
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/5638/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 липня 2021 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Карп`як О.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження за процедурою письмового провадження справу за позовом Галицької районної адміністрації Львівської міської ради до ОСОБА_1 за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача – Львівського комунального підприємства “Айзберг”, про зобов`язання до вчинення дій ,-
в с т а н о в и в:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Галицької районної адміністрації Львівської міської ради (79005, м. Львів, вул. Ф.Ліста, 1, код ЄДРПОУ – 20847537) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача – Львівського комунального підприємства “Айзберг” (79007, пр. Свободи, 39, код ЄДРПОУ – 20809229) в якому просять суд:
зобов`язати ОСОБА_1 - власника нежитлових приміщень на АДРЕСА_2 за власні кошти демонтувати самовільно влаштовану приточно - витяжну вентиляційну систему, виведену з нежитлових приміщень по дворовому фасаду будинку АДРЕСА_2 .
Підставою позову зазначено те, що будинок АДРЕСА_2 перебуває на обслуговуванні ЛКП “Айзберг”. Власник нежитлових приміщень ОСОБА_1 , самовільно влаштовану приточно - витяжну вентиляційну систему, виведену з нежитлових приміщень по дворовому фасаду будинку АДРЕСА_2 . Розпорядженням Галицької районної адміністрації Львівської міської ради від 12.02.2021 року №24 було зобов`язано гр. ОСОБА_1 - власника нежитлових приміщень на АДРЕСА_2 , в термін до 05.03.2021 року демонтувати самовільно влаштовану приточно-витяжну вентиляційну систему, виведену з нежитлових приміщень по дворовому фасаду будинку АДРЕСА_2 . Проте, ОСОБА_1 вказане розпорядження добровільно не виконав, у зв`язку з чим позивач просить суд зобов`язати відповідача демонтувати самовільно влаштовану приточно-витяжну вентиляційну систему.
З метою з`ясування інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) відповідачів суд звертався до відповідного органу реєстрації місця перебування та місця проживання особи із запитом від 16.04.2021 року за вих. № 380/5638/21/18198/21.
На адресу суду надійшла відповідь відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання ГУ ДМС України у Львівській області (вх. № 34457 від 17.05.2021), згідно з якого ОСОБА_1 зареєстровано за адресою: АДРЕСА_3 .
Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою судді від 31 травня 2021 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу, та була ним отримана, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, яке міститься в матеріалах справи.
Відповідачем відзиву на позовну заяву не подано. Частиною шостою статті 162 КАС України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Суд, з`ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
06.01.2021 ЛКП “Айзберг” скеровано припис ОСОБА_1 , про надання дозвільних документів на влаштування приточно - витяжної вентиляції .
13.01.2021 ЛКП “Айзберг” складено протокол про адміністративні правопорушення № 3 за ст.150 КУпАП щодо влаштування приточно-витяжних вентиляційних систем виведених з нежитлових приміщень по дворовому фасаду.
02.02.2021 працівниками ЛКП “Айзберг” складено акт про те, що власник нежитлових приміщень ОСОБА_1 , самовільно влаштовану приточно-витяжну вентиляційну систему, виведену з нежитлових приміщень по дворовому фасаду будинку АДРЕСА_2 .
Адміністративна комісія Галицької районної адміністрації Львівської міської ради 28.01.2021 винесла постанову №4, якою накладено на ОСОБА_1 , штраф у розмірі 51 грн., за самовільно влаштовану приточно-витяжну вентиляційну систему, виведену з нежитлових приміщень по дворовому фасаду будинку АДРЕСА_2
12.02.2021 головою Галицької районної адміністрації ЛМР прийнято розпорядження № 24 “Про демонтаж самовільно влаштованої приточно – витяжної вентиляційної системи, виведеної з нежитлових приміщень по дворовому фасаду будинку АДРЕСА_2 ”.
Згідно з п.2 цього розпорядження гр. ОСОБА_1 - власнику нежитлового приміщення на АДРЕСА_2 за власні кошти демонтувати самовільно влаштовану приточно-витяжну вентиляційну систему, виведену з нежитлових приміщень по дворовому фасаду будинку АДРЕСА_2 .
09.03.2021 Галицька районна адміністрація скерувала попередження ОСОБА_1 , про необхідність демонтувати самовільно влаштовану приточно-витяжну вентиляційну систему, виведену з нежитлових приміщень по дворовому фасаду будинку в термін до 20.03.2021 року.
11.03.2021 ЛКП "Айзберг" склало акт про те, що власник нежитлових приміщень ОСОБА_1 , самовільно влаштовану приточно-витяжну вентиляційну систему, виведену з нежитлових приміщень по дворовому фасаду будинку АДРЕСА_2 ., не виконав розпорядження Галицької РА ЛМР від 12.02.2021 № 24.
У зв`язку з невиконанням в добровільному порядку розпорядження, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.
При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує таке.
Згідно з ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до ст. 25 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” № 280/97-ВР від 21.05.1997 (далі - Закон № 280/97-ВР) сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
До компетенції виконавчих органів міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, зокрема: організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян (пп. 7 п. “а” ст. 30 Закону № 280/97-ВР).
Відповідно до пп. 3 п. “б” ч. 1 ст. 31 цього Закону до відання виконавчих органів міських рад належать делеговані повноваження, зокрема здійснення в установленому порядку державного контролю за дотриманням законодавства, затвердженої містобудівної документації при плануванні та забудові відповідних територій; зупинення у випадках, передбачених законом, будівництва, яке проводиться з порушенням містобудівної документації і проектів окремих об`єктів, а також може заподіяти шкоди навколишньому природному середовищу.
