
Справа № 420/9648/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 липня 2021 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бжассо Н.В.,
розглянув в порядку письмового провадження в м. Одеса за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, за результатом розгляду якого позивач просить суд:
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови в перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з урахуванням кратності стажу роботи, а саме у подвійному розмірі відповідно до ст. 60 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» періоди роботи з 01.10.1994 року по момент звернення за перерахунком пенсії, а саме по 02.02.2021 року, починаючи з моменту призначення пенсії, а саме з 17.01.2021 року;
Визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови в призначення та виплати ОСОБА_1 грошову допомогу, яка не підлягає оподаткування, у розмірі його десяти місячних пенсій станом на день її призначення, відповідно до п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 з урахуванням кратності стажу роботи, а саме у подвійному розмірі відповідно до ст. 60 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» періоди роботи з 01.10.1994 року по момент звернення за перерахунком пенсії, а саме по 02.02.2021 року, починаючи з моменту призначення пенсії, а саме з 17.01.2021 року;
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу, яка не підлягає оподаткування, у розмірі його десяти місячних пенсій станом на день її призначення, відповідно до п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Стягнути з відповідача на користь позивача витрати на правничу допомогу у сумі 10000,00 грн.
Ухвалою суду від 14.06.2021 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він має право на призначення пенсії з урахуванням кратності стажу за період з 01.10.1994 року по момент звернення за перерахунком пенсії, а саме по 02.02.2021 року, оскільки позивач працює у відділенні гнійної хірургії. Також, позивач вказав, що йому безпідставно відмовлено у призначенні грошової допомоги, яка не підлягає оподаткування, у розмірі його десяти місячних пенсій станом на день її призначення, відповідно до п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», оскільки станом на 16.01.2021 року його стаж на посадах, які дають право на пенсію за вислугу років склав 36 років 3 місяці 13 днів.
01.07.2021 року від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, згідно з яким управління не погоджується з позовними вимогами ОСОБА_1 , оскільки для зарахування періоду роботи в гнійно-септичному хірургічному відділенні у подвійному розмірі немає правових підстав. Оскільки позивач не має 35 років страхового стажу на посадах робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років, відсутні підстави для виплати позивачу грошової допомоги.
06.07.2021 року від позивача надійшла відповідь на відзив на адміністративний позов.
Суд розглянув матеріали справи, всебічно і повно з`ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності та робить наступні висновки.
25.01.2021 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою № 315 про призначення пенсії за віком згідно з вимогами п. 7-1 Прикінцевих положень ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з виплатою грошової допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1191.
29.01.2021 року Центральне ОУПФУ в м. Одесі прийняло рішення № 155250010265 про призначення пенсії позивачу з 17.01.2021 року з урахування страхового стажу 43 роки 0 місяців 24 дні.
12.02.2021 року Центральне ОУПФУ в м. Одесі прийняло рішення № 155250010265 про перерахунок пенсії позивача з урахуванням страхового стажу 52 роки 7 місяців 28 днів, період роботи з 01.10.1994 року по 31.12.2003 року враховано у кратному (подвійному) розмірі.
26.02.2021 року Центральне ОУПФУ в м. Одесі прийняло рішення № 155250010265 про перерахунок пенсії позивача з урахуванням страхового стажу 43 роки 0 місяців 24 дні, період роботи з 01.10.1994 року по 31.12.2003 року враховано в одинарному розмірі.
Відповідно до ст. 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», який набув чинності з 01.01.2004, страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених законом. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набуття чинності цим законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим законом
Статтею 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що робота в лепрозорних і протичумних закладах охорони здоров`я, у закладах (відділеннях) з лікування осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД, в інших інфекційних закладах (відділеннях) охорони здоров`я, у патолого-анатомічних і реанімаційних відділеннях закладів охорони здоров`я, а також у психіатричних закладах охорони здоров`я зараховується до стажу роботи у подвійному розмірі
Згідно зі статтею 1 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб", інфекційні хвороби - це розлади здоров`я людей, що викликаються живими збудниками (вірусами, бактеріями, рикетсіями, найпростішими, грибками, гельмінтами, кліщами, іншими патогенними паразитами), продуктами їх життєдіяльності (токсинами), патогенними білками (пріонами), передаються від заражених осіб здоровим і схильні до масового поширення.
За приписами статті 7 цього Закону лікування хворих на інфекційні хвороби може проводитися в акредитованих у встановленому законодавством порядку державних і комунальних спеціалізованих закладах (відділеннях) охорони здоров`я та клініках наукових установ, а також в акредитованих закладах охорони здоров`я, заснованих у встановленому законодавством порядку на приватній формі власності. Лікуванням хворих на інфекційні хвороби можуть займатися особи, які мають, медичну освіту та відповідають кваліфікаційним вимогам, установленим центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я, у тому числі особи, які в установленому порядку займаються приватною медичною практикою.
