповідно до п.9 порядку №45 Головне управління має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак правом самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку не має.
Безпідставною є вимога позивача щодо виплати пенсії у розмірі 100% підвищення з 05.03.2019 р. по 31.12.2019 р., оскільки п.2 постанови КМУ від 21.02.2018 р. №103 постановлено проводити виплату перерахованої відповідно до п.1 цієї постанови підвищення пенсій: у 2018 році - 50%, у 2019 році - 75%, у 2020 році - 100% від суми підвищення пенсії.
Крім того, представник відповідача зазначив, що позивач звернувся до суду з порушенням шестимісячного строку звернення, оскільки з дня отримання пенсійної виплати особою, якій призначена пенсія вона вважається такою, що повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи законних інтересів. Однак позивач звернувся в 2021 р. до суду , при цьому позовні вимоги стосуються перерахунку починаючи з 01.04.2019 р., а тому позивач пропустив строк звернення до суду без поважних на те підстав.
Верховний Суд в постанові від 31.03.2021 р. №240/12017/19 зазначив, що з дня отримання пенсійної виплати особою, якій призначена пенсія вона вважається такою, що повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи законних інтересів.
ІІІ Процедура та рух справи
31.05.2021 р. ухвалою Одеський окружний адміністративний суд, прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
ІV. Обставини справи встановлені судом та докази на їх підтвердження
Позивач є військовим пенсіонером та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
21.02.2018 р. КМУ України прийняв постанову №103, пунктами 1,2 якої встановлено перерахувати з 01.01.2018 р. пенсії, призначені згідно з Законом України №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби, що визначено станом на 01.03.2018 р. відповідно до постанови №704.
16.04.2018 р. Головне управління Пенсійного фонду України здійснило перерахунок пенсії позивачу виходячи з грошового забезпечення, яке складається з посадового окладу, окладу за військове звання, відсоткової надбавки за вислугу років.
05.03.2019 р. набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 р. у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пукти 1,2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Позивач звернувся до відповідача Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки з заявою в якій просив підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 р. у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 року №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення з 01.04.2019 р. перерахунку основного розміру його пенсії.
Відповідач листом від 21.04.2021 р. за №943/5207 відмовив позивачу у задоволенні його заяви.
В квітні 2021 р. позивач звернувся до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про проведення перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення за відповідною посадою на 05.03.2019 р., а саме з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення – надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; премії, а також інших додаткових видів грошового забезпечення, які враховувались в пенсію до 01.01.2018 р., та виплачувати перераховану пенсію в 100 – відсотковому від обчисленого розміру (без застосування зменшення розміру).
Відповідач листом від 22.04.2021 р. № 6536-6047/К-02/8-1500/21 відмовив у проведенні перерахунку.
Позивач зазначив, що відповідач застосував відтермінування пенсійних виплат: у 2018 році - 50%, у 2019 році - 75%, у 2020 році - 100% від суми підвищення пенсії.
Однак позивач вважає у відповідача з 05.03.2019 р. відсутні підстави для застосування обмежень розміру пенсії, що були передбачені п.2 постанови №103.
Надаючи належну правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
IV. Джерела права та висновки суду
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Приписами ч. 18 ст. 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до частини третьої статті 51 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, перерахунок пенсій у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 704, яка набрала чинності 1 березня 2018 року та якою затверджено схему тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу.
Пунктом 2 Постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 103, пунктами 1 якої встановлено перерахувати з 1 січня 2018 року пенсії призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”.
Відповідно до п. 7 Постанови № 103 вказано Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45.
Постановою № 103 було внесено зміни до Порядку № 45, зокрема:
- пункт 5 викладено в новій редакції;
- додаток 2 викладено в новій редакції, відповідно до якої відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Згідно з п. 1 Порядку №45, пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 2 Порядку №45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Згідно з абз. 1 п. 3 Порядку №45, на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Відповідно до п. 5 Порядку №45 (в редакції Постанови № 103), під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена (п. 6 Порядку №45).
Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
При цьому, порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач та Управління, у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Так, згідно з додатком 2 Порядку № 45 в редакції чинній з 05.03.2019 року, до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, окрім посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років, включаються додаткові види грошового забезпечення додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія, що встановлені Кабінетом Міністрів України за відповідною посадою (посадами) на момент перерахунку пенсії (надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови, надбавка за почесне звання "заслужений" чи "народний", доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, надбавка за спортивні звання, премія).
Суд зазначає, що саме на відповідача згідно з вимогами положень п. 3 Порядку № 45 покладено функції зі складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно з додатком 1 до Порядку № 45.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 3-1, затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 № 3-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (далі – Порядок № 3-1).
Відповідно до пункту 24 Порядку № 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.
Отже, з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення на підставі відповідних довідок отриманих від уповноважених органів.
Вказаний висновок суду відповідає висновкам Великої Палати Верховного Суду, що наведені у постанові від 24.06.2020 року у зразковій справі № 160/8324/19.
Суд зазначає, що з 05.03.2019 р. у відповідача виникли підстави для складання та направлення нової довідки з урахуванням включення додаткових видів грошового забезпечення.
Крім того, суд зазначає, що підставою для вчинення дій спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення прийняте КМУ, про що державні органи, визначені Порядком №45 повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний висновок міститься у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 р. у справі №553/3619/16-а.
Таким чином, суд робить висновок, що відповідач протиправно відмовив позивачу у наданні довідки про розмір його грошового забезпечення.
Щодо вимог позивача, визнання про зобов`язання відповідача зазначити у довідці розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення – надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; премії в розмірі 90 відсотків посадового окладу, не належить до задоволення.