Аналогічні положення містяться у ст. 14 Закону України “Про основи містобудування” № 2780-XII від 16.11.1992 (далі - Закон № 2780-XII).
Згідно з ч. 1 ст. 73 Закону № 280/97-ВР акти голови районної в місті ради, прийняті в межах наданих повноважень, є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Згідно із ст. 7 Закону № 2780-XII державне регулювання у сфері містобудування здійснюється, в тому числі, органами місцевого самоврядування, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами в порядку встановленому законодавством.
Відповідно до п.1.1 Положення про Галицьку районну адміністрацію Львівської міської ради, затвердженого рішенням Львівської міської ради від 01.11.2016 №977 (далі - Положення №977) Галицька районна адміністрація Львівської міської ради (надалі - районна адміністрація) є виконавчим органом Львівської міської ради відповідно до ухвали Львівської міської ради від 26.05.2016 № 505 "Про затвердження структури виконавчих органів Львівської міської ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів", утвореним відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
У вказаному Положенні передбачені повноваження Галицької районної адміністрації, до яких, зокрема, належать:
- здійснення контролю за утриманням будинків (квартир), які належать громадянам (п.4.34.);
- звернення до судових органів з позовними заявами, скаргами щодо справ про виселення громадян з жилих приміщень, у яких вони незаконно проживають; визнання осіб такими, які втратили право на користування жилими приміщеннями; щодо фактів самочинного будівництва; з інших справ, які виникають у процесі здійснення наданих районній адміністрації повноважень (п.4.66.).
Як орган місцевого самоврядування позивач відповідно до ст. 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" правомочна розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, вказаним та іншими законами до їх відання.
У ст. 30 вказаного Закону передбачено, зокрема, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: а) власні (самоврядні) повноваження: управління об`єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв`язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що виконавчий орган органу місцевого самоврядування - Галицька районна адміністрація Львівської міської ради - у межах своїх повноважень має право на звернення до суду про зобов`язання приведення нежитлового приміщення до попереднього стану з делегованими Львівською міською радою повноваженнями.
Відповідно до пп. 2.1.4 п. 2.1 Положення про порядок розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд на території м. Львова, який затверджений рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради № 28 від 01.02.2002 (з відповідними змінами, які були внесені рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради №833 від 09.09.2011) технічними елементами (пристроями), що розміщуються ззовні на будівельних конструкціях житлової, громадської і виробничої забудови, зокрема, є пристрої та устаткування систем опалення, вентиляції і кондиціонування повітря.
Самовільним встановленням технічних елементів (пристроїв) є встановлення технічних елементів (пристроїв) ззовні будинків і споруд без оформлення у встановленому порядку дозволу на їх розміщення та без дотримання вимог Положення (п. 2.3. Положення).
Приписами п. 2.8, п. 4 вказаного Положення визначено, що дозвіл на встановлення технічних елементів (пристроїв) - це документ, виданий уповноваженим на це органом у порядку, передбаченому цим Положенням, юридичній чи фізичній особі на розміщення технічного елемента (пристрою). Дозволи на розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах, торцевих стінах, зовнішніх будівельних конструкціях будинків і споруд надає районна адміністрація на підставі звернення юридичних і фізичних осіб, з вказанням місця розміщення елемента (пристрою).
Суд звертає увагу на те, що згідно із рішенням виконкому Львівської міської ради від 09.12.2005 №1311 «Про затвердження меж історичного ареалу та зони регулювання забудови міста Львова» АДРЕСА_2 , знаходиться у межах історичного ареалу м. Львова.
Також судом встановлено, що ОСОБА_1 на праві приватної власності належить нежитлове приміщення, у АДРЕСА_2 .
Згідно Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» 14 травня 2015 року № 417-VIII, визначено, що власники квартир та нежитлових приміщень є співвласниками спільного майна багатоквартирного будинку.
Відповідно до ч. 2 ст. 319 Цивільного кодексу України, власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі. (ч. 5 ст. 319 Цивільного кодексу України).
Пунктом 6 ч. 1 ст.1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», передбачено, що спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія;
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем та без згоди інших співвласників, влаштовано на конструкції будинку (фасаду) приточно – витяжну вентиляційну систему.
Додатково суд зазначає, що відповідач не подав доказів оскарження чи скасування розпорядження голови Галицької районної адміністрації Львівської міської ради “Про демонтаж самовільно влаштованої приточно – витяжної вентиляційної системи, виведеної з нежитлових приміщень по дворовому фасаду будинку АДРЕСА_2 ”.
Відповідно до положень статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленим статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено правомірність пред`явленого позову, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Доказів понесення вказаних витрат позивачем не надано.
Керуючись ст.ст. 72,77, 90, 94, 241 -246, 262, 295 КАС України , суд –
в и р і ш и в :
Позовну заяву Галицької районної адміністрації Львівської міської ради до ОСОБА_1 за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача – Львівського комунального підприємства “Айзберг”, про зобов`язання до вчинення дій , - задовольнити повністю.
Зобов`язати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), власника нежитлових приміщень на АДРЕСА_2 за власні кошти демонтувати самовільно влаштовану приточно – витяжну вентиляційну систему, виведену з нежитлових приміщень по дворовому фасаду будинку АДРЕСА_4 .
Судові витрати стягненню із сторін не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 23 липня 2021 року.
Суддя Карп`як Оксана Орестівна