Відповідно до п. 2.9 додатку 3 «Перелік закладів (підрозділів) та посад, робота в (на) яких дає право на підвищення посадових окладів (ставок) у зв`язку зі шкідливими та важкими умовами праці» до Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров`я та установ соціального захисту населення, затверджених Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства охорони здоров`я України 05.10.2005 № 308/519, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 17 жовтня 2005 року за № 1209/11489, робота в відділеннях (палати): для опікових хворих; для хворих з гострими отруєннями; гнійної хірургії усіх профілей для лікування хворих з хірургічними гнійними захворюваннями та ускладненнями; хірургічні усіх профілей, у яких при оперативних втручаннях постійно застосовується рентгенівська апаратура з візуальним контролем, лазерні установки; гемодіалізу, для лікування хворих із застосуванням методів гемодіалізу, гемосорбції, плазмофорезу та ультрафільтрації, проведення штучного кровообігу; для новонароджених та недоношених дітей; педіатричні, для новонароджених та недоношених дітей; неврологічні для хворих з порушенням мозкового кровообігу дає право на підвищення посадових окладів (ставок) у зв`язку зі шкідливими та важкими умовами праці.
Разом з тим, суд зазначає, що отримання позивачем надбавки за роботу зі шкідливими умовами не є доказом того, що позивач працював в інфекційному закладі (відділенні) охорони здоров`я.
Матеріали справи не містять доказів на підтвердження факту роботи позивача з інфекційними хворими.
Відповідно до п. 2.9 додатку 3 «Перелік закладів (підрозділів) та посад, робота в (на) яких дає право на підвищення посадових окладів (ставок) у зв`язку зі шкідливими та важкими умовами праці» до Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров`я та установ соціального захисту населення, затверджених Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства охорони здоров`я України 05.10.2005 № 308/519, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 17 жовтня 2005 року за № 1209/11489, вбачається, що робота у відділенні гнійної хірургії передбачає використання спеціальної апаратури у роботі, а не контакт з інфекційними хворими.
Таким чином, суд робить висновок про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови в перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з урахуванням кратності стажу роботи, а саме у подвійному розмірі відповідно до ст. 60 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» періоди роботи з 01.10.1994 року по момент звернення за перерахунком пенсії, а саме по 02.02.2021 року, починаючи з моменту призначення пенсії, а саме з 17.01.2021 року та зобов`язання відповідача перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 з урахуванням кратності стажу роботи, а саме у подвійному розмірі відповідно до ст. 60 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» періоди роботи з 01.10.1994 року по момент звернення за перерахунком пенсії, а саме по 02.02.2021 року, починаючи з моменту призначення пенсії, а саме з 17.01.2021 року.
Також суд встановив, що відповідно до рішення № 155250010265 від 12.02.2021 року, ГУ ПФУ в Одеській області відмовило ОСОБА_1 у призначенні одноразової грошової допомоги відповідно до п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
ГУ ПФУ в Одеській області зазначає, що стаж роботи позивача на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", складає 34 роки 2 місяці 28 днів.
Позивач не погоджується з таким розрахунком, зазначаючи, що стаж роботи позивача на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", складає 36 років 3 місяці 13 днів, включаючи період з 01.09.1992 року по 31.08.1994 року.
Разом з тим, суд зазначає, що у період згідно з записами трудової книжки ОСОБА_1 від 12.06.1980 року № НОМЕР_1 , у період з 01.09.1992 року по 31.08.1994 року позивач навчався в Одеському медичному інституті.
Таким чином, суд вважає, що ГУ ПФУ в Одеській області правомірно відмовило позивачу у призначенні одноразової грошової допомоги відповідно до п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у зв`язку із чим вимоги позивача про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови в призначення та виплати ОСОБА_1 грошову допомогу, яка не підлягає оподаткування, у розмірі його десяти місячних пенсій станом на день її призначення, відповідно до п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та зобов`язання відповідача призначити та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу, яка не підлягає оподаткування, у розмірі його десяти місячних пенсій станом на день її призначення, відповідно до п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» є такими, що до задоволення не належать.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Враховуючи вищевикладене, суд робить висновок про відмову у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 .
Оскільки суд зробив висновок про відмову у задоволенні позову, судові витарти з відповідача на корить позивача не стягуються.
Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 11, 73, 74, 75, 76, 77, 94, 192-228, 243, 245, 246, 250, 262, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
Позивач – ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ).
Відповідач – Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (адреса: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ: 20987385).
Повний текст рішення складений та підписаний судом 23 липня 2021 року.
Суддя Н.В. Бжассо
.