Свій висновок суд вмотивовує тим, що вимоги про визначення конкретних додаткових видів грошового забезпечення та їх відсоткового відношення, що мають бути включені до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії особи, звільненої з військової служби, є передчасними. Оскільки розміри додаткових видів грошового забезпечення не були предметом розгляду даної адміністративної справи, а тому відсутні відповідні докази, що підтверджують їх розмір та відповідно суд не надавав їм оцінку.
Разом з тим, згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Крім того, підстави для складання та направлення нової довідки у Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки виникли 05.03.2019 р.
Для належного захисту прав позивача суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов`язати відповідача підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01.01.2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення – надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; премії в розмірі 90 відсотків посадового окладу, з виплатою перерахованої пенсії в 100 – відсотковому від обчисленого розміру (без застосування зменшення розміру) та зобов`язання відповідача провести перерахунок ОСОБА_1 пенсії з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення 01.01.2018 року з основним розміром пенсії та з 05.03.2019 р. по 31.12.2019 р. додаткових видів грошового забезпечення 100% з врахуванням основного розміру пенсії суд робить висновок, що позовні вимоги належать до задоволення виходячи з наступного.
Пунктом 2 Постанови № 103 передбачено, виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
При цьому, п. 2 Постанови КМУ № 103 втратив чинність 05.03.2019 року з прийняттям рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. по справі №826/3858/18 (залишеним у силі постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року).
Тобто, до 05.03.2019 року п. 2 Постанови КМУ № 103 був чинним та обов`язковим для застосування ГУ ПФУ в Одеській області.
Суд зазначає, що норми Постанови КМУ №103 не змінювали порядку здійснення перерахунку пенсій, а лише регулювали порядок виплати підвищення до перерахованих пенсій, тобто регламентували ті відносини, котрі не були урегульовані законом.
Після втрати чинності постановою КМУ №103, тобто з 05.03.2019 р., ГУ ПФУ в Одеській області зобов`язане нараховувати та виплачувати пенсію позивачу без обмеження, тобто у розмірі 100 %.
Відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Вказані висновки суду відповідають висновкам, що наведені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 11 березня 2020 року у справі № 160/3586/19.
Разом з цим, 04.09.2019 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 №804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", згідно якої виплата пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.
Вказана постанова Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 №804 станом на 31.12.2019 була чинною, тому підлягала обов`язковому застосуванню.
Таким чином, суд робить висновок, що відповідач протиправно зменшив розмір пенсії призначеної позивачу за рахунок виплати з 05.03.2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року за період з 05.03.2019 р. по 03.09.2019 р.
З огляду на зазначене, позовні вимоги в частині виплати 100% перерахованої пенсії підлягають задоволенню за період з 05.03.2019 по 03.09.2019. суми підвищення пенсії визначеної станом на 01.01.2018 р.
В частині позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01.01.2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення – надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; премії в розмірі 90 відсотків посадового окладу, та зобов`язання відповідача провести перерахунок ОСОБА_1 пенсії з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення 01.01.2018 року з основним розміром пенсії та з 05.03.2019 р. по 31.12.2019 р. додаткових видів грошового забезпечення, суд вважає в цій частині позовні вимоги передчасними, враховуючи те, що даним рішенням зобов`язано Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 року.
Стосовно строку звернення до суду з даними вимогами суд зауважує, що посилання відповідача на постанову Верховного Суду від 31.03.2021 року у справі №240/12017/19 суд до уваги не бере, оскільки обставини у даній справі та справі, на яку посилається відповідач не є тотожними.
У справі № 240/12017/19 позивач оскаржував відмову пенсійного органу у проведенні перерахунку та виплати йому заборгованості з державної пенсії у розмірі 10 (десяти) мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю у розмірі 100% мінімальної пенсії за віком за період з 01.01.2014 по 02.08.2014 згідно із статтями 50, 54 Закону України від 28.02.1991 № 796-XII “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
У даній же справі позивач оскаржує відмову відповідачів у наданні довідки та здійснення перерахунку його пенсії на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення. Суд зауважує, що без вказаної довідки перерахунок пенсії позивача в принципі неможливий.
Вищенаведене свідчить про те, що правовідносини у даній справі не є подібними правовідносинам у справі № 240/12017/19, а тому висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 31.03.2021 року, на думку суду, не підлягають застосуванню до спірних правовідносин між сторонами.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, суд робить висновок, про часткове задоволення позовних вимог.
VI. Розподіл судових витрат
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому, суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Суд встановив, що за звернення до суду із вказаним позовом позивач сплатив 1816,00 грн. судового збору, як за дві вимоги немайнового характеру.
Так як, суд частково задовольнив похідні вимоги, наявні підстави для стягнення з відповідачів на користь позивача пропорційно сплачений судовий збір у розмірі 1816,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 77, 161,245, 255, 293, 295 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
1.Адміністративний позов задовольнити частково.
2.Визнати протиправною бездіяльність Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо неподання до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
3.Зобов`язати Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для перерахунку йому пенсії.
4.Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не виплати ОСОБА_1 пенсії у розмірі 100% з 05.03.2019 р. по 03.09.2019 р. суми підвищення пенсії з 01.01.2018 р.
5. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії та виплату пенсії ОСОБА_1 (із врахуванням раніше виплачених сум), з 05.03.2019 р. по 03.09.2019 р. з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.01.2018 року.
6. У решті позовних вимог відмовити.
7. Стягнути з Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 908(дев`ятсот вісім),00 грн.
8. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 908(дев`ятсот вісім),00 грн.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Якщо розглянуто справу в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
Позивач?– ОСОБА_2 , адреса: АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 .
Відповідач – Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, адреса: вул. Піроговська,6, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 08402040.
Відповідач -Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ: 20987385.
Суддя О.Я. Бойко